Įkraunama...
Įkraunama...

Lavinamieji žaidimai

Vaikai mokosi kalbos, klausydami juos supančio pasaulio garsų, pažindami ir atsiliepdami į juos. Čia rasi keletą būdų, kaip paskatinti savo vaiką kalbėti, paspartinti kalbos raidą.

Kalbėk su savo vaiku visą dieną. Pasakok jam apie viską, kas jį supa. Apibū-dink, įvardyk ir aiškink jam viską, ką daro. Tyrimai parodė, kad nuo žodinio bendravimo kokybės ir kiekio tiesiogiai priklauso, kaip greitai tavo vaikas iš-moks kalbėti.
Mokyk vaiką kalbos ritmo. Dainuok vaikui daineles, skaityk vaikams skirtus eilėraštukus, mokyk jį įvairių muzikinių ir ritminių žaidimų – taip lavinsi vaiko jautrumą garsams, jų taktui ir ritmui.

Skaityk savo vaikui. Kuo anksčiau pradėk jį pažindinti su įvairių rūšių gera li-teratūra. Įgyvendink tradiciją skaityti vaikui kasdien.

Nuo pat gimimo vaikai dievina, kai su jais kalbama, o labiausiai mėgsta, kai kalbantis asmuo žiūri tiesiai į juos. Tyrimai parodė didelę priklausomybę tarp tėvų „pokalbiams“ su mažyliu skiriamo laiko ir intelektinės vaiko raidos.

Maži vaikai labai mėgsta žiūrėti į savo atvaizdą. Jie tam gali skirti daug laiko ir su malonumu jį tyrinėti. Viskas, ko reikia tokio amžiaus kūdikiui – blizgus paviršius, kuriame gali save apžiūrinėti, arba… daug tokių paviršių. Čia rasi keletą paprastų idėjų žaidimams su veidrodiniais atspindžiais. Jie tikrai patrauks tavo mažylio dėmesį.

Paimk mažylį ant rankų, laikyk jam prieš akis kokį nors daiktą blizgiu pavir-šiumi. Tai gali būti veidrodis, blizgus „auksiukas“ ar „sidabriukas“, blykčio-jantis kompaktinis diskas. Stebėk vaiko reakciją į šviesos atspindžius. Gal jis net bandys pagauti prieš jį šokančius vaizdus. Taip pat gali atsisėsti su mažyliu prieš veidrodį, priglausti savo veidą prie jo veiduko. Pradėk rodyti gri-masas ir žiūrėk, ką jis daro. Rezultatas tikriausiai sužavės jus abu.

Žaidimai su veidrodiniais atspindžiais puikiai tinka kelionei automobiliu arba lėktuvu. Įsidėk į rankinuką kelioninį veidrodėlį arba rask kokį blizgų daiktą žaisti skrydžio metu. Puikiausia pramoga mažyliui taip pat taps paprasta aliuminio folija nuo žurnalo ar reklaminio laikraščio pakuotės, šaukštelis, pa-galiukas, tavo krutantis pirštas.  

Reikalinga:

• mažas plastikinis nedūžtantis kelioninis veidrodėlis,
• vidutinio dydžio plastikinis nedūžtantis kelioninis veidrodėlis,
• kompaktinis diskas,
• įvairių spalvų blizgus pakuočių popierius,
• aliuminio folija.

Žaidimai su veidrodiniais paviršiais mažylį išmoko suvokti savo kūną bei to-bulinti mimiką. Laikyk šiuos žaidimus vizualiais tavo vaiko „pokalbiais“ su savimi pačiu ar su tavimi.

Kubeliai – idealus žaislas mažiems vaikams, nes jie gali virsti tuo, kuo tik vaikas panori. Jie gali tapti namu, bokštu, miesteliu – galimybės neriboja-mos. Klasikiniai kubeliai gaminami iš medžio stačiakampių. Toks pirkinys – labai gera investicija. Panašių kubelių gali pasigaminti ir iš paprastų kartono dėžučių.

Kad pagamintumei kartono kubelių rinkinį, kaupk visų dydžių įvairias kietas dėžutes: pakus nuo pieno bei grūdinių produktų, stangrius sauskelnių pakus, batų, dovanų, papuošalų ir kosmetikos dėžutes. Kiekvieną pakuotę sutvir-tink, prikimšdama glamžytų laikraščių. Dėžutes laikyk sandariai uždarytas. Jei nori, gali jas apklijuoti faneros imitacija.

