Įkraunama...
Įkraunama...

Depresija

user posted image


Depresija – tai ne tik bloga nuotaika ar nusiminimas, tai kūno ir sielos liga,kuri diena iš dienos veikia mintis,jausmus, fizinę sveikatą ir elgseną.Depresiją gali sukelti staigus stresas,nelaimės, o kartais ji ištinka tada, kai gyvenimas klostosi gerai. Depresijos apimti žmonės netenka susidomėjimo tais dalykais, kurie anksčiau buvo malonūs. Jie nebegali bet prisiversti eiti į darbą, jaučiasi kalti ir nepilnaverčiai. Kartais kenčiantieji nuo depresijos ima galvoti apie mirtį ir savižudybę.

Priežastys

Genetiniai veiksniai - paveldėjimas.
Kai kurios tam tikro organizmo ypatybės (pavyzdžiui, neuromediatorių - noradrenalino, serotonino kiekis, išsiskyrimas).
Gyvenamosios aplinkos veiksniai.
Įvairios ligos, apsinuodijimas kai kuriomis medžiagomis
Psichologinės ir socialinės problemos.
Paprastai susideda daugelis iš išvardintų priežasčių. Pavyzdžiui, vien psichologinis stresas retai sukelia depresiją. Kartu dažnai būna ir paveldėjimas, ir organizmo ypatumai, ir dar kelios priežastys.
Depresijos pagrindas - tai serotonino ir noradrenalino apykaitos sutrikimas, tiksliau, jų sumažėjimas.

Požymiai

Beveik visais atvejais pasireiškia tokie depresijos požymiai: sumažėjusi dėmesio koncentracija, kaltės jausmas, sumažėjęs pasitikėjimas savimi, pesimistinės mintys apie ateitį, savižudiškos mintys ar veiksmai, miego ir apetito sutrikimai.

Pagrindinės depresijos formos (depresijos tipai)

1. Didžioji depresija. Ji pasireiškia tokiais požymiais:
Prislėgta, liūdna nuotaika. Kartais, ypač vaikams - irzli nuotaika. Tokia nuotaika būna didžiąją dienos dalį, beveik kasdien.
Sumažėję interesai ir pasitenkinimas bet kokia veikla.
Svorio pokyčiai - sumažėjimas ar padidėjimas.
miego sutrikimai - mieguistumas arba nemiga.
Kasdieninis nuovargis.
Nepaaiškinamas arba kliedesinis kaltės jausmas, savęs nuvertinimas.
Sumažėjusi dėmesio koncentracija, kūrybiškumas.
Savižudiškos mintys ir ketinimai, kartais - mėginimas žudytis.

2. Somatinio tipo depresija. Šiai depresijos formai būdingesni organizmo pokyčiai, kurie kartais painiojami su organine patologija:
Sumažėję interesai ir pasitenkinimas.
Ankstesnis nubudimas rytais (dviem valandom ir daugiau).
Susilpnėjusi reakcija į įvairius išgyvenimus.
Požymiai sunkesni rytais.
Apetito sumažėjimas ir svorio kritimas.
Lytinio aktyvumo sutrikimas.

Širdies ritmo sutrikimai, skausmas širdies plote, nerimas, mirties baimė (vadinamoji kardialinė depresijos forma).
Galvos skausmas, baimė išprotėti, nerimas - cefalginė depresija.
Virškinamojo trakto sutrikimai, vidurių užkietėjimai, pilvo skausmai, liežuvio skausmas - abdominalinė depresijos forma.

3. Melancholinio tipo depresija. Jai būdingi šie simptomai:
Interesų ir pasitenkinimo įvairia veikla sumažėjimas (būtinas požymis).
Silpna ir nepakankama reakcija į malonius dirgiklius (būtinas požymis).
Kiti, nebūtini simptomai: liūdna nuotaika, ryškesnė rytais, ankstesnis nubudimas rytais, apetito sumažėjimas ir svorio kritimas, nepagrįstas kaltės jausmas.

