Margas margas margučiukas, drūtas mielas smailučiukas… Velykų šventė jau po keleto dienų! Pasidalinkime patirtimi, kaip dažome Velykinius margučius? Kokias medžiagas naudojame? Kokie augalai natūraliai nudažo kiaušinius? Kaip pasiruošti natūralius dažus? O kaip marginti kiaušinius vašku? Štai keletas Supermama.lt Forumo dalyvių patarimų. Lauksime ir jūsų komentarų, idėjų, naudingų patarimų!


 Forumo dalyvė m a m a siūlo kiaušinius marginti augaliniais dažais:

- rusva (svogūnų lukštai);
- gelsvai žalia (skroblo žievė, beržo vantos lapai);
- geltona (ramunėlės, alksnio žirginiai, „vaščynu", gervėčiai);
- pilkai žalia (šieno pakratos, ąžuolo bei juodalksnio žievė, eglių viršūnių spurgai, kerpės ir sąmanos);
- melsva (rugiagėlės);
- žalsva (bruknių lapai, rugių želmenys, želdintos avižos ar miežiai), dilgėlių, burokėlių nuoviras);
- Juoda (juodalksnio, ažuolo žievę, ar kankorėžius ir surūdijusius gelžgalius užpilti verdančiu vandeniu bei raugintų kopūstų rasalu ir parauginus apie 2 savaites tame tirpale virti kiaušinius).


O kaip reikia paruošti augalinius dažus?

Forumo dalyvė Raideles pataria natūralias medžiagas užmerkti ir mirkyti 3 dienas, po to užvirti ir jau galima merkti dažymui kiaušinius. Kad spalva būtų geresnė - įdėti truputį druskos.


Forumo dalyvė Auges pasiūlė dar daugiau natūralių atspalvių:

- Ochra tonai: 4 pilni puodeliai (suslėgti) raudonojo svogūno lukštų. Virkite nuo 30 minučių iki valandos. Priklausomai nuo lukštų kiekio ir mirkymo laiko spalva bus nuo šviesiai iki tamsiai raudonos.
- Auksinė: Įdėkite 2-3 šaukštelius ciberžolės į karštą vandenį arba pavirkite (jei norite intensyvesnės spalvos).
- Rožinė: Pamirkykite kietai virtus kiaušinius spanguolių arba burokėlių sultyse.
- Violetinė: Į karštą vandenį sudėkite žibučių žiedus ir mirkykite per naktį. Jei norite šviesiai violetinės spalvos, įpilkite šiek tiek citrinos sulčių.
- Mėlyna: Dvi susmulkintos galvos (16 puodelių) raudonojo kopūsto, 2 litrai vandens ir 6 šaukštai balto acto. Mirkykite per naktį, jei norite ryškiai mėlynos spalvos.
- Žalia: Į violetinės spalvos mišinį įdėkite šaukštelį sodos arba virkite kiaušinius su špinatais.
- Šviesiai violetinė: Mirkykite kietai virtus kiaušinius vynuogių sultyse.
- Pastelinės spalvos: Jei norite šviesiai rožinių ir melsvų spalvų, patrinkite kiaušinių lukštus mėlynėmis ir spanguolėmis.
- Smėlio (rusvai-gelsva): 4 suslėgti puodeliai geltonų svogūnų lukštų. Virkite nuo 30 minučių iki valandos. Spalvos intensyvumas priklauso nuo lukštų kiekio ir mirkymo laiko.
- Ruda: Virkite kiaušinius 1 litre kavos.


Jovana siūo pagaminti vaikams želė kiaušinių:

"Turiu vieną idėją vaikams: Išpūskite nevirto kiaušinio turinį iš lukšto, tada praplaukite vidinę lukšto pusę (tai lengva padaryti su švirkštu). Išdžiovinkite. Tada į lukštą su švirkštu suleiskite želė. Į skirtingus kiaušinius - skirtingų spalvų. Kai jau gerai sustings – išlupkite!"

Dalyvė Ambrozija pagamintus želė kiaušinius vaikams dar apvolioja kokoso drožlėse.


Supermama Matelyk siūlo pamėginti kiaušinius marginti vašku:

"Pirmiausiai išsiverdu baltus kiaušinius, palieku atvėsti, bet jie turi būti dar šiltoki. Išlydau vašką arbą parafiną (švarioje konservų dėžutėje). Vašką viso dažymo proceso metu laikau ant šiltos viryklės, nes jis turi būti karštas ir gražiai teptis.

Piešimo vašku priemonę pasidarau taip: imu medinį patogų pagaliuką (pvz. pieštuką) ir į vieną jo galą tvirtai įsmeigiu adatėlę su nedidele galvute (tokių galima rasti naujuose vyriškuose marškiniuose, ar plaukų šepečiuose).
Kai jau viskas paruošta, imu adatėlę, pašildau ją vaške ir piešiu ant kiaušinio įvairias saulutes, gėlytes ir kitokius ornamentus.

Kai numarginu, dedu kaiušinius į paruoštus dažus. Geriausi - Aniliniai dažai - skirti siūlams (vilnai, medvilnei). Palaikau juose pusdienį, nuplaunu, nušluostau ir nuimu vašką. O vašką nuiminėju taip: truputį pašildau orkaitę, į ją ant servetėlės sudedu kiaušinius. Kai jie šiek tiek sušyla, vaškas lengvai nusišluosto su skudurėliu. Kiaušiniai labai gražiai blizga ir būna tvirtesni.

Galima pirmiausia truputėlį papaišyti ant balto kiaušinio, tada dėti jį į šviesią dažų spalvą (pvz. geltoną, oranžinę). Po valandos išimti ir vėl pamarginti vašku. Tada dėti į tamsesnę spalvą (pvz. raudoną, žalią), ir t.t. Kai marginimas baigtas – dėti kiaušinį į juodą spalvą, kad „permuštų“ visas spalvas. Juodoje spalvoje reikia laikyti pusę dienos ar per naktį."Forumo dalyvė Doma pas mamą Žemaitijoje kiaušinius dažo taip:

"prirenkam sausų žolių (tinka ir šienas). Gausiai apdedam kiaušinį žolelėm ir gerai apvyniojame siūlu, kad stipriai prisispaustų prie lukšto, tada verdame ryškiuose dažuose (skirtuose siūlams dažyti). Išvirus, atsargiai nukarpome siūlus, nuimame žoles. Gauname margučius su įvairių žolelių raštais".