Turbūt ne kartą girdėjote kūdikių tėvelius didžiuojantis - „Mano vaikas gimdymo namuose įvertintas 10 balų!” O jei mama išgirsta, kad jos mažylis “gavo” tik 8 balus iš 10-ies, labai išgyvena. Ir be reikalo, juk naujagimis greičiausiai visiškai sveikas. Tad ką gi reiškia tie Apgar skalės balai, kuriais gydytojai vertina naujagimius? Apgar skalę 1952 m. pasiūlė amerikietė gydytoja Virdžinija Apgar, todėl ji ir pavadinta gydytojos vardu. Skalė naudojama naujagimių būklei po gimimo vertinti.

Iš pradžių šios skalės reikėjo medicinos personalui, kad  būtų aiškiau, kuriam iš naujagimių reikia skubiai skirti daugiau dėmesio. Gimusio kūdikio būklė vertinama pagal 5 požymius: kvėpavimą, širdies susitraukimų dažnį, raumenų tonusą, refleksus ir odos atspalvius. Mažyliui neatliekami kažkokie ypatingi testai, specialistai jį tiesiog apžiūri ir priskiria nuo 0 iki 2 balų kiekvienam požymiui. 2 – aukščiausias požymio balas, ir tai reiškia, kad šis požymis ryškiai išreikštas; 1 balas – požymis pasireiškia silpnai; 0 balų – požymis nepasireiškia (pvz. nėra tonuso, nekvėpuoja ir t.t.). Skaičiuojama visų požymių balų suma.

Paprastai naujagimių būklė vertinama pirmąją ir penktąją minutę po gimimo. Todėl dažniausiai išgirstame dvejopus balus pagal Apgar skalę, pvz. 8/9 arba 9/10. Rečiau naujagimiai įvertinami 10 balų jau pirmąją gyvenimo minutę.

Jei kūdikio būklė įvertinta nuo 7 iki 10 balų, manoma, kad ji yra patenkinama ir jam reikia įprastos priežiūros. Jei kūdikio būklė įvertinta nuo 4 iki 6 balų, tai dar nereiškia, kad padėtis kritinė, bet jam gali prireikti kai kurių reanimuojančių procedūrų. Jei kūdikio būklė įvertinta mažiau nei 4 balais, medikams reiks kovoti dėl jo gyvybės.

Kaip vertinama?

- Širdies veikla. Naujagimio širdelė plaka labai greitai, tai yra maždaug 130-140 dūžių per minutę. Todėl daugiau nei 100 širdies susitraukimų per minutę vertinamas 2 balais. Jei mažylis patyrė deguonies trūkumą įsčiose ar gimdymo metu, jo širdelė plaka lėčiau – mažiau nei 100 kartų per minutę (1 balas). Kai širdies susitraukimai neužfiksuojami, skiriama 0 balų.

- Kvėpavimas. Mažylis gali įkvėpti 40-45 kartų per minutę – juk tai beveik kiartas per sekundę! Ir toks „darbas“ be abejo vertinamas 2 balais. Vaikas tokiu atveju pravirksta ir pasveikina pasaulį garsiai ir stipriai. Bet būna ir kitaip – mažylis verkia silpnai, kvėpuoja lėčiau ir nereguliariai (1 balas). Jei kūdikis neverkia ir nekvėpuoja – 0 balų.

- Raumenų tonusas. Normalu, kad naujagimio lenkimosi raumenų tonusas padidėjęs ir tai nulemia jo pozą: galva pritraukta prie krūtinės, rankytės sulenktos per alkūnes, o plaštakos sugniaužtos į kumštukus, kojytės sulenktos per kelius. Paguldžius ant šono, galvytė šiek tiek atsilošia. Todėl naujagimio judesiai būna aktyvūs, gana chaotiški, nekoordinuoti. Visa tai vertinama 2 balais. Jei vaikučio rankytės ir kojytės tik šiek tiek sulenktos, o judesiai vangūs ir reti – 1 balas. Jei nėra aktyvių judesių, raumenų tonusas visai silpnas – 0 balų.