Depresija skirstoma į lengvą, vidutinio sunkumo ir sunkią. Kartais sunki depresija gali turėti psichozės simptomų - kliedesių, haliucinacijų.

KUR RASTI PAGALBĄ

PSICHIKOS SVEIKATOS CENTRAI http://www.vpsc.lt/i...o...s&Itemid=21

PAGALBA TELEFONU/INTERNETU

Skambučiai 8-800 linija yra nemokami, jūsų skambučius apmoka Socialinės apsaugos ir darbo ministerija iš Valstybės biudžeto lėšų.


• „Jaunimo linija“ - www.jaunimolinija.lt - pagalbą teikia savanoriai konsultantai | 8-800 28888 | Kasdien | Visą parą.

• „Vaikų linija“ - www.vaikulinija.lt - tai pagalbos tarnyba vaikams ir paaugliams iki 18 metų, pagalbą teikia savanoriai konsultantai bei profesionalai | 116 111 | Kasdien 11.00-21.00.

• „Vilties linija“ - nemokama emocinė pagalba telefonu suaugusiems - pagalbą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai | 116 123 | Kasdien | Visą parą.

• „Linija Doverija“ - pagalba teikiama rusų kalba, pagalbą teikia savanoriai konsultantai. Pagalba skirta paaugliams ir jaunimui - 8-800 77277 | I-V 16.00-20.00.

• „Pagalbos moterims linija“ - www.moteriai.lt | 8 800 66366 - tai anonimiška pagalba telefonu | Darbo dienomis 10.00-21.00.

Psichologinė (emocinė) pagalba internetu:

• Jei lengviau aprašyti savo savijautą nei papasakoti telefonu, tai galima padaryti užsiregistravus čia --> www.jaunimolinija.lt/internetas/ - pagalba jaunimui. Į laiškus atsako „Jaunimo linijos“ savanoriai konsultantai. Atsako per 3 dienas. Viskas, ką parašysi, liks tarp tavęs ir Jaunimo linijos.

• „Vaikų linija“ taip reikalinga registracija --> www.vaikulinija.lt - pagalba vaikams. Į laiškus atsako savanoriai konsultantai. Atsako per 2 dienas.

• „Vilties linija“ - Klausimai-atsakymai/ arba vilties.linija@gmail.com - pagalba suaugusiems. Į laiškus atsako Klaipėdos psichikos sveikatos centro specialistai. Atsako per 3 dienas.

• „Pagalbos moterims linija“ - www.moteriai.lt | pagalba@moteriai.lt | Tai anonimiška pagalba moterims. Atsako 3 dienas.

• Kauno apskrities moterų krizių centras - konsultavimas internetu, registracijos nėra.

Psichologinė nemokama pagalba Vilniuje:

• Krizių įveikimo centre - Olandų g. 19 - 2, Vilnius - www.krizesiveikimas.lt - teikiama nemokama pagalba pirmadieniais, antradieniais, trečiadieniais ir penktadieniais nuo 16 iki 20 val. gyvai, t.y. tuo metu galima ateiti pas budintį psichologą. Telefonas 8-640 51555 tik pasiteiravimui - telefonu ir el. paštu konsultacijos neteikiamos. Pirminė konsultacija nemokama, be išankstinės registracijos, amžiaus apribojimų nėra.
Psichologinė nemokama pagalba SKYPE (skambučiai):

• Tokią galimybę suteikia: Krizių įveikimo centras --> www.krizesiveikimas.lt. Pirmadieniais, antradieniais, trečiadieniais ir penktadieniais nuo 16 iki 20 val. budi psichologas.


Daugiau informacijos apie socialines ir psichologines paslaugas teikiančias organizacijas galima rasti:

• Lietuvos telefoninių psichologinės pagalbos tarnybų asociacijos (LTPPTA) internetiniame puslapyje - www.klausau.lt



Psichologinė nemokama pagalba Kaune:

• Kauno apskrities moterų krizių centras - Juozapavičiaus pr. 77 (III aukštas), Tel. nr./ fax.: 8 37 340027, Mob. tel. nr.: 8 679 31930 - www.kamkc.lt - tiekiama pagalba krizinėje situacijoje atsidūrusioms moterims ir šeimoms. Visos Kauno apskrities moterų krizių centro teikiamos paslaugos yra nemokamos. Darbo laikas I-V nuo 9-17 val.


• Taip pat, nemokamos psichologinės pagalbos galima kreiptis ir į savo polikliniką arba psichikos sveikatos centrą.

Gydymas

Depresijos gydymas priklauso nuo depresijos formos, paciento amžiaus ir pageidavimų. Atsižvelgiama ir į gretutines ligas. Depresijos - tai sunkiai pagydoma liga, dažnai galimi jos atkryčiai (tai liga visam gyvenimui). Dažnai siekiama ne išgydyti depresiją (tai retai įmanoma), bet pasiekti ligos remisiją (požymių išnykimas).

Vaistai nuo depresijos

Antidepresantai (gydymas jais ilgas; juos reikia vartoti net kai depresijos požymiai praeina. Visiška ligos remisija pasireiškia nei anksčiau nei po 6 mėnesių antidepresantų vartojimo).
Psichoterapija. Dažnai tai - pagalbinis metodas. Jis reikalauja daug laiko ir paciento pasiryžimo, tačiau įdėjus pastangų - labai efektyvus.
Kiti metodai (labiau pagalbiniai): magnetiniai, elektriniai gydymo metodai, miego ribojimas, šviesos terapija.

Kodėl depresiją būtina gydyti?

Anksti pradėjus gydymą, pacientas pasveiksta, liga neprogresuoja ir nepereina į lėtinė formą.
Depresinį ligonį dažnai kamuoja mintys apie savižudybę. Negydant, ligai paūmėjus, didėja nusižudymo rizika. Būklei gerėjant, šios mintys išnyksta. Tačiau neretai pagerėjus būklei nuo antidepresantų ligoniai žudosi( sustiprėja fiziška, kai tuo tarpu mintys apie savižudybę neišnyksta).
Negydant depresijos padidėja ligos pasikartojimo tikimybė. Kas antram pacientui po pirmo depresijos epizodo būna antras. Ketvirto epizodo rizika( po trijų) – apie 90%.
Negydant depresijos sumažėja gyvenimo kokybė, krenta darbingumas, kenčia šeima.

Ar Jums pažįstami šie simptomai?
-pastoviai prislėgta nuotaika, negatyvios mintys
-nėra jėgų ir motyvacijos atlikti net paprasčiausius buities darbus
-nieks negali priversti Jus nuoširdžiai nusišypsoti
-ateityje nebus nieko gero
-pastovus dirglumas, nervingumas
-nuolat jaučiamas silpnumas, greitas nuovargis
-nemiga arba miegas nesuteikia poilsio
-sunku priimti sprendimus, nėra pasitikėjimo savimi
-visiška apatija

Artimieji ir draugai nesupranta, jiems atrodo kad mes mažai stengiamės arba tiesiog nenorime kovoti. Bet jie nesuvokia kad:
-mes skaitom knygas, straipsnius -bet tai nepadeda
-vartojam įvairius vaistus, jų kombinacijas-bet tai būna neefektyvu ir kartais net pavojinga
Viso šito pasekoje galima sulaukti trumpalaikio pagerėjimo, bet dažniausiai gyvenimas vėl sugrįžta į įprastas depresijos vagas.
Atsakyti
Septynstyge 4u.gif
Atsakyti
QUOTE(Pinot noir @ 2015 01 29, 16:48)
Septynstyge  4u.gif



4u.gif
Atsakyti
ačiū, laukiau kol kas sukurs temą, nes žinau, kad Pinot nekenčia, kai aš sukuriu.

