SKIEPIJIMAI (pasirodžiusios įdomios ištraukos)
difterija, kokliušas, stabligė
skiepyti reikia kaip galima anksčiau, geriausia, praėjus mėnesiui po gimimo. Skiepijama trim etapais su vieno mėnesio pertrauka.
Šių skiepų apsauginis veikimas iš pradžių labai stiprus, bet po kelių mėnesių pradeda silpnėti. Todėl po metų imunitetui atstatyti skiepijama antrą kartą (12-18 mėn. vaikai). 4 metų vaikas paskiepijamas dar kartą.
Šie sudėtiniai skiepai dažnai sukelia reakciją (paprastai kokliušo vakcina). Pakyla temperatūra, dingsta apetitas, dūrio vieta parausta, vaikas darosi kaprizingas. Šie požymiai paprastai atsiranda, praėjus 3-4 dienoms po skiepijimo. Gydytojas gali išrašyti vaistų. Kitą dieną vaikas turi jaustis žymiai geriau. Jeigu temperatūra nekrenta, tai čia jau kalti ne skiepai, o kita infekcija - sudėtiniai skiepai nesukelia peršalimo simptomų ir kosulio. Dažnai dūrio vieta kelis mėnesius lieka sukietėjusi. Dėl to nesijaudinkite.
vakcina nuo kokliušo Ji gaminama iš užmuštų kokliušo bakterijų. Ne visuomet apsaugo nuo ligos. Bet jeigu paskiepytas vaikas suserga kokliušu, tai juo perserga lengvai. Kokliušas labai pavojingas naujagimiams ir todėl nuo jo taip anksti skiepijama. Organizmo atsparumas kokliušui įgyjamas tik 2-3 kartus paskiepijus ir tik po tam tikro laiko. Todėl nesistebėkite, jei tik vieną kartą skiepytam užsikrėtusiam kokliušu vaikui skiepai nepadės.
difterijos anatoksinas Tai viena sudėtinių skiepų dalis. Difterijos bakterijos arba toksinai gamina nuodingą medžiagą, kuri yra labai žalinga žmogui. Ši medžiaga, apdorota chemiškai, tampa nenuodinga ir vadinama toksoidu. Įleidus difterijos toksoido, organizme susidaro imunitetas prieš difterijos toksinus. Rekomenduojama tris kartus skiepyti difterijos toksoidu kūdikystėje ir pakartotinai, sulaukus metų; vėliau kartoti kas treji metai. tokiu būdu vaikas bus beveik garantuotai apsaugotas nuo difterijos.
stabligės anatoksinas gaminamas iš nuodingos medžiagos, kurią išskiria stabo bakterijos. Kelis kartus paskiepytame nuo stabligės organizme pamažu susidaro ilgalaikis imunitetas prieš šią ligą. Stabligės toksoido nereikėtų painioti su priešstabiniu serumu, kuris veikia greitai, bet trumpai.
Imunitetas prieš stabligę susidaro labai pamažu. Tik antrą kartą paskiepijus įgyjamas patvarus imunitetas. Praėjus metams nuo pirmojo skiepijimo, vaikas skiepijamas pakartotinai, po to skiepijama kas trys metai. Pavojingai susižeidus, be pagrindinių skiepų, vaikui suleidžiama priešstabinio toksoido. Šie papildomi skiepai iš karto sustiprina jo imunitetą.
stabligės antitoksinas (priešstabinis serumas). Kol nebuvo pagaminta stabligės toksoido, užtikrinančio ilgalaikį imunitetą, jau buvo naudojamas priešstabinis serumas. Jis gaminamas tokiu būdu: į arklio kraują įleidžiama stabligės bakterijų, ir tada jame susidaro imunitetas prieš šią ligą. Arklio kraujo serumo įleidžiama sunkiai sužeistam žmogui. jis veiksmingas tik kelias savaites. Viena iš šio serumo savybių, kad pakyla temperatūra, net praėjus 2 savaitėms po serumo įšvirkštimo. Be to, po pirmosios injekcijos gali labai padidėti organizmo jautrumas šiam serumui. Suleidus antrą kartą priešstabinio serumo, žmogus gali sunkiai susirgti, jei nebus imtasi reikiamų atsargumo priemonių. Paprastai jo neleidžiama, jei įsipjaunama ar įsidrėskiama patalpoje.
skiepai nuo raupų būtini visiems naujagimiams, geriausia skiepyti iki metų, tada skiepų sukelta reakcija ne tokia skausminga. raupų vakciną sudaro vadinamųjų karvės raupų virusai arba bakterijos; jiems patekus į kraują, vaikas suserga lengva karvių raupų forma. Nors karvių raupai- labai lengva liga, ji apsaugo žmogų nuo sunkios raupų formos.
Kai kuriuos vaikus nepatartina skiepyti nuo raupų pirmaisiais gyvenimo metais. Pavyzdžiui, sergančių diateze arba kitokia odos liga vaikų geriau neskiepyti, o palaukti, kol išnyks išbėrimas. Bet jeigu netoliese užregistruota susirgimų raupais, tai skiepyti reikia, nepaisant nieko. Vaikas, sergantis odos liga, labai sunkiai pakelia skiepus nuo raupų, nes jie sukelia nemalonią reakciją. Neskiepykite, jei labai karšta ar kas nors iš šeimos narių ar pats vaikas persišaldęs .Reikia atidėti skiepijimą ir tuo atveju, kai šeimoje yra kitas vaikas, nepaskiepytas nuo raupų ir sergantis diateze. Mat jis gali atsitiktinai užsikrėsti raupais nuo skiepų.
vakcina nuo poliomielito Dabar ši vakcina visur vartojama, reikia skiepyti visus vaikus. Jei paskiepytas šia vakcina vaikas suserga poliomielitu, paralyžiai išsivysto žymiai rečiau.
Papildyta:
naitai, sudėta virš jūsų žinutės tarybinis skiepų kalendorius

Papildyta:
aš tai žinau, kad tėvai man kaip alergiškai personai buvo išrūpinę kažkokį draudimą mane skiepyt mokykloje, tai va reik iš to kalendoriaus atsirinkt, nuo ko manęs nepaskiepijo pakartotinai... lyg skiepijo tik paskutinėj ar tai priešpaskutinėj klasėj nuo kažko į petį - nuo tuberkuliozės?
nes kad jie prisimins, nuo ko jie mane "išgelbėjo", tai maža vilties, mane pvz. nuo vaistų buvo ištikusi klinikinė mirtis, nuo kažkurių antibų, tai įsivaizduokit sau, sugeba neatsimint, nuo kokių, aš iki šiol nežinau, kuriems tiksliai esu mirtinai alergiška
