{mosimage} Gera tėvystė yra sunkus darbas, bet patį svarbiausią darbą vyrai gali padaryti. Pastovus ir įprastas tėčio dalyvavimas turi labai didelės reikšmės vaiko vystymuisi ir socializacijai. Būkit pasiruošęs, Tėti, todėl, kad bus bandoma jūsų ištvermė.

Jūsų vaikas, atrodo, turi beribės energijos - fizinės, dvasinės - ir jums bus mestas iššūkis laikytis. Tai svarbus laikotarpis jūsų, kaip tėčio, natūraliam įsitvirtinimui vaiko gyvenime.
Jei jūs domitės su sūnumi ar dukra, jūs tarytum sakote savo vaikui: "Aš noriu būti tavo tėtis. Aš domiuosi tavimi. Man patinka būti drauge su tavimi. Mudu sieja ryšiai, kurie man svarbūs".
Vaikai, kurie auga su tėčiais aktyviai dalyvaujančiais jų gyvenime, džiaugiasi visomis privilegijomis:
· Geresnis mokymasis
· Mažiau bėdų su valdžios įstaigomis
· Geresni darbai ir karjeros
· Geresni santykiai su kitais
· Aukštesnė savigarba

Tėvas, kuriam svarbus jo vaikas, dalyvauja jo vystymęsi. Vaikai prie tėčių prisiriša tiek pat, kiek ir prie mamų. Tas prisirišimas sukuria ilgalaikius santykius, suteikiančius saugumo pamatus pasaulyje.
Tėčiai žaidžia su vaikais kitaip, naudodami daugiau fizinių ir energingesnių žaidimų veiksmų. Tėčiai naudoja daugiau fizinio kontakto ir žaisdami praleidžia proporcingai daugiau laiko (40%, mamos - 25%).
Mamos beveik automatiškai prisijungia prie vaiko žaidimo lygio, dažnai leisdamos mažyliui tiesiogiai žaisti. Tėčiai priešingai - labiau yra pozicijos lyderiai. Tėčiai skatina komandinį darbą ir stimuliuoja vaikus eksperimentuoti su naujais žaidimais, išmokti naujų įgūdžių, varžytis, ir praplėsti savo žinių bei gebėjimų ribas. Vaikams reikia abiejų žaidimų tipų sąveikos: šansas vadovauti ir gera proga mesti iššūkį.
Kai mamos drausmina vaikus, jos linkusios pritaikyti bausmę prie mažylio atitinkamo proto lygio. Tėtis yra labiau linkęs bausti pagal "taisykles". Mamos vaikams siūlo lankstumą ir rizikuoja turėti nuolatinį derėjimąsi. Tėčiai vaikams siūlo spėliojimą ir rizikuoja turėti griežtumą. Mamos siūlo gailestį, tėčiai - pastovumą.

Tėčiai kaip tėvai turi unikalų indėlį.
Efektyvių tėčių charakteristikos:

· Jie diena iš dienos dalyvauja vaikų gyvenime.
· Jie parodo tvirtą meilę bendraudami žodžiais, švelnumu, šypsenomis ir veiksmais, rodančiais, koks ypatingas yra vaikas. Tėčiai leidžia vaikui žinoti, kad jų meilė yra amžina, kad ir kas būtų.
· Jie suteikia paramą - finansinę, emocinę, protinę, fizinę, socialinę ir dvasinę. Jie didžiuojasi būdami savo vaikų tėvu.
· Jie praktikuoja atitinkamą discipliną, atkreipdami dėmesį į vaiko amžių ir asmenybę. Drausmina su meile ir pagarba, jie socializuoja savo vaikus teigiamais būdais.
· Jie reguliariai numato laiką bendravimui su savo vaikais, ar ėjimui į susitikimą su jais, kartu daro namų ruošos darbus, skaito knygą, ar tiesiog būna kartu.
· Jie siūlo pastovumą savo vaikams, siūlo pastovią aplinką, kuriai vaikai gali priklausyti kasdien.

Praleiskite laiką su savo vaiku kokybiškai. Svarbu tai, ką jūs darote su savo vaiku, o ne kiek laiko praleidžiate su juo ar ja. Ar vaikas yra jūsų dėmesio centras, ar jūs tiesiog stengiatės, kad jis kuo nors užsiimtų, kol darote savo darbus? Ar jūs abu darote tai, ką norite daryti? Ar jūs turite pakankamai energijos kasdien, kad galėtumėte pabūti su savo vaiku?

Nesusipainiokite su meilumu. Nors ir siūlote maistą, aprangą ir pastogę, svarbią globą vaikui, tačiau labiau nei ko kito vaikas nori savo tėvų dėmesio ir meilės. Tai reiškia, kad jūs įtikinamai palankiai veikiate savo vaiko gyvenimą.

Tėčio auklėjimo stilius turi pastebimą įtaką vaiko socializacijai. Tėčiai, kurie naudoja pagrįstą meilumą, tvirtą stilių vadovaudami savo vaikų elgesiui, išugdo vaikus, kurie turi aukštą vertinimo kompetenciją. Tėčių, kurie nemeilūs, baudžiantys, linkę į autoritarinį ugdymą, vaikai yra priklausomi, užsisklendę ir nerimastingi.
Tėčio vaidmuo yra svarbus ir turi didelę įtaką vaiko socialiniam, emociniam ir intelektualiniam vystymuisi. Tėčiai neturėtų būti lyginami su mamomis ar vertinami kaip "mamos asistentės". Mamos ir tėčiai bendrauja su vaiku unikaliais ir skirtingais būdais. Šie vaidmenys nėra lygūs ar sukeistini, kiekvienas daro savo indėlį.

Yra keletas kliūčių, liečiančių tėčius. Šie barjerai turi sprendimų:

· Barjeras: darbas ir karjera gali palikti mažai laiko tėvystei. Asmeniniai pasirinkimai kaip ir darbo kryptis paveikia turimą laiką.
Sprendimas: teikite pirmenybę laiko praleidimui su savo vaiku.

· Barjeras: kai kurios mamos abejoja dėl augančio tėčių domėjimosi vaiku.
Sprendimas: tėčiams norintiems, kad jų tėvystės vaidmuo augtų, moterys turi paruošti dirvą bendroms pastangoms vaikų auklėjimui. Mamos, kurios pripažįsta tėčių dalyvavimą ir pozityviai kalba vaikams apie jų tėčius, yra tikros tėvų partnerės.
Vyrai, kurie tiki, kad jie yra geri tėčiai ir, kurie mano, kad jų žmonos galvoja, jog jie yra geri tėčiai, tikėtina, kad bus aktyvūs ir geri tėčiai.

· Barjeras: paramos trūkumas tėvystei (pozityvūs rolės modeliai, parengiamosios klasės, paramos grupės) daro sunkumų tėčiams.
Sprendimas: dalyvavimas visuomenės programose "Tėčiai ir vaikai", tėvų klasėse, knygų skaitymas ar Interneto tikrinimas yra vieta tėčiams, pokalbiai su kitais tėvais apie tėvystę sukuria tėvų paramos tinklą.
Tėčiai, kurie vis daugiau ir daugiau dalyvauja auklėjime ir globoje kitaip apibrėžia tėvystę.

Joan E. LeFebvre