{mosimage} Jie skamba vis garsiau. Jau ikimokyklinukams prasideda bėdos dėl stuburo, nes vis daugiau mažųjų labiau linkę sėdėti prie televizoriaus ir kompiuterio nei lakstyti kieme. Pasekmės - netaisyklinga laikysena: pečiai nuleisti, atsikišę į priekį, mentės išsišovusios, krūtinės ląsta plokščia, pilvukas atsikišęs. Ar tai lemia tik judėjimo stoka?
Problemų sukelia stuburo augimo spurtas. Reikėtų žinoti, kad stuburas auga skirtingai nei kojos, mergaičių jos tįsta iki 14 metų, berniukų - iki 16. Iš esmės stuburas auga du kartus gyvenime: 4-6 metų mergaičių ir 6-8 m. berniukų, o kitas spurtas jau vyksta paauglystėje. Būtent ikimokyklinio amžiaus vaikams nustatoma skoliozė ar laikysenos defektai, nes spurto metu neatitinka stuburo, raumenų ir raiščių, kurie išlaiko stuburą, augimas. Vaikai tarsi suglemba. Taip ir turėtų būti, tik apie tokį laikotarpį tėvams reikia žinoti ir jam ruoštis. Tėvai turėtų pratinti ir skatinti kuo daugiau mankštintis, kad tvirtėtų jų nugaros ir pilvo preso raumenys, nes 40 procentų juosmens dalies išlaiko būtent pilvo raumenys. Stuburo augimo spurtui pasiruošę raumenys vaikui šį laikotarpį, kai stuburas labiau pažeidžiamas, palengvina, o tėvams mažiau teks galvoti apie mažylio laikysenos ydas. Gražią laikyseną lemia nuolatinis judėjimas ir įvairūs pratimai. Mankšta padeda netgi skoliozės atveju, nors iš esmės ligos paveikti negali.

-  Sveikas stuburas nėra visiškai tiesus, jeigu žiūrėsime iš šono. Jis mažumėlę išlinkęs priekį kaklo srityje ir apatinėje dalyje, taip pat į nugarą krūtinės aukštyje.

- Nereikia pamiršti, kad stuburo išlinkimai yra paveldimi. Vieni vaikai labiau palinkę, kiti kumptelėję, bet tai galima ir reikia koreguoti įvairiais pratimais, įpročiu tapusi taisyklinga laikysena paslepia paveldėtus trūkumus.

- Išmokykime taisyklingai sėdėti. Tuo pasirūpinti turi ne kas kitas, o tėvai.  Išmokykite vaikus sėdėti pagal vadinamąją keturių atramos taškų taisyklę.- abi kojos nuleistos ant grindų, o abi rankos remiasi stalą. Tai irgi savotiška mankšta, nes ketverių-šešerių metų vaikui sunku ilgą laiką išlaikyti nugarą tiesią, nes raumenys yra silpni. Vaikai turi sėdėti ant kėdės krašto, tai panašu sėdėjimą ant kamuolio, kai turime išriesti juosmenį. Iš pradžių taip sėdėti neatrodo patogu,  bet ilgiau pasėdėjus nugaros neskauda. Kitas būdas, kai normaliai sėdime ant kėdės, o nugara remiasi į atlošą.

- Mankštos su žaidimo elementais nauda. Kuo mažesnis vaikas,  tuo  lengviau koreguoti laikysenos trūkumus mankšta. Ji padeda vystytis ir sutvirtina  pečių,  nugaros  ir pilvo raumenis.

- Pasivaikščiojimas dviese balionu. Du vaikai sustoja vienas į kitą nugara ir susiima už rankų. Tarp menčių tegu laiko pripūstą balioną. Užduotis - išlaikyti jį kuo ilgiau, tuo pat metu vaikščiojant po kambarį. Tai nėra lengva, nes norint, kad balionas neiškristų, reikia išlaikyti pusiausvyrą.

Konsultavo gydytojas ortopedas med. dr. KĘSTUTIS SANIUKAS
Šaltinis: Mažylis, 2004 Nr.10