{mosimage}Kada vaikai pradeda žaisti kieme vieni? Mūsų atžaloms atrodo, kad “didelis vaikas” yra toks, kuris jau žaidžia kieme vienas, o ne vaikšto įsikibęs mamai į ranką.  Vaiko sąmonėje sąvoka “suaugęs”  asocijuojasi ne su gebėjimu savarankiškai paruošti namų darbus, ar pagalba tėveliams namuose, o būtent su garbinga teise žaisti kieme be tėvų priežiūros.


Todėl pirmiausiai reikia išlaukti, kada vaikas subręs ir pats panorės išeiti į  kiemą vienas. Jei jis pats dar nesiveržia, nereikia skubinti įvykių. Žinoma, didžiulės reikšmės tam turi pats kiemas: ar šalia nėra judrios gatvės, koks aplinkinių gyventojų kontingentas, ar įrengta žaidimų aikštelė ir t.t. Dar vežiodami savo kūdikį vaikiškame vežimėlyje, ar žaisdami su mažyliu smėlio dėžėje, mes stebime aplinką ir susipažįstame su kitų vaikų tėveliais. Šios pažintys labai svarbios. Susidraugaukite ir iš pradžių sudarykite “budėjimo grafiką”: pasikeisdami galite prižiūrėti žaidžiančius vaikus. Nereiks kas 2 minutes lakstyti prie lango, o jei dar buto langai ne į kiemo pusę…

Savarankiškam vaiko žaidimui kieme reikia psichologinio pasiruošimo. Pamodeliuokite vaikui įvairių situacijų, kurios gali nutikti kieme, parodykite tai su lėlėmis/žaislais. Tegu vaikas apie save šiose situacijose kalba trečiuoju asmeniu: ne “aš einu”, o “Jonas/ Eglė eina”. Taip vaikas turi galimybę įvertinti situaciją iš šalies ir kartu išlieka suvokimas, jog personažas – tai aš pats, todėl viskas, kas atsitiko žaidime, yra labai artima.

Kur vaiko tyko nemalonumai?

Kokie pavojai gali tykoti vaiko, savarankiškai žaidžiančio kieme? Pradėkime iš eilės:

Liftas

Ikimokyklinukams ir ankstyvojo mokyklinio amžiaus vaikams nereikėtų važinėti liftu be suaugusiųjų (nei vieniems, nei su bendraamžių kompanija) – tai labai pavojinga! Paaiškinkite vaikui, kad liftas gali įstrigti, tačiau labai nesileiskite į gąsdinančias detales. Jei “persūdysite”, jis gali imti bijoti važiuoti liftu ir su jumis.

Kitas svarbus klausimas – ar galima važiuoti liftu su nepažįstamu suaugusiu žmogumi? Taisyklė turėtų būti paprasta ir aiški: liftu galima važiuoti tik su labai gerai pažįstamais suaugusiais. Su visais kitais – jokiu būdu negalima. Patarkite sūnui ar dukrai, kaip mandagiai atsakyti, jei kažkoks žmogus pakvies važiuoti liftu kartu (“Ačiū, aš laiptais lipsiu” “Man neaukštai lipti” ir pan.). Juk dažnai vaikai sutinka su abejotinais pasiūlymais vien todėl, kad griežtai atsikirsti nepatogu, o kaip tai padaryti neįžeidžiant – nemoka.

Nepažįstamieji

Tai bene labiausiai tėvus neraminanti tema. Kaip apsaugoti vaiką nuo pavojaus ir nepasėti jo sieloj nereikalingo įtarumo, nepasitikėjimo žmonėmis?  Pasistenkite išaiškinti vaikui, kad beveik visi suaugusieji, kurie užkalbina jį žaidžiantį kieme, nelinki jam nieko blogo. “Blogų” žmonių yra labai mažai. Tačiau norint apsisaugoti, nereikia niekur eiti su nepažįstamaisiais. Nepasakokite, ką būtent gali jiems padaryti „blogi dėdės ir tetos“. Tačiau pasakyti, jog tai labai baisūs pavojai, reikia. Ypač, jei mažylis yra labai smalsus bei patiklus.

Nupasakokite konkrečias situacijas, kaip suaugusieji gali prisivilioti vaikus įvairiais gardumynais, dovanomis, pažadais (kvietimas pasižiūrėti mažyčių šuniukų; pažaisti kompiuterinių žaidimų ir pan.) arba apgaulėmis: „mane siunčia tavo mama/tėtis...“ „tavo mamytė ligoninėje, einam pas ją“.
 
