Jūsų hobis - namų šveitimas ir blizginimas? Viena vertus, mes prisižiūrime įvairių stebuklingų priemonių reklamų ir norime, kad ir mūsų namai taip gražiai spindėtų, kita vertus, švarinimasis – pats paprasčiausias būdas pajusti pasitenkinimą - kai savo darbo rezultatus gali išvysti tuojau pat. Remiantis "Discovery Home and Health” tyrimo rezultatais, 64% švaruolių jaučia pasitenkinimą išvydę tvarkymosi rezultatus, o 22% - mėgaujasi pačiu procesu.


Dar sakoma, kad tvarkingumas paveldimas. Jei mama kiauras dienas laksto po namus su šluostėm, greičiausiai ir dukra taip elgsis. Tačiau žymiai dažniau pasitaiko, kad už pernelyg įkyraus švarinimosi ir sterilumo slepiasi gilesni psichologiniai motyvai...

Švaros psichologija

Dažniausia pernelyg įkyraus tvarkingumo priežastis- mikrobų fobija. Tokių žmonių gyvenimas pašvęstas kovai su mikrobais (tikrais ir įsivaizduojamais).  Pernelyg didelis sterilumas  susilpnina imunitetą. Psichologai šią fobiją laiko neuroze. Tai yra psichikos reakcija į kažkokį traumavusį įvykį. Jos šaknys gali būti tokios gilios, kad savianalizė gali ir nepadėti.

Garsusis neuropatologas, psichiatras, psichologas Z. Froidas tikino, kad patologinis švarinimasis yra seksualinio nepasitenkinimo rezultatas. Daugelis šiuolaikinių specialistų mano, kad tas nepasitenkinimas nebūtinai turi būti seksualinis. Bet kuriuo atveju, reikia susimąstyti, kad gyvenimas klostosi nekaip ir laikas „persijungti“ nuo namų šveitimo prie vidinių problemų ir konfliktų sprendimo.

Ir vis dėlto, tvarka yra geras dalykas! Bet kuriam žmogui malonu būti švaroje. O tvarkymosi suteiktas terapinis efektas gali būti stulbinantis. Pavyzdžiui:

Padeda atversti naują gyvenimo puslapį

Dažniausiai būtent nuo tvarkymosi ir švarinimosi mes pradedame gyventi iš naujo. Nuplauname visa, kas bloga, nutriname praeities dulkes ir atlaisviname vietos naujiems geriems dalykams.

Leidžia atsikratyti neigiamų emocijų

Nepasisekė darbe? Kažkas aprėkė? Imi šluostę į rankas – ir pirmyn! Tvarkydamasi jūs „persijungiate“ ir greit pamirštate skriaudą. O be to, neigiama energija – tai taip pat energija, todėl labai greit ir kokybiškai viską nublizginate.

Mąstymas įgauna struktūrą

Kai tvarkingai sudėliojame daikčiukus į savas vietas lentynose, mūsų mintys taip pat susidėlioja į vietas. Besitvarkant lengviau rasti seniai kamavusios problemos sprendimo būdą, pagaliau pasirinkti arba tiesiog sustabdyti didžiulį minčių srautą – kartais tai labai aktualu.

Suteikia valdžios pojūtį

Tvarkydamosi ar perstumdydamos baldus, mes pajuntame savo reikšmingumą. Mes kontroliuojame procesą, mes – pačios sau šeimininkės!


O nesitvarkymas namuose gali būti susijęs su tuo, kad nesijaučiate juose sava. Paprastai taip nutinka gyvenant su tėvais/uošviais. Nuolatinė netvarka gali signalizuoti, jog pats metas išsikraustyti į nuosavą būstą. Bet kuriuo atveju, visi šie tingumo priepuoliai aiškiai neatsitiktiniai. Nenoras tvarkytis tam tikruose namų/buto kampeliuose  paprastai reiškia kad jie jums nemalonūs. Jei jūsų darbo vieta nuolat užversta ir netvarklinga, galbūt dirbate ne tą darbą?.. O netvarka miegamajame gali reikšti problemas intymiajame gyvenime.

Jūs - „švaroholikė“, jeigu:

1. Galvojate, kad nevalyvieji nenusipelnė vadintis žmonėmis. 
2. Prieš pasinaudodama bankomatu, nuvalote klavišus drėgna servetėle, arba dar blogiau – užsimaunate vienkartines pirštines.
3. Nedėvite drabužių iš natūralių audinių tik todėl, kad jie greitai lamdosi ir atrodo netvarkingai.
4. Vengiate žmonių susibūrimo vietų, nes bijote pasigauti ligų.
5. Nusipirkusi vaisių bei daržovių, iš pradžių juos kruopščiai išplaunate muilu ar soda, o po to nuskalaujate virintu vandeniu.
6. Jūsų namuose galima rasti absoliučiai visų įmanomų ir neįmanomų rūšių šveitimo priemonių.
7. Svečių atėjimas jums asocijuojasi su kalnu neplautų indų, pritrupintomis grindimis ir netvarka namuose.
8. Net nedidelė dėmelė ant drabužių gali išmušti jus iš vėžių visai likusiai dienai.
9. Didžiąją laisvalaikio dalį jūs tvarkotės.
10. Vengiate fizinio kontakto su žmonėmis (rankų paspaudimo, pasibučiavimų sveikinantis ir pan.).
11. Manote, kad seksas – ne pats švariausias būdas išreikšti jausmus...