Pirmąkart palikdama vaiką kito žmogaus priežiūrai, kiekviena mama jaudinasi. Jei su vaiku lieka močiutė, mama nerimauja, kad tik vaikas nebūtų permaitintas saldumynais, jei vaiką prižiūrės auklė, atsiranda dar daugiau priežasčių nerimauti: ar ji atsakinga ir patikima, ar sugebės sudominti vaiką ir t.t. Šiame straipsnyje rasite naudingų, patyrusių supermama.lt forumo dalyvių sukauptų patarimų, ko paklausti auklės per pirmąjį susitikimą,  kokius reikalavimus/pageidavimus jai pateikti ir pan.

Ką papasakoti auklei apie savo vaiką

Prieš palikdami vaiką auklės priežiūrai, įsitikinkite, ar ji žino svarbiausius dalykus:

• Kaip greičiausiai galima nuraminti jūsų mažylį (nešiojant, mylimais žaislais, ypatinga dainele ir t.t.)
• Koks jūsų vaiko mėgstamiausias žaislas?
• Kaip mažylis mėgsta miegoti (ant nugarytės, pilvuko, šono)?
• Kaip reikia keisti sauskelnes/vystyklus: ar reikia kaskart apiprausti; kur sudėti švarūs drabužėliai bei sauskelnės?
• Kaip maitinamas mažylis: ar nutrauktu mamos pienu, ar mišinėliais, kaip paruošti maistelį? Kokių produktų jam negalima duoti?
• Ar žino, kad be tėvų sutikimo negalima duoti mažyliui jokių vaistų?
• Ar aišku, kaip naudotis namo/buto signalizacijos įrenginiu (jei tokia yra)?
• Kokie vaiko įpročiai: garsus verksmas sušlapus sauskelnėms, dažnas tuštinimasis, atpylinėjimai,  miegojimas tik tamsoje ir pan.
• Naminių gyvūnų įpročiai ir kaip jie sutaria su vaiku.
• Kur rasti namų vaistinėlę?
• Kur galima rasti žibintuvėlį arba žvakių?
• Ką daryti, jei į duris paskambins nepažįstamas žmogus, o apie jo vizitą šeimininkai nebuvo įspėję?
• Ką galima įleisti į namus, kai šeimininkų nėra? Koks jūsų požiūris į tai, kad pas auklę kažkas užsuks į svečius?

Kokią informaciją palikti auklei

• Svarbūs telefono numeriai (vaikų/šeimos gydytojų; jūsų, senelių telefono numeriai ir t.t.), užrašinė ir rašiklis.
• Pinigai nenumatytiems atvejams (už taksi), pavyzdžiui, nuvykti iki šeimos gydytojo kabineto, „greitosios pagalbos“ ir kt.

Atranka

Prieš susitikdami su auklėmis kandidatėmis, sudarykite savo reikalavimų/pageidavimų sąrašą, kad tiksliai žinotumėte, ko ieškote. Nepamirškite kad kiekvienas papildomas namų ūkio darbas atitrauks auklės dėmesį nuo vaiko. Iš pradžių paskambinkite kandidatei telefonu ir sužinokite:

- auklės vardą ir pavardę;
- adresą, telefoną;
- koks jos išsilavinimas;
- kokia patirtis (kartais entuziazmas ir įgimti gabumai svarbesni nei įgyta patirtis);
- pageidaujamas atlyginimas;
- kodėl dirba būtent šį darbą?

Kai auklei telefonu išdėstysite savus pageidavimus, įsiklausykite, ar jis vis dar suinteresuota pasiūlymu. Jei kandidatė pasirodys tinkama, pasiūlykite susitikti.

Susitikimo su aukle metu atkreipkite dėmesį į jos klausimus bei komentarus. Klausimas „Ar vaikas dažnai verkia?“ gali reikšti, kad toks vaiko elgesys gali suerzinti šį žmogų. Kad geriau pažintumėte kandidatę, paklauskite šių dalykų (tik klauskite taip, kad išgirstumėte daugiau, nei tik „taip“ ar „ne“):

