Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Partizanai - banditai ar kovotojai už laisvę?
Supermamų klubas > Tarp mūsų, mergaičių... > Paplepėjimai
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
adaptacijaa
QUOTE(Brasa @ 2009 05 22, 15:41)
Na, nieko nekaltus žmones tai jie šaudė, tai ko jau negalėjo to stribo nušaut? Kad neturėjo šansų sužinot irgi netiesa. Įbauginti kaimiečiai jiems nešdavo maistą, samagoną, pranešinėdavo naujienas. Pranešt, kad kaime atėjo stribai vežt žmonių į Sibirą, irgi laisvai galėjo. o ką tie išlaisvinti darys - tai jau jų bėdos. daug pasmerktų tremčiai patys pasislėpė ir kažkaip išgyveno.
Ar jūs išvis nors kokią istorijos knygelę buvot per gyvenimą į rankas paėmusi? wink.gif
*
RA banditų armija ar ne?
Etra
QUOTE(adaptacijaa @ 2009 05 22, 15:44)
Kaip tai neįmanoma. Taigi sąrašai buvo. viskas dokumentuojama. ne viduramžiai gi  doh.gif
Papildyta:

Kieno? blink.gif Tikslūs partizanų, išsibarsčiusių po miškus, sąrašai? blink.gif
Papildyta:
QUOTE(adaptacijaa @ 2009 05 22, 15:48)
RA banditų armija ar ne?
*


Žinoma, kad banditų. Aš niekur nesakiau, kad stribai ir RA kariai - šventieji. Beje, paskutinė kaip čia pasakius, "kultūringa" armija buvo vokiečių per pirmajį pasaulinį karą (už išprievartavimą vokiečių kareivis buvo viešai saviškių sušaudomas). Vėliau visos buvo daugiau mažiau žvėriškos... verysad.gif
Balanda
QUOTE(adaptacijaa @ 2009 05 22, 15:29)
na tai jau supratau, kad partizanų tikslas buvo žudyti savus. o kokie motyvai?
*


paprasti-įbaugint eilinius beginklius žmogelius.O kadangi susiremt su stribais drąsos retam užteko,tai savo valdžią taip bandė demonstruot.
Anndora
Mano senele buvo vokiete ir gyveno Klaipedos kraste. Tai ji yra pasakojusi apie tuos vadinamus banditus. Pas ja kaime niekas kitaip ju ir nevadindavo. Naktim drebedavo. Nezinau tiksliu faktu, bet kiek pamenu pasakodavo kaip saude zmones, kamynus, seimas. Nemanau,kad tai is pirstol auztos istorijos. Tikiu,kad buvo tikrai saziningu kovotoju uz laisve, bet is girdetu pasakojimu tai tikrai nemaza dalis naudojosi savo padetimi ir vardu kitokiems tikslams. Beje, skaiciau Avyziaus "Sodybu tustejimo metas", tai ten rasoma,kad tie kovotojai uz Lietuvos laisve buvo ne kas kitas, kaip prijaute Lietuvoje buvusioje vokieciu valdziai ir begdami nuo sajungininku slepesi miskuose su paprastais kaimo zmogeliais.
Oseye
QUOTE(Brasa @ 2009 05 22, 15:21)
Tuos pasmerktus tremčiai žmones tikrai buvo įmanoma išlaisvint dar prieš juos išvežant. Kažkur skaičiau, kad žmonės buvo taip įbauginti, kad tas suimtas šiemas lydėjo vos po keletą stribų... Ar girdėjot, kad partizanai būtų bandę laisvint tuos žmones? Juk jų buvo tikrai daug, jie buvo ginkluoti. Tačiau kažkodėl tuos ginklus dažniau naudojo kitiems tikslams....
*Nežinau kur ką skaitėt - kai mano močiutės kaimas laukė sunkvežimių išvežimui prie ešelonų, visus kaimiečius saugojo būrys gerai ginkluotų kareivių. Ir atvažiavo staiga, be jokių perspėjimų. Visa laimė, vokiečių frontas kaip tik priartėjo, tad kaimiečių niekas ir neišvežė.
Beje, kiek aš skaičiau, tai imdavo labai staigiai išvežimui - niekas nieko įspėt nespėdavo.
O kad kaimiečiams ir tie, ir tie buvo priešai, tai mano tėtis tikrai taip sakė. Tik mano giminę stribai žudė, partizanai tik šiaip grasino.
Etra
QUOTE(tip tip @ 2009 05 22, 15:59)
Nežinau kur ką skaitėt - kai mano močiutės kaimas laukė sunkvežimių išvežimui prie ešelonų, visus kaimiečius saugojo būrys gerai ginkluotų kareivių. Ir atvažiavo staiga, be jokių perspėjimų. Visa laimė, vokiečių frontas kaip tik priartėjo, tad kaimiečių niekas ir neišvežė.
Beje, kiek aš skaičiau, tai imdavo labai staigiai išvežimui - niekas nieko įspėt nespėdavo.
O kad kaimiečiams ir tie, ir tie buvo priešai, tai mano tėtis tikrai taip sakė. Tik mano giminę stribai žudė, partizanai tik šiaip grasino.
*


Manau, kad nebuvo vieno scenarijaus kaip ir kokiu būdu tas pasmerktųjų suėmimas buvo vykdomas... Pačiai būtų įdomu dar prisimint, kur apie tokius suėmimus skaičiau...
Balanda
QUOTE(adaptacijaa @ 2009 05 22, 15:35)
o kas liečia trėmimus ir tremtinių gelbėjimus, man labai įdomu iš kur partizanai galėjo sužinoti, kas ir kurioj vietoj bus tremiami? tokie dalykai yra organizuojami, o ne spontaniškai daromi. ir kaip jie juos išgelbėtų? sušaudytų kareivius? ir ką po to su tremtiniais darytų? miške paslėptų dešimtis tūkstančių žmonių?
jūs tikrai istoriją studijavot?smile.gif
*Dar ir kaip žinojo,nes tokios žinios apie organizuojamus trėmimus pratekėdavo. Net skaičiau vieno partizano atsiminimus,kad sužinoję apie organizuojamą trėmimą jie pasitraukdavo gilyn į mišką doh.gif Ir ne tiek apie žmonių išgelbėjimą kalba eina,o apie rusų valdžios ir stribų įbauginimą,kad taip laisvai negalėtų įtvirtint savo valdžią.
QUOTE(adaptacijaa @ 2009 05 22, 15:37)
tokie "papletkavojimai" galėjo kainuoti neiaškų kiek partizanų galvų. tai buvo įspėjimas. o boba išties durna buvo. kalbant apie tą laikotarpį, pateisinama.
paprasti žmonės prispausti žaidė visokius žaidimus, kad tik išgyventų.
*Va dabar aš tiksliai neatpasakosiu,ką ji kalbėjo,bet kažkas iš tos operos,kad kvaili tie partizanai,kad tikisi amerikos paramos.Nu jo,tikrai toks papletkavojimas grėsė partizanų galvoms unsure.gif
adaptacijaa
QUOTE(Brasa @ 2009 05 22, 15:52)
Kieno?  blink.gif  Tikslūs partizanų, išsibarsčiusių po miškus, sąrašai?  blink.gif
*tfu, su tremtiniais sumaišiau, sorry blush2.gif
Papildyta:
QUOTE(Balanda @ 2009 05 22, 15:54)
paprasti-įbaugint eilinius beginklius žmogelius.O kadangi susiremt su stribais drąsos retam užteko,tai savo valdžią taip bandė demonstruot.
*o kam juos baugint?
Anndora
QUOTE(adaptacijaa @ 2009 05 22, 17:07)
tfu, su tremtiniais sumaišiau, sorry  blush2.gif
Papildyta:
o kam juos baugint?
*O jus galite pagristi savo nuomone, kad ir liudininku pasakojimais ar turite tik sausas istorijos zinias, kurios, kaip dabar jau zinome, ne visada buna tikslios, kartais net melagingos. Manau, kad dauguma cia paminetu istoriju negali buti kazkoks fantazijos vaisius. Tos istorijos yra pavyzdys, kad norint pagrazint musu tautos praeiti, daug ka galima uzglaistyti, idant nepakenktu Lietuvos ivaizdziui. O dar ir baudas uzdekime uz ju skleidima. Man tai kazka primena... Cenzura.
Bahama mama
QUOTE(Anndora @ 2009 05 22, 15:19)
norint pagrazint musu tautos praeiti, daug ka galima uzglaistyti, idant nepakenktu Lietuvos ivaizdziui. O dar ir baudas uzdekime uz ju skleidima. Man tai kazka primena... Cenzura.
*


