Pirmuosius tris gyvenimo mėnesius 70 proc. mažylių kankina funkciniai žarnyno diegliai. Dažniausiai tai nėra jokia patologija (liga), o tiesiog virškinamojo trakto prisitaikymas prie naujų sąlygų. Juk mažylis 9 mėnesius praleido motinos įsčiose, kur jo žarnynas “nedirbo”: visas reikiamas mitybos medžiagas jis gaudavo per kraują. O pirmąsias 2-3 savaites nuo diegliukų dar saugo motinos hormonai. Nuo šiol naujagimio žarnynas mokysis dirbti.

Paprastai, pirmas dvi savaites visi naujagimiai gauna tik motinos pieno, tiesa, jo išgeria labai nedaug, todėl ir jo virškinimas pakankamai nesudėtingas. Trečią savaitę mažylis pradeda valgyti daugiau. Jis skuba žįsti, neretai netaisyklingai apžiodamas krūties spenelį, ir pritraukia oro; arba nepakankamai ilgai žinda iš vienos krūties, gaudamas daugiau skysto pieno, kuriame gausu laktozės, angliavandenių (kurie padeda susidaryti dujoms) ir nesulaukia maitinimo pabaigos, kai atiteka riebus pienas. Naujagimis turi būti žindomas pakankamai ilgai – 20-30 min.

Pradžioje žarnynas ne visada sugeba išstumti susikaupusias dujas. Jei dujų susikaupia daugiau, žarnynas, mėgindamas jas išstumti, susitraukia. Toks spazmas sukelia kūdikiui skausmą ir jis pradeda verkti, rausti, riesti kojytes prie pilvuko. Taip vaikui pilvuką pūsti gali pakankamai ilgai.

„Trijulės“ dėsningumas:

- diegliai prasideda apie 3 savaitę;
- pilvuką mažyliui pučia maždaug 3 valandas per dieną;
- diegliai vaikus kamuoja pirmuosius 3 gyvenimo mėnesius.

Ką daryti tėveliams? Kaip padėti mažyliui?

Pirmiausiai reikia nusiraminti. Psichologinė įtampa nepadės išspręsti problemų. Vaikutis turi jausti, kad jūs ramūs, nieko nebijote ir tikite, kad galite padėti mažyliui. Fiksuokite  šias svarbias detales, kurių prireiks pediatrui:

- kada prasideda pilvuko diegliai: iki ar po maitinimo;
- kiek ilgai trunka diegliai, kiek kartų per parą?
- kada diegliai būna patys stipriausi: iš ryto, dieną, ar vakare? Ar jie kartojasi visada tuo pačiu laiku?

Jei kūdikis maitinamos motinos pienu, viskas kiek paprasčiau: reikia išmokti taisyklingai priglausti naujagimį prie krūties ir leisti žįsti taip ilgai, kiek tik jam reikia.
Jei vaikas maitinamas mišinėliais, gimė neišnešiotas arba gimdymas buvo komplikuotas, vaiką gali kamuoti žymiai stipresni bei dažnesni pilvuko diegliai.

Funkcinius žarnyno dieglius mažinančios priemonės:

• Šiluma ir padėties pakeitimas. Priglauskite savo mažylį prie krūtinės, kad sušiltų, panešiokite, masažuokite pilvelį;

• Pilvo pūtimą mažinantys preparatai (švelnaus skonio lašiukai kūdikiams); Lašiukų kūdikiams rekomenduojama duoti prieš kiekvieną maitinimą, arba po jo.

Įtakos vaikučio diegliams turi ir mamytės mityba bei sveikata. Kad mažyliui nediegtų pilvelio, mama turi nuolat galvoti ką valgo ir geria.

Turbūt dabar sunku patikėti, bet diegliai tikrai praeis :) Tegu jie neaptemdo Jums pirmųjų motinystės mėnesių džiaugsmo!



Šaltinis: materinstvo.ru