Geoterminio temoje pradėtą diskusiją dėl šildomų grindų dangos parinkimo manau labiau tinka pratęsti šioje temoje.
Kai kalba eina apie grindų dangos suderinamumą su grindiniu šildymu, dažnai apsiribojama tuo, kokia danga kiek šilumos praleidžia, kaip dangos parinkimas priklauso nuo namo šilumos nuostolių ir t.t.
Kai šildymas įjungtas - viskas tvarkoj. Danga maloniai šilta. Bet didesnę dalį laiko energiškai efektyviame name grindinis šildymas bus išjungtas, o turintys geoterminius kontūrus, per karščius galbūt grindis naudos šaldymui. Taigi aktuali ir kita pusė - šiltumo pojūtis, kai šildymas išjungtas. Ta proga atlikau tokį subjektyvų keleto dangų bandymą. Namie turiu plytelių, lakuoto parketo ir linoleumo (ne PVC). Be šių dangų į bandymą įtraukiau po ranka rastą kamštinės dangos gabaliuką (sieninės, bet šiuo atveju ne esmė), faneros (a la nelakuota medinė grindų danga), taip pat iš senukų nupirkau PVC dangos lentelę. Taigi visos dangos nuo "šilčiausios" iki "šalčiausios":
1. Kamštis
2. Fanera (nelakuotas medis)
3. Parketas (lakuotas medis)
4. PVC lentelės
5. Linoleumas
6. Plytelės
Rezultatas ganėtinai logiškas, atsižvelgiant į medžiagų šiluminius laidumus. Kas nustebino, kad linoleumas tik šiek tiek "šiltesnis" už plyteles, ir ženkliai atsilieka nuo PVC lentelių, o maniau, kad turėtų būti netgi "šiltesnis" už PVC. Jei į bandymą būčiau įtraukęs ir EPS, jis be abejo būtų pirmoje vietoje, bet deja kaip grindų danga jis nepanaudojamas. Taip pat kamštinę dangą bandžiau tiek iš lakuotos, tiek iš nelakuotos apatinės pusės, tai nelakuotoji pusė "šiltesnė", bet toks panaudojimas nepraktiškas.
Išvada, kuri iš tikro buvo akivaizdi dar prieš bandymą - šildomoms grindims tinkamiausia danga turėtų būti kuo mažesnio šiluminio laidumo, kad suteiktų šiltumo pojūtį kai šildymas išjungtas, bet tuo pačiu kuo plonesnė, kad grindinis šildymas veiktų efektyviai. Milimetras "šiltojo" sluoksnio jau būtų pakankamas. Lakuoto ir nelakuoto medžio ar kamščio "šiltumas" juntamai skiriasi, nors skirtumas - mikronais matuojamas paviršinis lako sluoksnis.
Taigi tinkamiausia šildomoms grindims atrodytų ploniausia klijuojama 3,2 mm storio kamštinė danga. Nebent kokie "nešiojimosi" niuansai. Medis (parketas, parketlentės, lentos) nors ir pagal "šiltumą" antroje vietoje, kelia abejonių dėl vaikščiojimo dėl drėgmės ir temperatūros pokyčių, todėl jo į antrą vietą nestatau.
Antroje vietoje būtų PVC lentelės. Kai kam PVC dėl atsparumo, teoriškai neribotų rašto variantų PVC galbūt bus pirmoje vietoje, nors kai kam išvis nepriimtina todėl, kad medžiaga nenatūrali. Nors kaip sakė kažkurie "Tarkett" atstovai, jų siūlomose dangose ftalatų jau seniai nėra, o berods nuo 2015 metų ES aplamai bus uždrausta prekyba dangomis, kuriose yra ftalatų. Kas dar be ftalatų PVC dangose galėtų būti kenksmingo? Kaip alternatyva PVC dangai - natūralus linoleumas, bet "šaltesnis" ir rašto pasirinkimas daug siauresnis.
Nors ir geriausiai praleidžia šilumą, plytelės EE name atrodo kad tinkamos mažiausiai. O dar ir faktas, kas ant jų krisdami labiausiai dūžta indai.
Kas dar dėl kamštinės dangos - realiai dangos plokštė sudaryta iš dviejų sluoksnių - "gražaus" paviršiaus, kurio storis mažiau nei 1mm, ir tiesiog šilto, bet vaizdo neturinčio pagrindo, kuris gali būti iki 10mm. Tai taip teoriškai pasvarsčius - šildomoms grindims matyt dar geriau tiktų danga, kuri padaryta iš kieto plono "šalto" pagrindo kaip PVC lentelių atveju, o paviršiuje užklijuotas gražus kamščio sluoksnis. Tik kaži ar yra tokių...