Įkraunama...
Įkraunama...

alimentai

Noreciau suzinoti kaip yra priteisiami alimentai ,koks ju dydis.Pries 7 metus tai priteise 1/3dali nuo algos ,o drauge dabar sako kad yra nauji istatymai ir galima persiteisti kad vaiko alimentai butu didesni, ir kiekviena menesi gauna ta pacia suma kokia prisiteise.ACIU uz atsakyma. smile.gif
Atsakyti
Galimybė pakeisti vaiko išlaikymo formą ( iš pajamų dalies pakeisti į fiksuotą pinigų sumą) egzistuoja. Jums reikės kreiptis su ieškiniu į teismą ir turėsite įrodyti kodėl Jums reikalinga Jūsų nurodyta suma ir kodėl būtent tokia. (motyvai gali būti įvairųs)

Civilinio kodekso 3.192 straipsnio 2 dalyje nurodoma, kad išlaikymo dydis turi būti proporcingas nepilnamečių vaikų poreikiams bei jų tėvų turtinei padėčiai ir užtikrinti būtinas vaikui vystytis sąlygas. Šioje normoje įtvirtintas principas „pagal poreikius ir galimybes“, kuriuo grindžiamas tėvų ir jų nepilnamečių vaikų išlaikymo prievolės. CK, skirtingai nei galiojusiame Šeimos ir santuokos kodekse, nenustatyta jokių išlaikymo ribų (maksimumo ar minimumo), išlaikymo dydis tiesiogiai nesiejamas su tėvų pajamų dydžiu, vaikų skaičiumi ar panašiai. Įstatymas vaiko išlaikymo dydį sieja visų pirma su protingais jo paties poreikiais. Vaiko poreikius lemia jo gabumai, polinkiai, sveikatos būklė (pvz. sergančio vaiko didesnį išlaikymą lemia medikamentų, geresnio maitinimo poreikis ir pan.). Išlaikymo dydį taip pat lemia tėvų turtinė padėtis. Jei tėvo turtinė padėtis leidžia, vaikui galima priteisti gerokai didesnį išlaikymą. Ir atvirkščiai, jei tėvo turtinė padėtis sunki, išlaikymo dydis gali būti mažinamas. Tačiau sunki vaiko tėvų turtinė padėtis nėra pagrindas juos visiškai atleisti nuo išlaikymo prievolės. Pastebėtina, kad teismai, nagrinėdami nepilnamečių vaikų išlaikymo dydžio klausimus, turi atsižvelgti I tai, dėl kokių priežasčių tėvo turtinė padėtis yra sunki. Jei sunki turtinė padėtis susidarė dėl netinkamo elgesio (girtavimo, narkotikų vartojimo, pinigų švaistymo azartiniams lošimams ir pan.), šiuo motyvu neturi būti vadovaujamasi sprendžiant nepilnamečių vaikų išlaikymo klausimus.

Teismai, spręsdami nepilnamečių vaikų išlaikymo dydžio klausimus, turi vadovautis orientaciniais kriterijais, kaip antai CK 6.461 straipsnio 2 dalimi, kur sakoma, kad vieno mėnesio išlaikymo vertė negali būti mažesnė už vieną minimalią mėnesio algą (šiuo metu – 450 Lt.). JEi tėvo , iš kurio priteisiamas išlaikymas, turtinė padėtis labai sunki, gali būti priteisiamas ir mažesnis nei minimali mėnesio alga išlaikymas, tačiau išlaikymo dydis atsižvelgiant į konkrečias aplinkybes neturi būti mažesnis už minimalų gyvenimo lygį( 125 lt).

