{mosimage} Maždaug trejų metų vaikai staiga pasidaro gobšūs ir atsisako dalytis bet kuo, nesvarbu, ar tai būtų obuolys, ar mylimiausias žaisliukas. Nesibaiminkite, tai dar nereiškia, kad jūsų vaikas išaugs blogas žmogus, tiesiog tai susiję su jo "aš" raida.

Dabar mažylis savo daiktą suvokia kaip dalelę savęs, todėl, suprantama, vaiko požiūriu dalybos yra neįmanomos.
Ar tai reiškia, kad peštynės tiesiog užprogramuotos? Ne, tačiau toks "agresyvus" raidos tarpsnis - visiškai normalus, jo pasireiškimas priklausys nuo vaiko temperamento. Kai kurie mažyliai, netekę savo "turto", į tai reaguoja gana abejingai, tačiau yra ir tokių, kurie savo gero atsisakys tik per kraują. Nei viena, nei antra nebyloja apie tinkamą ar, priešingai, labai blogą auklėjimą. Stebėjimai rodo, kad vaikai, kurių nuosavybės troškimui iš pat pradžių būdavo pritariama, greičiau išmoksta dalytis, nei nuo mažumės "teisingai" auklėti. Kad ir kaip ten būtų, jeigu mažylis nori būti kviečiamas į gimtadienius ir turi nors vieną jam simpatizuojantį bendraamžį, gobšumui reikia nubrėžti ribas. Tačiau labai subtiliai, pavyzdžiui:

pačiam nuolatos būti geru pavyzdžiu. Jeigu namuose yra tik vienas saldainis ir visi į jį taikosi, padalykite skanėstą į tiek dalių, kiek narių yra šeimoje;

dalykitės žaismingai. Pusryčiams sau ir vyrui kepate omletą. Mažylis staiga užsimano jį pasidalyti. Valgykite omletą visi (nesvarbu, kad vaikui jau išvirta rytinė košė): taip jis "saugiai" sužinos, ką reiškia turėti, imti ir duoti. Vėliau draugiškai pasidalykite mažylio košę.

gerbkite vaiko  nuosavybę. Prieš imdama vaiko daiktą, paklauskite, ar jis leidžia. Tai turėtų būti savaime suprantamas dalykas.

gerbkite  savo  nuosavybę. Dukra užsimanė pasipuošti jūsų mėgiama skarele. Pasiūlykite mainais kitą, paaiškinkite, kodėl nenorite duoti šitos.

Šaltinis: "Mažylis", Nr.10, 2002.