Šiek tiek (o gal ir nemažai?

) mano įspūdžių ir aktualios informacijos iš Peterburgo (
informacija aktuali 2017 m. birželio mėn.). Gal kam pravers
Dėl daug klausimų sukėlusios
registracijos būtinumo atvykus į miestą - atvykusi į miestą nesiregistravau, nusprendžiau surizikuoti, nors informaciją toliau liko ne iki galo aiški turizmo agentūroje gavau lapuką su informacija, kad būtina užsiregistruoti 7 dienų bėgyje, o ant migracijos kortelės (pildoma įvažiuojant į Rusiją) buvo nurodyta, kad per 3 darbo dienas (nežinau, gal tų kortelių yra prispausdinta labai daug dar iš seniau, dalino autobuso vairuotojas, gal ten ta informacija jau pasenusi, neklausinėjau). Kai tikrino pasą išvažiuojant iš šalies Rusijos pusėje tik paklausė, kuriame mieste buvau apsistojusi ir viskas, nieko daugiau neklausinėjo. Beje,
dėl migracijos kortelės užpildykite ją pasienio punkte dar iki prieidami prie langelio (jeigu vykstate autobusu ir ją gavote iš vairuotojo), nes pasienio punkte prie langelio ją jau reikia paduoti užpildytą antspaudavimui, kitaip tiesiog užlaikysite eilę, taip pat patarčiau pasiimti iš vairuotojo bent vieną papildomą (jeigu važiuojate autobusu), jeigu suklystumėte bepildydami.
Pats miestas pasirodė tikrai labai sutvarkytas, švarus, centre teko matyti vos vieną kitą apleistą pastatą, prie pačių judriausių sankryžų piko metu budi policijos pareigūnai, dabar tikrina daiktus ir įeinant į geležinkelio, autobusų stotį. Gyvenau Marato gatvėje (šita gatvė yra palyginti netoli pagrindinės autobusų stoties, jeigu kažkam tai būtų aktualu), jau toliau nuo Nevskio prospekto, bet metro važiavau tik vieną kartą (pats metro man pasirodė labai aiškus, na bent jau ten, kur man teko važiuoti), taip kad sakyčiau, kad atstumai tikrai įveikiami ir pėsčiomis net jeigu ir negyvenate pačiame pačiame miesto centre. Tiesa manęs per daug neribojo laikas, priešingu atveju gal būčiau važiavusi metro ir dažniau. Patiko
Rubinšteino, Lomonosovo gatvės (pirmojoje daug kavinukių, teatrai, bet kartu ji nėra labai judri, o Lomonosovo gatvėje jau daugiau sutiksi studentų, nes ten yra mokymosi įstaigų), jeigu važiuočiau dar kartą, visai norėčiau apsistoti daugmaž ten, nes tai jau labiau centras. Taip pat patiko
Pestelio gatvės (
ул. Пестеля) apylinkės (kitoj
Fontankos pusėj jau
Letnij sad).
Orai jeigu tik turite galimybę, būtinai pasiimkite daugiau šiltesnių rūbų, būtinai ką nors nuo lietaus ir vėjo, nes vėjas ten gali būti tikrai labai šaltas ir stiprus, ypač prie upių ir kanalų (šiais metais birželio pradžioje porą dienų buvo +7 - +6 laipsniai, labai šaltas vėjas, žodžiu visiškai rudeniai orai).
Iš lankytinų vietų (standartinių turistinių ir mažiau žinomų) įspūdžiai būtų tokie:
Vasiljevskij ostrov (ypač strelka Vasiljevskovo ostrova siauriausia salos vieta) mano manymu tikrai būtina iki ten nusigauti gal net ir pačią pirmąją dieną, nes iš strelkos atsiveria labai graži upės ir miesto panorama, ten pat yra dvi labai gražios raudonos kolonos (
Rostralnaye kolonny). Šiek tiek toliau prie pat upės yra gražus pastatas
Akademija Chudožestv, šalia žymieji sfinksai ir labai gražus vaizdas į
Isaakijevskij sobor. Apkritai šita miesto pusė man pasirodė žymiai ramesnė, su žemesniais pastatais, atrodo, kad patenki šiek tiek į kitą pasaulį palyginti su Nevskio prospekto šurmuliu, deja buvau užsukusi tik trumpam paskutinę dieną bendram vaizdui susidaryti.