Kadangi tėvai turi lygias teises ir pareigas savo vaikams (CK 3.156 str.), tai jų pareiga išlaikyti savo vaikus taip pat yra lygi, tačiau tėvų turtinės galimybės išlaikyti savo vaikus gali būti nevienodos (pvz. skiriasi tėvų pajamos). Dėl šios priežasties CK 3.192 straipsnio 3 dalyje įtvirtinta nuostata, kad materialinį išlaikymą savo nepilnamečiams vaikams privalo teikti abu tėvai proporcingai savo turtinei padėčiai.. Toki būdu, didesnes pajamas gaunantis tėvas (motina) turi prisiimti ir didesnę dalį išlaidų, reikalingų vaikui išlaikyti. Neatsižvelgiant į tai, su kuriuo iš tėvų vaikas gyvena, jis privalo būti išlaikomas tiek motinos, tiek tėvo. Jei vienam iš tėvų pareiškiamas ieškinys dėl išlaikymo priteisimo, tai priteisiamo išlaikymo dydis turi būti skaičiuojamas atsižvelgiant ir į kito iš vaiko tėvų gaunamas pajamas.
Atsakyti
Siuo metu su sunumi gyvename Anglijoje, o jo tetis Lietuvoje. Jei kada noretume prisiteisti alimentus, kokia butu tvarka ir kur reiketu kreiptis? Beje, sunus turi mano pavarde, tad suprantu, jog pirmiausia reiktu irodyti tevyste
Atsakyti
Iš klausimo neaišku ar buvote susituokusi su vaiko tėvu ar ne. Jei buvote susituokusi ir santuoką nutraukėte turėjote išspręsti ir vaiko išlaikymo klausimą.
Be teiminio būdo Jūs galite susitarti su vaiko tėvu sudarant su juo sutartį dėl vaiko išlaikymo.
Jei vaiko dokumentuose (jam gimus registruojant) nenurodytas tėvas Jūs turėsite kreiptis į teismą su ieškiniu įrodinėjant tėvystę. Įrodžius tėvystę turėsite išspręsti vaiko išlaikymo klausimą.
Į teismą su ieškiniu nustatyti tėvystę ( ir dėl vaiko išlaikymo) Jūs turite kreiptis Lietuvoje pagal tėvo gyvenamąją vietą. Jūsų bylą gali vesti advokatas (nors Jūsų dalyvavimo taip pat reikės).
CK
3.146 straipsnis. Tėvystės nustatymo sąlygos
1. Jei vaikas gimė nesusituokusiai motinai ir tėvystė nepripažinta, tėvystę gali nustatyti teismas.
2. Jei vaikas gimė susituokusiai motinai arba jo kilmė iš tėvo yra patvirtinta pareiškimu dėl tėvystės pripažinimo, tėvystės nustatymas galimas tik nuginčijus duomenis gimimo įraše apie tėvą.
3. Mirusio asmens tėvystę galima nustatyti tik tuo atveju, jei jis yra susilaukęs palikuonių.

3.147 straipsnis. Asmenys, turintys teisę kreiptis dėl tėvystės nustatymo

1. Jei vaikas gimė nesusituokusiai motinai ar nuginčyti vaiko gimimo įraše duomenys apie tėvą, ieškinį dėl tėvystės nustatymo gali pareikšti vyras, laikantis save vaiko tėvu. Atsakovai pagal tokį ieškinį yra vaikas ir jo motina.
2. Jei vaiko tėvas atsisako pripažinti tėvystę pareiškimu dėl tėvystės pripažinimo ar vaiko tėvas mirė, ieškinį dėl tėvystės nustatymo gali paduoti vaiko motina, vaikas, įgijęs visišką veiksnumą, vaiko globėjas (rūpintojas), valstybinė vaikų teisių apsaugos institucija arba mirusio vaiko palikuonys.
3. Teismas, nustatęs tėvystę, įsiteisėjusį teismo sprendimą per tris darbo dienas išsiunčia civilinės metrikacijos įstaigai, įregistravusiai vaiko gimimą.

3.148 straipsnis. Tėvystės nustatymo pagrindai

1. Pagrindas tėvystei nustatyti yra moksliniai įrodymai (ekspertizių įrodyti giminystės ryšį išvados) ir kitos Civilinio proceso kodekse numatytos įrodymų priemonės. Jei šalys atsisako ekspertizės, pagrindu tėvystei nustatyti gali būti įrodomieji faktai, patikimai patvirtinantys tėvystę: bendras vaiko motinos ir spėjamo vaiko tėvo gyvenimas, bendras vaiko auklėjimas, išlaikymas, taip pat ir kiti įrodymai.
2. Jei atsakovas atsisako ekspertizės, teismas, atsižvelgdamas į bylos aplinkybes, gali tokį atsakovo atsisakymą įvertinti kaip tėvystės įrodymą.

3.192 straipsnis. Tėvų pareiga materialiai išlaikyti savo vaikus

1. Tėvai privalo materialiai išlaikyti savo nepilnamečius vaikus. Išlaikymo tvarka ir forma nustatoma bendru tėvų susitarimu.
2. Išlaikymo dydis turi būti proporcingas nepilnamečių vaikų poreikiams bei jų tėvų turtinei padėčiai iružtikrinti būtinas vaikui vystytis sąlygas.
3. Materialinį išlaikymą savo nepilnamečiams vaikams privalo teikti abu tėvai proporcingai savo turtinei padėčiai.

