Jūsų pradedančio vaikščioti mažylio savigarbos ugdymas gali atrodyti kaip sunkus įsipareigojimas. Tačiau nepaisant visko, savo vertės jausmas padeda pamatus jūsų vaiko ateičiai, kai jis pats ims vertinti naujus dalykus. "Savigarba kyla iš priklausymo pojūčio, supratimo, kad esam pajėgūs, ir žinojimo, kad mūsų pagalba yra vertinga ir naudinga", sako Kalifornijos šeimos gydytojas Jane Nelsen, vienas iš knygų serijos "Pozityvios disciplinos" autorių.

"Kaip kiekvienas gimdytojas žino, savigarba yra trumpalaikis patyrimas", sako Nelsen. "Kartais mes jaučiamės patenkinti savimi, o kartais ne. Ko tikrai mes bandome išmokyti savo mažylius, tai gyvenimo įgūdžių, pavyzdžiui, sugebėjimo greitai atgauti fizines ir dvasines jėgas". Jūsų kaip gimdytojo tikslas - garantuoti, kad jūsų vaikas ugdytų išdidumą ir savigarbą, lygiai kaip ir tikėjimą savo gebėjimais valdyti gyvenimo išbandymus. (2 metų vaikui tai gali reikšti piramidės statymą taip, kad ji nenugriūtų ar atstatyti tada, kai ji nuvirsta).

Štai dešimt paprastų strategijų, padedančių paskatinti jūsų vaiko savigarbą:

Suteikite absoliučią meilę. Vaiko savigarba klesti kartu su mielu nevaržomu prisirišimu, kurio esmė: "Aš myliu tave, nesvarbu, kas tu esi, ar ką tu darai". Geriausiai jūsų vaiką veikia tai, kad jūs pritariate jam, nekreipdami dėmesio į jo jėgas, sunkumus, temperamentą ar gebėjimus. Taigi rūpinkitės savo vaiku su meile. Duokite jam daugybę bučinių ir negailėkite apkabinimų. Ir nepamirškite pasakyti, kaip labai jį mylite.
Kai jums reikia pataisyti savo vaiką, darykit tai aiškiai, kad būtent jo elgesys - ne jis pats - nepageidautinas. Vietoj žodžių "Tu esi nepaklusni mergaitė. Kodėl negali būti gera?", sakykit: "Negražu stumdyti Oliviją. Ją gali sužeisti. Prašau, nestumdyk."

Dėmesio kreipimas. Suraskite laiko atiduoti mažyliui visą savo dėmesį. Tai puoselėja jūsų vaiko savigarbą, nes ji tarsi gauna žinutę, jog jūs manote, kad jis yra svarbus ir brangus. Tai neatima daug laiko, tiesiog tai reiškia, kad reikia trumpam nustoti peržiūrinėti korespondenciją, jeigu vaikas bando su jumis pasišnekėti ar išjungti televizorių tiek, kiek trunka atsakyti į klausimą. Palaikykite akių kontaktą, tai aišku, kad jūs tikrai klausotės, ką mažylis sako. Kai jus varžo laikas, leiskit apie tai savo vaikui žinoti, neignoruodami jo reikalų. Sakykit: "Papasakok man viską apie savo piešinį, kurį nupiešei, o tada, kai tu pabaigsi, man reikės padaryti pietus."

Ribų mokymas. Sukurkite keletą paprastų taisyklių. Pavyzdžiui, jeigu pasakysite savo vaikui, kad jis turi užkandžius suvalgyti virtuvėje, tai kitą dieną neleiskite jam klaidžioti po kambarius su sausainiais ir vaisiais rankose. Žinojimas, kad šeimos taisyklės yra tvirtos kaip akmuo, padės vaikui jaustis daug saugiau. Iš jūsų pusės tai gali būti nuolatinis kartojimas, tačiau mažylis pradės gyventi pagal jūsų lūkesčius pakankamai greitai. Tiesiog būkite aiškūs ir pastovūs ir parodykite, kad vaiku pasitikite ir tikitės, kad jis viską padarys teisingai.

Kiti pasirinkimai. Gera pasirinkimo taisyklė: leiskite savo pradedančiam vaikščioti mažyliui pasirinkti iš dviejų galimybių, tačiau šiame amžiuje per daug pasirinkimų gali būti neįveikiami. Pavyzdžiui, paklauskite, ar jis nori vilkėti taškuotus marškinėlius ar dryžuotus, arba, ar jis nori piešti ar spalvinti, arba, ar jis nori avižinės košės ar šaltos grūdų košės pusryčiams. Jis įgaus pasitikėjimo su kiekviena pasirinkimo galimybe. Leisdami jam žinoti, kad jūs lojalus jo pasirinkimui, ugdote savo vaikui savigarbą.

Protingos rizikos rėmimas. Padrąsinkite savo vaiką atrasti ką nors nauja, pavyzdžiui, paragauti naują valgį, susirasti gerą bičiulį, ar nučiuožti nuo čiuožyklos. Tačiau visada yra nesėkmės galimybė, be rizikos yra labai nedidelė sėkmės tikimybė. Taigi leiskite savo vaikui saugiai eksperimentuoti, ir primygtinai priešinkitės. Pavyzdžiui, pasistenkit jo "negelbėti", jeigu jis rodo švelnų nusivylimą negaudamas naujo žaislo. Netgi prišokimas ir pasakymas "aš padarysiu" gali skatinti priklausomybę ir menkinti jūsų vaiko pasitikėjimą. Kurkit savo vaiko savigarbą suderinę savo poreikius apginti jį su jo poreikiais atlikti naujas užduotis.

