QUOTE(Alchemie @ 2009 09 20, 22:54)
Roga..na sakyciau, kad gal ne visai vinkame priede ispausdintas ir taip..nu lengvas..ta parsme, kad viso to sunkumo, kuri is tikro patiria vaikai ir tevai, straipsnis neatspindejo

bet gerai, kad bent tiek yra rasoma
žinau, kad norėtusi daugiau, bet dėja yra kaip yra.
QUOTE(mijuke @ 2009 09 21, 11:45)
mano dukriuke per savo judruma pries du metus susitrenke galva ir ja istiko visutinio sunkumo koma, kuri truko apie para, to pasekoje dar pradejome i lova slapintis.
O mamytes pasakykite, ar ir jusu judruoliai yra labai nervuoti, jau manau, kad tai ne oziukas lenda, o tiesiog kazkokie paslije vaiko nervai.Nezinau kad bedaryti, bet ir paciai nervai jau tuoj nebelaikys.Pagaunu save rekiancia ant jos, o po to mastau ka as darau
jautrumas yra mūsų ir labai labai didelis, kai aš nebesivaldau jau prieinu prie savo vaiko ir apsakau, kad nebesivaldau, kad reikia pasikalbėti, retai kada padeda, jis man pasako nu ir ką ir nesivaldyk. bet reikia valdytis.
o ką gydytojai sako, dėl jos judrumo?
QUOTE(nora056 @ 2009 09 21, 16:43)
Kaip norisi sulaukti iš mokytojų to pozityvaus požiūrio spręsti problemas kartu, o ne nuo jų bėgti.
laikykis

mes kartu.
Papildyta:
bandau kelti aš visa teksta.
Judriam tarsi gyvsidabris vaikui atstumtojo dalia
Lina LILEIKIENĖ
LR korespondentė
2009-09-19
Kai susėdome kalbėtis su Beno motina, dešimtmetis irgi prisėdo greta. Bet ramiai ištvėrė vos keletą akimirkų. Jau netrukus ėmė muistytis ir mostaguoti kojomis. Po to kojas užkėlė ant sofos atlošo, o po kelių akimirkų nuleido žemyn. Keletą kartų sudrausmintas, Benas nurimdavo tik akimirkai.
Dešimtmetis Benas hiperaktyvus vaikas, kuriam judėjimas reikalingas lyg oras. Sėdėti ramiai jam didžiausia kančia.
Kai kuo nors prasikalsta, dešimtmetis gali pasirinkti vieną iš trijų bausmių gauti diržo, praleisti dieną be kompiuterio ar pusvalandį pasėdėti ramiai. Benas renkasi diržą.
Jam tai mažiausia bausmė, be jokios nuostabos balse paaiškino berniuko motina Erika Rogaitė.
Kitaip nei kiti vaikai jos sūnus elgėsi nuo mažens. Ilgai nekalbėjęs Benas, negalėdamas išreikšti minčių žodžiais, reikšdavo kūnu.
Jei jo kiti nesuprasdavo, imdavo pykti talžydavo save. Įsibėgėjęs trenkdavosi į sieną ar atsigulęs trankydavo galvą į grindis.
Radviliškio rajone tuomet gyvenusi moteris didelės medikų pagalbos ir negalėjo tikėtis.
Kai su sūnumi persikėlė į Vilnių, ir vaikas ėmė lankyti mokyklą, prasidėjo dar didesni vargai.
Benas nenuorama ne tik išoriškai. Jo galvoje mintys taip pat šokinėja. Kartais sukasi tikra minčių maišalynė. Jeigu ko nors staiga jo paklausi, jis sakinį sudėlios iš kelių minčių, pasakojo E.Rogaitė.
Hiperaktyviam vaikui sunku susikaupti ilgesniam darbui, sunku išmokti naujų dalykų. Berniukui, kuris dabar mokosi ketvirtoje klasėje, 15 minučių praleisti ramiai susikaupus sudėtingiausia užduotis.