3.193 straipsnis. Tėvų susitarimas dėl savo nepilnamečių vaikų išlaikymo
1. Nepilnamečių vaikų tėvai, nutraukdami santuoką bendru sutarimu (šio kodekso 3.51 straipsnis) arba pradėdami gyventi skyrium (šio kodekso 3.73 straipsnis), sudaro sutartį, kurioje numato tarpusavio pareigas materialiai išlaikant savo nepilnamečius vaikus, taip pat tokio išlaikymo tvarką, dydį ir formas. Šią sutartį tvirtina teismas (šio kodekso 3.53 straipsnis).
2. Nepilnamečių vaikų tėvai gali sudaryti sutartį dėl savo vaikų materialinio išlaikymo taip pat ir nutraukiant santuoką kitais pagrindais.
3. Jeigu vienas iš tėvų nevykdo teismo patvirtintos jų sutarties dėl nepilnamečių vaikų išlaikymo, kitas iš tėvų įgyja teisę kreiptis į teismą dėl vykdomojo rašto išdavimo.

3.194 straipsnis. Išlaikymo priteisimas
1. Jeigu nepilnamečio vaiko tėvai (ar vienas jų) nevykdo pareigos materialiai išlaikyti savo nepilnamečius vaikus, teismas išlaikymą priteisia pagal vieno iš tėvų ar vaiko globėjo (rūpintojo) arba valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos ieškinį.
2. Išlaikymas taip pat priteisiamas, jeigu tėvai, nutraukdami santuoką ar pradėdami gyventi skyrium, nesusitarė dėl savo nepilnamečių vaikų išlaikymo šios knygos nustatyta tvarka.
3. Išlaikymą teismas priteisia, kol vaikas sulaukia pilnametystės, išskyrus atvejus, kai vaikas yra nedarbingas dėl invalidumo, kuris jam nepilnamečiui nustatytas.
4. Priteisto išlaikymo išieškojimas nutraukiamas, jeigu:
1) nepilnametis emancipuojamas;
2) vaikas sulaukė pilnametystės;
3) vaikas įvaikinamas;
4) vaikas miršta.
5. Kai asmuo, iš kurio buvo priteistas išlaikymas, mirė, išlaikymo pareiga pereina jo įpėdiniams, kiek leidžia paveldimas turtas, nesvarbu, koks palikimo priėmimo būdas pagal šio kodekso penktosios knygos normas.

3.196 straipsnis. Išlaikymo forma ir dydis

1. Teismas gali priteisti išlaikymą nepilnamečiams vaikams iš jų tėvų (vieno jų), kurie nevykdo pareigos išlaikyti savo vaikus, šiais būdais:
1) kas mėnesį mokamomis periodinėmis išmokomis;
2) konkrečia pinigų suma;
3) priteisiant vaikui tam tikrą turtą.
2. Kol bus išnagrinėta byla, teismas nutartimi gali įpareigoti mokėti laikiną išlaikymą.
Atsakyti
Noreciau suzinoti kokiu dokumentu reikia norint paduoti alimentams neisissiskyrus, , savo ir vaiko islaikymui, nes as dirbu tik ant 0.5 etato, jo atlyginimas kazkur apie 1000 lt, kiek man mazdaug priklausytu?
Atsakyti
reikalingi irodymai, kad vyras neteikia islaikymo.
jei vyro pajamos 1000 litu realiai galima pretenduoti nuo 125 iki 400 litu. Jei vaikas invalidas, jam reikalinga papildoma slauga, ar sunkiai serga galima siekti 500 - 600 litu. Taciau mamos argumentas, jog ji dirba tik 0,5 etato nelabai galioja, nes 2 zmones nusprende, kad nori tureti vaika, jie privalo uztikrinti vaiko islaikyma. Vaikas nekaltas del tevu galimybiu. Jam privalo buti uztikrintas stogas virs galvos, maistas ir apranga. Taigi reikia deti pastangas maksimaliai uztikrinti vaiko islaikyma, mama turi irgi ieskotis ne 0,5 etato, o pilno etato darbo.
Atsakyti
Su vyru neišsiskyrus, kartu negyvename, vaiko išlaikymui pinigų neduoda. Norėčiau prisiteisti alimentus. Kiek kainuos, kokių dokumentų reikia, kur kreiptis?
Atsakyti
Manau reikia kreiptis į advokatą, kuris surašys ieškinį ir pateiks teismui. Jei nuspręsite pradėti visą šią procedūrą manau reikėtų ir išsiskirti. Skyrybų procese galima išspręsti visas susijusias problemas, vaiko išlaikymo, gyvenamosios vietos nustatymo, turto dalybų ir ect.
Atsakyti
Alimentai...
Skyrybu sutartyje yra irasyta konkreti alimentu suma ir kad jie turi buti pervadami kiekviena men i mamos saskaita. Kokie turetu but pirmieji (ir ne tik) teisiniai zingsniai, jei vaiko tevas nemoka alimentu? Kiek men turi nemoketi, kad butu galima zengt tuos zingsnius?
Aciu.
Atsakyti
Jums reikia kreiptis į teismą pagal skolininko t.y. buvusio vyro gyvenamą vietą, gauti vykdomajį raštą ir tada išieškojimu užsiims anstolis.