nereikia net praeities, va jau vienas kariskis padve LT i Europos ZT teisma del zodzio laisves suvarzymu (buvo "garbingai palydetas" i pensija uz tai, kad kazkur ziniasklaidoj pakomentavo statuta ar kazka pan.). Ziuresim, kaip jam seksis rolleyes.gif
vilnera
QUOTE(adaptacijaa @ 2009 05 22, 16:07)
tfu, su tremtiniais sumaišiau, sorry  blush2.gif
Papildyta:
o kam juos baugint?
*


Tam,kad niekas nesiskustu,kai naktimis ateina maisto.. Gi miske valgyt tai norisi..
Mano senelio irgi mieli partizanai vos neuzmuse.. Nors anas prie laisvos Lietuvos rastininku armijoj tarnaves buvo..O norejo nusaut siaip sau-per protingas,matyt,buvo. Ir ne svetimi tie partizanai buvo-vietiniai,kaimynai.. Sake, net susigincijo-saut ar ne.. Nenusove-vienas is kaimynu zmoniskas pasitaike. O atgavus nepriklausomybe kaimynai didvyriais patapo-diedukas niekaip kitaip,kaip zudikais tu partizanu ir neivardindavo-nes nugyveno ilga amzeli ir sulauke laisvos Lietuvos-o anieji irgi gyvi buvo..
Tuo pat laikmeciu seneliai vos i Sibira neisvaziavo-cia kazkas aiskino,kad info nenutekedavo-dar ir kaip nutekedavo.. Seneli kazkas is milicijos (!) perspejo,kad begtu..
Balanda
QUOTE(vilnera @ 2009 05 22, 16:35)
*Tam,kad niekas nesiskustu,kai naktimis ateina maisto..

*Tuo pat laikmeciu seneliai vos i Sibira neisvaziavo-cia kazkas aiskino,kad info nenutekedavo-dar ir kaip nutekedavo.. Seneli kazkas is milicijos (!) perspejo,kad begtu..
*


*Taip,jiems reikėjo maisto,drabužių,o paramos iš kaimiečių neturėjo,nes realiai nieko nenuveikė,tik tūnojo miškuos laukdami amerikos paramos ir naktimis plėšikavo.

* pasitaikydavo visur gerų žmonių. Mamos kaimynų šeimą kai atvažiavo naktį vežt,tai jų dukrai rusas kareivis leido pabėgt,o vietinių stribų kai prašė,tai jie neišleido ( pati vėliau pasakojo).

-Maria-
O kodėl būdami vietiniai, tie partizanai eidavo iš kaimynų maisto reikalauti, savo šeimų neturėjo? g.gif Aš tai prašyčiau mamos, kad vakarais paruoštų maisto.
Bahama mama
QUOTE(-Maria- @ 2009 05 22, 15:59)
O kodėl būdami vietiniai, tie partizanai eidavo iš kaimynų maisto reikalauti, savo šeimų neturėjo? g.gif Aš tai prašyčiau mamos, kad vakarais paruoštų maisto.
*


hihihi.gif nesupykit, bet prajuokino jusu issakyta mintis biggrin.gif
Etra
QUOTE(-Maria- @ 2009 05 22, 16:59)
O kodėl būdami vietiniai, tie partizanai eidavo iš kaimynų maisto reikalauti, savo šeimų neturėjo? g.gif Aš tai prašyčiau mamos, kad vakarais paruoštų maisto.
*


Zmones po karo gyveno pusbadziu. Geriau palikt badaujancias kaimynu seimas, nei savo...
Heilė
QUOTE(pikkolo @ 2009 05 22, 14:37)

Man tik įdomu, o iš kur žmonės žinojo, kad vat šitie - stribai, o šitie - partizanai? Juk ir vienus ir kitus vadino banditais.
*Taigi, stribai priklausė valdžiai, škia, vaikščiojo su uniforma, oficialiai. (ar ne?)

QUOTE(adaptacijaa @ 2009 05 22, 14:44)

taigi čia gryniausias stribas. partizanai buvo visi iššaudyti ir ištremti. visi žinojo, kad partizanas žudikas ir sovietų milicijai nepasiskundė, nes bejojo? nejuokinkit smile.gif
*Kokie visi iššaudyti????? lotuliukas.gif
Aišku, kad nepaskundė.Nagi, nebūkit tokia naivi, ir nebandykit pritempti istorijos prie savo trokštamos realybės. mirksiukas.gif Paskaitykit gi, ką merginos rašo - partizanai sulaukė Lietuvos nepriklausomybės paskelbimo ir patapo didvyriai. Gyveno/gyvena viename kaime su aukomis. Na, tiesiog taip yra, buvo, ir, kad ir kaip tai kirstųsi su jūsų logika, deja, tokia realybė...
Aš tai pasakoju ne savo giminės istoriją, o girdėtą per teliką, bet, va, jums realybė:

QUOTE(vilnera @ 2009 05 22, 15:35)
Sake, net susigincijo-saut ar ne.. Nenusove-vienas is kaimynu zmoniskas pasitaike. O atgavus nepriklausomybe kaimynai didvyriais patapo-diedukas niekaip kitaip,kaip zudikais tu partizanu ir neivardindavo-nes nugyveno ilga amzeli ir sulauke laisvos Lietuvos-o anieji irgi gyvi buvo..

*
Bahama mama
QUOTE(Brasa @ 2009 05 22, 16:01)
Zmones po karo gyveno pusbadziu. Geriau palikt badaujancias kaimynu seimas, nei savo...
*


nu kad zinokit ne taip jau ir pusbadziu wink.gif mociute niekad nesiskunde, kad jie badavo. Nu tiesa, jie sodziuj gyveno, gyvulius laike, darzus augino rolleyes.gif su partizanais draugiskai pasidalindavo, visiems uzteko biggrin.gif
adaptacijaa
QUOTE(Heilė @ 2009 05 22, 17:23)
Taigi, stribai priklausė valdžiai, škia, vaikščiojo su uniforma, oficialiai. (ar ne?)
*jie buvo savanoriai. negaudavo algų. uniformų irgi iš pradžių neturėjo. jiems tiesiog valdžia leisdavo plėšikaut ir kitaip savivaliaut kaimuose.
Irėja
QUOTE(Bahama mama @ 2009 05 22, 14:14)
mano mociute, jau amzinatilsi pasakojo  rolleyes.gif o pasakojo, kad dienomis ju namus sukuodavo stribai, o nakti is misko atsliauzdavo "misko broliai", reikalaudami maisto, alaus wink.gif
*


manoji močiutė lygiai tą patį ne kartą yra pasakojusi. "ateidavo, apėsdavo ir išeidavo. kentėdavom tiek nuo vienų, tiek nuo kitų" - čia jos žodžiai.

