{mosimage}Sumišusios moterys neretai teisinasi gydytojams: “Patikėkite, gyvenu padoriai, neturiu jokių atsitiktinių santykių. Iš kur ta pienligė atsirado? (Pienligė – tai išorinių moters lytinių organų ar makšties gleivinės grybelinis uždegimas). Viso to kaltininkas - Candida albicans grybelis - kuris iki tam tikro momento tyliai ir taikiai tūno apie 20% sveikų moterų makštyje, nekeldamas jokių problemų. Kol nenusilpsta imunitetas.

Nusilpti jis gali dėl daugybės priežasčių: streso, peršalimų, ligų, griežtų dietų, hormoninių kontraceptikų, antibiotikų vartojimo ir t.t. Tuomet grybelis, anskčiau nerodęs jokių požymių, ima daugintis ir sukelia uždegimą.

Egzistuoja daugybė faktorių, kurie sudaro palankias sąlygas vystytis grybeliui. Pavyzdžiui, aptemtų sintetinių kelnaičių dėvėjimas; nėštumo laikotarpiu besikeičiantis hormonų santykis veikia makšties terpę ir sudaro palankias sąlygas daugintis Candida grybeliams; menopauzėje ir vėliau vykstantys hormonų pusiausvyros pokyčiai taip pat dažnai provokuoja pienligės atsiradimą; kandidozės išsivystymui turi įtakos ilgalaikis  (daugiau nei 5 m.) spiralės naudojimas; cukrinis diabetas; netinkama asmeninė higiena; stresai, nutukimas, karštas klimatas. Kai kurias moteris kamuoja vis pasikartojanti pienligė.

Dažniausia šių nemalonumų priežastis – nusilpęs imunitetas, o kandidozė – tik išorinė išraiška. Todėl vienu metu turėtumėte ir pienligę gydyti, ir pašalinti imunodeficitą. Pienligė gali būti trijų formų: pirmoji – kai ligos simptomų nejaučiama, niekuo nesiskundžiama, bet tepinėlis rodo jos buvimą; antroji kandidozės forma – kai pasireiškia uždegiminiai požymiai; ir trečioji forma – lėtinė pasikartojanti. Ši diagnozė nustatoma moterims, kurios per metus susiduria su pienlige 4 ir daugiau kartų. Praktiškai pusei moterų, kankinamų pienligės, ji atsinaujina praėjus nuo keleto dienų iki 3 mėnesių po „sėkmingo“ pagijimo.

Tik 25 proc. vyrų, kurių partnerės kankinasi dėl kandidozės, yra infekuoti  Candida grybeliu. Nors vulvos ar makšties kandidozė nepriskiriama lytiškai plintančioms ligoms, tačiau lytinis kontaktas su infekuotu Candida grybeliu partneriu – vienas iš galimų užsikrėtimo būdų. Jei moteriai pienligė kartojasi dažnai, būtina gydyti ir partnerį. Kol visiškai išsigydysite pienligę, gydytojai rekomenduoja susilaikyti nuo lytinių santykių, arba naudotis prezervatyvais.

Dažniausiai pasitaikanti klaida gydantis pienligę – savarankiškas gydymasis. Pasekmės – liga pereina į lėtinę stadiją. Pajutusios pirmuosius simptomus, kreipkitės į savo gydytoją. Tik jis parinks Jums tinkamiausią gydymą. Nesigydykite pati. Būtinas pakankamai ilgas gydymas tam tikromis schemomis.

Grybelis „bręsta“ maždaug 2 savaites, todėl geriausia atlikti keletą gydymo kursų: iš pradžių vieną, o įsitikinus jo efektyvumu, po 2 savaičių - kitą, tik ne taip intensyviai, kad sunaikintume tuos grybelius, kurie galėjo pasidauginti per pastarąsias savaites. Dar po 2 mėnesių vėl kartojame kursą ir galiausiai nuo gydymo pradžios praėjus pusmečiui dar vienu kursu užbaigiame kovą su pienlige. Tai ilgas ir sudėtingas periodas.

Pienligė yra gydoma vaistais nuo grybelio: makšties kremas, makšties tabletės, makšties žvakutės ar geriamosios kapsulės. Gydymo trukmė labai įvairi: nuo vienkartinės dozės iki 6 mėnesių kurso. Veikliosios medžiagos: Clotrimazolum, Omoconazolum, Miconazolum, Isoconazolum, Econazolum, Fenticonazolum bei kt. Žinoma, gydymosi preparatais nepakanka, turite keisti higieninius įpročius bei gyvenimo būdą:  miegoti po 8-10 valandų per parą, dažniau būti gryname ore, sveikai maitintis, reguliariai ilsėtis ir nesinervinti, stiprinti imunitetą.

Daugiau apie šią bei kitas ginekologines problemas sužinosite supermama.lt Forume “Konsultacijų centre”, kur galite užduoti klausimų gydytojai ginekologei Ritai Matulionytei. 

Šaltinis: supermama.lt