Daugelis tėvų nežino, ką reikia daryti, jei vaikas apsinuodijo – vemia, viduriuoja. Žinoma, kad reikia kviesti gydytoją arba „Greitąją pagalbą", bet ką dar galime padaryti?  Mažyliui pakilo temperatūra, jis vemia ir dažnai tuštinasi. Jei vėmimas ir viduriavimas tęsiasi 6-8 valandas, organizmui gresia dehidratacija, o itin aukšta temperatūra (40-41°С) gali sukelti traukulius. Turite veikti, nedelsdami nė minutės!

Šiuo momentu nesvarbu, kokia būtent infekcija prikibo (yra žinoma daugiau nei 40 žarnyno infekcijų sukėlėjų) – visos jos pasireiškia labai panašiai, o pirmoji pagalba, kai organizmas netenka daug skysčių, yra tokia pati.

Padėkite atsikratyti nuodų

Vėmimas ir viduriavimas yra savotiška apsauginė organizmo reakcija, padedanti atsikratyti mikrobų ir jų toksinių produktų. Organizmas bando apsivalyti. Kaip galime padėti vaikui „išplauti“ skrandį? Duokite jam gerti virinto vandens, kurį išvems, kartu su mikrobais ir toksinais. Tai pakartoti reikėtų 2-3 kartus.

Tik po to reikia duoti preparatų, „surišančių“ mikrobus, virusus, jų nuodus virškinimo trakte bei išvedančius iš jo tuštinimosi metu. Enterosorbentai toksinus sugeria ne tik iš virškinimo trakto, bet ir difuzijos dėka per žarnyno sieneles iš kraujotakos sistemos. Jie žymiai palengvina ligonio būklę, sustabdo vėmimą bei viduriavimą. Griežtai laikykitės preparatų dozavimo instrukcijos. 

Pirmoji pagalba

Jei gresia organizmo dehidratacija, nuo pat pirmųjų negalavimo valandų pradėkite girdyti ligoniuką virintu vandeniu. Tačiau vemiant ir viduriuojant, vaiko organizmas netenka ne tik vandens, bet ir natrio druskų, kalio, chloro, kurie būtini normaliai širdies, inkstų bei galvos smegenų veiklai. Vien tik vandens nepakaks. Jau 30 metų tam naudojami PSO rekomenduojami specialūs gliukozės tirpalai. Jų galima įsigyti vaistinėse. Preparatas atstato vandens bei druskų trūkumą, tačiau nepasižymi ypatingu gydomuoju poveikiu, ir tai yra laikina priemonė. Duokite vaikui gerti ir silpnos, nesaldžios juodosios arbatos.

Jei susirgo kūdikis, girdykite skysčius mažu šaukšteliu, kas 5-7-10 min. (1-3 arbat. šaukšteliai arba 2-3 gurkšneliai iš buteliuko su čiulptuku). Net jei mažylis traukia godžiai, nereikia girdyti didelio kiekio skysčių iškart - tai gali ir vėl išprovokuoti vėmimą.
2-3 metų vaikams bei vyresniems girdykite 2-3 šaukštus skysčio kas 10-15 minučių.

PSO ekspertai įspėja: vemiantis ir viduriuojantis mažametis vaikas netenka apie 10 ml/1 kg kūno masės.  Pavyzdžiui, 10 kg sveriantis mažylis kaskart pasituštinęs netenka po 100 ml skysčių. Kad nepatirtų dehidratacijos, per parą jis turi gauti maždaug tiek skysčių, kiek įprastai suvartoja tokio amžiaus vaikas + tą kiekį, kurio neteko viduriuodamas bei vemdamas. Jei negaluojantis vaikas valgo mažiau nei įprasta, maisto trūkumas turi būti kompensuojamas skysčiais.

Ko negalima daryti?

• Negalima savarankiškai pradėti girdyti vaikui antibiotikų. Šiuo atveju antibiotikai tik apsunkina ligos eigą ir sutrikdo žarnyno mikroflorą.
 
• Jokiu būdu negirdykite vaikui kalio permanganato tirpalo. Vėmimas ir viduriavimas gal ir sustos keletui valandų, tačiau dėl susidariusio „kamščio“, užsilaikę toksinai pateks į kraujotaką ir ligonio būklė dar labiau pablogės.
 
• Neskubėkite duoti vaikui fermentinių preparatų. Jie tik sustiprins viduriavimą, ypač virusinių žarnyno infekcijų atveju.

Ką galima valgyti?

Valgyti reikia, bet sumažinkite maisto porcijas per pusę. Viskas priklauso nuo to, kaip dažnai ir kiek stipriai vaikas vemia. Idealu būtų duoti valgyti tuomet, kai vaikas pajunta alkį, dažniau, bet mažomis porcijomis. Tai neišprovokuos vėmimo ir neapkraus skrandžio.

Jei susirgo žindomas mamos pienu mažylis, ir toliau jį žindykite nedidelėmis porcijomis. Jei kūdikis nebegeria mamos pieno, galima maitinti adaptuotais pieno mišiniais, košėmis, kefyru, varške. Rinkitės maisto produktus, praturtintus bifido ir lakto bakterijomis. Jei vaiko žarnyne labai kaupiasi dujos, keletą dienų maitinkite mažylį mišinėliais be laktozės, vandenyje virtomis košėmis.

Vyresniems vaikams negalima duoti valgyti dujų kaupimąsi skatinančių produktų: nenugriebto bei rauginto pieno, grietinėlės, juodos duonos, pupelių/žirnių, kopūstų, vynuogių ir pan. Taip pat riebių, keptų, saldžių patiekalų bei gazuotų gėrimų.

Jei gydymas nepadeda

Išplovus skrandį, po to pavartojus enterosorbentų bei skysčių, vėmimas liaujasi, temperatūra krinta. Jei ne, gali būti, kad tai yra kitų ligų simptomai, ypač jei negaluoja kūdikis.  Būtinai kvieskite gydytoją arba „greitąją pagalbą“.

Jei mažylis paguldomas į ligoninę, paprastai jam paskiriama racionali dieta, skysčių vartojimas bei lašinimas, gydomieji preparatai. Kuo anksčiau pradedamas gydymas - tuo jis efektyvesnis. 

Šaltinis: 2mm.ru