Įkraunama...
Įkraunama...

Auginantiems vaikus, neščiosioms: lengvatos,

QUOTE(**kiškutė** @ 2008 02 29, 22:51)
AsJa,
o jei mama nori grįžti į darbą,kai vienam dar 3m.nėra,o kitam tik 6mėn...kokios gali būti suteiktos lengvatos?ar gali darbdavys darbinti 0,5etato?
ačiū už atsakymą  4u.gif


Gali būti nustatytas ne visas darbo laikas, t.y. 0.75, 0.5 etato ir pan.

146 straipsnis. Ne visas darbo laikas
1. Ne visas darbo dienos arba darbo savaitės darbo laikas nustatomas:
1) darbuotojo ir darbdavio susitarimu;
2) darbuotojo reikalavimu dėl jo sveikatos būklės pagal sveikatos įstaigos išvadą;
3) pareikalavus nėščiai moteriai, neseniai pagimdžiusiai moteriai (motinos, pateikusios darbdaviui sveikatos priežiūros įstaigos pažymą apie gimdymą ir auginančios vaiką, kol jam sukaks vieneri metai, toliau Kodekse – neseniai pagimdžiusios moterys), krūtimi maitinančiai moteriai (motinos, pateikusios darbdaviui sveikatos priežiūros įstaigos pažymą, kad augina ir maitina krūtimi savo vaiką, toliau Kodekse – krūtimi maitinanti moteris), darbuotojui, auginančiam vaiką iki trejų metų, bei darbuotojui, vienam auginančiam vaiką iki keturiolikos metų arba neįgalų vaiką iki aštuoniolikos metų;
(...)
3. Darbas ne viso darbo laiko sąlygomis nesukelia jokių apribojimų nustatant kasmetinių atostogų trukmę, apskaičiuojant darbo stažą, skiriant į aukštesnes pareigas, keliant kvalifikaciją, neapriboja kitų darbuotojo darbo teisių. Darbas apmokamas proporcingai dirbtam laikui arba atliktam darbui.
Atsakyti
QUOTE(ewuke @ 2008 02 29, 22:27)
Sveikos,

norejau tokiu klausimu i jus kreiptis, gal zinote kaip yra, jei as buvau priimta dirbti pirmaeilese i darba vietoj mamytes, kuri isejo i dekreta. Mano sutartis terminuota iki kol ji gris.Darbdavys apsidraude-sutartis patvirtinta notaro,joje aptarta,jog dirbsiu toje darboveteje kol jauna mama griz ir neturesiu jokiu vilciu uzsilikti.Ar tikrai nera teisiniu galimybiu likt tame darbe? g.gif  Auginam su vyru 2 mazamecius.Forume skaiciau,kad auginancius vaikus iki 14 metu atleisti be darbuotojo kalties negali.Ar mano atveju tai taikoma?
Aciu


Nėra galimybių likti darbe. O ką skaitote forume, reikia atkreipti dėmesį kokiai darbo sutarčiai taikoma, nes darbo sutarių rūšių yra nemažai. Prieš jums įsidarbinant jūs žinojote, kad su jumis sudaromo terminuota darbo sutartis, žinoje, kad baigsis jos terminas ir darbinantis sutikote su šiomis sąlygomis. Jūsų niekas neatleis be darbuotojo kaltės, jūs atleis pagal pubktą - pasibaigus darbo sutarties terminui, o čia jau buvo jūsų su darbdaviu susitrimas, kad sudarėte terminuotą DS. Yra viena išimtis kada terminuota DS negali būti nutraukta dar tam tikrą terminą - kai moteris laukiasi.
Atsakyti
Aciu uz atsakyma :)
Atsakyti
Sveiki.
Labai noreciau sulaukti Jusu atsakymo i man iskilusi klausima.Auginu 10 men vaikeli.Ir kartu toliau tesiu savo rezidentura.Iki kovo 1 d. gydytojai - rezidentai turejo studentu statusa, o dabar nuo kovo 1d juos idarbina ligoninese.Noreciau suzinoti kokios yra lengvatos mamytems, auginancioms mazamecius vaikus? Kadangi esu medike,tai yra priverstiniai budejimai paromis, svenciu metu. Kol maitinau savo pienu nuo pariniu budejimu buvo atleide, bet tekdavo budeti savaitgaliais.Tai per menesi turedavau tik 1 laisva savaitgali ir jokiu papildomu iseiginiu uz tuos dieninius savaitgalinius budejimus.ar taip ir turi buti?Kur galima butu pasidometi tokiu klausimu daugiau?
Is anksto dekoju uz atsakyma. 4u.gif
Atsakyti
Čia, teisa, reiktų peržvelgti dar ir darbo kodekse ar nėra kokių naujovių

