Papildyta:
QUOTE(Lucero @ 2012 10 29, 14:30)

Kartais reikia mums i savo simptomus paziureti biski su humoru
linkiu mums to ismokti

Vegedistonija( somotoformine autonomine disfunkcija) - Sutrikimo klinikinį vaizdą sudaro aiški vegetacinė simptomatika, papildomi nespecifiniai ir subjektyvūs nusiskundimai bei pastovios nuorodos į atskirą organą ar sistemą kaip šio sutrikimo priežastį. Sutrikimui būdingi organo somatinio pakenkimo nerodantys simptomai, kuriuos galima suskirstyti į dvi grupes:
1) objektyviai pastebimi autonominės nervų sistemos sujaudinimo požymiai (širdies plakimas, prakaitavimas, paraudimas ar tremoras);
2) subjektyvūs, nespecifiniai simptomai, neretai paciento priskiriami tam tikrai sistemai ar organui (skausmas, sunkumas, tempimas, deginimas, pūtimo ar ištempimo pojūčiai).
Renkant anamnezę pacientai gana dažnai papasakoja apie psichosocialinius sunkumus, buvusius dar iki simptomų atsiradimo. Dažnai su tam tikrais apsunkinančiais gyvenimą įvykiais susijęs ir ligos paūmėjimo bei laikotarpių su mažiau ryškiais nusiskundimais atsiradimas sergant. Dažnai šių apsunkinančių faktorių patys pacientai nesuvokia. Būdinga ir tai, jog neretai savijauta pagerėja atostogų metu.

Papildyta:
Somatoforminės vegetacinės disfunkcijos diagnozė rašoma, kai:
A. Atmesta simptomus galintis paaiškinti organinė liga.
B. Yra trys toliau išvardinti kriterijai:
1. Vegetaciniai simptomai, kuriuos pacientas aiškina kaip ligą ir kurie priskiriami tam tikrai organų sistemai (širdies ir kraujagyslių, virškinamojo trakto, urogenitalinės sistemos).
2. Ilgai trunkantys ir varginantys vegetaciniai simptomai (2 ar daugiau):
■ burnos sausumas;
■ karščio priplūdimas ar paraudimas;
■ širdies plakimas;
■ prakaito pylimas (šalto ar šilto);
■ tremoras;
■ parestezijos;
■ spaudimo pojūtis epigastriume, neramumas pilve.
3. Mažiausiai 1 iš šių simptomų:
■ krūtinės skausmai ar spaudimo pojūtis širdies plote;
■ dusulys ar hiperventiliacija;
■ nepaprastas nuovargis esant nedidelėms pastangoms;
■ aerofagija, žagsėjimas ar deginimo pojūtis epigastriume;
■ dažnas tuštinimasis, padažnėjęs šlapinimasis ar dizurija, išsipūtimo ar persipildymo jausmas.
Papildyta:
Vegetodistonijos požymiai ir gydymas
Jautrumas oro permainoms pirmas įspėjamasis nervų sistemos sutrikimo signalas. Požymiai:
atminties ir dėmesio pablogėjimas;
staigaus jėgų antplūdžio ir nuovargio kaita;
sausumas burnoje, rankų arba antakių virpėjimas;
patiriant stresą sutrinka miegas;
truputėlį padidėjusi arba sumažėjusi kūno temperatūra;
dažni arterinio spaudimo svyravimai, dusulys;
galvos svaigimas ir pykinimas palenkus galvą;
staigus nuotaikos pablogėjimas, beviltiškumo jausmas.
Daugelis šių požymių pasireiškia, kai žmogus yra ryškiai apšviestoje patalpoje.
Vegetacinės sistemos sutrikimo priežastimi gali tapti nuolat patiriamas stresas, rimta liga, per didelis fizinis krūvis, stiprus emocinis sukrėtimas. Jos darbą gali išderinti ir ligos: neurologinės, psichinės, endokrinologinės. Nervinę reguliaciją kartais gali sutrikdyti sunkios infekcijos (pvz., gripas), kaukolės bei smegenų traumos ir kitos ligos.
Vegetodistonijos priepuoliai būna dviejų rūšių. Kartais žmogus netenka jėgų ir jį ištinka apatija arba kyla labai stiprūs priepuoliai, lydimi nerimo, todėl juos dar vadina paniškomis atakomis. Jos praeina negreitai, pasekmės jaučiamos dar kelias valandas. Būna ir kitokių priepuolių, kai sumažėja spaudimas, rečiau plaka širdis, pasidaro sunku kvėpuoti, ima miegas. Tokia būsena praeina greitai.
Bet kuriuo atveju ligoniui reikia suteikti visišką ramybę. Ryški šviesa, triukšmas, garsūs balsai gali tik pabloginti situaciją. Be to, būtina duoti žmogui raminamųjų: bijūnų antpilo, korvalolio. Jeigu to negana ir priepuolis nepraeina, kvieskite greitąją medicinos pagalbą. Vegetodistonija paprastai gydoma preparatais, veikiančiais kraujagyslių tonusą, gerinančiais smegenų kraujotaką, mažinančiais jautrumą. Taip pat naudojamas ultragarsas, adatų arba lazerinė terapija, masažas. Bet visos šios priemonės nieko vertos, jei ligonis neišmoks valdyti savo baimių. Todėl gydymas medikamentais būtinai papildomas psichoterapija. Ši liga pasitrauks, jei žmogus susivoks savyje ir išspręs vidines problemas.