,,Artėja Kalėdos, o man darosi liūdna prisiminus praeitų metų šventes,” - meiliai prie savęs glausdama du mažylius sako mama Dovilė. Lygiai prieš metus šventės džiaugsmą aptemdė nelemta liga, vadinama rotavirusu...
,,Rotavirusas tai - virusinė žarnyno infekcija, kuria dažniausiai serga vaikai iki 5 metų amžiaus,” – supažindina su liga šiandien jau pusės metukų Pijaus ir šiemet išdidžiai atšventusios antrąjį gimtadienį Simonos mama:

,,Praeitais metais laukiausi antrojo vaikelio ir, matyt, permainingų jausmų apimta skraidžiau iš laimės, lyg ant sparnų būčiau. Su kokiu džiaugsmu puošiau eglutę, vyniojau artimiesiems dovanėles, ruošiau Kūčių stalą... Laukiau atvykstant savo bei vyro tėvų, kitų artimųjų... Tik staiga mano mažoji Simona tada vos metukų pradėjo verkšlenti. A-ha, sauskelnės pilnos? Ne bėda, tuoj pakeisim... – prisimena ligos pradžią Dovilė, - tačiau pakeitus kartą, netrukus teko tai daryti dar kartą, ir dar kartą... Mergaitė viduriavo, o netrukus pradėjo ir vemti... Mažylei pakilo temperatūra. Tik vėliau sužinojau, kad viduriuoti vaikams yra pavojinga – jie praranda daug skysčių, nusilpsta. Taigi, palikę svečius, ramų šventų Kūčių vakarą mus tėvelis nuvežė į ligoninę... Ačiū, gydytojams, kurie mums laiku diagnozavo ligą ir padėjo išgyti. Iš ligoninės namo grįžome jau Naujaisiais metais – visas šventes praleidome tarp baltų palatos sienų... 
 
Sterilūs namai – ne garantija

Tikriausiai perskaičius šią istorija ne viena numojame ranka – mums taip neatsitiks, nes mūsų mažyliai auga švariuose ir labai tvarkinguose namuose. Tačiau, pasak Vilniaus universiteto Pediatrijos centro vadovo profesoriaus Vytauto Usonio, vaisius tik augdamas mamos įsčiose yra visiškai sterilus. Rotavirusu gali susirgti net ir vaikai, gyvena šeimose, kuriose labai laikomasi sanitarinių sąlygų. Rotavirusinė infekcija beveik žaibiškai plinta ir pakanka labai minimalaus viruso kiekio, kad vaikais juo užsikrėstų.

Rotavirusas tai - virusinė žarnyno infekcija, kuria dažniausiai serga vaikai iki 5 metų amžiaus, tačiau šia infekcija gali sirgti ir suaugusieji. Kaip teigė profesorius, rotaviruso užsikrėtimo kelias lotyniškais terminais būtų:  fekalinis oralinis. Lietuviškai tai reiškia, kad mikroskopinė išmatų dalelė turi patekti į burną. O tu dalelių gali būti visur: kad ir vystymo patalpose, esančiose viešose vietose. Be to, tėveliai turėtų žinoti, kad net ir neviduriuojantis bei neturintis šios ligos simptomų žmogus gali išskirti rotaviruso bakterijų. Vadinasi, tikimybė ja užsikrėsti yra visada šalia. 

Ligoninėse per tūkstantį vaikų

Liga netrunka labai ilgai - pirmieji jos simptomai – vėmimas, karščiavimas, viduriavimas, pasireiškia per 24-72 val. Rotavirusinė infekcija sukelia vaikams labai stiprų viduriavimą ir vėmimą. Jeigu teisingai ir laiku suteikiama pagalba, vaikas pasveiksta.

Pasak profesoriaus V. Usonio, Lietuvoje per paskutinius metus užfiksuoti didžiuliai šio virusinio susirgimo skaičiai. „Ir tie skaičiai, kurie yra oficialiūs, manau, neatspindi realios situacijos, nes susirgimų yra žymiai daugiau.  Vilniaus universiteto vaikų ligoninėje kasmet nuo rotaviruso gydoma daugiau nei tūkstantis vaikų. Nemaža jų dalis – intensyviosios terapijos skyriuje (reanimacijoje). Daugelis sergančių gydomi lašinėmis skysčių infuzijomis į veną, nes paprastai, kai kreipiamasi pagalbos, tų mažylių būklė jau būna per sunki gydyti geriamuoju tirpalu,“- sakė profesorius.

Kaip rotaviruso išvengti?

Ar yra galimybė išvengti šios ligos? Pasirodo – taip. Pasak profesoriaus, labai svarbu, kad auginantys kūdikius tėvai žinotų, jog yra sukurta geriama vakcina nuo rota viruso. Ir dar profesorius atkreipia dėmesį, kad šia vakcina kūdikius galima skiepyti tik nuo šešių savaičių ir iki dvidešimt keturių savaičių. Vėliausiai pirmoji vakcinos dozė kūdikiui turi būti įskiepijama iki keturių su puse mėnesių, kad per likusį mėnesį būtų galimą įskiepyti ir antrąją.

„Dažnai į mus kreipiasi šeimos norėdamos nuo rotaviruso paskiepyti vyresnius vaikus, bet deja, kol kas tokių galimybių neturime. Šiuo metu atliekami tyrimai, ir intensyviai kuriamos vakcinos, kuriomis būtų galima skiepyti vyresnius vaikus. Tačiau, kol nėra patikimų duomenų to daryti negalime,“- sakė profesorius.

Gaila, kad ši vakcina kol kas nėra kompensuojama valstybės ir skiepų kaštus turi apmokėti patys tėveliai. Žinoma, tai papildomos išlaidos šeimai. Tačiau  Vilniaus universiteto Pediatrijos centro gydytojai yra atlikę apklausą mamų, kurios pavasarį ligoninėje slaugė rotavirusine infekcija sergančius mažylius. Devyniasdešimt procentų mamų, sakė, kad ši liga – tai didžiulis stresas šeimai. Juk tai liga, kuri apverčia šeimos gyvenimą aukštyn kojomis.

Skiepai – rimčiausia apsauga

Pasitaiko vis dar galvojančių, kad tai nėra sunki liga, tačiau rotavirusas sugriovė ne tik Irmanto ir Dovilės gražiausias metų šventes, bet ir dar ne vienos Lietuvos šeimos planus. Dabar Dovilė sako: jeigu būtų žinojus, kad elementarūs skiepai būtų išgelbėję jos mažylę, net nedvejodama būtų paskiepijusi. Žinoma, jaunėlis sūnus Pijus vos dviejų mėnesių buvo paskiepytas. Pasirodo, tai galima daryti tuo pačiu metu, kai atveži vaiką į polikliniką skiepyti nuo kokliušo, difterijos ir kitų skiepų (pagal nacionalinio skiepų kalendoriaus planą). Juo labiau, kad rotaviruso vakcina kūdikiai skiepijama be jokios adatos – vakcina yra geriama. Tik -viena mililitras skysčio įlašinama vaikui į lūpų kamputį ir viskas. Mamytėms primename, kad pirmą kartą nuo rotaviruso abi vakcinos dozes paskiepyti reikia iki -24 savaičių. O profesorius V.Usonis tėveliams primena, kad labai svarbu, jog kūdikiui būtų įskiepijamos abi vakcinos dozės, nes tik taip įgyjama apsauga nuo rotaviruso.

Svajūnė Marcinkevičienė