Ar žinote, kad žaisdami galite ne tik pripratinti vaiką tvarkytis, bet ir susikurti visą auklėjimo sistemą. Tiesiog nustokite bambėti dėl nesutvarkytų žaisliukų, ir įprastus įkalbinėjimus keiskite stebuklingomis istorijomis apie tai, kaip meškutis, kiškelis bei kt. išsiruošė į tolimąją kelionę – „didžiosios dėžės/stalčiaus dugną“, o visos mašinėlės skuba į lenktynes, kurios greičiau pasieks po lova pariedėjusias kaladėles ir parveš į „garažą“.

Jei jūsų mažylis per mažas, ir tokiomis istorijomis dar nesusidomi,  surenkite šeimos lenktynes „kas greičiau“, o laimėjusiam pažadėkite apdovanojimą.

Jei paūgėjęs vaikas staiga parodo savarankiškumą, pvz. pačiupęs jūsų palaidinę puola valyti ant žemės ištiškusį pomidorą, nepulkite šaukti „ką darai?!” Geriau nuoširdžiai pagirkite už pagalbą – juk jis iš tiesų šaunuolis – ir ramiai pasiūlykite šiam užsiėmimui kitą, tinkamesnį skudurą. Prisipažinkite, tokioje situaciją norisi sušukti: “Pasitrauk, aš pati greičiau išvalysiu!” Tačiau prieš ištardamos šiuos žodžius, pagalvokite, ar mažyliui po tokio komentaro dar norėsis kada nors tvarkytis?

Be abejo, tvarkymasis nėra pati įdomiausia veikla. Juk išplauta lėkštė ar tvarkingai sudėliotas konstruktorius vaikui neteikia didelio malonumo. Jam kur kas svarbesnis yra teigiamas suaugusiųjų įvertinimas, pagyrimai. Tad patenkinkite mažylio savimeilę, ir dažniau pagirkite šaunuolį už pagalbą. Mažam žmogučiui būtina nuolat jausti palaikymą ir pritarimą. Nebijokite, kad tai išlepins vaiką, patikėkite, jis jums atsakys tuo pačiu kitą kartą. Mažyliui dar sunku ilgiau išlaikyti dėmesį, todėl tegu jūsų tvarkymasis-žaidimai tęsiasi ne ilgiau kaip keletą minučių. Stebėkite, ar mažylis vis dar susidomėjęs šia veikla, jei taip – tęskite. Jei vaikas blogai nusiteikęs, arba atvirkščiai, labai įsiaudrinęs – geriau palikti jį ramybėje ir tvarkymąsi atidėti.

Daugeliui tėvų gerai pažįstami namuose išdygusių grandiozinių statybų, besitęsiančių keletą valandų, o gal ir dienų, vaizdai. Net jei tos statybos labiau primena sąvartyną, vis tiek turite gerbti vaiko kūrybinį procesą, jo asmeninę erdvę ir nepriklausomybę. Jei vaikas turi savo kambarį ar kampelį, nereikia ten daryti „generalinės“ tvarkos, ypač be mažylio žinios. Kaip ir kiekvienas iš mūsų, mažas žmogutis privalo turėti savo asmeninę erdvę, kur galėtų pabūti vienumoje ir jaustis šeimininku. Neatimkite iš mažylio šio malonumo.
 
Dažniausios klaidos:

Net jei visi jūsų šeimos suaugusieji pasižymi pedantišku tvarkingumu, nesitikėkite, kad ir mažylis nuo gimimo būtinai taps tvarkinguoliu.
Daugeliui tėvų atrodo, kad tvarkymasis – tai natūrali kiekvieno šeimos nario pareiga ir nesivargina už tai pagirti, paskatinti savo mažylių. Tai klaida. Mokant tvarkos, pagyrimas yra viena svarbiausių  tvarkos mokymo priemonių.

Didžiausia klaida – mėginimas priversti vaiką susitvarkyti. Jei norite, kad mažylis pamėgtų tvarką, turite jį sudominti, o ne versti.

Nebauskite vaiko, kai šis atsisako tvarkytis. Geriau pergudraukite mažylį – atsisakykite paskaityti jam knygą, nežaiskite su juo, kol nesusitvarkė.
Nemėginkite išmokyti visko iškart. Etapais, palaipsniui išmokti dalykai efektyvesni.


Šaltinis: supermama.lt