Įkraunama...
Įkraunama...

Mokykimės anglų kalbos savarankiškai - 5

Akagintarai, Jūs esat labai šaunus žmogus ne tik čia forume, bet turbūt ir gyvenime! Duodate labai nuoširdžius patarimus žmonėms. Bandžiau peržiūrėti visas temas, kur priplepėtos, bet vistiek neradau, nuorodos, kur būtumėte kalbėję apie "statistika- žodžių vidurkis" Kas čia per daiktas? Paprotinkit? g.gif

Be abejo sveikinu su puikiais rezultatais thumbup.gif drinks_cheers.gif
Atsakyti
QUOTE(DievoUola @ 2009 12 06, 00:04)
Akagintarai, Jūs esat labai šaunus žmogus ne tik čia forume, bet turbūt ir gyvenime!  Duodate labai nuoširdžius patarimus žmonėms. Bandžiau peržiūrėti visas temas, kur priplepėtos, bet vistiek neradau, nuorodos, kur būtumėte kalbėję apie "statistika- žodžių vidurkis" Kas čia per daiktas? Paprotinkit?  g.gif
Be abejo sveikinu su puikiais rezultatais thumbup.gif  drinks_cheers.gif

smile.gif Anksčiau nekalbėjom apie statistiką. Čia prasidėjo nuo to berniuko, kur per mėnesį išmoko suprasti 1000 kinietiškų žodžių. Tai įkišau ir savo trigrašį biggrin.gif

Šiap statistika nėra taip jau svarbu ir mano rezultatai yra pakankamai vidutiniški. Bet yra vienas dalykas, kuris mano nuomone yra svarbus. Visais laikais buvo pardavėjų, kurie pardavinėdavo vaistus nuo visų ligų. Ir visada buvo pirkėjų, kurie tuos "vaistus" pirkdavo.

Jūs galite rasti nesuskaičiuojamą daugybę pasiūlymų, kaip išmokti kalbą ir tarp jų bus tokių, kaip šitas:

Rapidenglish

Jie siūlo per 3 dienas išmokyti 2000 žodžių ir teigia, kad to pakanka, kad laisvai susikalbėti su "vidutiniu" anglu arba amerikiečiu, kurie neva naudoja tik 1200-2000 žodžių.

Kas gaunasi? Žmonės, patikėję tokiu ar kitokiu briedu, išmeta pinigus, sugaišta savo laiką ir rezultate negauna nieko. Ta prasme statistika yra naudinga tuo, kad galima labai paprastai suskaičiuoti, kiek žodžių reikia, kiek gali išmokti per dieną ir tada žinosi kiek laiko tau prireiks, kad įvaldyti kalbą. Jeigu tas laikas netenkina, tada žinai, kad reikia mokytis daugiau. Paprasta aritmetika. Aš pavyzdžiui žinau virš 6000 angliškų žodžių ir kiekviename naujame tekste dar randu po 15-20 procentų naujų žodžių. Žinau, kas yra kalbos mokymasis ir dėl to nemėtau pinigų ten, kur nereikia. O kiek žmonių nežino ir tiki visokiom pasakom... Va realus vaizdelis kaip atrodo mano mokslai:

user posted image

Atkreipkite dėmesį į skaičius - keturių su puse minutės trukmės straipsnelyje - 60 naujų žodžių. Kai žinojau 4000 žodžių - naujų žodžių būdavo virš 50 procentų. Nežinau ar atsiras tokių, kurie mano, kad galima suprasti amerikietį, kai žinai tik kas antrą žodį. Apie du tūkstančius tai net nėra ką kalbėti. Bet žmonės to nežino. Ir turime tai, ką turim smile.gif

O tą statistiką ištraukiau iš SuperMemo
Atsakyti
O nesuprantu niekaip... kaip jis suskaiciuoja kiek zmogus moka zodziu... biggrin.gif
Man ir idomu pasidare kiek zodziu moku... g.gif biggrin.gif
Atsakyti
QUOTE(akagintaras @ 2009 12 05, 16:55)
Kita vieta, kur galima rasti pašnekovų Paltalk

Kaip gaila, kad neleidzia prisiregistruoti ;(
Atsakyti
Susigundziau SuperMemo programa. Atrodo labai butu idimu pabandyt. O Jus akagintarai, kaip suprantu esat nusipirkes SuperMemo programa? Ar pasiteisino? O ten lietuviskai-angliskai?
Atsakyti
QUOTE(DievoUola @ 2009 12 06, 21:22)
Susigundziau SuperMemo programa. Atrodo labai butu idimu pabandyt. O Jus akagintarai, kaip suprantu esat nusipirkes SuperMemo programa? Ar pasiteisino? O ten lietuviskai-angliskai?