3.193 straipsnis. Tėvų susitarimas dėl savo nepilnamečių vaikų išlaikymo

1. Nepilnamečių vaikų tėvai, nutraukdami santuoką bendru sutarimu (šio kodekso 3.51 straipsnis) arba pradėdami gyventi skyrium (šio kodekso 3.73 straipsnis), sudaro sutartį, kurioje numato tarpusavio pareigas materialiai išlaikant savo nepilnamečius vaikus, taip pat tokio išlaikymo tvarką, dydį ir formas. Šią sutartį tvirtina teismas (šio kodekso 3.53 straipsnis).

2. Nepilnamečių vaikų tėvai gali sudaryti sutartį dėl savo vaikų materialinio išlaikymo taip pat ir nutraukiant santuoką kitais pagrindais.

3. Jeigu vienas iš tėvų nevykdo teismo patvirtintos jų sutarties dėl nepilnamečių vaikų išlaikymo, kitas iš tėvų įgyja teisę kreiptis į teismą dėl vykdomojo rašto išdavimo.

Jums nebūtina laukti metus ar daugiau. Įstatymas nenumato kokio nors termino tai teoriškai galite kreiptis ir po mėnesio ar dviejų.

Be to atsakomybę už vengimą išlaikyti vaikus numato ir baudžiamasis kodeksas:

164 str. Vengimas išlaikyti vaiką

Tas, kas vengė pareigos pagal teismo sprendimą išlaikyti vaiką, mokėti lėšas vaikui išlaikyti ar teikti kitą būtiną materialią paramą vaikui, baudžiamas viešaisiais darbais arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.
Atsakyti
Girdėjau, kad naujas civilinis kodeksas prieštarauja konstitucijai, nes ten išlaikymas numatytas vaikams iki 18 metų. Ar šiuo metu nėra kažkokių naujienų tuo klausmu? Ar teismai ir toliau priteisia alimentus pilnamečiams vaikams?
Atsakyti
Patikslinkite iš kur tokia informacija, kad CK prieštarauja Konstitucijai ?
Aš nepastebėjau CK prieštaravimų Konstitucijos normoms.

LIETUVOS RESPUBLIKOS
K O N S T I T U C I J A

III SKIRSNIS
VISUOMENĖ IR VALSTYBĖ
38 straipsnis

Šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas.
Valstybė saugo ir globoja šeimą, motinystę, tėvystę ir vaikystę.
Santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu.
Valstybė registruoja santuoką, gimimą ir mirtį. Valstybė pripažįsta ir bažnytinę santuokos registraciją.
Sutuoktinių teisės šeimoje lygios.

Tėvų teisė ir pareiga - auklėti savo vaikus dorais žmonėmis ir ištikimais piliečiais, iki pilnametystės juos išlaikyti.

Vaikų pareiga - gerbti tėvus, globoti juos senatvėje ir tausoti jų palikimą.

CK :

3.192 Tėvų pareiga materialiai išlaikyti savo vaikus

1. Tėvai privalo materialiai išlaikyti savo nepilnamečius vaikus. Išlaikymo tvarka ir forma nustatoma bendru tėvų susitarimu. 2. Išlaikymo dydis turi būti proporcingas nepilnamečių vaikų poreikiams bei jų tėvų turtinei padėčiai ir užtikrinti būtinas vaikui vystytis sąlygas. 3. Materialinį išlaikymą savo nepilnamečiams vaikams privalo teikti abu tėvai proporcingai savo turtinei padėčiai.

Civilinio kodekso (toliau – CK) 3.192 straipsnio 1 dalyje nurodoma, kad tėvai privalo materialiai išlaikyti savo nepilnamečius vaikus. CK 3.194 straipsnio 3 dalyje nurodoma, kad išlaikymą teismas priteisia, kol vaikas sulaukia pilnametystės, išskyrus atvejus, kai vaikas yra nedarbingas dėl invalidumo, kuris jam nepilnamečiui nustatytas. CK nustatytas bendras principas, kad išlaikymas priteisiamas, kol vaikui sueis 18 metų. Išimtimi pripažįstama tiktai atvejis, kuomet vaikas tampa nedarbingas dėl invalidumo, nustatyto vaikui nesulaukus 18 metų amžiaus. Įstatymas nenumato jokių kitų sąlygų, kad būtų pratęsta mokėti išlaikymą darbingiems pilnamečiams vaikams. Tokiu būdu, vaikui sulaukus 18 metų ir jam esant darbingam, teisinė tėvų prievolė jį išlaikyti baigiasi, tačiau lieka moralinė priedermė materialiai remti savo vaikus.

Atsakyti