Laikas keisti naujagimio sauskelnes: nuo ko pradėti, kaip su jomis elgtis, kas kiek laiko pakeisti? - Ir dar daugybė kitų patarimų „naujokams“.

Išpakuodami naują sauskelnių pakuotę tik šiek tiek ją praplėškite, nes sauskelnes žymiai geriau laikyti ne palaidas, o supakuotas. Jei prisipirkote pakuočių ateičiai, nepamirškite, kad sauskelnės „nemėgsta“ oro temperatūros bei drėgmės svyravimų.

Todėl laikyti jų vonioje, virtuvėje ar balkone negalima. Optimali sauskelnių saugojimo vieta – kur sausa ir ne per karšta.

Kaip uždėti sauskelnes?

Svarbiausias dalykas, kurį turite žinoti – vienkartinės sauskelnės yra ne drabužis, o higienos priemonė. Tačiau šiuo „ne drabužiu“ vis tiek reikia apvilkti kūdikį. Užduotis nėra sudėtinga, juo labiau, kad šią procedūra jums teks atlikti šimtus kartų! Iš pradžių visų tėvų judesiai būna kiek nedrąsūs ir atsargūs.

1. Paguldykite kūdikį ant vystymo staliuko, ar kt. pasirinktos vystymo vietos, ant nugarytės. Primename, kad bet kokio amžiaus kūdikio negalite palikti ant vystymo stalo be priežiūros net ir akimirkai. Visos reikalingos pervystymui priemonės iš anksto padedamos taip, kad būtų ranka pasiekiamos.

2. Pažiūrėkite, ar tos kūno vietos, kurios bus pridengtos sauskelnėmis, yra švarios ir sausos. Jei ne – nuprauskite ir nusausinkite.

3. Paimkite į rankas sauskelnes ir apžiūrėkite, kur yra jų priekis, o kur nugarėlė. Sauskelnių gamintojai, suprasdami, kad naujokams tai nėra lengva užduotis, stengiasi nurodyti kuo aiškiau. Ant priekinės sauskelnių dalies paprastai būna ryškus spalvotas paveikslėlis, juostelė ar užrašas.

4. Viena ranka kilstelkite vaikučio kojytes bei užpakaliuką, o kita ranka pakiškite sauskelnes. Nuleiskite kūdikio užpakaliuką žemyn ir apžiūrėkite, ar iš abiejų yra simetrija, jei ne -  patraukite aukščiau-žemiau ar kairiau-dešiniau.  Ta sauskelnių dalis, kuri atsiduria po nugaryte turi būti ties juosmeniu.
Jei bijote kelti kūdikį už kojyčių į viršų, galite iš anksto pakloti atverstas sauskelnes ir tik po to atnešti ir paguldyti ant jų kūdikį.

5. Iš eilės užsekite kairį ir dešinį lipukus, stebėkite, kad jie būtų užsegti simetriškai. Atidžiai pataisykite gumytes apie kūdikio kojytes, kad jos neveržtų odelės.

6. Tarp pilvuko ir sauskelnių juosmens užkišus turi tilpti rodomasis pirštas.

Sveikiname! Jums pavyko :)
Pirmąjį mėnesį kūdikiui prireiks daugiau sauskelnių, todėl tėvams atrodo, kad jos tiesiog tirpte tirpsta. Tačiau per šį mėnesį sukaupsite daug patirties ir išmoksite jas keisti automatiškai.

 
Kada reikia keisti sauskelnes?

Rekomendacijos šiuo klausimu labai įvairios, ir priklauso nuo to, kas rekomenduoja. Bet kurie sauskelnių gamintojai teigia: kuo dažniau keisite sauskelnes, tuo geriau. Vienkartinėmis sauskelnėmis jas vadiname todėl, kad jas galima naudoti tik kartą. Todėl skalbimas, džiovinimas, valymas su vienkartinėmis sauskelnėmis neturi nieko bendro.

Kiekvienas kūdikis turi savitą režimą. Be to, yra dar daugybė lemiamų faktorių: šlapinimosi dažnumas ir kiekis, odos būklė, patalpos temperatūra, suvartojamų skysčių kiekis. Tuštinimasis dažniausiai susijęs su kitų fiziologinių poreikių patenkinimu. Tačiau tuštinimasis po valgio, standartinis reiškinys, nėra būtinybė. Kai kurie kūdikiai tuštinasi po maudynių, vakarais ar naktį. Niekas geriau už tėvus kūdikio nepažįsta, todėl mažiau klausykite rekomendacijų, ir dažniau tikrinkite, kaip ten „jūsų reikaliukai“.

Svarbūs patarimai:

• Sauskelnes būtina pakeisti jei kūdikis pasituštino – tai taisyklė. Kad ir kaip gerai sauskelnės sugeria skysčius, tam tikrą laiką odelė vis tiek kontaktuoja su šlapimu, tai sukelia jos susierzinimą. Kuo greičiau pašalinsite dirgiklį – tuo geriau kūdikiui.

• Patartina pakeisti sauskelnes prieš tokias situacijas, kai kurį laiką neturėsite galimybės to padaryti: prieš pasivaikščiojimus lauke, kelionę visuomeniniu transportu, einant į polikliniką ir pan.

• Net jei kūdikis ir nesituštino, sauskelnes keisti reikia po pasivaikščiojimo lauke ir po nakties miego.

• Jei tikrinant sauskelnių būklę pastebite kad kūdikio odelė drėgna, sauskelnes  keisti būtina.

• Keičiant sauskelnes, atsegus sauskelnių lipukus iškart juos užfiksuokite, kad neliptų prie odelės.

Galbūt skaitydami šias instrukcijas (nuimti –  nuprausti - uždėti) susidarėte klaidingą nuomonę, jog kūdikis visą laiką leidžia su sauskelnėmis. Taip nėra. Apskritai, sauskelnės reikalingos ne kūdikiams, o tiems, kas juos prižiūri! Miego metu sauskelnės – nepamainomas dalykas. Kaip gera ir ramu, kai žinai, jog mažylio miegelio niekas netrikdo. Kad kūdikio oda būtų sveika, jai būtinas oras. Bet niekada nepamirškite senos patarlės – „kas per daug – tas nesveika“.  Pirmaisiais mėnesiais kūdikis didžiąją paros dalį miega. Bet kas mėnesį jis miegos vis mažiau, todėl ir su sauskelnėmis galės „draugauti“ trumpiau.

Neskubėkite pakeisti vienų sauskelnių kitomis, leiskite kūdikiui pasispardyti nuogam. Galite paguldyti kūdikį ant neperšlampančio pakloto, kol maitinate jį krūtimi.

Sėkmės!

Užsukite į supermama.lt Forumą, "Tėvų patirties taupyklėje" rasite daugiau reikalingos informacijos bei patarimų apie sauskelnes.


Parengta pagal: E.O. Komarovskis. „Vienkartinės sauskelnės: naudotojo vadovas“.