Pasakykite vaikui, kad nesileistų į ilgas kalbas su nepažįstamais. Tokiu atveju reikia pasakyti: „Man jau laikas“ ir iškart eiti į namus arba pas draugus į šalį. Netingėkite nuolat priminti išeinančiam į kiemą vaikui: „Su niekuo niekur nenueik!“ (ar panašiai). Ši „formulė“ turi įsikalti vaikui į galvą.
  
Dėl išėjimo iš kiemo teritorijos. Pirmuosius keletą metų vaikas turėtų žinoti pagrindinę taisyklę: iš kiemo išeiti negalima. Lygiai taip pat negalima užeiti į draugų namus, neperspėjus tėvų. Net ir minutėlei!

Pažeidus šias taisykles, vaikui reikėtų ilgam (savaitei, o gal net mėnesiui) uždrausti  žaisti kieme be priežiūros. Jei nenorite po keleto metų, kai vaikas bus paauglys, išeiti iš proto nerimaudami, kur jis vaikšto iki išnaktų, būtina nuo ankstyvos vaikystės išmokyti jį taisyklės: jūs turite visada žinoti, kur ir su kuo jis yra. Bet koks nuolaidžiavimas šiuo klausimu turi labai rimtų pasekmių.

Laužas

Laužas – viena didžiausių vaikiškų pagundų, kuri neaplenkia nė vieno vaiko. Labai jau užburianti ši stichija. Todėl pamažu supažindinkite vaiką su saugumo reikalavimais. Pagrindinės taisyklės: neprieiti pernelyg arti ugnies – nes gali apdegti drabužiai arba kūnas; nekurti laužo prie automobilių – tai gali baigtis didžiuliu gaisru ir nelaime; negalima mesti į laužą jokių daiktų, ypač butelių bei aerozolių pakuočių. Juose gali būti likę benzino, dažų, lako ir kt. degių medžiagų!

Medžiai

Kiemuose paprastai auga medžiai. Į juos taip norisi įlipti! Žinoma, nuo traumų, gresiančių iškritus iš medžio, vaiką saugoti reikia, tačiau užkirsti kelią mėginimui įsiropšti į medį negalime. Viskas priklauso nuo vaiko amžiaus ir temperamento. Paprastai, 6-ečių vaikų dar netraukia ši pramoga, o štai vyresni mėgsta žaisti “Tarzaną”. Ir koks gi berniukas nesikarsto po medžius?! Tad geriau išmokyti vaikus gerai laipioti iš anksto. Taisyklės tokios:
-visada įsitikink, dar prieš atsiremdamas visu svoriu, ar šakelė pakankamai stipri;
-saugokis sausų šakų;
-kai lipi į viršų, arba leidiesi žemyn, laikykis ir remkis į 3 taškus. Pavyzdžiui, dviem rankom ir viena koja.

Stogai ir palėpės

Stogai ir palėpės turėtų būti tabu. Prieš išleisdami vaiką į lauką, užlipkite į viršutinį aukštą bei patikrinkite, ar gerai uždaryti išėjimai ant stogo ir į palėpę. Jei ne, neatidėliodami pasirūpinkite šių vietų apsauga.

Neisiu į lauką!

O jei vaikas nenori vienas vaikščioti lauke? Pasak psichologų, joks grynas oras nevertas vaiko ašarų. Trokšdami vaikui sveikatos, tėvai kartais išderina jo nervų sistemą. Jei vaikui ėjimas į kiemą – nekenčiama prievolė, geriau tegu lieka namuose. Pasistenkite suprasti, kodėl taip yra. Gal jį skriaudė kiti vaikai? O gal jis nesusiranda draugų? Dažniausiai už tokio užsispyrimo slypi įvairios baimės. Ypač berniukai bijo prasitarti apie tai, jog baiminasi kažko, nes nenori būti išjuokti. Pasistenkite išvaikyti visas baimes. Jei vaikui baisūs laiptinės užkampiai ir liftas, palydėkite jį į lauką ir pasitikite po pasivaikščiojimo. Padėkite susidraugauti su kitais vaikais.

Sėkmės!

Šaltinis: Žurnalas „Auklė“