Anglų kalboje atitikmuo būtų - nautical interior, gali būti sailor interior, gal kiek tolimesnis - beach interior.

Nevaldoma jūros stichija suteikia tokių nepakartojamų įspūdžių, kokių kitur neturime progos patirti. Tad nieko nuostabaus, kad namuose siekiame atkurti jūros temą, iš kurios galima pasisemti daugybę intriguojamų ir stilingų idėjų interjerui dekoruoti.
Jūros motyvai būstui dekoruoti tai ne mados užgaida: jie nesensta, namams suteikia harmonijos, padeda išsaugoti interjero stilistinį vientisumą ir išbaigtumą, nepaskandina nuobodžioje monotonijoje.
Kaip atskira kryptis marinistinis stilius interjere išryškėjo dar XIX amžiaus pabaigoje, kai žmonės pradėjo vis daugiau keliauti, parsiveždavo įvairiausių suvenyrų, kriauklių, koralų, o kai kurie entuziastai ir namuose bandė sukurti kelionių laivo atmosferą. Palaipsniui jūros motyvai išplito ne tik jūreivių ar žvejų gyvenvietėse, bet įsiveržė ir į tuos namus, kurių šeimininkai neatsispiria savotiškai jūros traukai ir trokšta ją patirti ne tik vieną kitą atostogų savaitę. Juk su jūra susiję daiktai sukelia galybę teigiamų ir nekasdienių emocijų: kam žadina tolimų kelionių prisiminimus, kam padeda pasisemti energijos, kuria alsuoja nesutramdoma gamtos stichija, kam asocijuojasi su naujais įspūdžiais. Jie be galo įvairialypiai: tai ir laivybos elementai, ir povandeninio pasaulio nuotraukos, ir pajūrio kurorto ar paplūdimio nuotaiką atspindintys aksesuarai...
Jūros motyvai gali nuteikti ekspresyviai ir net dramatiškai arba ramiai ir mąsliai nelygu, kaip suvokiate šią gamtos stichiją. Juk vieniems ji asocijuojasi su atsipalaidavimu paplūdimyje, o kitiems su ekstremaliais pomėgiais. Taigi tik iš pirmo žvilgsnio jūros tema atrodo apgaulingai siaura, o iš tiesų stilistinių sprendimų yra begalė. Skirtinguose kambariuose ji gali atsiskleisti vis kitu aspektu: tai ir žvejo trobelės stilius terasoje, ir rafinuotas, elegantiškas vandenyno stichiją išreiškiantis dekoras svetainėje, ir piratų laivo aksesuarai vaiko kambaryje. Yra tiek daug jūros temos variantų, kad iš jų galima sudėlioti tarsi mozaiką, suvienijančią visą namų interjerą. Tačiau dekoruojant šiais motyvais svarbu neprarasti saiko jausmo. Neperkraukite interjero, juk jūra tai visuomet beribė laisvė!
Improvizacijos jūros tema
- Spalvos. Teminį interjerą visų pirma apibūdina spalvos. Kalbant apie drabužių madą, marinistinį stilių atpažįstame iš jūreiviškų motyvų horizontalių mėlynos ir baltos spalvos dryželių ir jų kontrastą paryškinančių raudonos spalvos akcentų. Jūriniame interjere naudojamas šių spalvų derinys laikomas tradiciniu, tačiau jis labai ekspresyvus, tad čia savo vietą randa ir visi žydro dangaus, žalsvai melsvo vandens ar tamsiai žalios vandenyno gelmės atspalviai. Šie deriniai stilingai atrodo natūralaus medžio ar gelsvo akmens apdailos fone. Jei norite jūros temą atskleisti itin subtiliai, galite naudoti tik vandenį ir smėlį primenančių spalvų paletę, jei interjere siekiate daugiau ekspresijos, pagyvinkite ją raudona, oranžine, netgi rožine spalvomis. Sienoms apdailinti gali būti naudojama skaisčiai balta spalva primena jūros gaivą, o jos fone išryškėja būsto dekoro elementai.
- Sienų apdaila. Pasirinkite marinistinį fototapetą jis neleis suabejoti, kas būsto šeimininkams šiandien prie širdies. Tai gali būti langas į atvirą vandenyną virtuvėje, jūros bangos motyvas miegamajame ar povandeninio pasaulio gyventojai vaiko kambaryje. Jei norite išlikti originalūs ir nepakartojami, užsakykite fototapetą pagal savo nuotrauką. O jei nesate nusiteikę iš esmės atnaujinti sienų dekoro, keletą akcentų galite sukurti naudodami sienų lipdukus. Jais pakaks papuošti nedidelį plotą, o pabodusius bus lengva pakeisti.
Išskirtinai ir įspūdingai atrodo medinėmis dailylentėmis apkalta sienų apačia tai primena burlaivio kajutę. Likusi sienos dalis gali būti nudažyta pasteline spalva arba apklijuota tapetais su laivyninkystės simboliais: inkarais, šturvalais, švyturiais ir pan., kad sustiprintų įspūdį.
