3-5 metų amžiaus vaikai pradeda žaisti kartu. Kas vaikų darželyje, kas kiemo žaidimų aikštelėje. Iš šalies aiškiai matyti, kaip jie susiburia į „interesų grupes“: berniukai virsta policininkais, lenktynininkais, gelbėtojais ir pan., mergaitės – mamytėmis, dainininkėmis ir t.t. Iki šiol žaislas vaikui buvo vertingas vien tuo, kad yra jo nuosavybė, nuo šiol viskas keičiasi: žaislai tampa žaidimų įrankiais, kuriais jau norisi pasidalinti su savo draugais, nes taip smagiau žaisti.

Žmogiškieji santykiai atsiduria pirmojoje vietoje. Būtent dabar reikia pradėti mokyti vaiką dalintis, arba kaip sako suaugusieji – dosnumo.

Vaikas labai greit suvokia, kad leidęs žaisti kitiems su savo žaislu, gauna teisę tapti grupės nariu ir žaisti kartu su kitais. Kartais jie noriai dalijasi savo žaislais su draugais, tačiau net prisiliesti prie jų neleidžia kitiems vaikams. Kodėl? Vaikas išskiria sau artimų žmonių ratą. Šiam ratui priklauso artimieji ir draugai. Šiais žmonėmis vaikas pasitiki, noriai bendrauja ir mielai pasidalins pačiais brangiausiais jam daiktais. Ir yra žmonių, šalia kurių mažylis tiesiog priverstas būti, bet neprivalo draugauti. Su jais ir žaislų nesidalina. Ar tai gobšumas? – Ne. Tarkime, jūs turite automobilį: ar duosite juo pasivažinėti žmogui iš gretimos laiptinės? Turbūt ne. O jei paprašys brolis/sesė? – Taip. Jei vaikas dalijasi savo žaislais su artimaisiais ir draugais, jis nėra gobšuolis.

Šiame amžiaus tarpsnyje vaikai aktyviai mokosi socialinio gyvenimo taisyklių, daugiausiai iš tėvų elgesio pavyzdžių. Turėtumėte parodyti mažyliui, kad reikia ne tik imti, bet ir duoti. Pasistenkite išnaudoti kiekvieną naudingą situaciją: visiems šeimos nariams po lygiai dalinkite šokolado plytelę, nupirkite saldumynų ir seneliams, nepatingėkite padėti vaikui savo rankomis pagaminti dovanėlę draugui gimtadienio proga. Tegu pajunta, kaip miela daryti gerus darbus ir sulaukti draugų, artimųjų padėkos.

Tėvams čia geriausias pagalbininkas – knygos. Svarbu ne tik skaityti, tikintis, kad vaikas supras moralą, bet ir aptarinėti tai, ką perskaitėte. Parinkite tokius pasakojimus, kuriuose atsiskleidžia herojaus godumas ar dosnumas ir neįkyriai atkreipkite į tai vaiko dėmesį.

Šiame amžiuje vaikui svarbiausias yra žaidimas. Būtent per žaidimą galimą išugdyti tam tikrus vaiko bruožus ir išspręsti tam tikras problemas. Štai vienas žaidimų, kuris padės mokytis dalintis:

Paimkite keletą minkštų žaisliukų ir suvaidinkite situaciją. Didžiausias, mylimiausias žaislas tegu bus jūsų mažylis, pavadinkite žaislą jo vardu (pvz. „Liūtukas Lukas“, „Avytė Viltė“). Suvaidinkite, kad iš pradžių šis žaislas su niekuo nesidalino savo daiktais, kad ir kaip jo kiti prašė. Tuomet visi išėjo žaisti atskirai, ir paliko gobšuolį vieną. Jis labai nusiminė ir nuėjo pas mamytę. Mamytė patarė jam pasidalinti žaisliukais su kitais ir dar davė saldainių. Kitą dieną didysis žaisliukas pasidalino savo daiktais su visais ir pavaišino saldainiais. Nuo tada visi gražiai sutarė ir žaidė kartu.

Iš pradžių savo mažylį suvaidinsite jūs, kad parodytumėte vaikui tinkamą elgesio modelį. Situaciją reikėtų suvaidinti keletą kartų. Jei prašo dar pakartoti – vaidinkite toliau, vadinasi, vaikas aktyviai įsisavina naują elgesio strategiją. Priminkite šį žaidimą kasdien. Kai jūsų mažylis įsisavins informaciją, pradės save vaidinti pats. Stebėkite, ar nedaro „klaidų“ ir jas pakoreguokite.

Tačiau išmokti dalintis žaislais ir saldainiais nepakanka. Juk tikrasis dosnumas – tai ne tik gebėjimas dalintis daiktais, bet ir poreikis, troškimas dalytis. Labai svarbu, kad vaikas nuolat matytų kaip jūs atrandate laiko savo draugams, giminėms, išklausote kitus, pradžiuginate maloniomis smulkmenomis. Mažylis turi suprasti, kad ir jus tai džiugina. Tik taip vaikas išmoks nuoširdaus dosnumo. Geriausia gobšumo profilaktika – pakankamas dėmesys ir šiltas emocinis kontaktas su vaiku. O jei matote, kad nebesugebate patys įveikti problemos, nesidrovėdami kreipkitės į vaikų psichologą.

Šaltinis: 2mm.ru