Šiuolaikinėje papuošalų madoje atgimė viena seniausių rankdarbių rūšių – “biseris”, arba smulkių skaidrių ir spalvotų stiklo karoliukų vėrimas. Koljė, auskarai, apyrankės, sagės, segtukai, rankinės ir t.t. iš karoliukų, derinami su natūraliais akemenėliais, perliukais ar gintaru, gali patenkinti net ir kaprizingiausios puošeivos įgeidžius. Šių rankdarbių istorija prasidėjo labai seniai, prieš 4 tūkst. metų, Egipte, kai tik žmonės išmoko gaminti stiklą ir pradėjo iš jo gaminti papuošalus.

Įvairiaspalviais blizgančiais karoliukais buvo puošiami drabužiai, kaklas, rankos ir kojos. Iš pradžių karoliukus verdavo ant žirgo plauko, vėliau – ant žolelių, ir galiausiai – ant siūlų. XXI amžiuje šių papuošalų gamyba ir vėl atgimė.

Pateiksime jums keletą karoliukų vėrimo pamokėlių. Pradėsime nuo vadinamojo mozaikinio vėrimo. Išmoksite pasigaminti ne tik apyrankę, tiesiog atsisėsite ir leisite sau pafantazuoti. Jums reikės specialaus siūlo, adatos ir karoliukų. Geriausia verti ant kaproninio siūlo, kurio spalvą priderinkite prie karoliukų atspalvio.


Pirmoji pamokėlė:


1. Suverkite nelyginį skaičių karoliukų. Jų skaičius turi atitikti pasirinkto gaminti papuošalo plotį. Žr. paveikslėlį Nr. 1:


2. Siūlo galiuką perverkite per priešpaskutinį karoliuką, kaip parodyta paveikslėlyje Nr. 2:


3. Verkite po vieną papildomą karoliuką (paveiksle – raudonas), palaipsniui kildama aukštyn, prie pirmojo karoliuko pradžioje. Žr. paveikslėlį Nr. 3:


4. Verkite toliau, kaip parodyta paveikslėlyje Nr. 4.



Sėkmės!


Antroji pamokėlė:

Išmoksite verti plačią pynę „kryžiuku“. Dažniausiai šiuo būdu veriami plokšti kaklo papuošalai – koljė ir apyrankės. Prireiks kiek daugiau kantrybės, tačiau rezultatas bus labai malonus.



1. Į siūlo vidurį dviem „biserio“adatomis suverkite 4 karoliukus. Žr. paveikslėlį Nr. 1:

2. Sujunkite juos į žiedelį, kaip parodyta paveikslėlyje Nr. 2:


3. Toliau suverkite visą grandinę iš tokių žiedelių. Jos ilgis turi atitikti papuošalo ilgį. Žr. paveikslėlį Nr. 3:


4. Kai suversite iki reikiamo ilgio, atsukite siūlus, kaip parodyta paveikslėlyje Nr. 4. To reikės, kad galėtumėte pripinti 2-ąją ir kitas karoliukų eiles.



5. Antrosios eilės pripynimas:

a) ant antrojo siūlo galo (paveikslėlyje – žalias) suverkite 3 naujus karoliukus ir perverkite pro šoninį priešpaskutinio žiedelio karoliuką. Žr. paveiksliuką Nr. 5:

b) pirmojo siūlo galą (paveikslėlyje – raudonas) verkite per trečiąjį naują karoliuką. Žr. paveikslėlį Nr. 5:


c) Toliau versite po du karoliukus, o siūlų galai (pirmas ir antras) nuolat keisis vietomis. Žr. paveikslėlį nr. 6.


Tokiu būdu prie pagrindinės grandinėlės pripinamos dar dvi pynės karoliukų žiedelių. Žr. paveikslėlį Nr. 7.


Ketvirtoji (jungiamoji) eilė:

a) Paveikslėlyje Nr. 8 raudona spalva išskirti karoliukai bus reikalingi susiuvimui.


b) I ir II – tai siūlų galiukai; o 6 raudoni karoliukai padės paaiškinti, kokia tvarka bus siuvama.

c) Ant pirmojo (I) siūlo galo užverkite 1 naują karoliuką ir sujunkite su karoliuku, kuris paveikslėlyje pažymėtas nr.1.

d) Ant antrojo (II) siūlo galo užverkite vieną naują karoliuką ir sujunkite su karoliuku, pažymėtu nr.2.


e) Pirmojo siūlo galą verkite pro antruoju siūlu suvertą karoliuką ir junkite prie karoliuko, pažymėto nr.5. Turi pavykti taip, kaip parodyta paveikslėlyje Nr. 10. Žalia spalva pažymėti nauji suverti karoliukai.



Pabaigusi verti, gražiai pritaisykite sagtelę. Dirbinys baigtas!

Laukite kitų pamokėlių!
Dar daugiau naudingos informacijos ir idėjų rasite Forume "Rankdarbiai"