Daug pasiekusių moterų, žindžiusių savo vaikus krūtimi ir tuo pat metu įsigudrinusių siekti sėkmingos karjeros, sąrašas gana ilgas (Sindi Krauford (Cindy Crawford); Katarina Zeta-Džouns (Catherine Zeta Jones); Pamela Anderson; Demi Mūr (Demi Moore); Madonna ir daugelis kitų). Ne jūs pirma, ne jūs paskutinė, kuriai tenka auginti mažylį neatsitraukiant nuo darbų ar mokslų.  Jei esate tvirtai apsisprendusi suderinti karjerą bei žindymą krūtimi, turime jums daugybę naudingų patarimų!


Apie motinos pieno naudą jau yra rašyta daug ir ne kartą, tad šįkart pradėsime iškart nuo praktinių patarimų:

Pirkinių sąrašas

Pradėti reikėtų nuo apsipirkimo vaistinėje ar specializuotos vaikų prekių parduotuvėje. Turite įsigyti priemonių, be kurių dirbanti ir maitinanti motina neapsieitų:

1. Pientraukis.
Jo tikrai prireiks. Turbūt sutikote ne vieną maitinančią mamą, kuri tvirtino, jog patogiau nusitraukti rankomis. Matyt jos pieną nusitraukia tik epizodiškai ir itin retai. O jums teks tai daryti nuolat, keletą kartų per dieną, įvairiomis sąlygomis, skirtingoje aplinkoje. Be to, tai sunku ne tik fiziškai, bet ir sudėtinga užtikrinti pieno sterilumą. Nuo šiol pientraukis bus nuolatinis jūsų palydovas. Jį pasiimkite su savimi net ir tuomet, jei planuojate netrukus sugrįžti į namus. Niekas neapdraustas nuo transporto „kamščių“, kitų netikėtumų. Išsirinkite patį geriausią, efektyviausią pientraukį. Jei darbe turi itin mažai laiko, o nusitraukinėti pieną tenka dažnai, įsigykite du pientraukius, kuriais vienu metu nutrauksite pieną iš abiejų krūtų.

2. Kokybiški buteliukai pienui  125-170 gramų (3-4 vnt.)
Iš jų pienelį gers kūdikis. Buteliukai turi būti labai patogūs laikyti, lengvai plaunami.

Jums taip pat prireiks ir keleto (4-10)  pigesnių buteliukų arba vienkartinių maišelių, skirtų motinos pieno atsargoms laikyti.

3. Čiulptukai (1-4 vnt.)
Buteliukams reikia čiulptukų. Atkreipkite dėmesį, ar jie pagaminti taip, kad kūdikis gerdamas neprisigaudytų oro, ar čiulptuko forma imituoja moters spenelio formą. Skylutė turi būti pati mažiausia, kad ir kiek mėnesių jūsų kūdikiui. Tik taip galėsite apsidrausti, kad kūdikis visai neatsisakytų žįsti krūtį, kai jūs esate namuose.

4. Šildiklis buteliukams ir maisteliui
Ne pats reikalingiausias pirkinys, tačiau palengvina vaiką prižiūrinčio asmens darbą. Kaip alternatyva, gali būti naudojamas indas su karštu vandeniu. Negalima pieno šildyti mikrobangų krosnelėje.

5. Sterilizatorius (1 vnt.)
Sterilizatorius padeda mamoms greičiau ir patogiau sterilizuoti buteliukus, pientraukio detales ir čiulptukus. Tai nėra pats būtiniausias pirkinys, tačiau labai naudingas. Tą patį galima atlikti ir 5 min pavirinus reikmenis puode su vandeniu.

6. Vaikiškos svarstyklės (1 vnt.)
O štai svarstyklių, bent jau pačioje pradžioje, ruošiantis nusitraukinėti pieną, tikrai reikia. Jos padės išsiaiškinti, kiek vidutiniškai pieno žįsdamas vieno maitinimo metu suvalgo jūsų kūdikis. Taip žinosite, kiek atsargų turite palikti auklei.

Toliau – smulkmenos:
Speciali liemenėlė maitinančiai moteriai (2-4 vnt.);
Įdėklai pienui sugerti;
apsauginis tepalas krūtų speneliams;
gėrimai, skatinantys laktaciją;
ir kt.

Turbūt susiėmėte už galvos, kiek jums visa tai kainuos? Bet paskaičiuokite, kiek pinigų išleisite visus metus gamindama pieno mišinėlius ir pamatysite, kad tikrai žymiai daugiau.

