QUOTE(Brella @ 2014 01 09, 21:32)
ŽŠ esme yra pasyvus sildymas arba vesinimas.Butent apie energijos taupyma vyksta diskusija ir ieskote rekupo su nvk virs 90%,o ŽŠ kaip ir aplamai neidomus ir nereikalingas.As manau,kad dirbdamas kartu su paprastesniu rekupu jis gali pasiekt zymiai geresniu rezultatu uz "super duper " rekupa ir jokie tenai nebus reikalingi ir uzsalimai nebaisus.
Bijau, kad per daug vilčių dedate į ŽŠ. Po to kai pabandė, paaiškėjo kad jis turi per daug ydų, kad galima būtų rimtai svarstyti šį taupymo būdą.
- Apie didelę kaina (arba - apie laiko bei darbo sąnaudas jei jus principingai ne norite vertinti tai pinigais) mes jau kalbėjome. Tik pridursiu, kad skalda ir vamzdžiai - tai, toli gražu, ne visas sąrašas. Girdėjau yra firma, kuri apsiimą įrengti tokį už 17 000 Lt.
- Prie tam tikrų sąlygų, ŽŠ pradeda veistis pelėsiai bei kiti mikroorganizmai. Yra priemonių kaip su to kovoti, tačiau dažniausiai jų nepaisto, be to jos pabrangina ir be to nepigią sistemą.
- ŽŠ yra papildomo dulkėtumo šaltinis
- ŽŠ duoda labai menką naudą. Įvertinant tai, kad Lietuvoje beveik visą šildymo sezoną temperatūrą laikosi arti 0C, ir esantis negiliai ŽŠ labai greitai ataušta iki panašios temperatūros - temperatūrų skirtumas yra nykstančiai mažas ir oras beveik neįšyla. Didžiausią efektą galima išgauti rudenį, kol žemė yra šilta, bet tuo momentų namas ir taip yra šiltas ir papildomos šilumos jam nereikia.
Tas pats vyksta su vėsinimu - pavasarį šaldyti nereikia, o vasara - žiemė gan greitai įšyla ir vėsinimo efekto beveik nėra.
Kiek kitaip vyksta procesas jei ŽS įrengtas po šildomomis patalpomis. Ten, nors žiema gruntas kiek mažiau atšąla nes neatiduoda šilumos į atmosferą, tačiau per vasarą jis nespėja sukaupti daug šilumos, nes yra izoliuotas nuo saulės. Gaunasi kad vidutinė grunto temperatūra yra gan žema ir oras beveik nešyla. Be to, kai per ŽŠ praleidžiamas šaltas oras gruntas atšąla, kas sąlygoja didesnius namo šilumos nuostolius per grindis.
- Rekuperacinė vėdinimo sistema aplamai ne skirta namo šildymui ar vėsinimui, kadangi turi labai nedidelė oro apykaitą ir daro labai mažą poveikį patalpų oro temperatūrai. 250 m3/h našumo rekuperatorius, apkrautas papildomų ŽŠ bei filtrų pasipriešinimais duos geriausiu atveju ~200 m3/h. Jei tos 200 m3/h paduodamo oro atvėsinti net 10C (iki +16), tai vėsinimo efektas sudarys tik 0.66kW. Ar verta dėl to tūkstančius Lt užkasinėti žemėje?
- ŽŠ sudaro nemenką papildomą pasipriešinimą (o jei dar ir sumontuoti papildomą oro filtrą - dvigubai didesnį), kas sąlygoja kad padavimo ventiliatorius naudoja daugiau elektros. Gaunasi kad didesnę dalį metų šios papildomos išlaidos viršija gautą naudą.
P.S. Apie tai kuo skiriasi deklaruojami rekupų NK ir realus naudingumas - jau rašiau. Tik pridursiu, kad plokšteliniai rekupai žiema paduoda labai sausa orą, kas nėra sveika. Tad, Lietuvos klimatui kol kas nieko geresnio ne sugalvojo nei rotoriniai rekuperatoriai. O plokšteliniai skirti itin drėgnom patalpoms, kur drėgmės grąžinimas negalimas.