Nėščiųjų, neseniai pagimdžiusių, krūtimi maitinančių moterų garantijos

 Darbo sutartis negali būti nutraukta su nėščia moterimi nuo tos dienos, kai darbdaviui buvo pateikta medicinos pažyma apie nėštumą, ir dar vieną mėnesį pasibaigus nėštumo ir gimdymo atostogoms, išskyrus šio Kodekso 136 straipsnio 1 ir 2 dalyse nustatytus atvejus, taip pat laikinąją darbo sutartį pasibaigus jos terminui. (DK 132 str. 1 d.);
 Nėščios moterys, neseniai pagimdžiusios moterys ir krūtimi maitinančios moterys gali būti siunčiamos į tarnybinę komandiruotę tik jų sutikimu. (DK 220 str. 3 d.)
 nėščios moterys, neseniai pagimdžiusios moterys, krūtimi maitinančios moterys gali būti skiriamos dirbti naktį tik jų sutikimu. (154 str. 4 d.)
 Nėščias moteris, neseniai pagimdžiusias moteris ir krūtimi maitinančias moteris dirbti poilsio ir švenčių dienomis bei dirbti viršvalandžius galima skirti tik jų sutikimu. (DK 161 str. 6 d., 162 str. 2 d. ir 150 str. 4 d.)
 Ne visas darbo dienos ar darbo savaitės darbo laikas nustatomas pareikalavus nėščiai moteriai, neseniai pagimdžiusiai moteriai ar krūtimi maitinančiai moteriai. (DK 146 str. 1 d. 3 p.)
 Teisę pasirinkti kasmetinių atostogų laiką po šešių mėnesių nepertraukiamojo darbo įmonėje turi nėščios moterys. (DK 169 str. 4 d.) Vyrams jų pageidavimu kasmetinės atostogos suteikiamos žmonos nėštumo ir gimdymo atostogų metu. (DK 169 str. 5d.)

Paaiškinimai:
Motinos, pateikusios darbdaviui sveikatos priežiūros įstaigos pažymą apie gimdymą ir auginančios vaiką, kol jam sukaks vieneri metai, Kodekse vadinamos neseniai pagimdžiusios moterys. Krūtimi maitinanti moteris Kodekse - motinos, pateikusios darbdaviui sveikatos priežiūros įstaigos pažymą, kad augina ir maitina krūtimi savo vaiką. DK 146 str. 1 d. 3 p.

Darbo kodeksas
Atsakyti
Darbo kodeksas

DK 278 straipsnis. Motinystės sauga

1. Nėščias, neseniai pagimdžiusias moteris ar krūtimi maitinančias moteris negalima įpareigoti dirbti esant tokioms darbo sąlygoms ir veiksniams, kurie gali turėti neigiamą poveikį moters ar kūdikio sveikatai. Nėščioms, neseniai pagimdžiusioms moterims ar krūtimi maitinančioms moterims kenksmingų darbo sąlygų ir pavojingų veiksnių sąrašą (toliau šiame straipsnyje – kenksmingų darbo sąlygų sąrašas) tvirtina Vyriausybė.
2. Darbdavys, vadovaudamasis kenksmingų darbo sąlygų sąrašu bei darbo aplinkos įvertinimo rezultatais, privalo nustatyti galimo poveikio pobūdį ir trukmę nėščios, neseniai pagimdžiusios moters ar krūtimi maitinančios moters saugai ir sveikatai. Nustatęs galimą poveikį, darbdavys privalo imtis laikinų priemonių tokiai rizikai pašalinti.
3. Jeigu pavojingų veiksnių neįmanoma pašalinti, darbdavys įgyvendina darbo sąlygų gerinimo priemones, kad nėščia, neseniai pagimdžiusi moteris ar krūtimi maitinanti moteris nebepatirtų tokių veiksnių poveikio. Jeigu pakeitus darbo sąlygas tokio poveikio neįmanoma pašalinti, darbdavys privalo perkelti tokią moterį (jos sutikimu) į kitą darbą (darbo vietą) toje pačioje įmonėje, įstaigoje, organizacijoje.
4. Perkeltai į kitą darbą (darbo vietą) toje pačioje įmonėje, įstaigoje, organizacijoje nėščiai, neseniai pagimdžiusiai moteriai ar krūtimi maitinančiai moteriai mokamas ne mažesnis kaip iki perkėlimo į kitą darbą (darbo vietą) gautas vidutinis darbo užmokestis.
5. Nesant galimybės nėščią moterį perkelti į kitą darbą (darbo vietą), neturintį neigiamo poveikio jos ar būsimo kūdikio sveikatai, nėščiai moteriai jos sutikimu suteikiamos atostogos iki nėštumo ir gimdymo atostogų ir jų metu mokamas jai priklausantis vidutinis mėnesinis darbo užmokestis.
6. Nesant galimybės neseniai pagimdžiusią moterį ar krūtimi maitinančią moterį po nėštumo ir gimdymo atostogų perkelti į kitą darbą (darbo vietą), neturintį neigiamo poveikio jos ar kūdikio sveikatai, tokiai moteriai jos sutikimu suteikiamos vaiko priežiūros atostogos, kol vaikui sueis vieneri metai, ir jai per tą laikotarpį mokamos įstatymų nustatytos motinystės socialinio draudimo pašalpos.
7. Kai nėščiai, neseniai pagimdžiusiai moteriai ar krūtimi maitinančiai moteriai reikia pasitikrinti sveikatą, ji privalo būti atleidžiama nuo darbo ir už tą laiką paliekamas vidutinis darbo užmokestis, jeigu pasitikrinti sveikatą reikia darbo metu.
8. Krūtimi maitinančiai moteriai, be bendros pertraukos pailsėti ir pavalgyti, ne rečiau kaip kas trys valandos suteikiamos ne trumpesnės kaip pusės valandos pertraukos kūdikiui maitinti. Moters pageidavimu pertraukas kūdikiui maitinti galima sujungti ar pridėti prie pertraukos pailsėti ir pavalgyti arba perkelti į darbo dienos pabaigą atitinkamai sutrumpinant darbo dieną. Pertraukos kūdikiui maitinti apmokamos pagal darbuotojos vidutinį darbo užmokestį.
9. Nėščias, neseniai pagimdžiusias moteris ar krūtimi maitinančias moteris skirti viršvalandiniams darbams be jų sutikimo draudžiama.
10. Nėščios, neseniai pagimdžiusios moterys ir krūtimi maitinančios moterys gali būti skiriamos dirbti naktį, poilsio ir švenčių dienomis bei siunčiamos į komandiruotes tik jų sutikimu. Jei tokios darbuotojos nesutinka dirbti naktį ir pateikia pažymą, kad toks darbas pakenktų jų saugai ir sveikatai, jos perkeliamos dirbti dieną. Jei dėl objektyvių priežasčių tokių darbuotojų neįmanoma perkelti į dieninį darbą, joms suteikiamos atostogos iki nėštumo ir gimdymo atostogų pradžios arba vaiko priežiūros atostogos, kol vaikui sueis vieneri metai. Atostogų iki nėštumo ir gimdymo atostogų pradžios metu mokamas darbuotojai priklausantis vidutinis mėnesinis darbo užmokestis.

Paaiškinimai:
Motinos, pateikusios darbdaviui sveikatos priežiūros įstaigos pažymą apie gimdymą ir auginančios vaiką, kol jam sukaks vieneri metai, Kodekse vadinamos neseniai pagimdžiusios moterys. Krūtimi maitinanti moteris Kodekse - motinos, pateikusios darbdaviui sveikatos priežiūros įstaigos pažymą, kad augina ir maitina krūtimi savo vaiką. DK 146 str. 1 d. 3 p.