Taip, aš ją pirkau ir dirbu su SuperMemo jau beveik 14 mėnesių. Man patinka (kitaip nedirbčiau taip ilgai smile.gif). Aš visada dedu garsą - man nereikia spėlioti kaip ištarti anglišką žodį pagal visokias fonetines transkripcijas - kiekvieną kartą kartodamas žodžius - juos girdžiu.

Aš nesinaudoju paruoštom duomenų bazėm (abejoju ar ten yra lietuviškų), o darau savo duomenų bazę iš medžiagos, iš kurios mokausi.

Svarbiausias dalykas (grynai idėjinis-politinis) yra tai, kad po kelių pirmų mėnesių darbo su programa ateina labai geras jausmas. Pagaliau įsitikini, kad pamiršti tai, ką išmokai, praktiškai neįmanoma. Tada nusiramini ir tęsi savo mokslus toliau. Labai fainas jausmas smile.gif

Bet pradžioje būna sunkumų. Bent jau man sunkiausia buvo nusikratyti mokyklinio palikimo. Tai yra mokyklos suformuotas požiūris į naujos kalbos mokymąsi yra didžiausias stabdis. Jau buvau perskaitęs Veros F. Birkenbihl knygą, perklausęs dešimtis podcast'u, perskaitęs pagrindines sėkmingo mokymosi gaires ir kryptis ir po viso to vis dar tęsiau savo mokymąsi atvirkščiai, taip kaip mokė mokykloje - du mėnesius. T.y. ten yra sistema "klausimas-atsakymas". Tai aš į klausimą rašiau lietuvišką žodį, o į atsakymą - anglišką, nes taip mokė mokykloj... Galiu pasakyti, kad buvo sunku ir įsiminimas buvo nekoks schmoll.gif

Kad persilaužti, kai jau minėjau, prireikė dviejų mėnesių. Pagrindinė priežastis - buvo baisu. O ką jeigu sistema neveiks? O ką jeigu sugaišiu laiką ir po to vėl reikės ieškoti kažko naujo? Su senom metodikom nors ir vėžlio greičiu, bet kažkoks progresas vis tiek buvo. Tai ir buvo pagrindinis stabdis, bet po to jau ėjo kaip sviestu patepta. Svarbiausias dalykas yra susitaikyti su mintim, kad naujai kalbai reikia laiko ir nenorėti pradėti kalbėti "per du mėnesius", kaip reklamose rašoma.

Buvo laikas, kai tikėjau tom ir kitokiom legendom, net bandžiau išmokti kalbą per du mėnesius. Košmaras lotuliukas.gif
Atsakyti
Vat mano didžiausią problemą paminėjot - sėdžiu mokykliniam suole. Ir dabar trečiadieniui duotas sąrašas su žodžiais, (~500) reikia išmok, nes rašysim. Geriausiu atveju išmoksiu pusę, negaliu kažko išmokti, nežinodama kur galėsiu pritaikyt, plius tai pavieniai žodžiai, kuriuos su kažkuo susieti neišeina. Garantuoju, kad ketvirtadienį dar pusę būsiu pamiršus.
Bandau pati mokytis, į įvairias svetaines einu, kartais ir apie kursus pagalvoju, bet gaila pinigų. Ir lieka tik mokyklinis variantas: truputį gramatikos, truputį žodžių ir gaunam daug nieko. Anglų mokausi 7 metai, bet, kad didelė profesorė būčiau, tai toli šaukia. Tad prašau pasakyti, duoti kokią nuorodą: va tos pamokos, pradėk ta, baik ta, nes pačiai, kad ir ką beimčiau- rankos žemyn svyra...
Atsakyti
QUOTE(makute @ 2009 12 07, 17:09)
plius tai pavieniai žodžiai, kuriuos su kažkuo susieti neišeina. Garantuoju, kad ketvirtadienį dar pusę būsiu pamiršus.

Viskas bus gerai mirksiukas.gif Ne per vieną dieną buvo Maskva pastatyta smile.gif
Galiu pasakyti, kaip mes su dukra mokomės. Ji irgi gauna tokius idiotiškus wordlistus.

Mano tikslas - kad vaikui nereikėtų kalti žodžių (nes tai gali atmušti vaikui norą toliau mokytis). Dėl to mes mokyklos wordlistus iš anksto einam į priekį ir dedam juos į SuperMemo, kad atėjus laikui ji juos jau žinotų.

Darom taip. Pirmiausia susiradome internete 40-ties filmų, kurie jai patinka subtitrus (tai dažniausiai būna *.srt tipo failai, kuriuos galima atidaryti tekstiniu redaktorium, pvz. Notepadu. Kadangi maždaug 80-90 procentų mokykloje mokomų žodžių normalioje kalboje yra nevartojami, t.y. 40 filmų yra per mažai, kad juos surasti, tai pridėjome dar 5 romanus - Anne of Green Gables 4 vnt. ir Oliver Tvist. Tai nėra labai gerai, nes normali šnekamoji kalba skiriasi nuo literatūrinės ir ypač tos, kur buvo pries 100 metų. Bet geriau negu nieko.

