Naujagimystė trunka nuo gimimo iki 28-osios gyvenimo dienos. Neonatologas, o vėliau  pediatras įdėmiai stebi, kaip naujagimis prisitaiko naujoje aplinkoje. Parsivežę savo brangiausią „ryšulėlį“ į namus, tėvai paprastai ima jaudintis. Taip nutinka net ir tuomet, jei vaikutis visiškai sveikas. Gąsdina atsakomybė už mažą stebukliuką, su kuriuo bendrauti ir elgtis dar teks išmokti. Skubame jus nuraminti. Mažylis, kuriam dar tik keletas dienų, - ne toks jau bejėgis!

Naujagimis gana greit prisitaiko prie naujų sąlygų, o mylintys tėveliai turi stengtis visaip pagelbėti ir pildyti jo poreikius. Pats ims pasakoti dar negreit, todėl stenkitės atidžiai stebėti ir įsiklausyti taip, kaip sugeba tik mamytės ir tėveliai. Visus iškylančius klausimus (o jų bus nemažai) iškart susirašykite į knygelę, kad apsilankius pediatrui, galėtumėt viską išsiaiškinti.
 
Bendravimu su kūdikiu mėgausitės tik  tuomet, jei būsite įsitikinę, kad jis vystosi normaliai. Čia jūsų patarėju turėtų būti neonatologas arba pediatras. Naujagimių patronažas padeda laiku pastebėti įvairius sutrikimus ar ligas. Gydytojai paprastai lankosi pagal specialiai nustatytą grafiką, vizitai sutampa su taip vadinamomis kritinėmis dienomis.

6-7 diena. Kam apžiūrinėti mažylį, jei vos prieš keletą dienų jį sveikutėlį išleido iš gimdymo namų? Iškart po gimimo naujagimis prisitaiko prie naujų gyvenimo sąlygų, vyksta visų organizmo sistemų persitvarkymas. Todėl ankstyvuoju naujagimystės periodu gali pasireikšti įvairios praeinančiosios naujagimių būklės. Praėjus savaitei nuo gimimo, gali pasireikšti padidėjusio neurorefleksinio jaudrumo sindromas. Kai kūdikis staiga tampa neramus, atsisako žįsti. Tai organizmo reakcija į gimimo metu patirtą stresą. Visą tą laiką, kol kūdikis skynėsi kelią į pasaulį, jo endokrininė sistema gamino didžiulį kiekį streso hormonų. Tai padėjo stumtis gimdymo takais ir apsaugojo kūdikio nervų sistemą. O dabar vyksta procesas, kurio metu kūdikis turi atsikratyti streso būsenos. 

Šiomis dienomis gydytojas gali pastebėti ir  „7-osios dienos ligą“, kai intensyviau pasireiškia fiziologinė naujagimių gelta.

14 diena. Antros savaitės pabaigoje naujagimis jau beveik nejaučia gimimo metu patirto streso. Tik dabar galima objektyviai įvertinti jo nervų sistemos būklę.

Pasibaigia ir svorio kritimo periodas. Pirmosiomis gyvenimo dienomis kūno masė sumažėja (dėl skysčių netekimo). Pradinę kūno masę atgauna 10-12 gyvenimo dieną. Nuo dabar mažylis turi jo tik priaugti. Neretai tam trukdo padidėjęs jaudrumas. Tuomet nervinė įtampa ir padidėjęs tonusas naujagimiui trukdo įsisavinti maistą, jis tampa verksmingas, dažnai atpylinėja. Apie tai būtina papasakoti lankančiam gydytojui.

Svoris gali imti mažėti ir dėl virškinamojo trakto ydos. Pirmosiomis dienomis, kol naujagimis išgeria nedaug pieno, nepatogumų jis nepajunta. Problemų atsiranda padidėjus maisto kiekiui. Kūdikis ima vemti.   Kaip atskirti vėmimą nuo atpylimo? Kūdikis atpila nedaug (1-2 šaukštai skysčio). Jei šliūkšteli žymiai daugiau ir stipriau, kartais sakoma: „atpila fontanais“, tai jau vėmimas. Tokiu atveju nereikia laukti gydytojo vizito, o tuojau pat kviesti „greitąją pagalbą“. Jei nustatoma yda, atliekama skubi operacija.
 
21 diena. Trečios savaitės pabaigoje visiškai užgyja bambutė. Gydytojas atidžiai apžiūri šią kūno vietą kiekvieno vizito metu, pamoko, kaip teisingai ją prižiūrėti, kad neįsimestų infekcija. Jei gijimo procesas užsitęsė, odelė aplink bambą paraudusi, kreipkitės į gydytoją.

Oda. Pirmosiomis savaitėmis kūdikio oda nėra idealios išvaizdos. Prisitaikyti prie aplinkos jai reikia laiko. Gali išryškėti naujagimių raudonė (odos paraudimas), odą gali išberti, ji pleiskanoja. Jei bėrimų labai daug, praneškite gydytojui.  Tai gali būti alerginė reakcija, virškinimo sutrikimai ar įvairios infekcijos.
 
Kvėpavimas. Žindomi kūdikiai beveik nemoka kvėpuoti per burną, todėl jei naujagimio nosytė užgulta, jam sunku žįsti.
 
Temperatūra. Paprastai temperatūra informuoja, kokia yra reali vaiko savijauta. Naujagimio termoreguliacija yra nepakankamai subrendusi, pirmomis gyvenimo dienomis naujagimis greit atšala ar perkaista, nes jo kūno temperatūra tiesiogiai priklauso nuo aplinkos temperatūros. Todėl patikimesni rodikliai gaunami matuojant temperatūrą ne odos paviršiuje, o rektaliniu būdu, t.y. įvedant termometrą į tiesiąją žarną.

Naujagimystės laikotarpiu ypač svarbu nuolat bendrauti su pediatru. Gydytojui labai svarbūs mamos ir tėčio pastebėjimai, kiekviena smulkmena.


Sunkus egzaminas

1 mėnesio mažylis „atsiskaito“, kokie jo fiziniai bei psichiniai pasiekimai. Kūdikis turėtų priaugti bent 600 gramų svorio – tai labai svarbus jo sveikatos rodiklis. Šiuo periodu visai nesvarbu, koks jis gimė – galiūnas, ar vidutiniokas, nes visi turi pasitempti 3,5 cm.  Jau turi pradėti fiksuoti žvilgsnį ir laikyti galvytę.


Parengta pagal: „Mano vaikas“ 2002, Nr.7