Carskoje selo (Puškinas) tikrai labai patiko parkas prie rūmų, yra ką pažiūrėti tiek tiems, kas mėgsta idealiai sutvarkytą aplinką, tiek tiems, kas mėgsta labiau natūralią, nes parke yra ir to, ir ano. Rūmuose buvau, į kainą yra įskaičiuota ekskursija, pasitaikė labai įdomiai pasakojanti gidė, todėl buvo įdomu, nors, kaip jau minėjau, nesu auksinių prabangių interjerų mėgėja, bet norėjau pamatyti išgirtąjį gintaro kambarį. Rūmai labai patiko išroriškai, nes yra gražios mėlynos spalvos, į vidų antrą kartą pati asmeniškai neičiau, bet į parką tikrai taip. Taip pat labai patiko pats Puškino miestelis labai, labai žalias, daug senų medžių alėjų, aišku turistų srautai labai dideli, tai nuolat važiuoja autobusai ten atgal per miestelį, jeigu ne jie, išvis būtų tokia ramybės ir žalumos oazė tam miestelyje (kadangi iki Puškino važiavau
električka, teko pereit miestelį, kad patekčiau į parką ir rūmus). Eilė iki muziejaus iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti didelė, bet juda gana greitai (tiesa kai aš buvau, ji manau nebuvo maksimaliai ilga, todėl eilėje užtrukau gal apie 30 min, tačiau dar yra viena eilė rūmų viduje (jau mažesnė, nes kasos yra kelios)).
Geležinkelio stotis Vitebskij - labia gražus pastas tiek išorėje, tiek viduje (moderno stilius, dabartinis pastatas pastatytas 1904 m., o apskritai, remiantis perskaityta informacija, tai yra seniausia geležinkelio stotis Rusijoje, nes pirmasis pastatas buvo pastatytas toje vietoje dar seniau), labai rekomenduoju užeiti pasižiūrėti net tiems, kas niekur iš ten nevažiuosite (aš iš ten važiavau iki Carskoje selo
električka).
Kazanskij sobor veikiantis, pagrindinis miesto soboras, kadangi įėjimas nemokamas, tikrai rekomenduoju užeiti (mokamos yra tik ekskursijos), sobore yra labai garbinamas Dievo motinos paveikslas, iki jo visada susidaro tikinčiųjų eilė, kurie nori prieiti prie paveikslo arčiau pasimelsti.
Vladimirskij sobor (Vladimirskij pr. 20) jauki ir graži barokinio stiliaus cerkvė su labai gražiu bokštu šalia.
Spas na krovi gal būsiu nepopuliari, bet atvirai pasakius man nepadarė labai didžiulio įspūdžio taip, gražu, vieną kartą gal ir reikėtų aplankyti, kai pagalvoji, kiek ten darbo buvo įdėta dėliojant tiek ploto mozaikų, tai daro įspūdį, tačiau man vis dėlto mielesnės buvo veikiančios cerkvės, kur nėra tokio didžiulio turistų srauto. Antrą kartą neičiau.
Rusų muziejus (Michailovskij dvorec ir Korpus Benua) rekomenduoju tiems, kam patinka senovinės ikonos ir rusų dailė (tiek ankstesnio, tiek vėlesnio laikotarpio) šie du muziejaus padaliniai yra iš esmės tame pačiame pastate ir dažniausiai lankomi kartu (nors, regis, galima lankyti ir atskirai). Vertos dėmėsio taip pat ir tiesiog pačios Michailovskij dvorec patalpos, taip pat parkas šalia.
Zingerio pastatas Nevskio pr. (knygynas) įspūdingas pastatas tiek iš išorės (matyt jį praeina praktiškai visi, kas lankosi Peterburge), tiek viduje (paliktas autentiškas interjeras (na arba gal bent jau iš dalies autentiškas, tiksliai nežinau, bet užsukti tikrai verta, nors turistų daug ir kainos, jei remtis kelionių vadovo informacija, vienos didžiausių mieste).
Menų akademijos muziejus (adresas - Соляной переулок, д. 15; (tikslus pavadinimas -
Музей Прикладного Искусства СПб. Государственной Художественно-Промышленной Академии им. А.Л.Штиглица aptikau šį muziejų atsitiktinai, turistų ten žymiai mažiau, bet tikrai vertas dėmesio dėl labia gražios sienų ir lubų tapybos (dalis restauruota, dalis dar tvarkoma), pats pastatas irgi labai įspūdingas, einant nuo
Letnij sad pusės matosi didžiulis šio pastato stiklinis kupolas vienos iš salių lubos (į muziejų praeinama per menų akademijos patalpas, nes muziejus yra pačioje akademijoje).
Žymioji spurginė (adresas -
Bolshaya Koniushennaja 25) jeigu mėgstate spurgas ir mažas kainas, aplankyti tiesiog privaloma spurgos tikrai labai skanios (bet ir riebaluotos