QUOTE(Bahama mama @ 2009 05 22, 17:37)
su partizanais draugiskai pasidalindavo, visiems uzteko  biggrin.gif
*


kažkada buvau klausus močiutės, o kas būtų buvę, jei būtum atsisakius duoti maisto. atsakymas - "ir vieni, ir kiti būtų nušovę" blink.gif sakė, tempdavo ant stalo visas atsargas, kiek turėjo, o paskum jau sukdavo galveles, kuo patiem misti.

istorikai tikrai ne visi įvardija partizanus tik kaip laisvės kovotojus, sėdėjau istorijos paskaitose, girdėjau smile.gif
tiesiog ne visi mato reikalą idealizuoti tai, kas buvo ne visai idealu.
zaRAza
QUOTE(adaptacijaa @ 2009 05 22, 15:27)
jūs tikrai istoriją studijavot?
*Ne tik vadoveline, kuri dabar akla ir vienasaliska ir kuria, kiek suprantu is tamstos postu, jumi studijuojat/studijavot bigsmile.gif Labai jau kategoriska jusiske nuomone paremta tik knygom ir savo suvokimu, taciau patirties nulis. Asmeniskai mano seimoj mano senelis buvo partizanu sumustas iki samones netekimo. Ir dar is asmenines patirties- pazinojau asmeniskai partizana, kuris megdavo pasigirt, kaip miske naminuke virdavo (cia kad drasiau uz laisve kovot? doh.gif), o ir siais laikais leidima ginklui turedamas megdavo jaunima nuo savo gatves kaime pavaikyt doh.gif Garbes pilietis, tskant doh.gif
naitas
QUOTE(Brasa @ 2009 05 22, 13:52)
Perskaičiau šiandien straipsnį delfyje.
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/a...php?id=22279157
Ką jūs apie tai manote?
*


aš tai pažįstu moterį, kurios visa šeima buvo partizanai, ta prasme, broliai seserys, ir visi yra žuvę partizanaudami... taigi, visa tiesa priklauso nuo to, kas pasakoja. O likusi gyva sesuo tai gražiai pasakoja.
Vienok, visur buvo ir yra sužvėrėjusių žmonių.. nereikia nė partizanų, pažiūrėkit, kas dabar darosi kaimuose naktimis.. mėsinėja dar gyvus žmonių gyvulius, plėšia ir žudo senukus..
Irėja
QUOTE(naitas @ 2009 05 22, 19:19)
taigi, visa tiesa priklauso nuo to, kas pasakoja.
*


na, ne visai. tiesiog tarp jų buvo įvairių žmonių, su įvairiais tikslais. todėl jokiu būdu negalima visų juodinti, bet lygiai taip pat nėra prasmės visų idealizuoti.
Etra
QUOTE(Irėja @ 2009 05 22, 19:27)
na, ne visai. tiesiog tarp jų buvo įvairių žmonių, su įvairiais tikslais. todėl jokiu būdu negalima visų juodinti, bet lygiai taip pat nėra prasmės visų idealizuoti.
*


Sutinku. Sios seimunu iniciatyvos tik tersia tikru partizanu varda. Tas suplakimas visu i viena kruva - tiek tikru idejiniu kovotoju uz laisve, tiek banditu - daugiau nei neapgalvotas ir trumparegiskas.... Gi siais laikais paminklai statomi visiems, kas tik buvo iseje i miskus.... Netoli mano kaimo yra paminklas "partizanams". Mociute pasakojo, kad jie buvo visoje apylinkeje pagarseje savo zveriskumu, neeiliniai banditai. Tai sake, kad jau sekanti ryta po to paminklo pastatymo ji rado nugriauta (zmones neapsikente tokios neteisybes ir per nakti nugriove ta paminkla). Tiesa, ji vel atstate tu banditu gimines...
_una_
Kaip suprantu, istorijos mokėtės iš rusiškų vadovėlių ir vis dar jų neišmetat, tikitės, kad "tiesa" vėl taps privaloma.
Liudininkų neapklausinėjau, bet klausiausi partizanų dainų - jų daug, ir turinys kalba pats už save. O stribų dainų jums teko girdėt ("Katiuša" nesiskaito mirksiukas.gif )?
Bahama mama
QUOTE(zaRAza @ 2009 05 22, 17:59)
Garbes pilietis, tskant doh.gif
*


hihihi.gif
zinokit, kai prisimenu visus savo mociutes pasakojimus, tai kartais man sunku patiket, kad ji gime ir uzaugo XX a. doh.gif Iki mazdaug 40-uju LT dar egzistavo pati tikriausia vergove. Kai mociute, nuo 6 m iki 21 (kol buvo istekinta) tarnavusi "ponams", sugalvojo is vienu seimininku iseiti del prasto maitinimo, tai toji ponia pagrasino, kad pasirupins, jog mociute butu isvezta prievartiniu darbu i Saksonija. Teko ten pasilikt doh.gif Labiausiai mane sokiruodavo tai, kaip ramiai, su lengva jumoro doze, ji apie visa tai pasakodavo - lyg kokia perskaityta knyga, o ne savo gyvenima rolleyes.gif
Istorija kalba ir gyvu liudininku lupom, ne tik vadoveliu. Niekada neturejau pagrindo abejot tuo, ka isgirdau is savo senoles - gal del to, kad ji visalaik buvo neutrali - nei komuniste, nei kokia uzkietejus tautininke. Va kita savo mociute, komuniste iki kaulu smegenu, tai vargiai buciau patikejusi biggrin.gif
Etra
QUOTE(Una Li @ 2009 05 22, 22:02)
Kaip suprantu, istorijos mokėtės iš rusiškų vadovėlių ir vis dar jų neišmetat, tikitės, kad "tiesa" vėl taps privaloma.
Liudininkų neapklausinėjau, bet klausiausi partizanų dainų - jų daug, ir turinys kalba pats už save. O stribų dainų jums teko girdėt ("Katiuša" nesiskaito mirksiukas.gif )?
*


O kas tas dainas apie partizanus kūrė, kaip jus galvojat? biggrin.gif Ar tik ne patys partizanai? Negi dainuos, kad "mes vagys ir zudikai" ? Negi manot kad siandieniniai teroristai savizudziai apie save tokiu dainu nekuria? ar delto jie tampa geresni ?
pikkolo
QUOTE(Brasa @ 2009 05 22, 15:46)
Buvo ir to, apie ką pagalvojot. Vyro močiutė pasakojo, kad jos kaime partizanai buvo nusižiūrėję kažkokią merginą, kuri vos pakviesta turėjo naktimis pas juos eit.

Ir visai ne apie tai pagalvojau lotuliukas.gif
Papildyta:
Manau, kad viskas priklauso nuo požiūrio. Partizanai - buvo kovotojai už laisvę, už Lietuvos laisvę, tai buvo gražus gestas ir pradžioj tai tikrai turėjo sulaukti paskatinimo ir palaikymo iš vietinių ir persekiojimo iš sovietų valdžios. Žiūrim kas vyksta toliau - miške be maisto ir aprangos ilgai neišgyvensi, o jei dar susirėmimai, tai reik ir ginklų, kulkų. O visa tai be darbo kaip gauti? Tik plėšikaujant. Retas kuris kaimietis kasdien atiduos visą savo maistą partizanam. Gal kartą du, bet tikrai ne kasdien, tuo labiau, kad už tai dar ir mirties galėjai sulaukti iš stribų.
Tad ką turim: politiškai teisingą ir gražų gestą - kovą už laisvę, bet deja žmogiškai labai neteisingą. Ir ką mes laikom didvyriu? Ar partizaną-kovotoją už laisvę ar partizaną-banditą, kovojantį už savo gyvybę (kad nemirti iš bado ar nesušalti) ir gerovę?
Partizaninis karas tęsėsi ne metus ir ne du, o beveik 10 metų, klausimas kitas: ar jis tiek tęsėsi ne be sovietų pagalbos? Juk stribai negaudavo atlygio, jie patys kiek norėjo tiek prisiplėšė. Įsivaizduokim: po metų ar dviejų baigiasi karas, partizanai tampa didvyriais, o stribų nebereikia, juos turi kažkas išlaikyti (valdžia?). Tai visiškai politiškai nenaudinga. Tad nenustebdžiau jei ateityje išaiškėtų, kad partizaninį karą rėmė pati sovietų valdžia.
Anndora
QUOTE(pikkolo @ 2009 05 25, 10:37)
Manau, kad viskas priklauso nuo požiūrio. Partizanai - buvo kovotojai už laisvę, už Lietuvos laisvę, tai buvo gražus gestas ir pradžioj tai tikrai turėjo sulaukti paskatinimo ir palaikymo iš vietinių ir persekiojimo iš sovietų valdžios. Žiūrim kas vyksta toliau - miške be maisto ir aprangos ilgai neišgyvensi, o jei dar susirėmimai, tai reik ir ginklų, kulkų. O visa tai be darbo kaip gauti? Tik plėšikaujant. Retas kuris kaimietis kasdien atiduos visą savo maistą partizanam. Gal kartą du, bet tikrai ne kasdien, tuo labiau, kad už tai dar ir mirties galėjai sulaukti iš stribų.
Tad ką turim: politiškai teisingą ir gražų gestą - kovą už laisvę, bet deja žmogiškai labai neteisingą. Ir ką mes laikom didvyriu? Ar partizaną-kovotoją už laisvę ar partizaną-banditą, kovojantį už savo gyvybę (kad nemirti iš bado ar nesušalti) ir gerovę?
Partizaninis karas tęsėsi ne metus ir ne du, o beveik 10 metų, klausimas kitas: ar jis tiek tęsėsi ne be sovietų pagalbos? Juk stribai negaudavo atlygio, jie patys kiek norėjo tiek prisiplėšė. Įsivaizduokim: po metų ar dviejų baigiasi karas, partizanai tampa didvyriais, o stribų nebereikia, juos turi kažkas išlaikyti (valdžia?). Tai visiškai politiškai nenaudinga. Tad nenustebdžiau jei ateityje išaiškėtų, kad partizaninį karą rėmė pati sovietų valdžia.
*O tai kodel tie partizanai saude kitus kaimiecius, moteris ir vaikus. Kuo seimos jiems nusikalto. Buvo zmoniu, kurie ir maitino partizanus, ir juos slepe, bet kodel dauguma kaimo zmoniu ju bijodavo. Negi baime ivarysi pagarba. Nekaltu zmoniu zudymas, nepateisina,kad ir taurios kovos uz laisve. Paklausinekit kaimo senoliu. Isgirsit istoriju,kuriomis sunku patiketi. As nesakau, kad visi buvo "banditai", bet,kad tokiu buvo ir tikrai nemazai, tai faktas. Mano senele mate tuos ivykius. Sake-baisu budavo. 4u.gif
Heilė
QUOTE(pikkolo @ 2009 05 25, 08:37)
Tad nenustebdžiau jei ateityje išaiškėtų, kad partizaninį karą rėmė pati sovietų valdžia.
*Oi, kažkaip labai jau pritempta ta sąmokslo teorija atrodo.... g.gif Kažin, ar tikėtina....

jovta
Tai labai dar priklauso nuo krašto nes vyro senelių kraste buvo kaip ir idealizuoja valdžia pertizanai buvo tikrai kovotojai, o stribai žvėrys. Bet va mano močiutes kraste viskas atvirkščiai .Tėvukai gyveno netoli miško tai pas juos dažni svečiai buvo ir partizanai ir stribai, tai jei stribam užtekdavo išvirt arbatos arba daugiausiai kopūstienės su gabaliuku lašinių, tai partizanai isibraudavo būriu ir suėsdavo viska ir visai jiems buvo nesvarbu ar bent riekele duonos vaikam pasiliko. Ir jei stribai tevukus isgelbejo nuio sibiro ,tai partizanai buvo ateja ju seima isaudyt ir mociute buvo tuo metu nestuke.gif su mano teveliu ir negana to tuo metu vieno is ju vaikai buvo numesti ir auginami mano tevuku. Ir neisaude vien todel kad tevuko namuose nerado tai pabijojo, kad nerades savo seimos gyvos izduos kur ju sleptuve . O kiek mociute pasakojo apie isaudytas seimas kurias tekdavo paskui suruost laidotuvem. Tai man sunku juos slovint nes vien mintis kad ju deka manes galejo ir nebut. O vyro mociute apie stribus panasiu istoriju pasakojo
Šiaurė
Так много знатоков и так страшна политическая безграмотность doh.gif
Надо начать с того, что Литва разделилась на 2 части, с приходом войск СССР, при этом она разделялась при входе и выходе немцев. В леса подававись все кому не лень lotuliukas.gif
В лагерях сын охранял отца и теперь, когда люди начали, по демократически размышлять кто есть ХУ.... На кой бен нашей власти это надо lotuliukas.gif

Если мы начнем выяснять у кого кто папа, так знаете у власти останусь Я и Успаских, и евреи хрен получат свою недвижимость, а улица Американских литовцев переименуется в северных blush2.gif Я когда увидела название чуть не рухнула doh.gif , представляете не литовцев которые сдохли на севере, а литовцев которые убежали как последние .., ну как наш президент mirksiukas.gif

Лучше сделать как Сталин, мы то это прошли, а у вас только впереди 4u.gif 4u.gif
Alta
Mūsų krašte buvo Tauro apygarda (rinktinės sąmoningai nenurodysiu) ir vienas iš prosenelės kaimynų priklausė partizanams, todėl dažnai, su būreliu likimo draugų, ateidavo pavalgyti ir pernakvoti. Ir štai ko aš nesuprantu - ar partizanai tarpusavyje nesitardavo ir kiekvienas veikdavo savo nuožiūra, ar jie veikė atskiromis grupelėmis, nes buvo pora įvykių, kai mūsų šeimos nariai vos nenukentėjo. Štai pavyzdys: prosenelė viena augino tris vaikus, todėl, kad išgyventų, vakarais eidavo į miestelį, kur dirbo valytoja. Vieną vakarą atėjo partizanų būrys ir paliepė prosenelei rengtis ir eiti su jais, esą ji neša žinias į miestelį. Vaikai klykia, prosenelė rengiasi. Ir čia, laimei, pasirodo kaimynas su savo būreliu. Jis patikino, kad ši moteris (prosenelė) tikrai jų neišduos ir, kad prie jos nelįstų. Antras įvykis susijęs su prosenelės, tada dar piemenaite, dukra. Ganydavo ji karves už kelių kilometrų esančiam kaime ir kartą sumanė namo eiti ne aplinkiniu keliu, o per laukus, taip sutrumpindama kelią. Eina, dainuškas plėšia (berniokiška tokia ji) ir girdi, kad kažkas švilpia, atsisuka - o ten kažkoks vyriškis moja, kviečia prieiti. Priėjo, o čia prasidėjo tardymas: kur eini, ko eini ir t.t. Visa laimė, kad tame būryje buvo tas pat, prosenelei gyvybę išgelbėjęs kaimynas, -liepė paleisti mergiotę, tik prigrasė niekam nepasakoti, nes kitaip išraus liežuvį. Prigrasinta ir išgąsdinta mergaitė apie įvykį papasakojo tik vieną kartą - savo motinai. Svarbiausia, kad ji nei nutuokė, kad pasirinko kelią pro partizanų slėptuvę, nei juos matė, būtų ėjusi ir praėjusi.
Žinau įvykių, kai kitiems žmonėms susitikimai su partizanais (o gal banditais) nesibaigė taip laimingai ir galvas jie padėjo ne dėl išdavysčių, o suvedinėjant asmenines sąskaitas, bet šitų istorijų nepasakosiu.
kice
o vieno giminaicio mama va taip miske netycia uztiko lietuvius partizanus.. Zinot, ka jie padare? Nusprende, kad ji biedna, tai gali isduoti, atejo i namus ir vaiku akivaizdoje nusove 6 vaiku motina.. Tas giminaitis ne metu neturejo - iskrito negyvai motinai is ranku..
aciu dievui, kad pamote gera gavo, tai uzaugo visi..

beje, netekop girdeti, kad tie partizanai butu susireme su armija, traukinius nuo begiu verte, kareivius saude.. Jie vis savus, lietuvius, vis nakti, vis su vaikais..
satanele
QUOTE(kice @ 2009 06 26, 09:31)
o vieno giminaicio mama va taip miske netycia uztiko lietuvius partizanus.. Zinot, ka jie padare? Nusprende, kad ji biedna, tai gali isduoti, atejo i namus ir vaiku akivaizdoje nusove 6 vaiku motina.. Tas giminaitis ne metu neturejo - iskrito negyvai motinai is ranku..
aciu dievui, kad pamote gera gavo, tai uzaugo visi..

  beje, netekop girdeti, kad tie partizanai butu susireme su armija, traukinius nuo begiu verte, kareivius saude.. Jie vis savus, lietuvius, vis nakti, vis su vaikais..
*


Koks siaubas,ziauriau negali buti blink.gif
due drops
Tema bjauri.autore kur ju moketes istorijos?itariu Kaubrys ir Jakubcionis jums nedeste.VU butent jie deste si laikotarpi.butu suteike daugiau minciu.Lietuvos laisves kovose yra nemazai niuansu.bet didziaja dali Sovietu kovos su partizanais sudare provokacijos.daznai stribai ir kriminaliniai nusikalteliai budavo perrengiami partizanais.vadinamieji "partizanai" nuzudydavo keleta seimu(daznai itin ziauriai),kad apylinkes gyventojai pajustu neapykanta partizanams.daznai taip elgdavosi ir partizanai,kurie buvo sugauti ir kankinimais ar pazadais priversti bendradarbiauti.jie ne tik zude civilius,bet ir iviliodavo i pasalas buvusius bendrazygius.itin paplite vaistukai buvo Neptun-3,kurie buvo padalinti civiliams,o sie,bijodami del savo gyvybes,ju idedavo partizanams i maista ar cigaretes.vaistukai uzmigdydavo,atvaziavusiems stribams belikdavo susirinkt derliu.dauguma partizanu vadu mire isduoti.siaip sis laikotarpis Lietuvos istorijoje yra juoda deme,nes tiesiogine prasme isejo brolis prie broli(pvz.3 broliai partizanai,1 stribas).tauta skilo-buvo isduotieji ir tie,kurie isdave.kol yra gyvu liudininku sis laikotarpis laikomas NENAGRINETINU.objektyviai istorikai gales pazvelgti praejus kelioms kartoms.
zaRAza
QUOTE(due drops @ 2009 07 14, 00:30)
Tema bjauri.autore kur ju moketes istorijos?
*Naivuole tamsta 4u.gif Istorija kaip pasaka- kokios reikia, tokia ir parasysim. Vienokia buvo tarybu istorija, kitokia ji laisvos Lietuvos. Po keliasdesimt metu ji vel kitokia bus. Kieno duda, tas ir melodija groja....
sena niekšė
tema iš tikrųjų bjauri dry.gif
nu gerai, buvo tikriausiai ir stribų idealistų, ir partizanų kriminalinių. bet gal užtenka tais praeities baubais gyventi? istorinis teisingumas -- o kaip jūs jį įsivaizduojate? pagauti kokį kretantį aštuoniasdešimtmetį dieduką, uždaryt jį kalėjiman iki gyvos galvos? (užsilenktų jis ten per porą mėnesių). ir bus gerai tada? unsure.gif

žiūrėkit, Anglija, Prancūzija, Vokietija -- kariavo, prisikariavo. o dabar Europos sąjunga -- draugauja ir bendradarbiauja. nors irgi galėtų vieni iš kitų "teisingumo" reikalaut. dėl to lietuviams irgi laikas būtų apsiramint.

emiljana
Partizanai buvo žmonės, kurie kovojo prieš okupantus, jie kovojo už Lietuvos nepriklausomybę, pagarba jiems, pagarba žmonėms, kurie prisidėjo prie partizanų kovos, padėjo partizanams rizikuodami savo gyvybe. Dabartinėje mankurtų priaugintoje Lietuvoje kaži ar atsirastų tokių pagarbos vertų žmonių, kokie buvo partizanai.
Peliauckų Jadzė
QUOTE(Brasa @ 2009 05 22, 14:17)
Aš asmeniškai tikrai tikiu, kad buvo nemažai žmonių kovojusių už laisvę iš idėjos. Tiesiog manau, kad tų banditų, prisidengusių "kovotojų už laisvę" vardu buvo nepalyginamai daugiau. kalbėjau ne su vienu senu žmogumi iš atskirų Lietuvos kampelių - nesutikau nė vieno, kuris apie partizanus būtų pasakęs nors vieną gerą žodį...deja... Žinoma, tikiu, kad tų gerųjų partizanų buvo, bet tik vienetai. O paminklai šiandien statomi ir banditams , deja...
*
Keista...Turbūt ne tuos kalbinote. Kiek aš esu kalbėjusi su to meto liudininkais - nei vienas geru žodžiu neminėjo nei stribų, nei bolševikų.
Papildyta:
QUOTE(Brasa @ 2009 05 22, 14:37)
Viskiškai sutinku. Tačiau ta šiandieninė politika, kai stribų nusikaltimai jau įvardijami kaip nusikaltimai, o partizanų nusikaltimai - tai tik nesusipratimai, kovojant dėl laisvės, man nepriimtina...
Beje, ar esat girdėję pagyvenusį kaimo žmogų vartojant apibūdinimą "partizanas"? Aš ne...
*Jie buvo vadinami žaliaisiais broliais.

Stribų "raudonaisiais broliais" kažkodėl nevadino cool.gif

Papildyta:
QUOTE(Brasa @ 2009 05 22, 14:57)
partizanus dar gyvi tų laikų liudininkai ir šiandien vadina banditais... Aš nekalbu apie užkietėjus komunistus, užverbuotus sovietų pakalikus ir pan. Aš kalbu apie paprastus berasčius Lietuvos kaimiečius,kurie visiškai nesikišo į politiką.
*Mano a.a. diedukas irgi nesikišo į politiką, bet buvo išvežtas į Sibirą. Su penkiais vaikais, kurių jauniausiai buvo 3 m. Vietiniai stribai jų šeimai neleido net maisto pasiimti. Net duoną išmetė iš sunkvežimio. A.a. močiutė buvo įsitikinusi, kad juos sušaudys visus. Tik traukinyj atsikvošėjo. Gerai, kad tam traukinyj atsirado, kas maisto savo duodavo, kitaip išmirę būtų iš bado.

Tai čia apie nesikišimą į politiką.
Papildyta:
QUOTE(Brasa @ 2009 05 22, 15:21)
Tuos pasmerktus tremčiai žmones tikrai buvo įmanoma išlaisvint dar prieš juos išvežant. Kažkur skaičiau, kad žmonės buvo taip įbauginti, kad tas suimtas šiemas lydėjo vos po keletą stribų... Ar girdėjot, kad partizanai būtų bandę laisvint tuos žmones? Juk jų buvo tikrai daug, jie buvo ginkluoti. Tačiau kažkodėl tuos ginklus dažniau naudojo kitiems tikslams....
*Ir kur paskui tuos išlaisvintus dėti ? Atgal parvežti, kad juos tremtų darsyk ? Ar kad stribai vietoj sušaudytų parvežtus ?
Papildyta:
QUOTE(Brasa @ 2009 05 22, 15:33)
Manau, kad tiksli statistika šiuo atveju visiškai neįmanoma.... Aš nekalbu, kad partizanai dideliu mastu galėjo pasipriešinti RA - jų jėgos tikrai buvo per silpnos..
Beje, kaip balanda ir sakė, net ir išėję į miškus iš idėjos partizanai laikui bėgant sulaukėdavo. Pagalvokit - būrelis vyrų miške, nieko nedirba, o valgyt tai reikia - tenka plėšikaut... beje, miškiniai be saiko pijokaudavo. ir taip ne vieni metai miške. Nužmogėjimo išvengt praktiškai neįmanoma.
*Ir už tai ačiū sovietinei armijai "išvaduotojai", okupavusiai mūsų kraštą bei batiuškai Stalinui.

Papildyta:
QUOTE(sena niekšė @ 2009 07 14, 16:20)


žiūrėkit, Anglija, Prancūzija, Vokietija -- kariavo, prisikariavo. o dabar Europos sąjunga -- draugauja ir bendradarbiauja. nors irgi galėtų vieni iš kitų "teisingumo" reikalaut. dėl to lietuviams irgi laikas būtų apsiramint.
*Taip. Lietuvos partizanai gynė savo tėvų žemę nuo okupantų ir parsidavusių jiems. Ne visi, šiandien gyvenantys čia, tai supranta ir ne visi nori tai suprasti. Todėl išeitis tėra viena - nesigręžioti į praeitį ir neieškoti, kas ką labiau nuskriaudė.
due drops
QUOTE(zaRAza @ 2009 07 14, 10:48)
Naivuole tamsta 4u.gif Istorija kaip pasaka- kokios reikia, tokia ir parasysim. Vienokia buvo tarybu istorija, kitokia ji laisvos Lietuvos. Po keliasdesimt metu ji vel kitokia bus. Kieno duda, tas ir melodija groja....
*


reikia moket atsirinkt saltinius.yra ivairiu metodu,bet nesiruosiu plestis
Papildyta:
QUOTE(sena niekšė @ 2009 07 14, 16:20)
tema iš tikrųjų bjauri dry.gif
nu gerai, buvo tikriausiai ir stribų idealistų, ir partizanų kriminalinių. bet gal užtenka tais praeities baubais gyventi? istorinis teisingumas -- o kaip jūs jį įsivaizduojate? pagauti kokį kretantį aštuoniasdešimtmetį dieduką, uždaryt jį kalėjiman iki gyvos galvos? (užsilenktų jis ten per porą mėnesių). ir bus gerai tada? unsure.gif

žiūrėkit, Anglija, Prancūzija, Vokietija -- kariavo, prisikariavo. o dabar Europos sąjunga -- draugauja ir bendradarbiauja. nors irgi galėtų vieni iš kitų "teisingumo" reikalaut. dėl to lietuviams irgi laikas būtų apsiramint.
*


drinks_cheers.gif siulyciau tema tiesiog uzdaryti.nes tai elementarus kirsinimas.vieno zmogaus senelis buvo stribas,kito partizanas.ar jiems dabar šakem išsibadyt?siuo metu Lietuvoj gyvena ir Paleckio vaikaiciai ir Nijolė Sadūnaitė.kaip minejau sis laikotarpis yra tiesiog NENAGRINETINAS.laikotarpio tyrimas bus imanomas tada kai nebeliks gyvuju,kuriems vis dar skauda del to.o siaip tik galva zemai galima nulenkt pries tokius zmones kaip pvz Juozas Lukša-Daumantas
Žilinskienė

Nežinau kaip buvo tada. Nebuvau gimus. Giminėj yra įvairių atvejų - prosenelį nušovė miškinis, miško brolis taip sakyt. Dalis iš tos pačios pusės gminės emigravo į užmarias. Iš kitos pusės daug išvežtų. Kiekvienas turi savo tiesą, kam dėl to ginčytis. Juolab, kad čia nieko naujo ir nevyksta- ateina koncervatoriai valdžion ir prasideda žmonių pjudymas. Kam? O tam, kad tokios krizės, dirbtinai kuriamos krizės metu mums tiesiog negalima leisti būti vieningiems. Jie gerai išmokę visas Makievelio pamokas.
Daugiaziede
Mano senelis buvo vienas is tu,auksteliau sedinciu..,kuris gaude ir treme tuos "patriotus partizanus"...Ju "kovos metodai uz laisve" zinomi toli grazu ne visiems...Rasytiniai saltiniai tokie ir telieka/tera-tiesiogine prasme.Tai,ka man senelis pasakojes apie siuos "Lietuvos patriotus",ka jie darydavo!....-kuri laika tai buvo mano britkus salto prakaito kosmaras..
_una_
QUOTE(Daugiaziede @ 2009 07 20, 22:10)
Mano senelis buvo vienas is tu,auksteliau sedinciu..,kuris gaude ir treme tuos "patriotus partizanus"...
*


Patriotų partizanų nieks netrėmė, juos šaudė arba sodino į kalėjimą, trėmė mokytojus, gydytojus, turtingesnius ūkininkus, kartais ir visai beturčius, su naujagimiais ant rankų ir aklais karšinčiais, ir ne vieną kaimynų šeimą, o tūkstančiais 4u.gif .
Žilinskienė
QUOTE(Una Li @ 2009 07 20, 23:28)
Patriotų partizanų nieks netrėmė, juos šaudė arba sodino į kalėjimą, trėmė mokytojus, gydytojus, turtingesnius ūkininkus, kartais ir visai beturčius, su naujagimiais ant rankų ir  aklais karšinčiais, ir ne vieną kaimynų šeimą, o tūkstančiais 4u.gif .
*netiesa, juos irgi trėmė- ne visus šaudė ir kalėjiman sodino. Iš vietovės kur aš esu kilus tokių pavyzdžių apsčiai.
Una Li, sakkykit, o vis dėl to su kuo ir už ką tie Lietuvos partizanai kovojo iš tiesų. Aš aišku daug istorinių pavyzdžių nepateiksiu, bet va sakykim benderininkai, vlasovininkai jie dėl skirtingų siekių kovojo, bet labai aiškiai su kuo ir kas kovojo su jais irgi labai aišku. Lietuvoj gi, man nėra aiški nei kovos tema nei kryptis. Pasakojimai, kad buvo daug nusamdytų provokatorių man skamba nelabai įtikinamai. Iš kur jų daug? Tiek daug? Kokiu būdu nusamdė? Pirmiausia, kad nusamdyt tai reikia bent jau kalbą mokėt. Kiek 44m. kaimiečių kalbėjo rusiškai? Kek tų kaimiečų buvo bent kiek karo meno ir mokslo ragavę, net jei daryti prieladas jg jie jau provoatoriai buvo. Kiek iš jų apskritai skaityti ir rašyti mokėjo. Beraščiui kokias nori instrukcijas surašyk- kaip perskaitys? Va nusipirkau lygintuvą- instrukcija tik kinietiškai, ir viskas- nieko nnesuprantu kas parašyta. Šalia jo visokų priedų pridėta ir ką? Tai taip ir čia. Kiek domėjausi, kiekskaičiau prisiminimų apie tuos laikus- niekur neradau jokių užuomenų, kad po kaius vaikščiojo svetimi, nežinomi žmonės. Visi užklystantys būdavo bent jau to pačio valsčiaus. Man va ta dalis, kaip buvo neaiški tarybiniais metais, taip šiais laikais aiškesnė nepasidarė. Nė kiek. Pasakoti,kad kažkas kažką ruošė iš anksto nereikia, ba Lietuvą voiečiai per kelias dienas okupavo ir pats Stalinas nesitikėjo to karo laimėti. Ir pasitraukė vokiečiai iš Lietuvos tokiu pat tempu, kaip ir atėjo.
Aš tam draskymuisi ir priešpriešai turiu visai kitą paaiškinimą- buvę samdiniai, mažažemiai, pjovėsi su buvusiais ponais, ponai bandė žudydami tuos ubagus, bendė juos privert nepriimti tarybų valdžios( tarsi nuo jų tai nors kiek priklausė), ir taip vieni su kitais tąsėsi o tarybų valdžia, Lietuvos okupacija taip ir prasidėjo laisvai ir niekieno netrukdoma. Pavieniai blaivaus proto atvejai sunkiai liko išgirsti ir su jais buvo greit susidorota.
_una_
QUOTE(Žilinskienė @ 2009 07 21, 09:44)
netiesa, juos irgi trėmė- ne visus šaudė ir kalėjiman sodino. Iš vietovės kur aš esu kilus tokių pavyzdžių apsčiai.
Una Li, sakkykit, o vis dėl to su kuo ir už ką tie Lietuvos partizanai kovojo iš tiesų. Aš aišku daug istorinių pavyzdžių nepateiksiu, bet va sakykim benderininkai, vlasovininkai jie dėl skirtingų siekių kovojo, bet labai aiškiai su kuo ir kas kovojo su jais irgi labai aišku. Lietuvoj gi, man nėra aiški nei kovos tema nei kryptis. Pasakojimai, kad buvo daug nusamdytų provokatorių man skamba nelabai įtikinamai. Iš kur jų daug? Tiek daug? Kokiu būdu nusamdė? Pirmiausia, kad nusamdyt tai reikia bent jau kalbą mokėt. Kiek 44m. kaimiečių kalbėjo rusiškai? Kek tų kaimiečų buvo bent kiek karo meno ir mokslo ragavę, net jei daryti prieladas jg jie jau provoatoriai buvo. Kiek iš jų apskritai skaityti ir rašyti mokėjo.
*


Bylos buvo sudarinėjamos net už tai, kad buvai kokio nors būrelio vadovas nepriklausomoj Lietuvoj (t.y. atgaline data, sovietų valdžiai dar nesant), ką jau bekalbėt apie ginkluotą pasipriešinimą. Tremtis buvo už nieką (tikslas išnaikint, įbaugint, iš geriau gyvenančių atimti turtą), o jei nors kokia veikla buvo - tuomet lageris. Net rusai lageriuose klausdavo:
- Skolko polučil?
- 25.
- Za čto sidiš?
- Za ničto.
- Vrioš. Za ničto 10 dajot.
Partizanai kovojo už Lietuvos nepriklausomybę pradžioj su okupantais, vėliau su jų kolaborantais. Jie tikrai nemanė, kad ta kova truks dešimtmetį. Į partizanus žmonės išeidavo dėl skirtingų priežasčių - vieni nenorėdami žūti rusų armijos gretose (slėpėsi nuo mobilizacijos), kiti išvežus šeimas, atėmus namus nebematė kitokio gyvenimo galimybės, treti ėjo aiškiai suvokdami kokią žalą Lietuvai daro rusų okupacija, tikėdami, kad pasaulis netylės, neleis pavergti nepriklausomos valstybės, tereikia kažkiek laiko išlaikyti pasipriešinimą.
Dėl raštingumo labai klysti - neraštingų Lietuvoj tebuvo vienetai (bijau pameluot, lyg ir 5 %), tik Rusijoj tuo metu buvo didelis neraštingumas. Senesni žmonės visai neblogai suprato rusiškai, nes tebuvo praėję 20 metų nuo carinės Rusijos okupacijos, daugelis buvo mokęsi rusų steigtose mokyklose, valdžios įstaigose galėję susikalbėt tik rusiškai. Mūsų prosenelis visą gyvenimą skaičiuodavo "piat raz piat".
Tavo paaiškinimas apie turtingų ir beturčių kovą yra ne tavo, o sovietinių vadovėlių klišė. Daugely vietų šeimininkai ir samdiniai kovėsi vienam būry, daugiausia partizanų buvo dzūkijoj, kur turtingų ūkininkų beveik nebuvo, dėl nederlingų žemių.
Tu nelabai įsivaizduoji, kaip Tarybų valdžia buvo įvedinėjama Rusijoj. Mano uošvio motina su vaikais po I pasaulinio karo bėgdama nuo fronto pakliuvo į gurguolę ir buvo nugabenta iki Tulos. Uošvis pasakojo, kaip atrodė vaikui sovietų valdžios įvedimas - sukviesdavo viso kaimo susirinkimą, liepdavo pakelt rankas, kas prieš tarybų valdžią. Žmonės ir keldavo. Nepatenkintiems liepdavo susirinkt daržinėje ir visus sušaudydavo. Kaimo durnelis paskui visą savaitę vežė su vežėčiom lavonus į iškastą tranšėją (duobės nebūtų užtekę) ir su šakėm versdavo. Vieną tranšėjos galą užkasdavo, kitą kasdavo toliau. Buvo baisus badas, vaikai vaikščiojo ištinusiais pilvais. Tas vyko 1919 - 1921 m. Vėliau jiems pavyko pabėgt į Lietuvą. Jei su savais rusai taip elgėsi, tai manai Lietuvoj buvo mandagesni?
Žilinskienė
QUOTE(Una Li @ 2009 07 21, 13:29)
Bylos buvo sudarinėjamos net už tai, kad buvai kokio nors būrelio vadovas nepriklausomoj Lietuvoj (t.y. atgaline data, sovietų valdžiai dar nesant), ką jau bekalbėt apie ginkluotą pasipriešinimą. Tremtis buvo už nieką (tikslas išnaikint, įbaugint, iš geriau gyvenančių atimti turtą), o jei nors kokia veikla buvo - tuomet lageris. Net rusai lageriuose klausdavo:
- Skolko polučil?
- 25.
- Za čto sidiš?
- Za ničto.
- Vrioš. Za ničto 10 dajot.
Partizanai kovojo už Lietuvos nepriklausomybę pradžioj su okupantais, vėliau su jų kolaborantais. Jie tikrai nemanė, kad ta kova truks dešimtmetį. Į partizanus žmonės išeidavo dėl skirtingų priežasčių - vieni nenorėdami žūti rusų armijos gretose (slėpėsi nuo mobilizacijos), kiti išvežus šeimas, atėmus namus nebematė kitokio gyvenimo galimybės, treti ėjo aiškiai suvokdami kokią žalą Lietuvai daro rusų okupacija, tikėdami, kad pasaulis netylės, neleis pavergti nepriklausomos valstybės, tereikia kažkiek laiko išlaikyti pasipriešinimą.
Dėl raštingumo labai klysti - neraštingų Lietuvoj tebuvo vienetai (bijau pameluot, lyg ir 5 %), tik Rusijoj tuo metu buvo didelis neraštingumas. Senesni žmonės visai neblogai suprato rusiškai, nes tebuvo praėję 20 metų nuo carinės Rusijos okupacijos, daugelis buvo mokęsi rusų steigtose mokyklose, valdžios įstaigose galėję susikalbėt tik rusiškai. Mūsų prosenelis visą gyvenimą skaičiuodavo "piat raz piat".
Tavo paaiškinimas apie turtingų ir beturčių kovą yra ne tavo, o sovietinių vadovėlių klišė. Daugely vietų šeimininkai ir samdiniai kovėsi vienam būry, daugiausia partizanų buvo dzūkijoj, kur turtingų ūkininkų beveik nebuvo, dėl nederlingų žemių.
Tu nelabai įsivaizduoji, kaip Tarybų valdžia buvo įvedinėjama Rusijoj. Mano uošvio motina su vaikais po I pasaulinio karo bėgdama nuo fronto pakliuvo į gurguolę ir buvo nugabenta iki Tulos. Uošvis pasakojo, kaip atrodė vaikui sovietų valdžios įvedimas - sukviesdavo viso kaimo susirinkimą, liepdavo pakelt rankas, kas prieš tarybų valdžią. Žmonės ir keldavo. Nepatenkintiems liepdavo susirinkt daržinėje ir visus sušaudydavo. Kaimo durnelis paskui visą savaitę vežė su vežėčiom lavonus į iškastą tranšėją (duobės nebūtų užtekę) ir su šakėm versdavo. Vieną tranšėjos galą užkasdavo, kitą kasdavo toliau. Buvo baisus badas, vaikai vaikščiojo ištinusiais pilvais. Tas vyko 1919 - 1921 m. Vėliau jiems pavyko pabėgt į Lietuvą. Jei su savais rusai taip elgėsi, tai manai Lietuvoj buvo mandagesni?
*kodėl jūs taip dabar, kad aš neįsivaizduoju, arba kažą kalbu klišėm? Šį bei tą aš įsivaizduoju, tai viena. Jau vien ką skaičiai sako nužudytų žmonių nuo 17- 26m., paskui jau kūrėsi plačiai TSRS, labai konkrečių duomenų kiek tiksliai Rusijoj nužudytų buvo nėra, daugiau imami bendrieji skaičiai. Žinoma buvo su ponu ir bernas miškuose slapstėsi, bet buvo ir kitaip, nuo armijos besislapstančių buvo daug. Gerai, tai tuos žymiausias mūšius su okupacne kariuomene galit pavardinti, ar tai liks gilia paslaptim nu visų. Ukrainoj gali paklaust kiekvieno ir jie papsakos kur ir kokie mūšiai didesni, mažesni su okupacine kariuomene benderininkai kariavo, o pas mus kaip? Žinau vis dar gyvų liudininkų, kaip į partizanus patraukė žydšaudžiai ir vokiečių pakalikai. Visko buvo. Ko taip aršiai pult. Žinau apie tremtinius, žinau žmonių kurie kaip gyvi tremty nebuvo, bet šiai dienai yra patys didžiausi rezistencijos dalyviai ir pasakoja mokyklose vaikams kaip toj tremty baisu buvo. Gauna tremtinio pensijas ir gyvena. Labai daug artimų giminaičių buvo tremtyje, kad stambūs ūkininkai buvo, kad malūną turėjo, kad išsilavinę buvo. Visko buvo.
_una_
QUOTE(Žilinskienė @ 2009 07 21, 13:49)
*kodėl jūs taip dabar, kad aš neįsivaizduoju, arba kažą kalbu klišėm?