- Tekstilė. Tam tikrai nuotaikai sukurti ji visagalė. Grubios faktūros naktinės užuolaidos, pinti jūržolių kilimėliai, žuvų ar laivų motyvais dekoruota patalynė, tamsiai mėlynos ir baltos spalvos pagalvėlės, išdėliotos ant pintų baldų, gali iš esmės pakeisti kambarį. Rinkitės natūralius audinius, dekoruotus laivų ar žuvų motyvais. Minkštiems baldams uždengti idealiai tiks dryžuoti pledai.
Užuolaidos galėtų būti pasiūtos iš lino, satino ir primenančios laivo bures labai lengvo tiulio, plevenančio nuo menkiausio vėjelio dvelksmo. Naktines užuolaidas galima surišti jūriniais mazgais, o ar virveles papuošti kriauklytėmis. Dekoruojant langus svarbiausia sudaryti erdvės ir neaprėpiamų horizontų įspūdį.
- Grindys. Gelsvų atspalvių grindys asocijuojasi su pajūrio spalvomis ir primena smėlį, jos dera su tamsių spalvų baldais. Laivo denio apdailą pakartoja plačių lentų grindys. Idealiausiai tinka natūralus medis, padengtas blizgiu laku, akies nerėžia ir aiškios tekstūros laminatas, iš virvių nupinti ar dryžuoto rašto kilimėliai. Tik storas, gauruotas kilimas vargiai tiks marinistiniame interjere.
- Baldai. Baltai ar mėlynai nudažyti baldai pakartoja jūros spalvas. Itin nuotaikingas derinys melsvos sienos ir tamsiai mėlyni baldai. Madinga tendencija sendinti baltai dažyti baldai, atrodantys tarsi saulės nublukinti. Ir šviesūs mediniai puikiai dera prie žydrų sienų. Tokiame interjere tinka paprasčiausios sudedamosios medžiaginės kėdės, tarsi ką tik parneštos iš paplūdimio, burių audinį primenantis baldų gobelenas. O jei siekiate atkurti laivo interjerą, galėtų vyrauti tamsaus medžio spalvos, griežtos baldų linijos.
Subtilios užuominos, darni visuma
Pomėgis iš kelionių parsivežti kriauklių, koralų, jūrų žvaigždžių, ežių ir kitų trofėjų ne tik primena džiaugsmingas atostogų akimirkas tokios kolekcijos paprastai įkvepia namus dekoruoti jūrų tema.
- Labai svarbu tikroviška nuotaika, kurią sukuria autentiškos ir išraiškingos detalės. Su jūra susijusių nuotykių dvasia alsuoja bronzos laikrodis arba barometras, antikvariniai žiūronai, skrynios, virvių kopėčios arba žalvario žibintai, netgi žuvų tinklai ar laivo šturvalas. Jei nesibaiminate perlenkti lazdos, būstui dekoruoti naudokite lynus: apvynioję lynu atnaujinsite rėmelį ar susidėvėjusį lempos gaubtą.
- Jei nenorite vargti ieškodami autentiškų jūreivininkystės reikmenų, kaip atskirus dekoro elementus naudokite koralus, kriaukles, jūrų žvaigždes. Jų yra pirkti įvairiausių dydžių ir formų, o mieliausi, aišku, pačių pririnkti. Kad išvengtumėte chaotiško įspūdžio, smulkias jūrų dovanas suberkite į dekoratyvų stiklo indą. Arba jomis apdailinkite nuotraukų ar veidrodžio rėmus, vazeles, dėžutes (priklijuokite karštais klijais).
- Nors marinistiniame interjere jūra lemia, kokias detales pasirinkti, vis dėlto ne pro šalį jį susieti su krantu. Naudokite pajūryje aptinkamus daiktus: vandens nugludintus akmenėlius ar medžio gabalėlius, kad įžemintumėte interjere įsigalėjusią vandens stichiją. Kadangi paplūdimys žavi paprastumu ir atvira erdve, dekoruodami kambarį stenkitės išsaugoti šią nuotaiką.
- Kad su jūra susiję dekoro elementai neatrodytų tarsi pabiri našlaitėliai, interjere panaudokite vieną kitą meno kūrinį marinistine tema skleisdami stiprų emocinį užtaisą jie į bendrą visumą susies pavienius daiktus.
- Nuotraukoms ar paveikslams jūrine tema įrėminti rinkitės vienodos spalvos rėmus. Galbūt šis pasiūlymas skamba nuobodokai, bet tai sukuria vieningą stilių. Beje, visai nebūtina pirkti naujų rėmų galite nudažyti senus. Paprasčiausia purškiamaisiais dažais.
- Švyturių atvaizdai puikus būdas marinistiniams motyvams išryškinti, be to, tai įdomi medžiaga kolekcionieriams: galima rinkti istorines švyturių nuotraukas arba kelionėse įsigyti švyturių skulptūrėlių.
- Marinistinio stiliaus interjere itin logiškai atrodo akvariumas. Dar vienas didžiulis jo privalumas tas, kad padeda atsipalaiduoti, kai atostogos jau ar dar negresia.
- Įspūdžiui sustiprinti pasitelkite aromatų dizainą ir naudokite jūrą primenančius namų kvapus.
Papildyta:





Papildyta:





Papildyta:




Papildyta:






Papildyta:





Papildyta:




