
Cistitas - nemaloni, dažnai pasitaikanti liga
Daugelis žmonių bent vieną kartą yra sirgę šlapimo
pūslės uždegimu, tačiau šios ligos sukeliamus nemalonius pojūčius galima susilpninti ir ligos išvengti.
KAS SUKELIA CISTITĄ?
Moterys serga dažniau už vyrus. Apie 60 proc. atvejų cistitas yra bakterinės kilmės. Dažniausiai jį sukelia žarninė lazdelė, kuri patenka ant tarpvietės iš virškinimo trakto. Nuo tarpvietės bakterijos patenka į šlapimo pūslę, joje pradeda daugintis, sukeldamos uždegimą. Jaučiamas deginimas ir stiprus noras šlapintis. Likusiems 40 proc. ligą sukelia ne bakterijos, o skysčių trūkumas, lytiniai santykiai, kontraceptinės priemonės, tam tikras maistas, kvapnios medžiagos, pienligė ir kt.
KAS JUO SERGA?
Cistitu nors kartą perserga daugiau kaip pusė visų moterų. Dažniausiai serga moterys nuo 18 iki 35 metų, tačiau ligos atvejų pasitaiko ir kitose amžiaus grupėse. Manoma, kad polinkis sirgti cistitu gali būti paveldėtas. Kai kurių moterų išeinamoji anga atsiveria arčiau šlapimkanalio, t.y. trumpesnė tarpvietė, todėl bakterijoms lengviau patekti į šlapimo pūslę. Tačiau pagrindiniai rizikos faktoriai šiai ligai vystytis yra :
1. Nepakankama higiena. Kai per retai apsiplaunama tarpvietė arba po tuštinimosi šluostomasi neteisinga kryptimi.
2. Lytiniai santykiai. Jų metu bakterijos patenka nuo tarpvietės į šlapimkanalį ir juo kyla į šlapimo pūslę. Taip pat šlapimkanalis gali būti pažeidžiamas tiesiogiai.
3. Kontraceptinės priemonės. Gimdos kaklelio diafragmos naudojimas didina cistito riziką, nes keičiasi natūralus šlapimo pūslės ir šlapimkanalio kampas bei pasunkėja pūslės išsituštinimas.
4. Sporto treniruotės. Prakaituojant ir vilkint sintetiniais, prakaito nesugeriančiais drabužiais, bakterijoms daugintis susidaro tinkamos sąlygos.
5. Vidurių užkietėjimas. Kuo rečiau tuštinamasi, tuo didesnė bakterijų koncentracija susikaupia žarnų turinyje, daugiau jų patenka ant tarpvietės.
6. Nėštumas. Net ir normalaus nėštumo metu vykstantys hormoniniai kitimai padidina pavojų susirgti inkstų uždegimu. Vystosi infekcinis procesas šlapimo pūslėje. Ši būklė reikalauja skubaus gydymo.
7. Maitinimosi įpročiai. Labai aštrus maistas gali sudirginti šlapimo pūslę.
8. Skysčių trūkumas. Geriant per mažai vandens, šlapime atsiranda nuosėdų, kurios sukelia šlapimo pūslės spazmus.
KAIP ELGTIS, KAI LIGA VIDUTINIO SUNKUMO
Jei jūs sergate nebakteriniu cistitu, imkitės šių priemonių ir po kelių valandų turėtumėte pasijausti geriau:
1. Išgerkite skausmą malšinančių vaistų.
2. Gerkite po stiklinę vandens kas 20 min. 2 valandas.
3. Ant strėnų ir tarp kojų įsidėkite po butelį su karštu vandeniu. Tai sumažins skausmą ir sustabdys bakterijų augimą.
KAI LIGA SUNKI
Kreipkitės į savo šeimos gydytoją. Iš pradžių jums ištirs šlapimą, po to parinks antibiotikus. Gydymo kontrolę patikėkite urologui.
CISTITO PROFILAKTIKA
1. Po tuštinimosi šluostykite tarpvietę teisinga kryptimi - iš priekio į užpakalį.
2. Eidama į tualetą, prisipilkite butelį šilto muiluoto vandens. Po tuštinimosi nuplaukite tarpvietę, pildama vandenį iš priekio link išeinamosios angos.