Tavo vaikas šiuos kubelius gali paversti bokštu, klojimu, garažu, oro uostu, pilimi – jis tikrai sugalvos, kuo. Pridėk jam įvairių žaidimo reikmenų – gumi-nių ar plastikinių žvėrelių, transporto priemonių, mažų lėlyčių ir žmogeliukų. Fotografuok savo vaiko sukurtus statinius, vėliau kartu juos aptarkite.

Reikalingi:

• įvairios skirtingo dydžio kietos kartono dėžutės: pieno, grūdinių pro-duktų, sauskelnių pakai, batų, dovanų, papuošalų bei kosmetikos dėžės ir dėžutės,
• laikraščiai,
• juostelė,
• apdailos popierius (pagal pageidavimą),
• papildomi reikmenys.

Kurdamas kubelių statinius, vaikas naudoja savo žaidimui plano, įžvalgos, problemų sprendinių, matematikos, fizikos elementus. Vaikui augant, jo žaidimai kubeliais tampa vis sudėtingesni. Dėliodamas kubelius jis gali atspindėti savo potyrius, pavaizduoti vietas, kuriose lankėsi ar kur ruošiasi vykti, taip pat daiktus, apie kuriuos skaitė arba kuriuos kuria jo vaizduotė.

Demblys, susiūtas iš įvairiarūšių audinių gabalų, puikiai lavina tavo vaiko lytėjimo pojūčius. Leisk mažyliui ant jo pagulėti vien tik su sauskelnėmis. Toks demblys – puikus sumanymas, kurį gali įgyvendinti mėgėjas siūti – kas nors iš tėvų, senelių, močiučių, giminaičių ar draugų. Tai puiki dovana mažyliui.

Susiūk skirtingiausių medžiagų skiautes – šilko, satino, veliūro. Stenkis pa-rinkti kontrastinių spalvų ar gyvų raštų skiautes, kad mažyliui patiktų ne tik liesti, bet ir apžiūrinėti šį demblį. Iš kitos pusės prisiūk dygsniuotą pamušalą, apsiūk jį audiniu. Ištiesk demblį ant grindų šiltame, be skersvėjų kambaryje arba lauke. Leisk mažyliui tyrinėti šias skirtingas faktūras. Kalbėk su juo apie tai, ką liečia. Kiekvienos audinio skiautės individualias savybes apibūdink tokiais žodžiais kaip „švelnus“, „minkštas“, „šilkinis“, „purus“, „kailis“, „šiurkštus“, „nelygus“.

Reikalingi:

• skirtingų spalvų ir raštų įvairiarūšių medžiagų 15 cm dydžio skiautės,
• dygsniuotasis pamušalas,
• medžiaga pamušalui apsiūti,
• adata ir siūlas.

Naujagimio veikla tyrinėjant įvairiarūšes medžiagas leis pojūčiais suvokti minkštą, kietą, šiurkščią ir švelnią faktūras, klasifikuoti jų rūšis.
Atsakyti
tikrai užsiėmimas geras. Vakar jau pakišau mažiui kompaktinį diską - tai žiūrėjo net išsižiojęs  ohmy.gif ir labai norėjo paragauti. Prie veidrodžio irgi prieinam, tik sunku laikyti jau darosi  ;D. Tai sakiau reikės prie šliaužiojimo arenos (grindų) kaip nors veidrodį įtaisyti, tegu bendrauja.
O dėžes tai būtinai pradėsiu kaupti ir medžiagas rankioti.
Labai ačiū, Gintarę, už idėjas.  :)
Atsakyti
As nusipirkau knygele "Kudikiu smegenu manksta". Ji skirta iki vieneriu metu. Ji skirta kudikiams iki vieneriumetu. Ten suskirstyti zaidimai pagal menesius. Tai visai idomiu dalykeliu yra. Dalis aiksu zinomi zaidimai, bet kitu as su savo maze nebuvau isbandzius.
Atsakyti
Cia keletas lavinamuju zaidimuku vaikuciams 12-15 men. amziaus:

;D “Sedi Stepas dezeje”:
Sitas zaidimas vysto motorinius igudzius. Deklamuokite eilerastuka ir ir atlikite atitinkamus judesius.
Sedi stepas dezeje, dezeje (susukite desines rankos kumsti ir paslepkite jame nyksti)
Lisk, Stepuk, tu is dezes (pabelskite I savo kumsti kairiaja ranka)
Viens du trys – greiciau islisk (belskite)
Stai ir jis - atverk duris! (issaukite nyksti is kumscio).

Gydytojai teigia, kad pirstu ir ranku judesiai daro teigiama poveiki smegenu vystymuisi.

