Cia toki rasta sius i seima.Dėl asmens, prižiūrinčio/slaugančio sunkios negalios vaiką, socialinių garantijų
Preambulė
Šeimos, auginančios sunkios negalios vaikus jaučiasi esančios socialinėje atskirtyje, o jų vaikų negalia išnaudojama Valstybės.
Pats vaikas, ypač neįgalus, savęs atstovauti negali. Tai už jį daro suaugę šeimos nariai, dažniausiai mama. Todėl kalbant apie neįgalaus vaiko gyvenimo kokybės užtikrinimą, reikia pradėti nuo jo šeimos socialinių garantijų ir gyvenimo gėrovės užtikrinimo.
Pagal Valstybinių šalpos išmokų įstatymo (2005.05.19., Nr.X-210) 7 straipsnį, šalpos pensijos yra šių dydžių:
jei vaikui nustatytas sunkus neįgalumas - 2 valstybinių socialinio draudimo bazinių pensijų dydžio (360 Lt x 2 = 720 Lt);
jei vaikui nustatytas vidutinis neįgalumas - 1,5 bazinės pensijos dydžio (360 Lt x1,5 = 540 Lt);
jei vaikui nustatytas lengvas neįgalumas - 1 bazinės pensijos dydžio, t.y. 360 Lt.
Pagal to paties įstatymo 13 straipsnį, auginant šeimoje neįgalų vaiką, vaiko negaliai skiriama: slaugos išlaidų tikslinė kompensacija (jei skiriama slauga) - 2,5 bazinės pensijos dydžio (360 Lt x 2,5 = 900 Lt);
Jei skiriama priežiūros (pagalbos) tikslinė kompensacija (sunkios ir vidutinės negalios vaikams) :
sunkios negalios vaikui - 1 bazinės pensijos dydžio 360 Lt;
vidutinės negalios vaikui - 0,5 bazinės pensijos (180 Lt).
Susumavus vaiko negalios ir tikslinės kompensacijos lėšas, toks vaikas per mėnesį gauna:
jei vaikui nustatytas sunkus neįgalumas ir skiriama slauga 1620 Lt;
jei vaikui nustatytas sunkus neįgalumas ir skiriama priežiūra (pagalba) 1080 Lt;
jei vaikui nustatytas vidutinis neįgalumas 720 Lt;
jei vaikui nustatytas lengvas neįgalumas 360 Lt.
Pabrėžiame, kad sunkios negalios vaikų iki 18 metų, kuriems nustatytas nuolatinės slaugos poreikis ir skiriamos 2,5 bazinės pensijos dydžio (900 Lt) tikslinė kompensacija, yra mažoji dalis. Tokių vaikų Lietuvoje yra apie 1,5 tūkstančio, nors dažnai viešoje erdvėje teigiama, kad visi sunkios negalios vaikai gauna labai daug. Deja, tai klaidingi teiginiai.
Pagal Laikinąjį pensijų mažinimo įstatymą, visos priežiūrai ar slaugai skirtos išmokos sumažintos 15 procentų. Bet tai juk pinigai, skirti neįgalaus vaiko priežiūros ar slaugos priemonių kompensavimui! Vyriausybė, šiuos pinigus išmokėdama kitam asmeniui juos prilygino atlyginimui už neįgalaus vaiko priežiūrą ar slaugą. Ar dirbtų kas už tokį atlyginimą, kai darbas trunka visą parą, nesuteikiant ne tik pietų pertraukos, išeiginių, atostogų, bet ir jokių socialinių garantijų. O Valstybė traktuoja kaip algą neįgalaus vaiko mamai!
Bet koks darbdavys, mokantis darbuotojui algą vokeliuose ir nemokantis mokesčių, tuo pačiu nedraudžiantis darbuotojo socialiniu draudimu yra griežtai baudžiamas, kaip išnaudojantis Valstybę ir darbuotoją. Tačiau pati Valstybė išnaudoja ne tik neįgalių vaikų mamas, bet ir pačius vaikus, nes tuos pačius vaikui skirtus pinigus dar įvardija ir kaip atlyginimą šalpos pensiją. Bet juk mama darbinga, tik kito darbo dirbti negali!
Ir dar vienas valstybinis nusikaltimas prieš neįgalaus vaiko šeimą: vaiko negalios išmokos, patekusios į šeimą, įvardijamos kaip tos šeimos pajamos. Tokiu būdu praturtėjusi šeima negauna kompensacijų už komunalines paslaugas ar kitų įstatymuose numatytų lengvatų, o neįgalus vaikas tampa vieninteliu savo šeimos maitintoju. Tai yra didžiausias valdžios amoralumas prieš neįgalų savo pilietį.
Diskutuojant dėl socialinio draudimo reformos ir rengiant pokyčių planus, prašome atkreipti dėmesį į šeimą, auginančią neįgalų vaiką.
Viešoje erdvėje pasigirsta siūlymų Šalpos išmokas pakeisti paslaugomis. Tai puiki idėja tolimai perspektyvai. Šiandien, stokojant socialinių paslaugų, neužtikrinant jų teikimo mechanizmo ir infrastruktūros, būtų dar kartą nusižengiama prieš neįgalų vaiką ir jo šeimą.
Dėl ankščiau minėtų problemų ir priežasčių, prašome:
1. Vaikui, kuriam nustatyta sunki negalia ir priežiūra, prižiūrintį asmenį drausti socialiniu ir sveikatos draudimu.
2. Vaikui, kuriam nustatyta sunki negalia ir slauga, slaugantį asmenį drausti socialiniu ir sveikatos draudimu, įvedant slaugos krepšelį, kurį neįgalaus vaiko šeima galėtų naudoti savarankiškai.
3. Numatyti ankstesnį pensijos amžių asmenims, slaugantiems/prižiūrintiems neįgalų vaiką.
4. Šalpos pensijų ir kitų su negalia susijusių išmokų nelaikyti šeimos pajamomis.