** Gerai, tai tuos žymiausias mūšius su okupacne kariuomene galit pavardinti, ar tai liks gilia paslaptim nu visų. Ukrainoj gali paklaust kiekvieno ir jie papsakos kur ir kokie mūšiai didesni, mažesni su okupacine kariuomene benderininkai kariavo, o pas mus kaip?

*** Ko taip aršiai pult.
*


*Atsiprašau, bet frazė: "buvę samdiniai, mažažemiai, pjovėsi su buvusiais ponais" grynų gryniausia klišė blush2.gif .

** Kiek abejoju, ar tikrai " Ukrainoj gali paklaust kiekvieno ir jie papsakos kur ir kokie mūšiai didesni, mažesni su okupacine kariuomene benderininkai kariavo" g.gif . Bet tikiu, kad yra žmonių, žinančių savo istoriją. Tikiuosi, kad ir jums šį tą teko girdėt, bent jau apie Kalniškių mūšį. Kas pasikes, jei dabar pavardinsiu, kiek vyko partizanų susirėminų su kariuomenės, NKVD ir stribų daliniais - pakeisit nuomonę apie partizanus?

***Nesijaučiu ypatingai aršiai puolanti, tiesiog dėstau žinomus faktus blush2.gif . Gal pacituotumėt aršiausias vietas, kad galėčiau pasimokyti ramiau diskutuoti ax.gif .
Žilinskienė
QUOTE(Una Li @ 2009 07 21, 14:54)
*Atsiprašau, bet frazė: "buvę samdiniai, mažažemiai, pjovėsi su buvusiais ponais" grynų gryniausia klišė blush2.gif .

** Kiek abejoju, ar tikrai " Ukrainoj gali paklaust kiekvieno ir jie papsakos kur ir kokie mūšiai didesni, mažesni su okupacine kariuomene benderininkai kariavo" g.gif . Bet tikiu, kad yra žmonių, žinančių savo istoriją. Tikiuosi, kad ir jums šį tą teko girdėt, bent jau apie Kalniškių mūšį. Kas pasikes, jei dabar pavardinsiu, kiek vyko partizanų susirėminų su kariuomenės, NKVD ir stribų daliniais - pakeisit nuomonę apie partizanus?

***Nesijaučiu ypatingai aršiai puolanti, tiesiog dėstau žinomus faktus blush2.gif . Gal pacituotumėt aršiausias vietas, kad galėčiau pasimokyti ramiau diskutuoti ax.gif .
*pasikeis, aš sužinosiu ko nežinau. Samdiniai, mažažemiai yra smotonos laikų dariniai, ne taip seniai varčiau vieno valsčiaus dokumentus, ieškojau pasimetusių giminių šaknų- įdomu buvo. Ir taip ten buvo suskaičiuoti, kas mažažemis, kas samdinys, kiek ten mergų, kiek bernų pasūkininkus. Buvo abai įdomu. Aš nesuprantu kas čia smerktino, kad buvo mažažemių, samdinių. Ar dabar pabandysit pasakyt, kad jų nebuvo.
Žilinskienė
http://www.xxiamzius.lt/numeriai/2004/05/26/istdab_01.html

va radau, o ką partizanai užpuolė ir kaip jie kovojo, kaip nežinojau, taip ir nežinau ir toliau. O man labai įdomu būtų sužinoti. Labai būtų įdomu sužinoti, kodėl nebuvo tarp būrių didesnės ir darnos, kodėl kiekvienas sau buvo didžiausias kovotojas ir partizanas, kodėl buvo taip.
Itani
QUOTE(Una Li @ 2009 07 21, 14:54)
Kas pasikes, jei dabar pavardinsiu, kiek vyko partizanų susirėminų su kariuomenės, NKVD ir stribų daliniais - pakeisit nuomonę apie partizanus?


*Praktiškai visi tie susirėmimai buvo tada,kai kariuomenė ir NKVD ,stribai apsupdavo ir užpuldavo partizanus. Taigi, nebuvo jiems jokios išeities,turėjo gintis.
Ir kalbos apie kažkokius samdytus provokatorius nerealios.Dar per daug gyvena žmonių,atsimenančių tuos laikus ir pažinojusių beveik visus po kaimus besibasčiusius partizanus. Niekas nepasakoja apie nepažįstamuosius,apsimetusius partizanais.Šitas pasakas dar bus galima sekti šiek tiek vėliau, ateinančioms kartoms,kai jau nebus gyvų liudininkų mirksiukas.gif
Gal kažkur ir buvo bandoma tokia taktika,bet manau,kad tai buvo vienetiniai atvejai.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2017 Invision Power Services, Inc.