;D “Velai gulsi”
Laikykite vaika ant keliu ir deklamuokite si eilerastuka. Pakelkite aukstyn jo rankutes su lig zodziu “aukstas” ir nuleiskite sulig “zemas”.

Velai gulsi –  Mazas liksi.
Anksti gulsi – aukstas uzaugsi.
Tokie ir panasus zaidimai stiprina emocini rysi tarp jusu ir vaiko.

;D “Viens du trys, bumpt”
Pasisodinkite mazyli ant keliu. Sakykite: “viens du trys bmpt”. Su lig zodziu bumpt – svelniai susidauzkite savo ir vaikelio kaktomis, paskui nosimis, keliais, skruostais ir t.t..

Lytejimas stimuliuoja smegenis, kad jos isskirtu svarbius augima skatinancius hormonus.

Is knygos "1-2 metu vaiko smegenu manksta", Jackie Silberg
Atsakyti
Lavinamieji uzsiemimai 15-18 men. vaikams:

biggrin.gif “Knygutes skaitymas”
Skaityti knygute 1-2 metu vaikui yra sunku. Svarbu zinoti, kad toksvaikas ramiai issedeti tegali 2-4 minutes. Kad jam butu idomiau – knygutes herojaus varda pakeiskite vaiko vardu.
Tokio amziaus vaikuciams labia patinka knygutes, kuriose butu sveikinamasi ir atsisveikinama   smile.gif
Dar jiems labiau patinka knygutes su paveiksliukais, kuriuose vaizduojami jam pazistami vaizdai – valgo, vaiksto, miega…

;D“Myliu myliu glust”
myluodami, glostydami mazyli ypac svarbu tuomet, kai jam gresia vienoks ar kitoks pavojus. Jei mazylis nuklysta ten, kur jam negalima – paimkite ji ant ranku, pamyluokite, tuo paciu paaiskinkite, kad ci eiti negalima, nes yra pavojinga. Tokiu atveju vaikutis jausis esas saugus.
Paimkite meskiuka (lelyte ar kita zaisla) ir prisiglauskite “myliu myliu spust, prie sirdele glust”, po to paduokite zaisliuka vaikui.

;D“Prie sodo vartu”
Pasisodinkite mazyli ant keliu. Idekite jo rankute I savo ranka ir parodykite, kaip sulenkti pirstukus ir suspausti kumsti. Sakykite eilerastuka:
Stovi (vaiko vardas) prie sodo vartu,
Stovi mazutis prie sodo vartu,
Tu atverk vartus ir ileisk vidun.
(parodykite kaip isskleisti kumsti)

Kai kumstis isskleistas – pakutenkite delniuka ir pabuciuokite pirstukus.
Kartokite si zaidima ir netrukus mazylis, isgirdes “atverk” pats isskleis kumstuka.

;D“Cypy cypu”
Tai zaidimas, lavinantis motorinius gebejimus. Pasisodinkite ant keliu ir judinkite vaiko pirstukus pagal rimuota eilerasti:
Cypu cypu (reikia kalbeti kaip visciukui… ;D)
Kud kud kuda
Labas rytas, ponia vista,
Kiek vaikuciu tu turi? (pakelkite 10 vaiko pirstuku)
Geltonpukiu – keturi (nuleiskite 4 pirstukus ir nyksti iskelkite)
Rudaplaukiu keturi (nuleiskite 4 kitos rankytes pirstukus)
O kanapetu ir raibu – tik 2 mazu (palieskite kiekvienos rankos nyksti)
Ak kaip as juos myliu! (pabuciuokite nykscius)


Tai tokie juokingi, meilus zaidimukai  ;)
Atsakyti
na gerai, dar truputi...
Zaidimai 18-21 men vaikams:

[smiley=flowerface.gif]“Katyte ir pelyte”
Pasakykite maziukui, kad esate maza maza pelyte, o vaikelis – katinas, kuris nori jus pgauti.
Paaiskinkite, kad pelyte cypsi “cypt cypt”, o katinas miauksi “miau miau”.
Atsitupkite ant grindu ir sakykite “Tu mane nepagausi!” Imkite greitai sliauzti ir paraginkite vaika jus pagauti. Kai vaikas supras kaip zaisti zaidima – pasikeiskite vaidmenimis..

Mankstinimasis suformuoja ir sustiprina nervu sistemo grandis, butinas mokymosi gebejimams issivystyti ateityje.