Tai žinodama mokytoja leidžia Benui per pamoką pajudėti nuvalyti lentą, ką nors atnešti. Pedagogė žino, kad šiam vaikui būtina judėti.
Kur kas sunkiau jai vertinti jo darbus. Rašydamas diktantą, Benas pajėgia parašyti vos porą sakinių nebegalėdamas atidžiai sekti minties, jis ima piešti rutuliukus, dėti kablelius arba rašyti bet ką ir bet kaip.
Vaizduoja, kad dirba, nes žino, kad taip reikia. Gali pasirodyti, kad tai iš tingėjimo. O iš tikrųjų jis negali susikaupti, aiškino E.Rogaitė.
Benui sunku suvokti taisykles, tad kyla daug klausimų. Kodėl reikia žaisti žaidimą taip, o ne kitaip? Kodėl mokytis reikia sėdint, o ne atsistojus? Kodėl negalima kalbėti per pamokas?
Laimė, kad turime gerą mokytoją, kuri supranta Beną ir jo problemas, pasidžiaugė moteris. Erikai jau dabar neramu, kaip bus, kai penktoje klasėje pasikeis mokymo sistema, atsiras daugiau mokytojų.
Motinai prireikia angeliškos kantrybės, kai ji turi įtikinti sūnų imtis mokytis naujo dalyko kaip ir kiti hiperaktyvūs vaikai, Benas nepasitiki savo jėgomis ir yra labai jautrus. 2 psl.>>
Psl. Ankstesnis 1 2 3 4 Kitas
Kai mokykloje kas nors jį užgauna, berniukas ima krimstis, esą niekam jis nereikalingas. Sykį po barnio mokykloje parėjęs į namus jis net iššoko iš trečiojo aukšto.
Kai Benui liūdna, jis gali visą vakarą sukti kambaryje ratus. Be hiperaktyvumo ir dėmesio sutrikimo sindromo, jam dar diagnozuota depresija.
Jei nuotaika nepagerėja, išvažiuojame į gamtą, paspardome kamuolį išsilaksto, ir būna geriau. Svarbu, kad tokių vaikų energija būtų tikslingai panaudota, žiniomis apie hiperaktyvumą dalijosi Erika.
Dabar energijos perteklių Benas išlieja lankydamas šokių treniruotes, vakarais žaisdamas futbolą, važinėdamas riedučiais. Berniukas ketina lankyti ir sporto būrelį.
Medikai nustatė, kad Beno intelekto koeficientas aukštas. Tačiau norint, kad vaikas įsimintų naują medžiagą, būtina padirbėti.
Tad E.Rogaitė ilgas vakaro valandas skiria sūnui bando įkvėpti, įtikinti vaiką, kad jis sugebės perkaityti knygą, išmokti naują pamoką.
Praėjusį pavasarį, mokslo metams baigiantis, Benas buvo toks nusikamavęs, kad prireikė medikų pagalbos. Jis visiškai nebegalėjo mokytis, atlikti namų darbų.
Vaiko raidos centre Beną ištyrę medikai skyrė vaistų.
Šie vaistai padeda susikaupti. Benas dabar gali parašyti daugiau nei du sakinius. Antra vertus, nuo vaistų mažėja kraujospūdis, sūnus darosi irzlesnis, prarado apetitą, privalumus ir trūkumus moteris.
Vaistai nėra kompensuojami. Erika gali nupirkti tik pačius pigiausius, kainuojančius 120 litų.
Brangesni ir naujesni, kainuojantys per 200 litų, ne jos kišenei. Nenorėdama, kad sūnus atsiliktų, E.Rogaitė pasirinko mažesnę blogybę pigesnius vaistus.
Nors jos sūnus galėtų mokytis namuose, kur jį lankytų mokytojai, Erika neketina tuo pasinaudoti.
Izoliacija nieko gero neduos. Benui ir taip sunku prisitaikyti visuomenėje, kurios gyvenimą reguliuoja daugybė taisyklių ir jam sunkiai suvokiamų reikalavimų.
Jeigu jį uždarysi, atskirsi nuo kitų, jam bus tik sunkiau. Tada tokie vaikai užaugę tampa nusikaltėliais, kuriuos dar labiau reikia izoliuoti, kalbėjo E.Rogaitė.
Moteriai skaudu, kai judrių tarsi gyvsidabris vaikų nepriima visuomenė, skaudu girdėti, kai jai priekaištaujama esą jos vaikas išlepintas.
Iš tikrųjų tie vaikai nepaprastai jautrūs, paslaugūs, nuoširdūs. Bet kada gali apkabinti, pabučiuoti, prisiglausti. Jų nereikia ignoruoti. Būtų nuostabu, kad žmonės tai suprastų ir bent šiek tiek mums padėtų, vylėsi E.Rogaitė.
- Kokio amžiaus vaikui išryškėja hiperaktyvumo požymiai? paklausiau vaikų ir paauglių psichiatrės Teresės Ramanauskienės, vadovaujančios Kretingos psichikos sveikatos centrui. 3 psl.>>
- Neretai dar nuo kūdikystės pastebima, kad vaikas dirglus, judrus, blogai miega, jį kamuoja pilvo skausmai, sutrikęs apetitas.
Tik pradėjęs vaikščioti, toks vaikas bėgioja lyg užsuktas. Jo aktyvumas betikslis ir kartu griaunantis. Jis nesugeba užbaigti darbų, jo dėmesį greitai patraukia nauji dalykai.
Dažniausiai diagnozė nustatoma, kai vaikas pradeda lankyti mokyklą. Jam būna sunku susikaupti, mokytojai ima skųstis, kad jis trukdo dirbti, vaikšto po klasę, įkyriai įsiterpia į mokytojo kalbą, nesulaukia savo eilės kalbėti šiems vaikams, be hiperaktyvumo ir dėmesio sutrikimo, dar būdingas impulsyvumas.
Labai dažnai prisideda ir antriniai požymiai agresyvumas, pyktis, dėl to hiperaktyvių vaikų nemėgsta bendraamžiai. Tuomet kenčia ir paties vaiko savivertė, jis ima blogai jaustis.
Labai svarbu tokį vaiką skatinti ir girti net už menkiausią pažangą taip didėja jo savivertė, mažėja destruktyvumas.
- Ar iš tikrųjų šie vaikai labiau linkę nusikalsti?
- Taip. Hiperaktyvūs vaikai nesugeba atskirti gėrio nuo blogio. Kadangi juos neretai atstumia bendraamžiai, jais pasinaudoja vyresni blogai besielgiantys vaikai, paaugliai.
Hiperaktyvūs vaikai sunkiai pastebi ryšį tarp elgesio ir pasekmių. Todėl tėvus mokome: jie turi iš karto komentuoti vaiko poelgius. Kas kartą, kai jis padaro ką nors gero ar blogo, vaikas turi išgirsti įvertinimą.
- Tėvams, atrodo, reikia angeliškos kantrybės?
- Taip. Tačiau tik jie ir gali padėti vaikui įveikti bėdas.
Kai tėvai skiria daug dėmesio vaikui, lankosi pas psichologą, vykdo jo rekomendacijas, galima pasiekti gerų rezultatų. Gaila, tačiau ne visi šiais laikais turi laiko.
Dar labiau gaila, kad yra tėvų, kurie nesugeba ar neįstengia ilgai ir kantriai dirbti su vaiku.
Neretai tėvai nusivilia medikais, psichologais, nes mano, kad specialistai turi įveikti problemą, o ne jie.
Mokytojams irgi sunku. Vieni sugeba suvaldyti hiperaktyvius vaikus, ir yra mokyklų, kuriose sėkmingai tvarkomasi, o kiti pedagogai stengiasi atsikratyti tokių vaikų.