Taigi visą tą turtą sudėjome į vieną papkę (folder). Toliau imame pratybų vadovėlį, atsiverčiam wordlistą, imame pirmą žodį ir įdedam į paiešką. Ieškome ne pavadinimuose, bet turinyje (mes dirbame su Total Commander, kaip yra su Windozine paieška, tiesą pasakius, nežinau). Komaderyje reikia uždėti varnelę "find text" ir antrą "whole words only". Pridėjus romanus reikalai pagerėjo, bet nedaug. Virš pusės mokyklos žodžių neįmanoma atrasti net penkiuose romanuose. Iš to susidariau įspūdį, kad mokykla paprasčiausiai bruka vaikams į galvas medžiagą, kuri liaudyje vadinama šūdais.

Taigi idealiu atveju mes randame žodį filmų subtitruose - t.y. vaikui pažįstamame kontekste. Kopijuojame visą frazę, perkeliame į SuperMemo, naują žodį paryškiname ir apačioje parašome to žodžio prasmę. Kur sunkesni žodžiai - įdedame garsą. Pats sau aš visada dedu visos frazės garsą, nes mokausi tik iš garsinės medžiagos, kuri turi transkriptus. Bet vaiko nenoriu užparinti su informacijos perteklium, taigi įdedam tik vieno žodžio garsą ir tai nevisada. Kas gaunasi? Vaikas yra matęs filmukus kelis kartus ir lengvai atsimena tas scenas, todėl nauji žodžiai yra susiję su realiom ir pažįstamom situacijom ir ji įsimena juos pakankamai gerai.

Blogesniu atveju (o tokių maždaug pusė) naują žodį paprasčiausiai išgugliname ir įkeliame į SuperMemo su visu sakiniu. Kontekstas nepažįstamas, taigi išsiaiškiname, ką jis reiškia ir toliau, kaip jau aprašyta aukščiau. Vis geriau negu žodis, pakabintas ore ir su niekuo nesusijęs.

QUOTE(makute @ 2009 12 07, 17:09)
Tad prašau pasakyti, duoti kokią nuorodą: va tos pamokos, pradėk ta, baik ta, nes pačiai, kad ir ką beimčiau- rankos žemyn svyra...

Va mano rekomendacinė nuoroda - LingQ.
Kaip aš pradėjau? Jaučiausi tikriausiai panašiai kaip tu ir man įdomiausias dalykas buvo, kaip reika mokytis naujos kalbos protingai. Taigi aš toje sistemoje pradėjau klausyti ir skaityti Steve Kaufmann knygelę "The Linguist: A personal guide to language learning". Skaitau ją pakankamai lėtai, jau bus virš metų ir iš 62 skyrių jau perskaičiau 58. Kiekvieną skyrelį perklausau ne mažiau kaip 20 kartų. Einu pakankamai lėtai, nes turiu ir kitus šaltinius iš kurių mokausi: vieno seminaro medžiaga, kur kalba yra supergreita ir superkasdieninė - tokia kaip amerikonai kalba per filmus, tik dar greitesnė plius dar mokausi pagal Effortless English sistemą. Pamokos parduodamos čia: Original Effortless English Lessons.

Effortless English pamokas klausau po 30 kartų, ir prie vieno pamokų komplekto sėdžiu apie mėnesį. Tai irgi labai lėtas tempas. Per metus išėjau mažiau, kaip pusę visų pamokų. Bet aš tas pamokas klausau tik kartą per dieną. A.J. Hoge rekomenduoja du kartus, bet tas pats per tą patį nusibosta, tai aš mokausi iš trijų šaltinių, ir dažniausiai visą savo klausymą perklausau tik vieną kartą per dieną. Be to sėdžiu kiekvieną dieną prie SuperMemo, o tas irgi užima laiko. Šiaip tai nusipirkau patį pigiausią iPod'ą ir pamokas nešiojuosi visur, kur einu arba važiuoju. Dėl pamokų paaukojau muzikos klausymą ir mašinoje dažniau klausau pamokų, negu muzikos. Labai tinkamas laikas mokytis - stovėjimas mieste kamščiuose smile.gif

Tai mano pasiūlymas būtų toks. Eik į LingQ ir jei tau įdomu, kaip mokytis kalbos, pradėk nuo Styvo knygos. Kai perskaitysi tą knygą, žinosi kokie kalbos mokymosi būdai yra naudingi ir kokie beverčiai plius tavo žodžių atsarga padidės 4000 arba mažiau (nes kažkiek žodžių jau žinai).