Leiskite padaryti klaidų. Žinoma, pasirinkimo galimybė ir rizika kartais jūsų vaikui yra susijusi su klaidų darymu. Tai leistinos pamokos jūsų vaiko pasitikėjimui. Taigi pirmyn ir leiskit jam vilkėti žieminį kombinezoną, jeigu jis to reikalauja, netgi jei lauke šilta (tiesiog paslėpkit daugiau atitinkamų rūbų savo kuprinėje). Kai jis pradės aiškinti, kad jam per karšta, užgniaužkit savo žodžius "aš tau sakiau". Tiesiog ištraukit jo mėgstamiausius šortus ir marškinėlius sakydami "gal dabar apsivilk šituos, juk taip šilta". Tokiu būdu jo savigarba nesumažės ir jis supras, kad kartais klaidų darymas nėra blogai.
Kai jūs patys padarote klaidą, pripažinkite ją, sako Daniel Meier, pradinio mokymo profesorius asistentas iš San Francisko universiteto. Pripažinimas ir mokymasis iš savo klaidų siunčia efektyvią žinutę jūsų vaikui - ji padeda jūsų vaikui lengviau pripažinti savo paties suklydimus.

Padarykite sėkmę lengvai pasiekiama. Pirkite rūbus, kurie yra lengvai apsirengiami ir lengvai nusivelkami, padėkite kėdutę taip, kad vaikas galėtų nusiplauti rankas ir išsivalyti dantis prie kriauklės, jo žaislams ir knygoms suraskite tokią vietą, iš kur jie būtų pasiekiami. Duodami savo pradedančiam vaikščioti kūdikiui galimybę pačiam rūpintis savimi, padedate puoselėti nepriklausomybę ir išdidumą savo jėgomis atlikti įvairius darbus.

Aukštinkit pozityvumą. Kartais yra labai lengva suskaičiuoti visus dalykus, kuriuos mažylis daro ne taip, bet kiekvienas tikisi gauti paskatinimą, taigi pasistenkite vaikui girdint pasakyti, kad jis kiekvieną dieną daro daug gero. Pavyzdžiui, pasakykite tėčiui: "Nina šiandien susirinko visus savo žaislus". Vaikas džiaugsis jūsų šiltu pagyrimu ir tėčio padrąsinančiu atsiliepimu. Būkite konkretūs. Vietoj žodžių "geras vaikas", sakykite "ačiū, kad taip kantriai manęs laukei eilėje". Tai sužadins mažylio teigiamas savybes ir jo paties vertę bei leis jam tiksliai žinoti, ką gerai jis padarė.

Atidžiai klausykitės. Jeigu jūsų vaikui reikia pasikalbėti, sustokite ir paklausykite, ką jis nori pasakyti. Jam svarbu žinoti, kad jo mintys, jausmai, troškimai ir nuomonė yra svarbūs. Padėkite jam jaustis patogiai padrąsindami. Sakykite: "Žinau, kad tu esi liūdnas, nes karuselėms reikia pasakyti "atia". Pritardami jo emocijoms be savo nuosprendžio, jūs pripažįstate jo jausmus ir parodote, kad pritariate tam, ką jis sako. Jeigu jūs pasidalinsite savo jausmais ("Aš labai norėčiau nueiti į zoologijos sodą"), jis įgaus pasitikėjimo išsakydamas savo jausmus.

Duokite paskatinimų. Kiekvienam vaikui reikia švelnios paramos iš jį mylinčių, reikia, kad jie sakytų: "Aš tavimi tikiu. Aš matau tu stengiesi. Taip ir toliau daryk!" Paskatinimas reiškia pripažinimo vystymąsi - ne tik pasitenkinimą teikiantį laimėjimą. Tai reiškia padėką jūsų vaikui už tai, kad jis susideda savo knygas, netgi jei ir nepastebėjo vienos, nukritusios po lova. Tai reiškia paramą su šypsena, kai mažylis stengiasi naudoti šakutę nepaisant to, kad maistas nukritęs po kėde. Ir tai reiškia stiprų apkabinimą bandant padainuoti "ABC" dainą, netgi jei jis prašoko keletą raidžių.

Yra skirtumas tarp pagyrimo ir padrąsinimo. Vienas apdovanoja užduotį, kai kitas apdovanoja asmenį ("Tu padarei!" ir "Aš tavimi didžiuojuosi!"). Pagyrimas gali padaryti taip, kad vaikas jausis, jog jis yra tik "geras", kai ką nors puikiai padaro. Padrąsinimas iš kitos pusės pripažįsta pastangas. "Papasakok man apie savo piešinį. Matau, kad tau patinka violetinė" yra daug geriau nei pasakymas "Tai pats gražiausias piešinys, kokį tik esu mačiusi". Per daug pagyrimų gali žlugdyti savigarbą, nes spaudžia suvaidinti ir siekti nuolatinio pritarimo iš kitų. Taigi dalinkite pagyrimus protingai ir liberaliai teikite padrąsinimus; tai padės jūsų vaikui augti ir jaustis savimi patenkintu.

Sarah Henry
aprobuota ParentCenter Medical Advisory Board