3. Visada nusišlapinkite po lytinių santykių.
4. Abu partneriai prieš ir po lytinių santykių turi apsiplauti.
5. Kasdien išgerkite mažiausiai 6 stiklines vandens.
6. Pasirinkite tualete tinkamiausią jums padėtį, kad šlapimo pūslė liktų tuščia.
7. Nevenkite dažniau nueiti į tualetą. Laukiant susidaro palankesnės sąlygos daugintis bakterijoms.
8. Nenaudokite tokių intymios higienos priemonių, kurios gali sudirginti pūslę.
9. Vilkėkite tik medvilninėmis kelnaitėmis, venkite labai aptemptų kelnių.
KITOS GYDYMO PRIEMONĖS
1. Meškauogės lapai (Arctostaphylos uva-ursi) pasižymi šlapimo takus dezifenkuojančiu ir šlapimą varančiu poveikiu.
2. Dirvuolės (Agrimonia eupatoria) nuoviras pasižymi šlapimą varančiu, analgetiniu poveikiu.
3. Asiūklis (Equisetum arvense) - diuretikas, hemostatikas. Vartojami ekstraktai, užpilai.
Papildyta:
Ir dar vienas... Informacija gali kartotis tik truputėlį skirtingi požiūriai
Cistitas dažna ir erzinanti liga. Tinkamo gydymo svarba
Dažnas noras šlapintis, net neseniai pasišlapinus, deginantis pojūtis pūslėje, skausmas, diskomfortas viršgaktinėje srityje, neišsimiegojimas dėl dažno kėlimosi naktį, kartais ir karščiavimas, kraujas šlapime... Tai cistito požymiai.
Cistitas šlapimo pūslės gleivinės uždegimas dažna ir erzinanti liga. Ja serga įvairaus amžiaus, lyties, profesijos žmonės, tačiau dažniausiai moterys. Apie 2040 proc. moterų bent kartą gyvenime serga cistitu.
Šlapimo pūslės uždegimas lengvai ir greitai pagydomas, kartais organizmas jį įveikia pats, be jokių vaistų. Deja, jei liga kartojasi ir tampa lėtinė, tai tampa problema, tiek dėl varginančių simptomų, tiek dėl išsivystančių komplikacijų. Apie šios ligos gydymą kalbamės su Vilniaus universitetinės Antakalnio ligoninės Urologijos skyriaus gydytoju urologu doc. Laimučiu ANDREIKA.
Ar cistitas yra aktuali problema ir kokios jo pasikartojimo priežastys?
Cistitu, kaip pirmine liga, dažniausiai serga moterys. Tai lemia jų šlapimo takų anatomijos ypatumai, t.y. trumpa šlaplė, esanti netoli išangės, iš kurios bakterijos lengvai patenka į šlaplę ir šlapimo pūslę.
Vyrų cistitas dažniausiai yra antrinė liga kitų ligų, pvz., prostatito, uretrito, akmenligės, komplikacija.
Paprastai šlapimo takų infekcijos sukėlėjai (tai dažniausiai E. coli, taip pat S. saprofiticus, Klebsiela, P. mirabilis) patenka iš žarnyno.
Sąlygos, skatinančios sirgti cistitu, yra higienos nesilaikymas, peršalimas, vidurių užkietėjimas, ginekologinės ligos ir pan.
Kaip gydomas cistitas?
Cistitas gali būti ūminis ir lėtinis. Visų pirma svarbu tinkamai gydyti ūminį. Geriausia atlikus šlapimo pasėlį skirti antibiotikų pagal antibiotikogramą (t.y. nustačius jautrumą antibiotikams). Gydyti būtina 1014 dienų. Paprastai cistito sukėlėjai būna jautrūs ir skiriama fluorchinolonų, pvz., ciprofloksacino (po 0,250,5 g 2 kartus per dieną), sulfanilamidų, pvz., trimetoprimo-sulfametoksazolio (160/800 mg 2 kartus per dieną), amoksicilino vieno arba su klavulano r.( 0,5 g 34 kartus per dieną).
Kaip gydoma, jei cistitas recidyvuoja?
Išgydžius ūminį cistitą, skiriama ilgalaikė profilaktika, dažniausiai nitrofurantoinais (furadoninu, uvaminu) arba kitais antibakteriniais vaistais, kuriems jautrus sukėlėjas. Gydoma mažomis dozėmis kartą per dieną (prieš miegą) ar tris kartus per savaitę.
Kartais moterims cistito simptomai kartojasi po lytinių santykių. Reikia priminti, kad po lytinių santykių būtina pasišlapinti. Jei tai nepadeda, kartais rekomenduojamos vienkartinės antibiotikų dozės po santykių.
Vartojami ir augaliniai preparatai. Tai šlapimą išskyrimą skatinančios ir dezinfekuojamosios medžiagos: meškauogės, takažolės, petražolės.
Kitas dalykas, kurio svarbu nepamiršti, tai, kad, jei šlapimo terpė yra šarminė, liga sunkiai pagydoma. Normaliai šlapimo pH turi būti apie 6,5, todėl skiriamos šlapimą rūgštinančios medžiagos: dar ūminiu periodu vitamino C, po 1 tab. 23 k./d. Dėl tos pačios priežasties tinka ir spanguolės. Citrinos, nors ir rūgščios, šlapimą šarmina, todėl netinka.
Anksčiau taikytų plovimų, instaliacijų atsisakoma, kartais gydoma šildomosiomis vonelėmis.
Kokias klaidas paprastai daro žmonės, sergantys cistitu?
Merginos vaikšto žiemą plonai apsirengusios. Šiltai rengtis turėtų būti nepamirštama taisyklė.
Patartina nesimaudyti šaltame vandenyje.
