Kai kuriose bendrovėse romantiški santykiai tarp bendradarbių draudžiami. Kodėl? Juk įsimylėję žmonės noriai eina į darbą, jie laimingi, į juos malonu žiūrėti, ir galiausiai tai pagerina darbo atmosferą! O, atsižvelgiant į tai, kad šiuolaikinis žmogus geriausiu atveju, jeigu nedirba viršvalandžių, net trečdalį gyvenimo praleidžia darbe, kitos vietos, kaip darbas, gyvai, ne virtualiai romantiniams santykiams užmegzti praktiškai ir nebėra.

Apie flirtą ir seksą darbe kalbamės su psichoterapeutu Olegu Lapinu.
Situacija, kai tarp kolegų įsiplieskia jausmai, romantiniai santykiai, seksas, veikiausiai nėra jau tokia reta. Tačiau vis dėlto tai tabu ar norma? Kaip tai gali atsiliepti darbui?


Mišriuose kolektyvuose flirtas tarp bendradarbių neišvengiamas. Be abejo, flirtas gali virsti įsimylėjimu, o įsimylėjimas – ilgamečiu tarnybiniu romanu. Romantiniai santykiai darbe per daug dažnas reiškinys, kad jį būtų galima laikyti tabu. Negalima uždrausti to, kas vyksta dažnai ir natūraliai. Beje, pastebėta, kad mišrūs kolektyvai dirba našiau negu vienalyčiai. Apskritai flirtas ir sveikatai, ir darbingumui paprastai padeda, o ne kenkia.

Na, o seksas darbe paprastai būna nevisavertis, vyksta paskubomis. Seksu darbe užsiima arba labai didelės aistros apimti, arba labai jauni žmonės. Dažniausiai seksas tarp bendradarbių vis dėlto vyksta ne darbe, o galbūt vakarėlio, bendros išvykos su kolegomis metu. Seksas darbo vietoje – dažniau išimtis, o ne taisyklė, ir trunka neilgai. Daug ilgiau trunka flirtas ar romantiniai santykiai, kai vienas žmogus šalia kito jaučiasi pakylėtas, sujaudintas, ir tai yra pozityvus, o ne negatyvus dalykas.

Kai kuriuos kolegas romantiniai santykiai gali erzinti. Kodėl? Ką patartumėte daryti, kaip elgtis: viešinti santykius ar slėpti?


Visų pirma, romanas, flirtas ir, be abejo, seksas darbe nepatinka antrosioms pusėms, t.y. šeimos nariams, kurių vyrai ar žmonos dirba mišriuose kolektyvuose. Mišriame kolektyve tikimybė, kad sutuoktinis pradės flirtuoti, didesnė. Tiesa, flirtas dar nėra labai baisus šeimos tvirtovei, blogiau, jei sutuoktinis įsimyli. Todėl šeimos nariai subjektyviai neigiamai žiūri į sutuoktinio darbą mišriame kolektyve, jiems geriau, ramiau, kai jis dirba tarp savo lyties atstovų.

Kad ir kaip elgtųsi įsimylėjėliai, jie vis tiek bus matomi, ir vis tiek bus žmonių, kuriems tai nepatiks. Dažniausiai kitų romantiniai santykiais nepatinka tiems, kurie sau to leisti negali. Paprastai žmonės labai aršiai smerkia tai, ko patys sau neleidžia. Ir tada šie stebėtojai ima skleisti paskalas arba netgi praneša sutuoktiniui, atveria akis. Kiti, neturintys pavydo jausmo žmonės arba leidžia kolegų romantiniams santykiams natūraliai vystytis, arba jie jų nepastebi, nes jiems tai nėra įdomu.

Flirtas – sveika žmogui ir naudinga įmonei, gražūs žmonės – taip pat didina kolektyvo našumą?


Pastaruoju metu atsirado nauja sąvoka – darbuotojo seksualinis potencialas. Seksualinis potencialas, kaip ir intelektas, yra žmogaus gabumas, į kurį gali būti atsižvelgiama prognozuojant, kiek darbuotojas atneš pelno. Yra darbuotojų, kurių seksualinis potencialas didelis ir kurie realiai įmonei padeda daugiau uždirbti. Ypač jei jų darbas susijęs su klientais.