Atsakyti
AsJa, labai labai dekoju uz tokia issamia informacija.Tik gal nuo s.m. sausio 1d. pasikeitus motinystes atostogu laikotarpiui ( iki kol vaikui sukaks 2 metukai), galima neseniai pagimdžiusiomis moterimis vadinti mamas auginancias vaikus iki 2 metuku? 4u.gif
Atsakyti
QUOTE(~saulyte~ @ 2008 03 03, 22:27)
AsJa, labai labai dekoju uz tokia issamia informacija.Tik gal nuo s.m. sausio 1d. pasikeitus motinystes atostogu laikotarpiui ( iki kol vaikui sukaks 2 metukai), galima neseniai pagimdžiusiomis moterimis vadinti mamas auginancias vaikus iki 2 metuku?  4u.gif


Terminas, nesenai pagimdžiusi moteris nesiejama su motinysės (tėvystės) pašalpos mokėjimo terminu. Šią pašalpą gali gauti ir vyrai, be to ji nemokama neturintiems stažo.

Ši sąvoka yra apibėžta DARBUOTOJŲ SAUGOS IR SVEIKATOS ĮSTATYME

22. Neseniai pagimdžiusi moteris – motina, pateikusi darbdaviui sveikatos priežiūros įstaigos pažymą apie gimdymą ir auginanti vaiką, kol jam sukaks vieni metai.

Atsakyti
QUOTE(AsJa @ 2008 03 04, 09:07)
Terminas, nesenai pagimdžiusi moteris nesiejama su motinysės (tėvystės) pašalpos mokėjimo terminu. Šią pašalpą gali gauti ir vyrai, be to ji nemokama neturintiems stažo.

Ši sąvoka yra apibėžta DARBUOTOJŲ SAUGOS IR SVEIKATOS ĮSTATYME

22. Neseniai pagimdžiusi moteris – motina, pateikusi darbdaviui sveikatos priežiūros įstaigos pažymą apie gimdymą ir auginanti vaiką, kol jam sukaks vieni metai.


AsJa, aciu labai uz atsakymus. smile.gif
Atsakyti
sveikos ir sveiki, labai noriu pasidomėt, daugiau gal info gauti...
laukiuosi, gulėjau ligoninėj - tuo metu merginos dirbę pridarė trūkumo, jos staiga abi išėjo iš darbo, o už visa tai man atskaičiavo iš mano oficialios algos blink.gif sakykit, kiek žinau yra istatymas, kad iš algos už tokius dalykus ar inventoriu negali būt atskaičiuojama, ar aš čia kažką praleidau? Labai ačiū už atsakymus
Atsakyti
sveiki noreciau paklausti. nuo 2009 metu visas aukletojas atleis is darbo jei neturi aukletojos specializacijos. o jei as laukiuosi, mane gali atleisti is darbo ar ne?
Atsakyti
QUOTE(Mažė_:) @ 2008 03 07, 14:54)
sveiki noreciau paklausti. nuo 2009 metu visas aukletojas atleis is darbo jei neturi aukletojos specializacijos. o jei as laukiuosi, mane gali atleisti is darbo ar ne?


Gali.

132 straipsnis. Garantijos nėščioms moterims ir darbuotojams, auginantiems vaikus

1. Darbo sutartis negali būti nutraukta su nėščia moterimi nuo tos dienos, kai darbdaviui buvo pateikta medicinos pažyma apie nėštumą, ir dar vieną mėnesį pasibaigus nėštumo ir gimdymo atostogoms, išskyrus šio Kodekso 136 straipsnio 1 ir 2 dalyse nustatytus atvejus, taip pat laikinąją darbo sutartį pasibaigus jos terminui.

136 straipsnis. Darbo sutarties nutraukimas be įspėjimo

1. Darbo sutartis be įspėjimo turi būti nutraukiama šiais atvejais:
1) įsiteisėjusiu teismo sprendimu arba kai įsiteisėja teismo nuosprendis, pagal kurį darbuotojas nuteisiamas bausme, dėl kurios jis negali tęsti darbo;
2) kai darbuotojui įstatymų nustatyta tvarka atimamos specialios teisės dirbti tam tikrą darbą;



Atsakyti