Būtina vartoti pakankamai skysčių. Žmogui, sveriančiam 75 kg, reikia apie 2,5 l per parą, jei karščiuoja dar daugiau. Be to, pakankamai geriant dažniau šlapinamasi, taip bakterijos natūraliu būdu greičiau pašalinamos iš šlapimo takų.
Dažnai žmonės, sergantys cistitu, bijo šlapintis ir geria nedaug, taip tik trukdo sau pasveikti.
Mitybos principai sergant cistitu turėtų būti: pakankamai skysčių, silpnai rūgštūs maisto produktai, vengti keptų, rūkytų, skatinančių vidurių užkietėjimą maisto produktų.
Ką svarbu žinoti gydant cistitą?
Svarbu nepamiršti ieškoti cistito priežasties, ypač jei liga kartojasi.
Cistitą gali sukelti ir specifiniai, pvz., tuberkuliozės, ar lytiniu keliu plintantys sukėlėjai. Šlapimo pūslės uždegimas gali būti ir neinfekcinis: radiacinis, cheminis, intersticinis, taigi svarbi anamnezė.
Būtina atskirti ir nuo navikinių ligų.
Moterims, kaip jau minėjau, pasikartojančio cistito priežastis gali būti ginekologinės ligos, todėl reikia ginekologo konsultacijos.
Jei cistitas kartojasi vaikui, svarbu tirti, ar nėra šlapimo takų anomalijų, refliukso.
Vidurių užkietėjimą taip pat reikia įveikti, tai ypač dažna vyresnių žmonių cistito priežastis.
Moterys dažnai išsigąsta hemoraginio cistito, kuris paprastai greitai praeina paskyrus tinkamą antibakterinį gydymą, tačiau vis dėlto po savaitės būtina cistoskopija. Be to, kartais hemoraginis cistitas atsiranda dėl traumos, o pacientės nepasisako.
Jei, atlikus cistoskopiją, randama opa, būtina biopsija.
Cistitą imituoti gali kita būklė cistalgija, kurios klinika tokia pati, kaip cistito, bet, atlikus cistoskopiją ir kitus tyrimus, pakitimų nerandama. Tuomet iš esmės keičiama gydymo taktika.
Apskritai, jei cistito priežastis neaiški ir nėra galimybių atlikti būtinų tyrimų, reikėtų konsultuotis su urologu.
Gamtos pagalba moterims
Cistitas gydomas antibakteriniais vaistais. Jų turėtų paskirti gydytojas, atsižvelgdamas į simptomus, tyrimus ir ligos eigą. Antra svarbi šlapimo pūslės uždegimų gydymo priemonė - tai šlapimo takų dezinfekuojamosios medžiagos. Daugelis jau iš patirties žinome naudingą meškauogių ir petražolių arbatų poveikį. Tačiau dėl blogo skonio tikrai reta kuri gali gerti jų ilgesnį laiką. O siekiant, kad šlapimo pūslė taptų visiškai sveika, reikia dezinfekuojamųjų arbatų gerti 1-2 mėnesius, o kartais ir iki pusės metų. Skani dezinfekuojamoji priemonė - spanguolių uogos ar sultys. Tačiau jų turime ne kasdien. Be to, sultys dažniausiai būna su cukrumi. O saldūs gėrimai nelabai tinka, nes skatina mielių grybelių augimą ir sudaro palankias sąlygas infekcijai plisti šlapimo takuose.
Šiuo metu Lietuvos vaistinėse galima įsigyti Suomijoje pagaminto originalaus preparato Care Lady. Tai spanguolių ekstrakto ir rykštenių ekstrakto tabletės. Rykštenės papildo ir sustiprina dezinfekuojamąjį ir gydomąjį spanguolių poveikį. Care Lady yra veiksmingas natūralus uroseptikas. Jo sudėtyje esančios medžiagos neleidžia bakterijoms prikibti prie šlapimo takų gleivinės. Rykštenės skatina šlapimo išsiskyrimą, todėl bakterijos nenusėda ir pašalinamos kartu su šlapimu. Care Lady atpalaiduoja šlapimo pūslės spazmus ir mažina skausmą. Tabletėse yra natūralaus vitamino C ir kitų antioksidacinių, uždegimą mažinančių, gleivinių atsparumą didinančių ir gijimą greitinančių medžiagų. Care Lady veikia visapusiškai: saugo šlapimo takus nuo bakterijų, o susirgus padeda greičiau pasveikti ir visiškai išgyti. Todėl Care Lady reikėtų pradėti vartoti kuo anksčiau, tik pajutus pirmuosius uždegimo požymius. Taip sustabdomas infekcijos plitimas ir greičiau pasveikstama. Vartojant kartu su antibakteriniais vaistais, Care Lady sustiprina jų poveikį ir greitai palengvina nemalonius simptomus: skausmą ir norą dažnai šlapintis. Care Lady tabletes patogu vartoti ir ilgą laiką, siekiant išgydyti lėtinius uždegimus bei išvengti šlapimo takų infekcijų pasikartojimo.