Tai ir beveik viskas ką galiu parekomenduoti iš savo patirties. Iš tikrųjų niuansų labai daug ir juos gali rasti toje knygoje, kur minėjau - būtų sunku viską surašyti čia mirksiukas.gif
Ilgokas gavosi straipsnis... Ne visiems užteks kantrybės skaityti.
Atsakyti
Beje, kad perklausyti ir perskaityti šią knygą, tau net nėra reikalo registruotis sistemoje.
Spausk nuorodą ir daryk tai online:
The Linguist: A personal guide to language learning
Tau nebūtina iš jos mokytis. Tiesiog peklausyk vieną kartą ir daug kas paaiškės. Sužinosi, kad tos problemos, kurios tave kamuoja yra normalios, sužinosi, kad tai ne tavo kaltė, ir sužinosi, kaip išbristi iš viso to mėšlo, bei įgausi pasitikėjimo savimi.

Svarbus momentas: Pradėjus mokytis naujos kalbos - frustracijos periodas yra neišvengiamas. Tą reikia žinoti ir reikia su tuo susitaikyti. Bet jis praeina.
Steve Kaufmann nuomone, kad pasiekti persilaužimą reikia nuo 3 iki 12 mėnesių, nelygu esamas lygis. Valandų skaičius - 360. Skiriant kalbai (aš nesakau "mokymuisi" - to daryti nereikia) po 1 valandą kasdien, tai yra lygiai metai, jei po dvi valandas kasdien - pusmetis.

Tas žmogus žino, ką sako. Visus etapus nuo nulio iki laisvo kalbėjimo jau yra perėjęs 10 kartų ir turi virš 40 metų kalbų mokymosi patirtį.
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo akagintaras: 07 gruodžio 2009 - 18:44
Skaitau ir tikiu, ka sakai. O cia gyvenimiska realybe su anglu kalba. Turbut as ta anglu kalba ir uzmetu daznai g.gif , nes tikrai nusiperki kokia knga, ar reklamos kursu ar pvz. Almos litera. Ismok anglu kalba per kelis menesius ir pan. Pradedi ir matai, kad ne velnio tau taip neina, kaip raso. Dekui uz patirties pasidalijima.

o kiek jusu vaikui metu? turiu pati 6 m. sunu, jis labai domisi anglu kalba, tai galvoju gal kartu su juo mokintis? ax.gif turiu audio, kur sako lietuviskai zodzius, o paskui angliskai isvercia, tai jis man daznai pasileidzia sau pasiklausyt.
Atsakyti
QUOTE(DievoUola @ 2009 12 07, 22:22)
o kiek jusu vaikui metu? turiu pati 6 m. sunu, jis labai domisi anglu kalba, tai galvoju gal kartu su juo mokintis? ax.gif turiu audio, kur sako lietuviskai zodzius, o paskui angliskai isvercia, tai jis man daznai pasileidzia sau pasiklausyt.

12.
Su vaiku mokytis yra super. Nes ir pats tuo pat metu mokaisi. Gal man taip atrodo dėl to, kad aš jau vaikėju, nes labai mėgstu gerus animacinius filmus ("šeimyninius").

Mes bandėme "movie technik" - dariau savo vaikui pamokas iš "The Lion King" ir dėjau jas į LingQ. Tik nesu tikras dėl autorinių teisių, tai nešarinau tų pamokų, t.y. nesidalinau su kitais nariais. Bet jos ten vis dar yra ir galiu jas atsiųsti, jei reikės. Autorinėm teisėm apsaugotus kūrinius galima naudoti tik savo reikmėm. Tik tam vyrui gal dar ankstoka skaityti...

Mano dukra užlinkindavo nežinomus žodžius, o po to septynias dienas žiūrėdavo tą vieną epizodą pakartotinai (daineles tai klausė n kartų). Filme sudėjau bookmarkus, kad atskirti epizodus vieną nuo kito. Žodžių nesimokė visai. Tik pradžioje išsiaiškindavom, ką jie reiškia, kad suprasti apie ką eina kalba. Epizodai po 2-3 minutes. Bet po savaitės jau žinodavo viską beveik atmintinai. Buvome Londone žiūrėti miuziklo "The Lion King", tai vis darė pastabas kur aktoriai kalbėjo ne taip, kaip filme lotuliukas.gif
Bet dabar nutraukėm reikalą, nes kariaujam su wordlistais, kurie yra kilometriniai.

Jūs galite paieškoti savo vaikui Disney's Magic English - yra iš viso atrodo 26 epizodai, tokiam pypliui turėtų būti kaip tik.
Atsakyti
Vaikai, tikrai labai pastabūs. smile.gif Dekui uz nuorodas, jau siandien prisiregistravau ir pasineriau į LingQ.
Ir dekui uz nuorodas. Smagiai ir turiningai praleisime kartu laisvalaiki 4u.gif
Atsakyti