- Ar negali padėti vaistai?
- Jų skiriama kraštutiniu atveju. Vaistus reikia vartoti daug metų, jie turi daug nepageidaujamo poveikio.
Tačiau vaistai nėra kompensuojami, ir neretai tėvai jų atsisako.
- Ar tėvai gali turėti vilties, kad vaikas sutrikimą išaugs?
- Maždaug trečdaliui šis sutrikimas praeina. Kitam trečdaliui jis išlieka, tačiau suaugusiam žmogui hiperaktyvumas nebėra didelė kliūtis. Tokie žmonės sunkiau susikaupia, būna ūmesni, impulsyvesni, bet kartais tai net padeda ko nors pasiekti. 4 psl.>>
Labiausiai gaila paskutinio trečdalio. Jie vis labiau linksta į nusikaltimus, įninka į narkotikus, alkoholį.
Du mano pacientai broliai šiuo metu kalėjime. Kol buvo maži, jų motina dėjo daug pastangų, norėjo jiems padėti, stengėsi ir mokytojai.
Gaila, tuo metu Lietuvoje dar nebuvo vaistų. Galbūt pritrūko tos vienintelės grandies, galėjusios juos išgelbėti.
Manau, kad ir motina greičiausiai būtų atidavusi viską, kad tik sūnūs nebūtų nuėjęs nusikaltimų keliu.
Tinkamai panaudota energija
Jis niekada nesugebės susitelkti. Amerikiečio plaukiko Michaelo Phelpso motina Deborah šiuos mokytojos žodžius apie savo sūnų įsiminė ilgam.
Dabar 24 metų Michaelas visame pasaulyje žinomas sportininkas, jau 37 kartus pagerinęs pasaulio plaukimo rekordus, savo kolekcijoje turintis 14 olimpinių aukso medalių.
Tačiau kai Michaelas buvo dar vaikas, mokytojai buvo nuleidę rankas: berniukas negalėjo susikaupti, sutelkti dėmesio.
Būdamas mažas jis energingai sukdavo po kiemą savo triračiu arba supdavosi ir karstydavosi ant lygiagrečių. O jeigu ne, kamuodavo motiną ir dvi vyresnes seseris milijardais klausimų.
Kai sūnus pradėjo lankyti mokyklą, Deborah neatsigindavo skundų: Michaelas negali pasėdėti ramiai; siekdamas vaikų dėmesio, Michaelas per pamoką juos juokina ar baksnoja; Michaelas trukdo pamokai; Michaelas negali susikaupti. Skundai kartojosi ir kartojosi.
Michaelui buvo devyneri, kai šeimos gydytojui kilo įtarimas: galbūt vaikas hiperaktyvus?
Berniukas pradėjo vartoti specialius vaistus. Motinos manymu, jie šiek tiek padėjo. Michaelui buvo lengviau susikaupti, jis pradėjo daryti namų darbus. Šiek tiek pagerėjo ir jo pažymiai, pasakojo D.Phelps.
Bet po poros metų Michaelas paprašė, kad gydymas vaistais būtų nutrauktas jam buvo gėda kasdien po pietų eiti į slaugytojos kabinetą, kur gaudavo savo piliulę.
Tuo metu berniukas jau buvo pradėjęs lankyti plaukimo treniruotes. Jose jis išliedavo visą energijos perteklių.
Būdamas devyniolikos, Michaelas dalyvavo Atėnų olimpiadoje, kur laimėjo šešis aukso ir du bronzos medalius. Būdamas dvidešimt trejų, Pekino olimpinėse žaidynėse laimėjo aštuonis aukso medalius.
Baltimorėje gyvenanti Michaelo motina Deborah po to viešai prabilo apie tai, su kokiomis problemomis susidūrė augindama hiperaktyvų vaiką. Michaelo istoriją ji pateikė kaip viltį kitiems tokių vaikų tėvams.