Vasarą tikrai nesinori galvoti apie ligas ir gydymą. Atrodo, kad šiuo metų laiku saulė, oras ir vanduo geriau nei bet kas kitas saugo mūsų sveikatą. Tačiau įvairiausi virusai bei bakterijos šiltoje, drėgnoje atmosferoje taip pat jaučiasi kuo puikiausiai, o ypač suaktyvėja liepos-rugpjūčio mėnesiais. Šiuo periodu jiems labai palankūs karščiai ir pasitarnauja daugelio mūsų aistra „kepintis“ saulėje.


Jei žiemą mūsų organizmo imuninę sistemą nualina šalčiai bei vitaminų trūkumas, tai vasarą visa tai atlieka saulė. Gaila, kad daugeliui nė motais, jog daug degintis saulėje nėra sveika.

Daugelio vasaros nemalonumų kaltininkės – nešvarios rankos. Mes patys, savo rankomis, galime užnešti į organizmą dizenteriją, salmoneliozę, hepatitą A ir daugelį kitų baisybių.

Aukšta temperatūra, pilvo skausmai, viduriavimas, silpnumas, pykinimas, vėmimas, o kartais ir bėrimai, mėšlungis, - pajutę šiuos simptomus turite kreiptis į gydytoją. Savarankiško gydymosi atsisakykite iškart. Žarnyno infekcijos savo simptomais gali būti panašios į paprasčiausią peršalimą.

Vasarą reikia itin atsargiai rinktis ką valgyti. Per karščius produktai greičiau genda, todėl galiojimo terminai tampa ypač aktualūs. Net ir ne visose parduotuvėse užtikrintas tinkamas produktų laikymas, ką jau kalbėti apie turguose, pakelių prekeivių siūlomus maisto produktus... Kartu su tokiu pirkiniu rizikuojate įsigyti dizenterijos bakterijų, parazitų kiaušinėlių, encefalitą.

Išvengti užkrečiamų ligų gali padėti kruopštus terminis produktų apdorojimas. Nevartokite jokios nepakankamai išvirtos mėsos ir „steiko“ su krauju, nevirtų kiaušinių ir trumpai keptos žuvies. Klaidingai manoma, kad gerai užšaldžius produktus kameroje, jie jau tampa saugūs vartoti. Virusai ir kirmėlės ištveria net žemesnę temperatūrą, nei tą, kuri palaikoma įprastame šaldytuve.

Dar atsargesni turėtumėte būti vartodami tai, kas paprastai valgoma neapdorojus. Vaisius bei daržoves ilgai ir kruopščiai plaukite po tekančiu vandeniu. Vaikams nupilkite dar ir virintu vandeniu.  Net jei tai yra jūsų daržo ar sodo gėrybės! Susigundę nuraškyti ir paragauti šviežių uogų tiesiai iš lysvės, galite atsidurti ligoninėje.

Taupioms šeimininkėms reikia pamiršti ekonomiškumą: nekaupkite panaudotų celofano maišelių; jei juose pabuvojo vaisiai bei daržovės, juo labiau mėsa ar žuvis, į juos nebegalima dėti sumuštinių, duonos, sūrio, dešros ir t.t. Susitaikykite, kad maišeliai – vienkartinės pakuotės.

Dar vienas vasaros sezono pavojus – grybai. Šiuo produktu apsinuodija  net ir patyrę grybautojai. Nepamirškite, jog ir valgomi grybai (voveraitės, ūmėdės, kt.) gali būti pavojingi, jei radote juos vietovėje netoli sąvartyno, gamyklų, autostrados ir pan. Be to, neapdorotų grybų negalima ilgai laikyti. Po dienos jie jau nekelia pasitikėjimo! Vaikams iš viso nepatariama duoti grybų.


Vasaros poilsio metu sunku atsispirti įvairiems užkandžiams, kurių mums siūlo paplūdimio prekeiviai. Tačiau mes nežinome, kokiomis sąlygomis pliažo delikatesai buvo pagaminti, ar švarą ir tvarką ten prižiūri higienistai bei Maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai. Paplūdimyje besikaitinantys poilsiautojai turėtų gerai pagalvoti apsispręsdami, kuo numalšinti savo alkį ir troškulį. Ne visiems prekeiviams rūpi žmonių sveikata.

Mėgstantys pasilepinti jūros gėrybėmis, turėtų virti jas ne trumpiau, kaip 30 min.

Išvykdami pailsėti į svečias šalis iš anksto pasidomėkite, kokios infekcijos būdingos šiam regionui ir negerkite, nevalgykite nieko neapdoroto. Niekam ne paslaptis, kad vandentiekio vanduo kai kuriuose Azijos, Afrikos kurortuose toli gražu ne idealus. O apie tai, kad gerdami šį vandenį galime užsikrėsti hepatitu ir pasigauti infekciją, paprastai sužinome jau po laiko... Nebūtinai išgėręs šio vandens žmogus susirgs, bet jei imuninė sistema bus nusilpusi, tikimybė labai didelė. Medikai rekomenduoja gerti virintą ar šaltinio vandenį iš butelių, juo valytis ir dantis.

Pagal nustatytus parametrus vandens kokybės tyrimai populiariose maudyklose turi būti atliekami prieš dvi savaites iki maudymosi sezono pradžios ir reguliariai kas dvi savaites iki jo pabaigos. Neignoruokite įspėjamųjų lentelių vandens telkinių pakrantėse. Yra daugybė per vandenį plintančių ligų, ir pakaktų vieno tokio vandens gurkšnelio…

Jei traukiate į mišką, nepamirškite įvairiausių priemonių (tepamos ar purškiamos ant atvirų kūno vietų), kurios atbaido vabzdžius. Jos vadinamos profilaktiniais vabzdžių repelentais. Lietuvoje daugiausia yra uodų. Dar paplitę: erkės, bitės, vapsvos, kamanės, širšės, mažosios musytės, bimbalai, skruzdės, blakės, utelės, niežų erkutės ir kt. Apsirenkite taip, kad liktų kuo mažiau nepridengtų kūno vietų.

Atostogų metas yra nepaprastas malonumas ir mums labai norėtųsi, kad Jūsų džiaugsmų bei naujų įspūdžių neužtemdytų jokios ligos ar pavojai!


Šaltinis: Žurnalas moterims Kleo.ru