{mosimage}Fizinis vystymasis


Paguldytas ant pilvo, kūdikis pasiremia ant abiejų dilbių ir išlaiko galvutę aukštai apie 1  minutę. Sprando, pečių raumenys ir viršutiniai nugaros raumenys vis labiau išsitiesia, todėl žastus galima iškišti toliau į priekį ir remtis dilbiais. Dubuo guli ant pagrindo. Kai vaikas guli ant nugaros, kūnas kartkartėmis būna išsitiesęs. Gali pasiversti į abu šonus.

Sodinamas mažylis pats bando padėti: keliant už rankų kilsteli ir galvą. Priekiniai kaklo raumenys jau stipresni. Galva nenusvyra iš karto atgal. Tačiau kūdikis dar neturi tiek jėgų, kad įstengtų išlaikyti galvą pakeltą, kol visai atsisės. Tam dar prireiks nemažų pastangų. Nugara dar būna sulinkusi.

Atsispyrimo reakcija ir automatiškas žingsniavimas jau išnykę. Kai bandome kūdikį pastatyti ant kojų, jos lieka sulinkusios. Ši vystymosi stadija gali trukti ir ilgai, ir trumpai. Svarbu, kad kūdikis, laikomas stačias, nuolat netiestų kojų (net įsiręžęs), bet galėtų ir aktyviai jas lenkti.

Kai nemiega, mažylis visą laiką juda. Beveik kasdien išmoksta tokių judesių, kurių nesugebėdavo atlikti anksčiau.

Kūdikis stipriai sugniaužia į rankytę įdėtą barškutį, judina jį, kiša prie burnos, mėgina pačiupti kita ranka. Visi šie mėginimai dar labai nemiklūs. Bando pasiekti  pakabintą žaisliuką.
Turi įprotį kartoti atsitiktinai atliktą   veiksmą, pvz., pūsti seilių burbulą, leisti naują garsą.

Psichinis ir socialinis vystymasis

Trijų  mėnesių   sveikas   mažylis  jau būna susietas tvirtu ryšiu su juo besirūpinančiu suaugusiuoju. Šiuo laikotarpiu mažylio ryšys su mama yra ypač svarbus.  Į jos šypseną kūdikis atsako džiaugsminga šypsena. Maždaug iki šešto mėnesio jis šypsosis kiekvienam, net ir nepažįstamajam. Tačiau vaikelis nesišypso jokiam daiktui, nebent šis imituotų žmogaus veidą. Mat jo šypsena jau yra "sociali" - būdinga žmonių bendravimo išraiška.

Kai tėvai su juo juokauja ir žaidžia, kūdikis garsiai juokiasi. Jeigu jam kažkas labai patinka, susižavėjęs krykštauja. Jis ieško kontakto su artimaisiais, nori, kad jį kalbintų ir imtų ant rankų. Prasideda smagus laikas.
 
Labai geras būdas užmegzti ryšį su vaiku – lopšinės. Dainuokite jam paprastas, melodingas ir smagias daineles.

Vaikas akivaizdžiai domisi viskuo, kas vyksta aplinkui. Kasdien išmoksta vis naujų judesių. Gulėdamas lovytėje mielai griebia vystyklą ar paklodę ir užsitraukia ant veiduko. Žaidžia su savo kojytėmis ir rankytėmis: vaikas jas apžiūrinėja, bando kelti iki burnytės. Mažyliui ypač patinka žaisti  rankų pirštukais. Kūdikis pradeda pažinti ir tyrinėti savo kūną.  Tai  labai  svarbus jo gyvenimo laikotarpis, nes jis ima susivokti esąs kitoks nei mama.

Kalbos raida

3 mėn. kūdikis mėgsta tęsti garsą "r-r-r-r...“ Pasigirsta savotiškas burkavimas, gurgėjimas. Taria ir liežuvio užpakalinius garsus, panašius į "e-che", "ek-che", "e-rrhe", - juos galima išgirsti, kai vaikelis patenkintas guli ant nugarytės. Pastabesnė mama jau išskiria ir pirmuosius, dar neraiškius, skiemenis bei jų derinius, pvz.: "ei-ei", „ej-ej“, "ei-ge", "ei-di", "ė-vė" ir pan.

Supermama.lt forumo dalyvių mažyliai

{mosimage} {mosimage} {mosimage} {mosimage} {mosimage} {mosimage} {mosimage} {mosimage} {mosimage} {mosimage}