Įkraunama...
Įkraunama...

Saulės kolektoriai ir baterijos - 3

QUOTE(Mindaugas7 @ 2025 05 01, 11:34)
Tai mano tos, kurios šešelyje, jos būtų ne dalinai, o pilnai šešėlyje. Tai kai būtų ne šešėlyje, tai gamintų apie 85-90 proc. efektyvumu, bet taip būtų tik nuo 14:30 val. Tai nori sakyti net ir visiškame šešėlyje (pilnai visas modulis pavėsyje), vis tiek gamintų elektrą?


Tai taip. Iki kokios 10 val, tai tos panelės pilnai šešėlyje ir šešėlis pamažu traukiasi. Taip kad ir pilnai šešėlyje esančios panelės gamina elektros energiją tik gerokai mažiau efektyviai 2x-3x prasčiau nei tos, kurios be šešėlio. Na čia su optimaizeriais. Jei panelės be optimaizerių, esant stipriam šešėliui, suveikus visiems diodams jos negamina visai, todėl optimaizerius vertėtų statyti ant šešėlius gaudančių panelių.
Papildyta:
Va, šio ryto optimaizerių ataskaita, kiek jie man leido pagaminti daugiau elektros energijos (4%), nei kad panelės be optimaizerių.

Priedas  11.jpg   52,96KB   0 Parsiųsta kartų
Papildyta:
Iš kitos pusės, jei yra pakankamai vietos ir yra galimybė montuoti daugiau panelių, tai vertinant pinigus, labiau apsimoka sumontuoti daugiau panelių be optimaizerių, nei už tą pat pinigų sumą, bet mažesnį panelių kiekį su optimaizeriais. Ta prasme, ta pat pinigų suma išleista ant didesnio panelių kiekio atsiperka greičiau, nei ant mažesnio panelių kiekio su optimaizeriais.
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo mintas: 01 gegužės 2025 - 11:49
QUOTE(mintas @ 2025 05 01, 11:48)
Tai taip. Iki kokios 10 val, tai tos panelės pilnai šešėlyje ir šešėlis pamažu traukiasi. Taip kad ir pilnai šešėlyje esančios panelės gamina elektros energiją tik gerokai mažiau efektyviai 2x-3x prasčiau nei tos, kurios be šešėlio. Na čia su optimaizeriais.
Priedas  11.jpg   52,96KB   0 Parsiųsta kartų

Suprantu, kad reikia optimaizerių kiekvienai pavėsyje esančiam moduliui. Štai kaip mano plokščias stogas atrodo. Tikrai daug pavėsio. Nori sakyti pavėsyje vis tiek gamins? Tarkime vieno modulio galia 440 W. Kiek jis 12 val. dienos būdamas pavėsyje, kuomet visiškai saulėta diena, gali gaminti?
Atsakyti
QUOTE(Mindaugas7 @ 2025 05 01, 12:03)
Suprantu, kad reikia optimaizerių kiekvienai pavėsyje esančiam moduliui. Štai kaip mano plokščias stogas atrodo. Tikrai daug pavėsio. Nori sakyti pavėsyje vis tiek gamins? Tarkime vieno modulio galia 440 W. Kiek jis 12 val. dienos būdamas pavėsyje, kuomet visiškai saulėta diena, gali gaminti?


Jei statysi paneles su optimaizeriais tai gamins, tikrai gamins, bet mažai, kol bus šešėlis. Kiek tas mažai, sunku pasakyti, pastatai panelę su optimaizeriu ir matai, o dabar tai spėliojimas iš tirščių. Aš nesu šioje sritį dirbęs, jokių eksperimentų atlikęs, mokslinių darbų šia tema rašęs, kad galėčiau įžvelgti tendencijas ir panašiai, galiu sakyti tik tai, kiek tai susiję su mano patirtimi, taigi, konstatuoju faktą iš savo patirties, kad net ir tokiame šešėlyje panelės su optimaizeriais dirbs. Pas mane panelės net naktį šviečiant lauko apšvietimui ir mėnuliui dirba, bet tas dirbimas, naktį 10kW elektrinė - 2W išduoda. Šešėlyje galia bus aišku didesnė, bet ant kiek, na čia jau sunku pasakyti. Jei be optimaizerių, aš į tokį šešėlį panelių stengčiausi nekišti, nes jos gali numušinėti visų likusių panelių gamybą, o su optimaizeriais, nu kol nepabandysi, tol nepasakysi ant kiek.
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo mintas: 01 gegužės 2025 - 12:55
QUOTE(Mindaugas7 @ 2025 05 01, 09:26)
Bet tik šešėliuoja ar rimtai dengia? Galvoju ant plokščio stogo statyti modulius. 4 vnt. būtų visą laiką ant saulės, o likę 4 saulės gautų tik nuo 14:30 val. iki saulėlydžio ir vienas 1/3 plokštumos nuo 12:30 val. ir nuo kokių 14 val. pilnai. Tai vakar iš akies primečiau, kad realiai išeitų apie 60 proc. efektyvumas, bet galvoju gal yra kokia programėlė. Štai tokią radau. Jį apie kitus reikalus, bet vis tiek leidžia tiksliau pasiskaičiuoti.

Man atrodo, kad rimtai šešėliuoja... Bet metinė gamyba nukenčia minimaliai. Va toks vaizdas būna pavasarį. Vasarą mažiau kliūna.


Pridėta:

Atsakyti
Pagalvojau, kad gal bus įdomu, kaip hibridiniuose inverteriuose nusistato akumuliatorių valdymas. Galiu pasakyti tik kaip Fronius GEN24 tai vyksta, bet manau, kad kažkas panašaus ir kituose inverteriuose. Taigi, mano nustatymai:

Priedas  222.jpg   65,1KB   0 Parsiųsta kartų

Ir kaip viskas veikia. Kol ESO tinkle yra elektra, tai akumuliatorius pakraunamas iki "SoC Maximum" pas mane nustatyta 90%, akumuliatoriaus krovimas vyksta iš SE (saulės elektrinės) energijos, kai pagaminama daugiau nei momentiškai suvartojama. Kai suvartojimas tampa didesnis nei pagamina SE tuomet trūkstamas energijos kiekis imamas iš akumuliatoriaus ir akumuliatorius iškraudinėjamas iki "Reserve Capacity" - pas mane 20%. Jei akumuliatorius pilnai išsikrovė iki 20%, mano inverteris išjungia jėgos dalį ir toliau namo poreikiams elektra imama iš miesto tinklų.

Jei miesto tinkle elektros energijos tiekimas nutrūksta, tai akumuliatorius gali būti iškraunamas iki "SoC Minimum" pas mane nustatyta 5% ir tuomet išnaudojama akumuliatoriaus talpa nuo "SoC Maximum" iki "SoC Minimum". Taigi, net jei esant elektros tiekimui ESO tinkluose akumuliatorius bus išsikrovęs iki mano nurodyto minimumo 20%, dingus elektrai aš vis dar turėsiu rezervo 15% iki akumuliatorius išsikraus iki 5%.

Kadangi mano akumuliatoriaus talpa labai maža, tai primečiau, kad jei leisiu jį iškraudinėti ne daugiau kaip 500W galingumu, tai jo naudojamos talpos vos vos užtenka nuo saulės gamybos pabaigos iki kitos gamybos pradžios, todėl nematau reikalo akumuliatorių leisti iškraudinėti didesniu galingumu. Leidus iškrauti didesniu galingumu akumuliatorius tik greičiau išsikraus, todėl apribojau maksimalų nuo akumuliatoriaus nuimamą galingumą iki 500W nustatymais kurie taipogi matosi "print screene". Šiuo atveju, jei nedirbant SE suvartojamas namo galingumas neviršija 500W, tai visas vidinis suvartojimas padengiamas iš akumuliatorių. Jei namo suvartojimas tampa didesnis, tai iki 500W galia padengiama iš akumuliatorių, o likusi galia nuiminėjama nuo ESO tinklų.

Bet kokiu atveju, pagrindinė mano akumuliatorių paskirtis yra rezervinis maitinimas, tad toks vartojamo galingumo sumažinimas, bei naudojamų akumuliatoriaus ribų sumažinimas leis prailginti akumuliatoriaus eksploatacijos laikotarpį, o dingus elektros tiekimui ESO tinkluose, esu įsitikinęs, kad pasijungęs prie inverterio nustatymų, galėsiu nesunkiai padidinti panaudojamą akumuliatoriaus talpą iki maksimalių dydžių (5%-100%, nes Fronius inverteris neleidžia akumuliatoriaus iškrauti žemiau 5%).

Taipogi "Time-de­pend­ent bat­tery con­trol" dalyje galiu nustatyti kada akumuliatorius būtų pakraunamas nurodytu, kad ir maksimaliu galingumu, elektros energiją imant net iš ESO tinklų, bei iškraunamas nurodytu galingumu, elektą atiduodant į ESO tinklus, kas būtų naudinga "Net Bilingo" atveju. Man tai neaktualu, tad labai į tai nesigilinau. Vis tik, rankomis kiekvieną dieną šių parametrų neprikaitaliosi, pagal biržos įkainius. Meistras ankščiau minėjo, kad Fronius žada šį reikalą artimiausioje ateityje automatizuoti. Tokio funkcionalumo pakolkas "rankomis neteko čiupinėti", nors savitarnos svetainėje yra galimybė įsigyti "Premium" prenumeratą, ir jos "bonus" sritį jau teko matyti punktą " Set flexible energy tariff - Select a flexible consumption tariff to use electricity when it is most cost-effective." Gali būti, kad būtent tas funkcionalumas ir bus, bet kadangi "premium" paslaugos nepirkau, garantuoti dėl šio punkto negalėčiau.
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo mintas: [b!]Vakar[/b!], 17:46