Paprastai priprasti prie darželio vaikams bei tėveliams prireikia maždaug 3 savaičių. Jei ir po 3 savaičių vaikas jaučia psichologinį ir fiziologinį diskomfortą, jokios specialiai jam parinktos adaptacijos programos ir auklėtojų bei tėvų pastangos nepadeda, vaikas priskiriamas „nedarželinių“ kategorijai. Tokiu atveju patariama prižiūrėti vaiką namuose iki 5 metų. Kodėl vieni vaikai lengvai pripranta prie darželio, lanko jį noriai, o kiti eina į tą pačią grupę su siaubu?

Dažniausiai „nedarželinių vaikų“ patys tėvai yra psichologiškai nepasiruošę užmegzti normalius sveikus santykius su ugdymo įstaiga, kurią jų atžala lankys ne vienerius metus. Vaikas iškart perima nepasirengusių tėvų nerimą ir baimes.

Bendraudami su „nedarželinių“ vaikų tėvais, darželio pedagogai iškart pastebi didesnį jų nervingumą ir nepatiklumą. Vaikas jaučiasi nesaugiai, kai mama palieka jį tetoms, kurių pati nemėgsta. Kodėl mama niekada nesišypso auklėtojoms, neklausinėja kaip joms sekasi, kaip jaučiasi, kaip gyvuoja vaikai, - kaip paprastai elgiasi su kitomis savo draugėmis. Mažylis nerimauja: „Jei mama palieka mane tokioms tetoms, tai gal ji manęs nebemyli? Gal ji iš viso nesiruošia manęs iš čia pasiimti?“ Ką daryti?

Pirmiausiai, tėvai turi labai atsakingai pasirinkti darželį, o sprendimą turi nulemti ne „arčiausiai namų / pigiausias variantas“, o vaiko poreikiai bei patogumai.  Darželyje pirmiausiai reikėtų apsilankyti be vaiko: susipažinti su ugdymo specialistais, įvertinti materialinę bazę bei aplinką. Jei auklėtojos pasirodė rūpestingos, ugdymo sąlygos geros, išsiruošti su vaiku „pas vieną gerą tetą, kuri turi daugybę vaikų ir žaislų“. Kad vaikas išliktų ramus, ir tėvai turi elgtis natūraliai, ramiai, o svarbiausia – patiems psichologiškai nusiteikti ilgesniam išsiskyrimui su vaiku.

Pirmąkart geriausia ateiti į darželį tuomet, kai vaikai žaidžia lauke. Jei viskas puikiai sekėsi, o vaikas klausinėja, kada vėl eisime „į svečius“, galima užeiti ir į grupę. Neretai tėvai pirmąkart atveda vaiką į darželį anksti ryte, kai situacija grupėje būna gana nervinga, geriau ateiti vėliau. Įėjus į grupę, reikėtų džiaugsmingai pasisveikinti su auklėtoja, šypsotis. Vakare, tėvams kalbantis tarpusavyje, apie auklėtoją atsiliepti tik gerai.

Savaitgaliais pažaiskite su vaiku žaidimą „Pakeliui į darželį“ Nusipieškite „žemėlapį“ su objektais: „mūsų namas“, „parduotuvė“, „biuras“, „mano darželis“ ir kt. Eidami pirmyn ir atgal stenkitės įsiminti kuo daugiau objektų, o grįžę iš darželio į namus, pažymėkite vis naujų detalių savo žemėlapyje. Vaikas turi išmokti surasti žemėlapyje takelį iki darželio ir atgal. Taip per savaitgalį jis visiškai „neatsijungia“ nuo darželio.

Ruošiantis lankyti darželį, labai svarbu išmokyti vaiką elementarių būtiniausių savarankiškumo įgūdžių, nes tai padeda vaikui greičiau adaptuotis ir pasijusti nepriklausoma asmenybe.

Tai paprastos rekomendacijos, tačiau efektyvios, pamėginkite! Dar daugiau patyrusių tėvų patarimų rasite užsukę į supermama.lt forumo skyrelį  „Vaikų darželiai"

Šaltinis: supermama.lt