su tom diagnozėm tai... man irgi vienąkart nuotaikos stabilizatorių išrašė pavaduojanti gydytoja. nors sakiau, kad taip ir taip, kad aiškino man, kad to nėra, o tiesiog įrašė artimiausią, nes kažką reikėjo rašyt. sako, tai diagnozė gydytojams, ne pacientui. nu ok. sakykit, kad durna, bet tuos vaistus gėriau. gal ir neryšium su tuo, bet įkritau į didesnę duobę tada.
Atsakyti
QUOTE(Night13 @ 2015 01 29, 17:14)
ačiū, laukiau kol kas sukurs temą, nes žinau, kad Pinot nekenčia, kai aš sukuriu.

su tom diagnozėm tai... man irgi vienąkart nuotaikos stabilizatorių išrašė pavaduojanti gydytoja. nors sakiau, kad taip ir taip, kad aiškino man, kad to nėra, o tiesiog įrašė artimiausią, nes kažką reikėjo rašyt. sako, tai diagnozė gydytojams, ne pacientui. nu ok. sakykit, kad durna, bet tuos vaistus gėriau. gal ir neryšium su tuo, bet įkritau į didesnę duobę tada.



nekenčia? Nušneki musiet.....

tai va, mes gydytojams esame vaikščiojančios diagnozės, o ne asmenybės.....diagnozės ir anamnezės.
Atsakyti
QUOTE(Septynstygė @ 2015 01 29, 18:19)
nekenčia? Nušneki musiet.....

tai va, mes gydytojams esame vaikščiojančios diagnozės, o ne asmenybės.....diagnozės ir anamnezės.

Ji "nuoširdžiai nekenčia" apklausų, kurias įkeldavau, kad būtų mažiau nuobodu. biggrin.gif Bet jau nebekursiu nei apklausų, nei be jų, apsieisiu.

Dėl bernų mano kvailumui nėra ribų. Silpna net nuo nerimo.
Atsakyti
QUOTE(Night13 @ 2015 01 29, 18:34)
Ji "nuoširdžiai nekenčia" apklausų, kurias įkeldavau, kad būtų mažiau nuobodu. biggrin.gif Bet jau nebekursiu nei apklausų, nei be jų, apsieisiu.

Dėl bernų mano kvailumui nėra ribų. Silpna net nuo nerimo.

doh.gif biggrin.gif
Kad nesu sakiusi "nuoširdžiai", gal kažkaip kitaip. biggrin.gif O gal...
Apklausos nenuobodžios iki to momento, kol galvoji kokį atsakymą parašyt, paskui jos lenda kiekvienam puslapyje ir nervina. Bet aš ne prieš.
Čia gal tik prašymas mano kažkada toks buvo išsakytas.
Bet ir atmintis gi, Night. O dar skundiesi. smile.gif
Atsakyti
QUOTE(Septynstygė @ 2015 01 29, 17:19)
tai va, mes gydytojams esame vaikščiojančios diagnozės, o ne asmenybės.....diagnozės ir anamnezės.

Nebūtinai. Aš su savo gydytoju apie viską pasišneku, ir apie savo darbą(prisimena jis ir pats klausia, kaip ten pas tave reikalai), ir kai pablogėja, visada klausia, kas įtakojo pablogėjimą. Bet aš pati pradėjau su juo šnekėtis, kitaip gal irgi būtų burbt burbt ir viskas.

QUOTE(Night13 @ 2015 01 29, 18:34)
Dėl bernų mano kvailumui nėra ribų. Silpna net nuo nerimo.

Tu žadini mano smalsumą tokiom kalbom. Kuo jis tau tokį nerimą kelia?

Atsakiau į klausimus, kur pradžioj pateikti. Vieninteliai atitinkantys: nervingumas ir greitas nuovargis. Tai yra man ta depresija ar nėra? g.gif
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo Lining: 29 sausio 2015 - 21:58
QUOTE(Pinot noir @ 2015 01 29, 22:17)
doh.gif  biggrin.gif
Kad nesu  sakiusi "nuoširdžiai", gal kažkaip kitaip. biggrin.gif O gal...
Apklausos nenuobodžios iki to momento, kol  galvoji kokį atsakymą parašyt, paskui jos lenda kiekvienam puslapyje ir nervina. Bet aš ne prieš.
Čia gal tik prašymas mano kažkada toks buvo išsakytas.
Bet ir atmintis gi, Night. O dar skundiesi. smile.gif

čia gal užpernai buvo, nes pernai tik pab. metų, berods, čia skaičiau ir rašiau. biggrin.gif esi, esi būtent taip rašiusi. biggrin.gif čia žinai, kaip kur kas negero pasirodo, tai prisimenu biggrin.gif užtai ką reik - niekaip.

QUOTE(Lining @ 2015 01 29, 22:54)
Tu žadini mano smalsumą tokiom kalbom. Kuo jis tau tokį nerimą kelia?

Atsakiau į klausimus, kur pradžioj pateikti. Vieninteliai atitinkantys: nervingumas ir greitas nuovargis. Tai yra man ta depresija ar nėra?  g.gif

viskas very simple. man atsiradęs prieraišumas, ko ir bijojau, o aš jam buvus - nebuvus. ir tas skaudu. netiesiogiai tai pasako. pvz., kad galėčiau į kitą miestą kraustytis, juk čia niekas nelaiko. kažkaip norėjau tikėti, kad čia turiu draugų, ir jis tarp jų šiuo metu. bet, pagalvojus, tikrai tik parazituoju.

man tai įdomiausia iš to sąrašo interesų praradimas. kai jų neturi n laiko, tai čia skaitosi praradimas, ar nesiskaito velnias žino.

išgėriau vakare lexo, net išsigandau lengvai, kad visai jokio poveikio nepajutau. daugiau nelabai žinau ko griebtis. ir, matyt, kadangi jau kelinta diena tas jausmelis, šiandien jaučiuosi grynai grynai kaip girta.
tas, kad nedirbu, ima slėgti, nes jau per ilgai. bet, toks jausmas, tiesiog nesiseka. ir, iš kitos pusės, o kaip dirbtųsi tokios jausenos kokiame naujame darbe, kai jaučiuosi kaip girta, niekas neįdomu, apatija, akmuo ant dūšios visas mintis apsemia. sad.gif
atrodo, nuoširdžiai stengiuos atbaidyt tą bėdą nuo savęs. imu knygą ir kai visai vaizdai sukas. bet, kad niekaip nepajėgiu susitvardyt nuo to blogumo...
Papildyta:
bet, žinokit, net aš gerą dalyką įžiūriu visame tame - ėsti visiškai nesinori. surrender.gif o tai šikną jau užsiauginau per kelis metus, matyt, nuo nejudėjimo, sulyg garažo durimis.
Atsakyti
QUOTE(Night13 @ 2015 01 29, 23:37)
čia gal užpernai buvo, nes pernai tik pab. metų, berods, čia skaičiau ir rašiau. biggrin.gif esi, esi būtent taip rašiusi. biggrin.gif čia žinai, kaip kur kas negero pasirodo, tai prisimenu biggrin.gif užtai ką reik - niekaip.
viskas very simple. man atsiradęs prieraišumas, ko ir bijojau, o aš jam buvus - nebuvus. ir tas skaudu. netiesiogiai tai pasako. pvz., kad galėčiau į kitą miestą kraustytis, juk čia niekas nelaiko. kažkaip norėjau tikėti, kad čia turiu draugų, ir jis tarp jų šiuo metu. bet, pagalvojus, tikrai tik parazituoju.

man tai įdomiausia iš to sąrašo interesų praradimas. kai jų neturi n laiko, tai čia skaitosi praradimas, ar nesiskaito velnias žino.

išgėriau vakare lexo, net išsigandau lengvai, kad visai jokio poveikio nepajutau. daugiau nelabai žinau ko griebtis. ir, matyt, kadangi jau kelinta diena tas jausmelis, šiandien jaučiuosi grynai grynai kaip girta.
tas, kad nedirbu, ima slėgti, nes jau per ilgai. bet, toks jausmas, tiesiog nesiseka. ir, iš kitos pusės, o kaip dirbtųsi tokios jausenos kokiame naujame darbe, kai jaučiuosi kaip girta, niekas neįdomu, apatija, akmuo ant dūšios visas mintis apsemia. sad.gif
atrodo, nuoširdžiai stengiuos atbaidyt tą bėdą nuo savęs. imu knygą ir kai visai vaizdai sukas. bet, kad niekaip nepajėgiu susitvardyt nuo to blogumo...

