Kai ilgai lauktas mažulėlis pagaliau gimsta, esate pasirengusi su juo nesiskirti nei dieną, nei naktį, suteikti jam viską, kas geriausia. Norisi ir iš namų dažniau išeiti, tačiau išsiskirti su žindomu kūdikiu ilgesniam laikui neišeina, todėl visur keliaujate kartu. O kaip žindyti? Tiesiog gatvėje?
Daugeliui pradedančių žindyti mamų iškyla panašių klausimų. Pamėginkime išsiaiškinti.


Pats žindymo viešoje vietoje faktas kai kurioms gali būti gluminantis ir nepriimtinas. Drovi mama iškart įsivaizduoja smalsaujančių praeivių žvilgsnius, užgaulias pašalinių replikas. Gaila, kad visuomenėje susiformavęs neteisingas požiūris į maitinimą krūtimi. Patį žindymo procesą daugelis laiko labai intymiu. Tačiau tai – tik žmonių, nesuprantančių žindymo esmės, įsitikinimai. Jei nesinori lėkti strimgalviais per visą miestą į namus su garsiai rėkiančiu alkanu kūdikiu, pamėginkite prisitaikyti vieną iš jums tinkamiausių būdų maitinti vaiką viešoje vietoje.

Jei jus tai trikdo

Pirmiausiai turite pamiršti tai, kad esate viešumoje. Svarbiausia – jūsų mažylis, kuris dabar nori žįsti. Jei dar neturite žindymo patirties ir tai yra pati pradžia, visiškai normalu, kad jums drovu žindyti viešumoje. Bėgant laikui įgysite daugiau pasitikėjimo savimi ir tikėjimo savo teisumu.

Rekomenduojame įsigyti vaikjuostę (baby sling). Tai vaiko nešynė, ilga ir platoka audinio juosta su dviem žiedais, į kurią, užsirišus, guldomas arba sodinamas kūdikis.

Tačiau vaikjuostė skirta ne vien nešiojimui, tai be galo patogi skraistė, kai reikia žindyti kūdikį viešoje vietoje! Žindant kūdikį vaikjuostėje nė vienas praeivis nė nesupras, kad jūs kaip tik dabar maitinate savo mažylį, nes skraistė puikiai pridengia ir vaiką, ir krūtį. Tad atsipalaiduokite ir elkitės natūraliai. Jei slapstotės ir susigūžiate, tik dar labiau atkreipiate aplinkinių dėmesį į save.


Prieš išeidama iš namų nepamirškite apsirengti taip, kad pamaitinti kūdikį viešumoje būtų maksimaliai patogu. Štai keletas variantų:

- palaidinė su gilia iškirpte, o vaikjuostės kraštas pridengs krūtinę iš viršaus;
- speciali žindymo liemenėlė;
- per priekį atsegama palaidinė;
- galite tiesiog pasirinkti atokią parko vietą ir nuo visų nusisukti;
- galite dėvėti plačią skarą, šalį, kuriuo patogu prisidengti žindant;
- smagiausia maitinti kūdikį, kai šalia yra bičiulis/-ė, kurie palaiko kompaniją, pridengia jus nuo pašalinių akių ir suteikia moralinę paramą.

Kur jums visada padės?

Jei lauke šalta, lyja ar atmosfera žindymui visiškai nepalanki, apsidairykite aplink, galbūt netoliese pamatysite vaikų polikliniką, kuriose būna įrengti „motinos ir vaiko“ kambariai; ar kavinę, kurioje galėsite išsirinkti nuošalesnį kampelį ir staliuką, kur galėsite ramiai pažindyti kūdikį.

Ko daryti negalima?

Visi žino, kad žindančiai mamytei reikia komforto, todėl kad ir kur būtumėte, nedarykite šių klaidų:

- Neįsitempkite. Baimė būti pasmerktai dėl žindymo viešoje vietoje verčia jus įsitempti ir tai neigiamai veikia žindymo efektyvumą. Oksitocino gamyba organizme sumažėja ir pienas išsiskiria sunkiau.

- Neatplėškite kūdikio nuo krūties, jei prie jūsų kažkas artinasi. Išlikite rami. Atplėštas nuo krūties nepasisotinęs kūdikis verks ir tik dar labiau atkreips į jus dėmesį.

- Nesistenkite pažindyti kūdikį būtent taip, kaip patogiausia jums, norint išlikti nepastebėtai. Kūdikiui tai gali visai nepatikti, todėl pasirinkite maksimaliai patogią pozą abiems.

Jūs nedarote nieko amoralaus! Bendraukite su kitomis žindančiomis kūdikius mamomis, eikite kartu pasivaikščioti. Kai žindysite kūdikius kartu, būsite tikresnė, kad elgiatės teisingai. Pasakokite kitoms būsimoms mamoms apie žindymą krūtimi, dalinkitės savo patirtimi. Galbūt jūsų patarimai labai pravers joms ateityje.

Šiandien visi žavisi garsiausiais meno kūriniais – „Madona su kūdikiu“ ir kt. Juk žindymas nuo seno buvo natūraliai vaizduojamas mene. Todėl nesigėdykite šio natūralaus proceso. Kuo paprasčiau į tai žiūrėsite – tuo lengviau įvaldysite žindymo meną ir bus paprasčiau pamaitinti vaiką bet kurioje vietoje.

Jei sugebėsime įtikinti save, galime suformuoti ir sveiką visuomenės požiūrį į žindymą krūtimi viešumoje.