Atrodo dar visai neseniai mama grįžo iš gimdymo namų, nešina naujuoju šeimos nariu, tačiau praėjus ne tiek daug mėnesių nuo šios džiugios dienos, ji pasijunta ir vėl nėščia. Ką daryti? Juk kūdikis taip noriai žinda mamos pienelį. Ar galima tęsti žindymą, ar reikia jį nutraukti? Kaip paskirstyti prioritetus?
Griežta gydytojų nuomone, tarp dviejų nėštumų turi praeiti mažiausiai 2 metai. Per šį laiką motinos organizmas sustiprėja, atsistato vitaminų bei mineralų atsargos.

 

Jei pastojama anksčiau, organizmas priverstas dirbti „avarinėmis sąlygomis“ ir atiduoda visas pačiam reikalingas medžiagas užsimezgusiai gyvybei.

Kas laukia vyresniojo?

Motinos pienas – unikalus, vertingas ir optimaliausias maistas kūdikiui. Didžiausią apsaugą vaikas gauna žindomas tik mamos pienu. Ypač tai svarbu pirmaisiais gyvenimo metais. Su nauju nėštumu, moters organizme atsiranda ir kai kurių hormoninio fono pakitimų. Dėl to gali pakisti motinos pieno skonis. Žindomas mažylis dėl neįprasto ir jam nemalonaus skonio gali pats atsisakyti žįsti krūtį.
 
Sprendimą – maitinti toliau, ar nutraukti žindymą - lemia ir vaiko amžius bei sveikata. Negerai nutraukti natūralų maitinimą, jei mažylis gimė neišnešiotas, yra gydytas ar gydomas antibiotikais, sutrikęs jo fizinis ir/ar psicho-motorinis vystymasis, jei yra alergiškas, turi žarnyno, virškinimo patologijų, ar pastebimi rachito požymiai. Būtų gerai kad vaikas gertų mamos pieną bent iki 6 mėn. amžiaus.

Mamytės sveikatos testas

Bet kuris nėštumas – moters organizmui didelis sukrėtimas. Jo metu persitvarko daugybė sistemų ir organų, patiriamas didesnis krūvis. Jei susiduria vaiko laukimas ir žindymas krūtimi, įtampa dar išauga. Ar sugebės moters organizmas susitvarkyti? Tai nuspręsti galite tik kartu su gydytoju, kuris prižiūri jūsų nėštumą.

Pagrindiniai vertinimo kriterijai: moters amžius, sveikatos būklė, ankstesnio nėštumo eiga, ligos, dabartinio nėštumo eiga. Vertinama ne tik moters savijauta, bet ir gauti tyrimų rezultatai. Pvz. bendras kraujo tyrimas gali rodyti, jog žemas hemoglobino kiekis. Vadinasi, geležies atsargos visai išnaudotos. Jei hemoglobino dar sumažės, gali išsivystyti lėtinė vaisiaus hipoksija (deguonies badas). Tai labai kenkia vaisiaus nervų sistemos vystymuisi.

Aukso viduriukas

Žindant krūtimi, moters organizme gaminasi oksitocinas (hormonas, skatinantis gimdos susitraukimus gimdymo metu). Iki vidurio nėštumo (maždaug 20 savaičių) gimdos raumenų nervinės ląstelės nejautrios oksitocinui, todėl jei nėštumo eiga normali, realaus pavojaus priešlaikiniam gimdymui nėra, rizika atsiranda trečiajame nėštumo trimestre. Iki šio termino oksitocinas nesukelia pakankamai stiprių gimdos susitraukimų.

„Aukso viduriu“ akušerijoje laikomas žindymo nutraukimas antrajame nėštumo trimestre (ne vėliau kaip iki 20 savaitės). Jei tik sveikata puiki ir nėštumo eiga normali! Neretai moterims tenka nutraukti žindymą dėl padidėjusio spenelių jautrumo, kuris atsiranda pastojus. Vienos moterys tai pajunta anksčiau, kitos – vėliau, kai kurios ir pirmosiomis nėštumo savaitėmis.
 
Jei po konsultacijos su gydytoju nėščia moteris nusprendžia ir toliau žindyti vaiką, reikia pasirūpinti, kad ji valgytų ypač sveiką ir subalansuotą maistą, vartotų preparatus, skirtus nėščioms ir maitinančioms.

Konkurencijai – ne!

Kaip jaučiasi vyresnysis vaikas? Antros atžalos atsiradimas namuose labai dažnai sukelia konkurenciją bei pavydą. Jei ir vyresnėlis dar pakankamai mažas, žindymas sukels didelių „dramų“, kuriam gi atiteks mamos pienas? Patariama likus bent keletui mėnesių iki mažojo gimimo atjunkyti vyresnįjį nuo krūties. Jo sąmonėje brolio/sesės gimimas neturi asocijuotis su motinos pieno netekimu. Tai tik komplikuotų ir taip nelengvą situaciją. Laimei, kuo mažesnis vaikas, tuo mažiau jam reikia laiko „pamiršti“ motinos pieną. Jei vaikas vyresnis nei 1,5 metų, jis gali pusmetį ar dar ilgiau „gedėti“ pienelio, ir „konkurento“ atsiradimą išgyvena žymiai sunkiau. Todėl paaugusį mažylį reikėtų atjunkyti anksčiau, kad jis spėtų susitaikyti su praradimais dar iki sesės/brolio gimimo.

Būna ir taip, kad vyresnėlis, dar nepamiršęs „senų gerų laikų“, taip pat išsireikalauja žįsti, kaip ir naujagimis. Ką daryti - sprendžia mama, bet čia daug kas priklauso nuo pieno kiekio. Prioritetas be abejo – naujagimiui, bet jei pieno užtenka ir dviems, kodėl nepalepinus ir vyresnėlio? Jaudintis dėl to, kad pieno sudėtis yra būtent tokia kokios reikia naujagimiui, o ne paaugusiam vaikui, neverta. Jam jau nėra taip gyvybiškai svarbu gauti šio biologiškai neįkainojamo produkto, tačiau psichologiškai žindymas naudingas visada.

Šaltinis: 2mm.ru