Gal jau pripratai prie tos lexo dozės ir jau nebeveikia. O tu nenorėtum pabandyt savanorystės? Atsakomybės mažiau ir socialinius įgūdžius atgautum.
O dėl prisirišimo, tai aš irgi labai prieraiši. Bet kadangi gyvenimas buvo toks, kad teko neretai keisti ir gyvenimas vietas, ir draugus, tai kažkaip užsiauginau skūrą.
O dėl draugo, dar neseniai bendraujat, jei tau su juo įdomu tęsk. Ne kiekvienas toks greitas prisirišti ir pajausti, kad ir jam reikia to žmogaus.
Atsakyti
QUOTE(Lining @ 2015 01 30, 00:50)
Gal jau pripratai prie tos lexo dozės ir jau nebeveikia. O tu nenorėtum pabandyt savanorystės? Atsakomybės mažiau ir socialinius įgūdžius atgautum.
O dėl prisirišimo, tai aš irgi labai prieraiši. Bet kadangi gyvenimas buvo toks, kad teko neretai keisti ir gyvenimas vietas, ir draugus, tai kažkaip užsiauginau skūrą.
O dėl draugo, dar neseniai bendraujat, jei tau su juo įdomu tęsk. Ne kiekvienas toks greitas prisirišti ir pajausti, kad ir jam reikia to žmogaus.

Buvau ramesnė gi, negėriau to lexo nuolat. Beveik mėn buvau negėrus. Tiesiog dabar tokia stadija. Ko gero, analogiška Mėjai - yra priežastis - panaikinti nesugebu - vaistai iš galvos problemos neištrins.

Man labai labai svarbu draugai. Tik kad kam aš jiems, kai pati dėl jų piršto neįstengiu pakrutinti. Moku greitai susidraugauti, bet, dėl mano depresijų, kiek jų esu jau praradusi... Ir aš juos suprantu.

O šmaikštuolis (nesugalvojau dabar kaip kitaip pavadint)... "Santykiai" su juo vis šaltesni, ar kaip tai pavadint. T.y., ginčai nebe žaismingi, o rimtesni, atstumas didesnis.

Dėl savanorystės labai mąsčiau. Vis tik nenoriu, neturiu ūpo. Dabar man kaip tik reikia pinigų šaltinio, kad ir kaip tai žemiškai niekinga.

Ėmiau vėl labai jau čia daug apie save malti.

Atsakyti
QUOTE(Night13 @ 2015 01 30, 00:34)
Buvau ramesnė gi, negėriau to lexo nuolat. Beveik mėn buvau negėrus. Tiesiog dabar tokia stadija. Ko gero, analogiška Mėjai - yra priežastis - panaikinti nesugebu - vaistai iš galvos problemos neištrins.

Man labai labai svarbu draugai. Tik kad kam aš jiems, kai pati dėl jų piršto neįstengiu pakrutinti. Moku greitai susidraugauti, bet, dėl mano depresijų, kiek jų esu jau praradusi... Ir aš juos suprantu.

O šmaikštuolis (nesugalvojau dabar kaip kitaip pavadint)... "Santykiai" su juo vis šaltesni, ar kaip tai pavadint. T.y., ginčai nebe žaismingi, o rimtesni, atstumas didesnis.

Dėl savanorystės labai mąsčiau. Vis tik nenoriu, neturiu ūpo. Dabar man kaip tik reikia pinigų šaltinio, kad ir kaip tai žemiškai niekinga.

Ėmiau vėl labai jau čia daug apie save malti.

Draugų ir aš nemažai praradus, nes kiek gi gali kviest, jei vis atsisakau.
Tai malk, ar bijai, kad kas atpažins?
Atsakyti