{mosimage}Kol mūsų soduose, parduotuvių lentynose ir turguose vis dar pilna rudens gėrybių, galima pasistengti sukaupti jų ilgai šaltai žiemai. Užšaldymas - vis dar geriausias daugelio daržovių, vaisių ir uogų laikymo būdas, nes tokiu būdu išsaugomas ir jų skonis, ir spalva ir maistinė vertė. O produktų vartojimo patogumas bei paruošimas šaldymui visai nepalyginamas su darbu gėrybes konservuojant ar džiovinant.


Pagrindinė taisyklė renkantis daržoves užšaldymui – užšaldyti galite tai, ką žiemą virsite arba troškinsite (brokolius, briuselio kopūstus, žirnius, morkas, saldžiuosius kukurūzus, špinatus, moliūgus, runkelius ir t.t.). Daržovės, kurias paprastai valgote šviežias: agurkai, salotos, svogūnai, ridikėliai mažiau tinkamos užšaldymui, ypač jei juos visus užšaldysite atskirai. Labai vidutiniškos kokybės po užšaldymo lieka kopūstai bei pipirai. Gerai išsilaiko beveik visos uogos.

Kaip išsaugoti vitaminus?

Užšaldymo proceso metu produktai praranda dalį savo maistinės vertės, pirmiausiai – vitaminų (pats  „pažeidžiamiausias“ iš jų  – vitaminas C). Tačiau yra būdų, leidžiančių žymiai sumažinti nuostolius.
Ruoškite produktus užšaldymui iškart, kai tik nurinkote derlių. Iki užšaldymo gėrybes galite palaikyti šaldytuve ne ilgiau kaip parą (4-5°С ir žemesnėje temperatūroje).

Kad išsaugotumėte maksimalią daržovių maistinę vertę, prieš užšaldymą jas reikia blanširuoti (t.y. apdoroti jas karštu vandeniu arba garais). Geriausia apdoroti garais. Kam to reikia? Šviežiose daržovėse labai aktyvūs fermentai: jie greit paveikia vitaminą C ir cukrų paverčia krakmolu. Žema šaldiklio temperatūra pristabdo šį procesą, bet jo nenutraukia. Sustabdyti šį procesą gali tik aukšta temperatūra, pasiekiama blanširuojant produktus.

Pasistenkite, kad produktų apdorojimas garais ir vėliau jų atvėsinimas šaldytuve prieš užšaldymą šaldiklyje truktų kuo trumpiau, nes kuo mažiau laiko produktai sąveikauja su deguonimi, tuo mažiau maistinės vertės praranda.

Dauguma daržovių ir vaisių gali būti laikomi šaldiklyje 8-12 mėn. Nepamirškite, jog po blanširavimo ir užšaldymo produktai tampa minkštesni, todėl gaminti ir paruošti juos truks kelis kart trumpiau nei šviežius.
 
Pakuotės produktams

Užšaldymui tinka įprasti šaldiklių konteineriai, specialios pakuotės, parduodamos prekybos centruose. Tačiau galima panaudoti ir kartonines pakuotes nuo kitų produktų. Neišmeskite kartoninių pakuočių nuo pieno, išplaukite jas ir kaupkite iki rudens. Prieš dėdami pakuotes į šaldiklį, užrašykite ant jų produkto pavadinimą ir datą. Tai padės greit surasti reikiamą daržovę ar uogas.

Produktų atšildymas

Užšaldymas, kitaip nei konservavimas, nesterilizuoja produktų. Nepaisant to, kad užšaldomus produktus blanširuojant daugelis mikroorganizmų žūva, kai kurie jų, ypač pelėsis, lieka. Nors žema temperatūra  pristabdo mikroorganizmų aktyvumą, bet išėmus produktus iš šaldiklio, temperatūrai pakilus, mikroorganizmai ima daugintis. Net produktams dar neatitirpus iki galo, jie jau gali būti sugedę. Kuo aukštesnė temperatūra atitirpstant, tuo greičiau kenksmingi mikroorganizmai plinta. Kad mikrobų populiacija būtų mažiau aktyvi, atšildykite produktus žemesnėje nei kambario temperatūroje – šaldytuve.

Šaltinis: 7ya.ru