Indeliai, baldeliai, vonelė, kvepaliukai – visa tai paslaptingo lėlių pasaulio dalis. Žaislinės lėlės šiais laikais turi namukus su visais privalomais atributais ir interjero detalėmis: pradedant tualeto kambariu - baigiant stalo įrankiais. Ar viso to būtinai reikia?
Psichologai žaidimus su lėlėmis skirsto į vaidmeninius-siužetinius ir surežisuotus. Kuo jie skiriasi?

Surežisuotame žaidime vaikas, kaip režisierius, kuria vienokį ar kitokį siužetą (stebuklinį ar buitinį) ir žaidžia su keletu personažų: lėlėmis, žvėreliais, mašinėlėmis ir t.t. Vaikas vienu metu valdo juos visus, ir kuria tokį siužetą, kokio jam norisi.

Vaidmeninis žaidimas su lėlėmis nuo surežisuoto skiriasi tuo, kad vaikas prisiima vieną iš vaidmenų, pvz. mamos, pardavėjo, pirato ir pan. O žaidimo eigą tenka derinti su kitais kartu žaidžiančiais vaikais, kurie atlieka kitas roles. Šiame žaidime vaikas turi laikytis taisyklių bei susitarimų, antraip žaidimas nepavyktų. Įsijautęs į rolę vaikas pasitelkia pantomimą, mimikas, gestus, įvairias intonacijas. O surežisuotame žaidime visa tai atlieka lėlės, laikomos „režisieriaus“ rankose.

Ir vieniems, ir kitiems žaidimams naudojami būtiniausi atributai: lėlių apranga, apavas, namas, baldai, transportas, aplinkos detalės ar jų pakaitalai.

Ko reikia patiems mažiausiems? Labai mažų vaikučių žaidimuose su lėlėmis dar neegzistuoja vaidmenys, jie tiesiog pamėgdžioja suaugusius: maitina, rengia ir t.t. Tai dar nėra tikras žaidimas, tai tik veiksmai. Mažyliai nevysto siužeto. Todėl ir papildomų reikmenų jiems dar nereikia.

1,5-3 m. mažylių žaidimai. Šio amžiaus vaikai su lėlėmis elgiasi taip, kaip su jais pačiais elgiasi suaugusieji. Tai metas, kai mažyliai mėgdžioja tėvus, aukles. Papildomi reikmenys lėlėms dar nebūtini. Pagrindiniai reikmenys, su kuriais žaistų šio amžiaus mažyliai, yra lėlės lovelė ar vonelė, lėlės buteliukas, šaukštelis. Vaikas žaidžia jam gerai pažįstamus siužetus: maudynes, maitinimą, migdymą.

Lėlės garderobas ir reikmenys. Lėlės drabužiai turi būti parinkti pagal vaiko amžių: kad jis pats sugebėtų lėlę apvilkti/nuvilkti. Atkreipkite dėmesį į užsegimus, raištelius ir pan. Mažylio lėlei pakanka 2 drabužių komplektų – vėsiam ir šiltam orui. Drabužių reikia ne vien tam, kad lėlytė „nesušaltų“, bet ir vaiko smulkiosios motorikos lavinimui (nurengdamas ir aprengdamas savo lėlę vaikas treniruoja smulkiuosius judesius), o taip pat ir vaiko intelekto bei psichikos vystymuisi. Lėlės rengimo procesą vaikas sutapatina su jo paties gyvenime atliekama procedūra ir taip pamažu ima suvokti apsirengimo būtinybę, šio veiksmo reikšmę.

Eidamas su lėle pasivaikščioti, vaikas pasiima ir jos transporto priemonę (vežimėlį, automobilį, roges). Mažylis patiria nepaprastą malonumą vėžindamas savo lėlę, kaip suaugęs žmogus vaiką. Namuose su lėle jis taip pat „keliauja“ į svečius, apsipirkti.

Žaislų parduotuvėse siūloma įsigyti įvairių namelių lėlėms. Jie skirti siužetiniams-vaidmeniniams žaidimams, turi ne vieną kambarį, garažą, sodą ir t.t.  Jie, žinoma, labai žavūs ir yra kiekvieno vaiko svajonė. Tačiau jaukius „namus“ galite sukurti ir iš įvairių namuose esančių daiktų. Statydamas namą kartu su suaugusiuoju vaikas kuria, lavėja jo mąstymas, vaizduotė, smulkioji motorika.

Lėlė auga kartu su vaiku. Kuo didesnis vaikas, tuo „pilnavertiškesnį socialinį gyvenimą gyvena“ jo lėlė, todėl turi didėti ir reikmenų arsenalas.

3-6 m. vaiko lėlei reikia pižamos (nes mylimiausia lėlė keliauja miegoti kartu), prijuostės (nes valgiai taip pat gaminami kartu) bei šventinės suknelės. Plaukų priežiūrai reikia įvairių segtukų bei kaspinėlių. Atsiranda poreikis įsigyti spintelę lėlės drabužiams bei apavui.

Žaisdamos „dukras ir mamas“ mergaitės mėgsta virti valgį, todėl reikia žaislinių indų bei įrankių rinkinio. Parinkite patvarius bei talpius indelius, nes šeimininkės į juos paprastai pila vandens, maišo įvairias „košes“.

Šiame amžiaus tarpsnyje nepaprastai svarbus tampa lėlės vežimėlis. Juk tikra mama visada vežioja savo kūdikį vežimėlyje!

3-6 m. vaiko žaidimai vis dar labai priklausomi nuo žaislų, reikmenų. Pernelyg didelė reikmenų įvairovė jo žaidimą paverčia tiesiog manipuliacija įrankiais. Kai vaiko nevaržo gausybė pirktinių žaislų, žaidimas tampa laisvesnis ir nepriklausomas nuo reikmenų.
 
Daiktai-pakaitalai. Jų prireiks bet kuriame siužetiniame žaidime. Kankorėžiai, akmenėliai, kaštonai, pagaliukai, konstruktoriaus detalės gali atlikti daugybę funkcijų ir virsti prekėmis parduotuvės lentynose, pinigais ir t.t. Tik „tegu tai bus...“ „įsivaizduojam, kad čia...“ lavina vaizduotę, o tai labai svarbu psichiniam ikimokyklinuko vystymuisi. Mažylis mokosi mąstyti abstrakčiai, o to jam labai prireiks mokykloje.

Šaltinis: 2mm.ru