2 tema
3 tema
4 tema
5 tema

Konizacija - gimdos kaklelio pakitusių audinių pašalinimas iki sveikų, atliekant konuso formos pjuvį.
Jei reikia nustatyti, ar pakitusių ląstelių yra tik gimdos kaklelio paviršiniame sluoksnyje ar ir giliau, gydytojas paima didesnį kūgio (lot. conus) formos audinio mėginį. Ši procedūra vadinama konizacija ar kūgine biopsija. Išpjauti audiniai siunčiami į laboratoriją ištirti. Konizacija gali būti naudojama gydyti ikivėžiniams gimdos kaklelio pokyčiams tuo atveju, kai įmanoma pašalinti visą pažeistą vietą. Ši procedūra reikalauja vietinės arba bendrosios anestezijos ir gali būti atlikta gydytojo kabinete ar ligoninėje.

Aptikus ikivėžinius pakitimus, atliekama gimdos kaklelio konizacija (pakitusių audinių šalinimas). Kiekvienu atveju operacijos metodas ir taktika aptariama individualiai, įvertinant rizikos laipsnį, pokyčius gimdos kaklelyje. Iki operacijos atliekami klinikiniai tyrimai, gydoma makšties ir gimdos kaklelio infekcija, jei ji yra. Pooperacinis gimdos kaklelio gyjimas užtrunka 4-6 sav., todėl geriausias operacijos laikas - iškarto po mėnesinių. Atlikus operaciją, minėtu laikotarpiu negalimi lytiniai santykiai, tektų vengti sunkių fizinių darbų, kartais papildomai skiriamos makšties žvakutės. Maudytis reiktų tik po dušu, nerekomenduojama šį laikotarpį lankyti baseino ar maudytis kituose vandens telkiniuose. Operavęs gydytojas nurodys apie tai detaliau, esant būtinybei, išduos nedarbingumo lapelį. Nesant komplikacijų, po kelių valandų stebėjimo pooperacinėje palatoje, išvyksite į namus. Už šią operaciją apmoka ir teritorinė ligonių kasa.

Priežiūra po konizacijos
Po gydymo 3-4 savaites tikėtinos kraujingos išskyros. Tuo laikotarpiu patariama:
* vartoti tik įklotus, ne tamponus
* vengti fizinės įtampos
mėnesį vengti lytinių santykių, kitą mėnesį naudotis prezervatyvu, kadangi žaizda dar neužgijusi
Dažniausiai pakitusios ląstelės yra sėkmingai pašalinamos, moterys daugiau nebeturi problemų. Mažumai po gydymo tepinėliuose randama pakitusių ląstelių, šioms moterims gydymas tęsiamas. Todėl labai svarbu reguliariai atlikti tepinėlius, kol bus gauta galutinė išgijimo išvada.
Iš esmės šis gydymas neįtakoja jūsų lytinio gyvenimo kokybės ar galimybės susilaukti vaikų.