- Refleksai. Jau nuo gimimo pradeda funkcionuoti svarbiausi nesąlyginiai refleksai. Pirmasis riksmas, pirmas įkvėpimas yra refleksiniai. Čiulpimo ir rijimo refleksai yra be galo svarbūs mažylio gyvenime, nes tik jų dėka vaikas apsirūpina maistu. Tėvelius dažniausiai suglumina naujagimių ėjimo ir šliaužimo refleksai: paguldžius kūdikį ant pilvuko ir prispaudus delną prie jo pėdučių, naujagimis pasispirdamas šliaužia tolyn. O jei pastatote mažylį ant tvirto lygaus pagrindo, prilaikydami už pažastų, jis ima žingsniuoti. Visa tai – įgimti refleksai. Jei jie stipriai išreikšti – 2 balai. Jei refleksai pasireiškia, tačiau neužtikrintai – 1 balas. Refleksai nepasireiškia – 0 balų.

- Odos spalva. Naujagimio kūno oda turėtų būti nuo blyškiai iki ryškiai rausvos spalvos. Ir tai vertinama 2 balais. Be to, apžiūrima naujagimio akių obuolių, burnos gleivinės, lūpų, delnų ir padų spalva.  Po cezario pjūvio operacijos gimę vaikučiai dažniau surenka aukštesnius balus vien dėl to, kad nepatiria sunkumų keliaudami gimdymo takais ir jų odos spalva būna geresnės būklės. Jei mažylio galūnės pamėlę, jis gauna 1 balą. Jei visa naujagimio oda melsva, pilka – 0 balų.

Subjektyvus vertinimas

Vertinimas subjektyvus, todėl negalima vienareikšmiai tvirtinti, kad 10 balų gavęs vaikas yra sveikesnis už gavusį 7 balus. Jis reiškia tik tai, kad pirmuoju atveju naujagimis kvėpuoja normaliai, jo oda rausva, jis pakankamai garsiai rėkia ir refleksai ryškiai išreikšti. O antruoju atveju- vienas ar du požymiai išreikšti ne taip ryškiai (galbūt jis nesuriko garsiai, ar buvo pamėlę galūnės).

Tad gautą įvertinimą galima vertinti taip:

10-7 balai – optimalu;
5-6 balai – nedideli nukrypimai;
3-4 balai – vidutiniai nukrypimai;
0-2 balai – dideli nukrypimai.

Žemas įvertinimas gali būti susijęs su momentine situacija (hipoksija ar asfiksija) gimdymo metu arba chroniška vaisiaus būkle (chroniška hipoksija), fiziologiniu nesubrendimu. Dažniausia žemo įvertinimo priežastis – hipoksija (patologinė būklė, kai į vaisiaus kraujo apytaką patenka mažai deguonies ar jos visai nepatenka). Deguonies badas paveikia daugelį organizmo funkcijų.

Kai naujagimis 1 gyvenimo minutę įvertinamas žemu balu, labai svarbi teigiama dinamika – kai 5-ą minutę prisideda 2 ir daugiau balų. Tokiu atveju didėja palankios prognozės tikimybė. Žemą Apgar įvertinimą gavę naujagimiai sulaukia ypatingos ir specialios priežiūros. Jiems gali prireikti tam tikro gydymo ir tolesnio medikų stebėjimo.

Tėveliai neturėtų priimti šio Apgar skalės balo kaip savo vaiko protinių gebėjimų vertinimo. Buvo atlikti moksliniai tyrimai, kurie įrodė, jog nėra jokių sąsajų tarp žemo Apgar įvertinimo ir tolesnio vaiko vystymosi. Tėvai turėtų nepamiršti, kad vaiko raida labiausiai priklauso nuo jų dėmesio, meilės, psichologinio klimato šeimoje, bendravimo su bendraamžiais. Jei vaikas visa tai gaus, aukščiausi vertinimai jo dar laukia ateityje.

Apgar balas – tai ne diagnozė, ir ne būsimos vaiko sveikatos prognozė visam gyvenimui. Tai viso labo būdas nustatyti, ar gimusiam vaikučiui reikia skubios medicininės pagalbos.