[smiley=flowerface.gif]“Virsuje ir apacioje”
Atsiseskite kertu ant grindu. Pastatykite is kaladelio boksteli. Padekite zaisla ant ju  tardami “Zaislas yra virsuje”. Nuverskite zaisla nuo boksto virsaus tardami “Zaislas yra apacioje”.
Leiskite mazyliui isbandyti.
Toks zaidimas pades suvokti vaikui “virsuje – apcioje” ir pan.


[smiley=ghost.gif]“Isivaizduojamas draugas”
paimkite popierini puodeli ir išpjaukite maza apskritima sone. Skyle turi buti tokio dydzio, kad galetume prakisti pirsta. Jusu pirstas taps lelytes nosimi. Nupiekite akis, burna  ir kalbekite lelytes balsu su vaiku. Klauskite paprastu klausimu “ar as tau patinku?” “koks tavo vardas” ir pan. Tegul lelyte pasako apie vaik ka nors gero.

[smiley=flowerface.gif]“Tu ypatingas”
ugdykite vaiko klausimosi igudzius deklamuodami kad ir toki eilerastuka:
pazistu viena zmogeliuka,
ypatinga zmogeliuka.
Kas jis, pasakyk greiciau?
Ogi tu, kas daugiau ! (Apsisukite ir parodykite i savo vaika)

Paprasykite vaikucio suktis  [smiley=000133.gif], kol sakote eilerastuka. Dar karta pasakykite eilerastuka, tik uzuot sukesi – paplokite [smiley=899.gif], pasokite  [smiley=dance1.gif], plasnokite  [smiley=fly.gif]…
Atsakyti
Jurgut, o cia lietuviska knygute? Yra knygynuose pirkti? Kokd pavadinimas?
Atsakyti
QUOTE
Jurgut, o cia lietuviska knygute? Yra knygynuose pirkti? Kokd pavadinimas?


"1-2 metu vaiko smegenu manksta", Jackie Silberg
Beje pirkau as ja Kaune, Laisve al.  ;)
Atsakyti
O nenorit savo vaika auginti pagal Domana, tada jis taps genijumi  ;D ;D ;D

Istrauka is straipsnio:  Domanas tvirtina, kad vienų metų vaiką lengva išmokyti ne tik skaityti ar skaičiuoti, bet ir 1 -2 užsienio kalbų. Pusantrų metų vaikas gali groti pianinu, smuiku ar kitu instrumentu. Be intelektinio, daug dėmesio skiriamas fiziniam ugdymui. Neabejojama, kad naujagimį lengva išmokyti plaukti (net jei tėvai nemoka). Su kūdikiu užsiiminėjant nuo gimimo, po mėnesio jis gali šiek tiek pašliaužti pats. Pusantrų metų vaiką galima mokyti gimnastikos, baleto elementų arba išmokyti taip kristi nuo kopėčių, kad neužsigautų.

Placiau skaitykite http://www.tavovaikas.lt/genijus.htm
Atsakyti
As tai tiesa pasakius pakraupus nuo tokios "metodikos"  :o
Man tai grynu gryniausias vaiko kankinimas. As manau vaikas visko savo laiku ismoks. Gerai, kad dar i mokykla nuo pusantru metu nerekomenduoja leisti  :-/
Atsakyti
As va nebent ant kojos moku supt - maniskiui 4,5 men, bet jau vis tiek patenkintas smile.gif :

Josim josim i turgeli
Nusipirkti pyragelio
Josim josim i turgeli
Nusipirkti pyragelio
Pirksiu dideli - nesuesiu
Pirksiu maza - nepriėsiu
Pirksiu vidutėnį
kaip ratų tekėnį!

cia tipo zemaitiskai  ;D
Atsakyti
Jei jau prisiminem liaudies kuryba  ;)

Supavimai, mylavimai

Sakant zaidinima, vaikas supamas ant ranku. Ties zodziais "pasmukst", "bumpt" - metamas ant lovos ar kt. minksto baldo.

Kepu kepu kepaleliai

Kepu kepu kepaleliai ,
Didi mazi raguoleliai,-
Pasmukst po peciaus.

Bite rite baltarage

Bite rite baltarage,
Oras voras be ragu.
- Kur tu eisi?
- I Pilviski.
- Ka ten pirksi?
- Trumpakiski.
Bumpt!

Kur buvai, katele

- Kur buvai, katele?
- Kamarelej.
- Ka veikei?
- Pieneli lakiau.
- Ar man palikai?
- Palikau.
Kai sokau per langeli,
Isliejau pieneli.
- A skac, a skac, a skac!
Vaikutis glostomas, o tariant "a skac, a skac", kutenama jo pazastele.

As saviske ir dabar metau, tik baisu, kad lova nesuluztu.  ;D
Atsakyti