Naudinga informacija
Gydymas
Vėžio klasifikacija pagal TNM
ŽPV ir Gimdos kaklelio vėžys
ASCUS- Nenustatytos reikšmės (kilmės) atipinės plokščiojo epitelio ląstelės
ASC-H- Atipinės plokščiojo epitelio ląstelės, galimi žymūs intraepiteliniai plokščialąsteliniai pokyčiai
LSIL- Nežymūs plokščialąsteliniai intraepiteliniai pokyčiai
HSIL-Žymūs plokščialąsteliniai intraepiteliniai pokyčiai
Nėra intraepitelinių pokyčių ar piktybinio naviko
Ląstelėse pakitimų nerasta. Kitas tyrimas bus atliekamas po 3 metų.
Netinkamas tyrimui
Šitas tepinėlis negali būti įvertintas, reikia kartoti po 3 mėnesių.
ASC-US
ASCUS- nenustatytos reikšmės plokščiojo epitelio ląstelės.
Jei išvada yra ASCUS- nenustatytos reikšmės ląstelės, jums bus siūloma atvykti po 6 mėnesių, ištirti ar per tą laiką neišnyko pakitusios ląstelės. Jei jų nerandama, po 4-6 mėnesių vėl kartojamas tyrimas. Jei neigiamas - jums reikės tikrintis po 3 metų. Jei kuris nors iš šių tyrimų teigiamas, jus nukreips kolposkopijai su biopsija.
Mokslo tyrime ar privačioje klinikoje jums gali būti pasiūlytas ŽPV tyrimas. Jei jis neigiamascitologinis tyrimas po 12 mėnesių, jei teigiamas- kolposkopija su biopsija.
ASC-H
ASC-H- Radus atipines plokščiojo epitelio ląsteles su galimai HSIL požymiais, moteris siunčiama kolposkopijai su tiksline biopsija
LSIL - neryškūs plokščiojo epitelio ląstelių pokyčiai
Radus LSIL neryškius intraepitelinius pokyčius, moteris siunčiama kolposkopijai, tikslinei biopsijai.
Jei nerandama CIN arba vėžio - citologinis tyrimas kartojamas po 6 ir 12 mėnesių arba ŽPV DNR nustatymas po 12 mėnesių.
Citologinio tyrimo kartojimas po 6 mėnesių. Po 6 mėnesių tikrinama, ar pakitusios ląstelės išnyko, ar dar labiau pakito. Jei pakitimų nėra - skiriamas citologinis tyrimas po 6 ir 12 mėn. Arba ŽPV DNR nustatymas po 12 mėn. Jei abu neigiami - kontrolė po 3 metų. Jei teigiami - kartojama kolposkopija.
HSIL- ryškūs plokščiojo epitelio ląstelių pokyčiai
Radus ryškių intraepitelinių pokyčių, siunčiama kolposkopijai, atliekama tikslinė biopsija. Rasti ryškūs epitelio pokyčiai nereiškia, kad sergate vėžiu. Šis pakitimas rečiau savaime išnyksta ir dažniausiai jį reikia gydyti.
Todėl visos moterys, kurioms rasti HSIL pakitimai, siunčiamos kolposkopijai, išsamesniam kaklelio ištyrimui. Apžiūrint kolposkopu rastos pakitusios kaklelio vietos yra paimamos ištyrimui (biopsija).

Ląsteliniai pokyčiai gimdos kaklelio vėžio atveju.
Apie 15% moterų turi įvairių plokščio epitelio ląstelių subrendimo nenormalumu, matomų PAP tepinėlyje. Pakitimų terminologija, aprašant PAP tepinėlio citologinių pakitimų progresuojančias stadijas, yra aprašoma pagal Bethesda sistemą, mėginant išvengti gausių terminų nesutapimų. Minimalūs citologiniai pakitimai yra vadinami ASCUS (atipinė plokščio epitelio nenustatytos reikšmės ląstelės, angl. Atypical sqamous epithelium of uncertain significance). Yra akivaizdžių įrodymų, kad daugumos ASCUS priežastis yra ŽPV infekcija plokščio epitelio ląstelėse. Dažniausiai moterims su ASCUS/ŽPV pakitimai pereina į LGSIL (nežymus plokščio epitelio intraepiteliniai pakitimai, angl. Lowgrade squamous inttraepithelial lesion). Vidutinis laiko tarpas nuo ASCUS iki LGSIL išsivystimo yra apie 4 metai. Pacientams LGSIL dažnai grįžta į normalius be jokio gydymo. Tik apie 20% moterų LGSIL išsivysto į HGSIL (žymus plokščio epitelio intraepiteliniai pakitimai, angl. Highgrade squamous intraepithelial lesion). Šis progresavimas taip pat trunka apie 4 metus. HGSIL taip pat yra vadinamas žymūs plokščio epitelio pakitimai ar carcinoma in situ. HGSIL dažniausiai yra negrįžtami pakitimai. Kai kurios studijos parodė, kad nedidelė dalis negydytų pacientų su HGSIL spontaniškai grįžo į žemesnio laipsnio pakitimus. Tačiau dažniausiai HGSIL nepaliekami be gydymo. Daugumai pacientų, kuriems negydoma HGSIL, progresuoja mikroivazinis, o vėliau ir gilesnio laipsnio invazinis vėžys, kurio vystymasis užtrunka ilgiau nei 9 metus.

Mylėkim save