- Kodėl norėtumėte dirbti šį darbą?
- Kur dirbote iki šiol, kodėl iš ten išėjote?
- Kaip manote, ko labiausiai reikia tokio amžiaus mažyliui, kaip mūsiškis? Kaip su juo praleisite dieną?
- Koks bus jūsų vaidmuo mano mažylio gyvenime?
- Ką manote apie žindymą krūtimi? (svarbu toms, kurios ruošiasi ir toliau žindyti kūdikį)
- Kai vaikas taps dar aktyvesnis, vis dažniau pateks į nemalonias situacijas, kaip ruošiatės su tuo tvarkytis? Kaip mokote vaikus disciplinos?
- Kokiu būdu atvyksite į darbą? Ar turite vairuotojo pažymėjimą, koks jūsų vairavimo stažas? Ar manote, kad vairuojate gerai?
- Kiek ilgai planuojate dirbti šį darbą?
- Ar turite savo vaikų? Ar darbas netrukdys jais tinkamai pasirūpinti?
- Ar gaminate valgį, tvarkote namus?
- Kaip jaučiatės, ar nesiskundžiate sveikata? (paprašykite medikų pažymos; labai svarbu, kad darbuotoja nerūkytų, nepiktnaudžiautų alkoholiu, tuberkuliozės testas būtų neigiamas, nevartotų narkotikų ir pan.). Atkreipkite dėmesį į žmogaus elgesį: nervingumą, jaudulį, kalbėseną, dėmesio koncentravimą ir kt.
- Ar pastaruoju metu lankėte specialius auklių tobulinimosi kursus, ar lankytumėte tokius?
- Ar mokate suteikti pirmąją medicininę pagalbą vaikams?

Kai pasikalbėsite su kandidate į aukles, paklauskite savęs:

• Ar ji buvo tinkamai, tvarkingai apsirengusi? (nors nereikalaujame prabangos, tačiau labai svarbu švara ir tvarka. Jei plaukai ir drabužiai neplauti, o panagės purvinos...)
• Ar sutapo jūsų požiūriai į tvarką? (antraip jums būtų sunku sutarti)
• Ar ji atrodo patikima? (ar  nevėlavo į susitikimą, ar pateikė rekomendacijų ir pan.)
• Ar fiziškai pajėgi dirbti su vaiku? (vaiko nešiojimas ant rankų, pasivaikščiojimai su vežimėliu lauke ir pan.)
• Kaip ji bendravo su vaiku? Ar atrodė kantri, gera, susidomėjusi, jautri? Ką papasakojo apie anksčiau prižiūrėtus vaikus?
• Ar atrodė inteligentiška? Juk šis žmogus mokys jūsų vaiką, turės sudominti įvairiomis veiklomis.
• Ar jūs jaukiai jautėtės jos draugijoje? Auklės ir tėvų kontaktas toks pats svarbus kaip ir vaiko bei auklės.


Pirmoji pažintis su aukle

Jūsų vaikui, lygiai taip pat kaip ir jums, nejauku likti su nepažįstamu žmogumi iškart visą dieną. Kad vaikas patirtų mažiau streso, iš anksto supažindinkite su aukle. Tegu ji praleidžia su jumis visą dieną ir susipažįsta ne tik su vaiku, bet ir namų aplinka, dienotvarke, jūsų vaiko priežiūros stiliumi. Auklė turės galimybę daug ko paklausti, o jūs - nuodugniai  išaiškinti. Apie auklę spręskite ne iš vaiko reakcijos, o kaip ji reaguoja į tai. Kad ir kokia nuostabi būtų auklė, mažas vaikas dažniausiai ima protestuoti, kai su juo bendrauja svetimas žmogus.

Tegu pirmus kartus auklė ateina į darbą pusvalandžiu anksčiau, o jei vaikas vyresnis nei 6 mėn. – ir visa valanda anksčiau, kad mažylis apsiprastų. Iš pradžių išeikite iš namų 1-2 valandoms, kitą kartą palikite juodu ilgesniam laikui. Vėliau auklei užteks ateiti 15 minučių anksčiau.

Bandomasis laikotarpis

Prieš sudarydami neterminuotą darbo sutartį, skirkite auklei bandomąjį laikotarpį. Jo metu stebėsite savo vaiką bei auklę. Ar jums grįžus į namus vaikas atrodo žvalus, laimingas, švarus, o gal kaprizingas, nuvargęs ir elgiasi neįprastai? Ar auklė darbo pabaigoje yra ramios, geros nuotaikos, ar susinervinusi ir džiaugiasi, kad pagaliau gali išeiti? Ar ji daug pasakoja apie vaiko dieną, ar tik trumpai atsiskaito: kiek miegojo, kiek pieno išgėrė ir kiek verkė. Ar ji vis dar prisimena, kad čia jūs priimate sprendimus, ir tai jūsų vaikas, ar jai atrodo, kad nuo šiol komanduoja auklė?

Jei viską įvertinę pamatysite, kad jūsų auklė toli gražu ne „Merė Popins“, pradėkite paieškas iš pradžių. Jei vis dar abejojate, patikrinkite auklę: sugrįžkite į namus neįprastu metu – pamatysite kas ten vyksta, kai jūsų nėra. Paklausinėkite kaimynų, kurie galbūt matė auklę su vaiku kieme, ar neverkia jūsų vaikas, kaip su juo elgiamasi.

Jei nuspręsite, kad ideali auklė jūsų vaikui dar negimė, o mažylis nėra „bandomasis triušiukas“, kuris turi patirti visus auklių trūkumus, matyt, teks dar kurį laiką negrįžti į darbą  :)


Šaltinis: supermama.lt