Čia įdomi diskusija. Į ją turėtų įsitraukti vieno vaiko su dauno sindromu mama. Ji mane 'pamokė' gyventi. Jeigu kažkas prieš gerą dešimtmetį man būtų pasakęs, kad pabučiuosiu bet kokį protinį sutrikimą turintį žmogų - nuvirsčiau aukštielnika. Aš tos kartos žmogus, kai gatvėse buvo įdomūs liliputai (beje, o jums, kam virš trisdešimt, niekam nekilo klausimas - kur iš dingo liliputai? Sovietmečiu jų buvo labai daug, o dabar - itin retai galima sutikt), jie buvo įdomūs taip pat, kaip ir bet kokie keisti žmonės, keistai besielgiantys, keistai atrodantys, nesveikai atrodantys. Tai buvo neatrasta erdvė, nes niekas nei mokykloje, nei šeimoje nesivargino kelti klausimo 'apie tai, kokie mes visi panašūs ir kaip mes galima dalintis šiuo pasauliu, padėti, atrasti kitokių draugų, mylėti žmones tokius, kokie jie yra...'. Ir štai aš - ta, kuri nevengdavo pasišaipyti iš lėto būdo klasiokės (dabar galvojant, ji greičiausiai turėjo sutrikimą kažkokį), pakirkinti, pasismaginti, draugiškai, bet... iš jos pusės žiūrint, išties, skaudžiai, aš - visada nuleidžianti akis prieš faktą, nes įpratusi nematyti ir negirdėti to, kas nemalonu, kas šokiruoja, kas yra keista ir nepriimtina. Auginu neįgalų vaiką. Sunkų, nenuspėjamą, pasmerktą tokiu būti. Esu priversta ne tik žiūrėti savo nelaimei tiesiai į akis, niekur nesižvalgydama, nes akių jau nebėra kur nudėti, bet ir būti toje aplinkoje, kur yra tie, kurie keldavo smalsumą arba baimę. Aš myliu juos. Ir man nespaudžia ašaros tie vaikai, nes pagaliau supratau, kaip jie mato gyvenimą. Ir berniukas su dauno sindromu atvertė mano gyvenime visiškai naują lapą - čia galiu įrašyti - 'gyvenu tarp įvairiausių žmonių ir kiekvienas jų turi tiek savyje ir gali duoti tiek, kad skaičių neužtektų įvardinti, noriu juos mylėti ir suprasti, noriu, kad mano vaikai juos mylėtų ir suprastų ir būtų mylimi ir suprasti'. Bet kam sakau, kad mano vaikas yra autistas - tegul tai skamba kaip kosminis pavadinimas, bet slėptis neturiu dėl ko. Jis toks yra ir nežinojimas, jo nepakeis. Ech, jeigu dėl žmonių nežinojimo, kad jis yra toks, jis sveiktų, tylėčiau kaip žemė - niekam nesakyčiau
Į tą pačią temą. Globoju vėžiu sergančius vaikus. Daugumai mūsų vien pavadinimas 'vežys' kelia baisias nuotaikas, tooookias asociacijas, kad verčiau jau perjungt kanalą ir apsimest, kad nieko nėra. Bet tas 'nieko nėra' kartais ateina į mūsų ir mūsų artimųjų gyvenimus. Į vaikų... Ir tada žmogus stoja ties klausimu: kaip 'vėžį' pristatyti savo vaikui ir aplinkiniams ir ar reikia tai daryti? Juk žodis 'vėžys' palaidoja žmogų iškart, jam dar nespėjus nė pradėti gydytis. Ar ne taip?
Tačiau tai tik mūsų, priešistorinio materializmo žmonių, fantazijos. Realybė yra kitokia. Ji yra tokia, kad kai 'vėžys' ateina, visi privalo su juo susipažinti ir pasiraitoti rankoves kovai. Tik tada įmanoma pergalė. Negali užsimerkti, negali nežinoti, negali nematyti.
Nustokim užsimerkinėti, galų gale. Pradėkim gi žiūrėti toms mūsų visuomenės 'tamsumoms' į akis ir traukime jas į dienos šviesą. Pamatysime, kad ir protiškai neįgalūs kuria, myli, gali, o mirtinomis ligomis sergantys - nugali ir gyvena. Meskim lauk stereotipus - tai neeuropietiška, tai atgyvena, tai nenormalu!
Papildyta:
QUOTE(Ice @ 2010 01 03, 02:07)
o galit pasakyti, ar sumažino tas pašalpas po naujų, ar nesumažino?
sumažino