Organizuojame procesą

Pirmas keletą dienų po kūdikio gimimo, gaminasi priešpienis. Maždaug po mėnesio jau ima gamintis „brandus“ pienas. Per 3 pirmuosius mėnesius galutinai susiformuoja visa pieno gamybos sistema. Todėl reikėtų  pirmus 3, o dar geriau – 4 mėnesius būti kartu su kūdikiu ir žindyti tiek, kiek jis reikalauja. Per šį laikotarpį išsiaiškinsite jo poreikius, režimą, paskaičiuosite, kiek pieno išgeria vieno žindymo metu.
Moteris, išėjusi į darbą/mokslus iškart po gimdymo gali turėti laktacijos problemų.

Nereikia nutraukinėti pieno atsargoms per pirmas 3 savaites. Šis pienas tinka mažyliui tik  iki 1 mėnesio amžiaus. Be to, pirmuosius 3 mėn. pieno nusitraukimas žymiai sudėtingesnis ir dėl iki galo nesusiformavusio laktacijos proceso.

Likus keletui savaičių iki išėjimo į darbą/mokslus reikia pradėti ruoštis:

1. Informacijos kaupimas.
Keletą kartų per dieną pasverkite kūdikį iki ir po žindymo. Pasižymėkite išgerto pieno kiekį. Paskaičiuokite, kiek iš viso kartų per dieną kūdikis valgo, kokie intervalai tarp maitinimų. Surinkusi šią informaciją žinosite, kiek mililitrų pieno ir kiek porcijų reikia palikti vaikui, išeinant į darbą.

2. Atsargų kaupimas pirmai pradžiai.
Mokykitės nusitraukinėti pieną ir kaupkite atsargas. Iš pradžių gal ir sunkiau seksis, tačiau greit įgusite. Ir pieno padaugės, susireguliavus laktacijos procesui, nes jis pradės tekėti greičiau. Štai keletas patarimų:

• Nusitraukinėkite pieną, kai esate rami;
• Prieš nusitraukimą krūtys turi būti laikomos šiltai (apsiklokite šiltesniu užklotu arba nusiprauskite po karštu dušu);
• Kartas nuo karto atitraukite spenelį nuo pientraukio, pailsėkite ir pakeitę jo padėtį vėl nutraukinėkite;
• Nežiūrėkite visą laiką, kiek jau nutraukta pieno, nukreipkite dėmesį kur nors kitur.

Pradžioje, kad nenuskriaustumėte mažylio ir jis neliktų alkanas, nutraukite kasdien pieno visai nedaug. Patirtis rodo, kad norint sukaupti 300-400 gramų atsargų (maždaug 3-4 porcijos dviejų mėnesių amžiaus vaikui), reikia 7-8 dienų.

3. Išėjimas į darbą (mokslus)

Į darbą išeikite, kai krūtinė visiškai ištuštinta (pažindžius kūdikį ir/arba nutraukus pieną); susipakuokite ir pasiimkite į darbą sterilų pientraukį (nepamirškite ir taros pienui).

Darbe pieną nusitraukinėkite kas 3 valandas. Griežtai. Pageidautina – iš abiejų krūtų. Tik reguliarus ir dažnas nusitraukinėjamas nesumažins laktacijos. Nerekomenduojama nutraukinėti pieną keletą kartų į tą pačią tarą. Pientraukį reikia švariai išplauti po kiekvieno nusitraukimo. Jei nėra kur to padaryti, kaskart sudėkite pientraukį vis į naują švarų vienkartinį maišelį.

Jei darbe nėra šaldytuvo pienui laikyti, galite įsigyti šaltkrepšį. Sukauptu darbo dienos metu motinos pienu vaikas turėtų būti maitinamas kitą dieną. Grįžusi iš darbo pasitikslinkite, kiek pieno kūdikis išgėrė. Jei mažylis suvalgo daugiau, griebkite pientraukį ir „pasivykite“ kūdikio poreikius. Antraip rizikuojate po kurio laiko pritrūkti pieno. Na, o jei nusitraukiate daugiau, nei vaikas išgeria, nieko baisaus, tik tokiu būdu jūs stimuliuojate pieno gamybą.

Visą vakarą skirkite bendravimui su vaiku. Būtinai žindykite jį ir naktį, leiskite žįsti tiek, kiek jam norisi. Naktį ir paryčiais pastebimas didžiausias prolaktino (hormono, atsakingo už pieno gamybą) antplūdis organizme.

Atsisako gerti iš buteliuko?

Daugelis kūdikių nepripažįsta nei čiulptukų, nei buteliukų. Tačiau ši problema nėra tokia baisi, kaip atsisakymas žįsti krūtį. Todėl tokį kūdikį reikėtų iš pradžių maitinti šaukšteliu ar iš specialaus puoduko su „snapeliu“.

Prireiks daug kantrybės, tačiau motinos pienas – tai ne tik maistas, tai gyvybės ir meilės eleksyras! Sėkmės!

Šaltinis: ladokha.spb.