Juk būna situacijų, kai į kolektyvą ateina dirbti labai patrauklūs žmonės, kurie iš karto daugeliui kolegų sukelia norą, jei ne flirtuoti, tai bent į juos žiūrėti, kaip sakoma, paganyti akis. Tiesa, seksualumas kitus kolegas gali ir blaškyti, trukdyti susikaupti, jeigu, pvz., moteris dėvės labai atvirus drabužius. Tačiau kai akių ganymas virsta flirtu, tai jau yra sveika. Mokslininkų, kurie tyrinėja smegenų chemiją, duomenimis, flirtas padidina dopamino koncentraciją smegenyse. O dopaminas yra darbingumo ir aktyvumo hormonas, kuris skatina entuziazmą, norą ir tai, ką vadiname darbuotojo motyvacija. Iš tikrųjų flirtas yra motyvatorius. Jis sukuria tokią stebuklingą būseną, kurios metu tampame jaunesni, darbingesni.

Tuomet, užuot draudusios, bendrovės galėtų įrengti specialius rakinamus kambarius, galbūt ne seksui, bet tiesiog tam, kad įsimylėjėliai galėtų pabūti kartu? Galbūt tai būtų naudinga ir įmonei?

Manau, kad taip.

Kaip turėtų reaguoti viršininkas: sudrausminti, nekreipti dėmesio? O jei romaną jis ir užmezgė?

Iš tiesų dažniausia romantinius santykius darbe sau leidžia viršininkai. Vadovaujančias pareigas užimantys vyrai dažnai instinktyviai, norėdami užtvirtinti savo poziciją tarp kitų vyrų, užmezga romanus su jaunesnėmis bendradarbėmis, pavaldinėmis ar sekretorėmis. Tai tarsi būtina, tarsi dalis jo, kaip viršininko, statuso. Taip pat gali elgtis ir vadovės moterys.
Toks elgesys yra instinktyvus, specialiai neplanuojamas, būdingas mūsų protėviams ir žmogbeždžionėms. Pastarosios gyvena haremuose, jas valdo vienas patinas, turintis teisę į visas pateles. Patinas neretai net neatlieka lytinio akto iki galo, jį tik imituoja ir to gana užsitvirtinti, pažymėti savo teritoriją. Taigi romanai tarp viršininkų ir pavaldinių gali būti tiesiog skirti viršininko statusui įtvirtinti. Pvz., taip elgiasi gerai žinomas Italijos politikas S.Berluskonis.

Ar tai reiškia, kad visi vadovaujančias pareigas užimantys vyrai potencialiai neištikimi? Kokie žmonės priims romantinius, seksualinius santykius darbe?

Tai priklauso ne nuo užimamų pareigų, o asmenybės. Kadangi vienoje galvoje turime ir gyvūno, ir žmogaus smegenis, yra asmenybių, kurios nelabai toli nukrypo nuo gyvūnų, todėl instinktyvi veikla jiems labiau būdinga. Ir yra žmonių, visiškai ją nuslopinusių, kurie yra nepaprastai griežtų moralinių principų. Bet, deja, vadovo pozicija neretai atpalaiduoja tuos aukštus principus. Atlikta daug tyrimų, kurie įrodo, kad, atėjus į vadovaujamas pareigas, moralė smunka, kad vadovaujantis darbas sumažina savikritiškumą, kad vadovai sau leidžia daugiau nei kitiems, nors, kai jie buvo lygūs su kitais, juos valdė lygybės, teisingumo principas. Deja, vadovavimas suteikia išskirtinumo jausmą, o kartu ir seksualiai palaidą elgesį. Ne visiems, bet tikimybę padidina.

Dėkojame už pokalbį.

Konsultavo psichoterapeutas Olegas Lapinas

VšĮ „Filona“, Vytauto 6/4 Vilnius, tel. 8 687 74 655



Daugiau straipsnių www.karjerairsveikata.lt