, taip pat jos nėra varškės, o greičiausiai mielinės ar panašios tešlos), viena spurga kainuoja 14 Rub (~0,23 Eur) (labai didelės nėra, bet 2-3 pilnai užtenka), tiesa kava jau iškart yra pakankamai nemažai pasaldinta (arbata, įtariu, irgi), todėl jeigu nemėgstate saldžiai, geriau gal imti ką nors kitą. Aplinka likusi nuo senų laikų (spurgų receptas, sako, irgi), kartais susidaro gana didelė eilė, bet ji gana greitai juda.
Kainos jeigu kažkam bus įdomu, šiek tiek detaliau parašysiu apie maisto kainas, nes pačiai iš pradžių buvo sunkoka susigaudyti su rusiškais tūkstančiais, kai jau esi pripratęs prie mūsų euro centų (kursas skaičiuotas
1 Eur=61,74 Rub).
Kiek perskaičiuodavau į eurus, pavyzdžiui, maisto kainas, tai jos visos šiek tiek viršijo mūsų parduotuvių kainas (arba būdavo daugmaž vienodos, nelygu kokia prekė, taip kad pigiau tikrai nėra (na nebent gal aš pataikydavau apsipirkti brangesnėse parduotuvėse, nes kartais būdavo pakeliui tos, kurios veikia 24 val. per parą, jose aišku gal kažkiek ir brangiau, bet ir, pavyzdžiui, iki 23 val. veikiančioje parduotuvėje esu mokėjusi apie 3 Eur už sūrį (apie 250 g), kuris dar plius pasirodė esantis visiškai neskanus).
Kai kurių kitų paprastų produktų kainos prekybos centruose:
Pusė kg obuolių - 77 Rub (~1,25 Eur) (manau, kad buvo galima aišku rasti ir pigiau)
Sviesto pakelis ~ 1,75 Eur
Duona apie 60-75 Rub ( ~1 - 1,20 Eur)
Sūris (250 g; kitoje parduotuvėje, ir irgi buvo neskanus

matyt reikėjo paklausti vietinių, kurį pirkti, nes net nėra ką lyginti su kokiu lietuvišku "Vilnius") 97 Rub (~1,57 Eur)
Dešrelės (330 g) 130 Rub (~2,10 Eur) (šitos jau buvo gana skanios

)
Šokolado plytelė (regis su nuolaida) - 86 Rub (1,40 Eur). Šokoladas buvo skanus;
Dėl saldumynų tai dar teko apsipirkti firminėje parduotuvėje
"Fabrika imeni Krupskoj", kurioje prekiaujama rusiškais saldainiais (ne kokia nors labai
mandra parduotuvė, o paprasta, kaip kad pas mus būna "Rūtos" ar pan.), tai kainos irgi nėra labai žemos kiek pamenu, bet jei pataikai, tai tikrai yra labai skanių (pavyzdžiui, "Meška šiaurėje", fabrikas - "
Krupskoj"

tikrai galit drąsiai pirkti lauktuvėms, dar to paties gamintojo skanūs buvo pavadinimu "Kloun", "Admiralteyskiye", trufeliai irgi labai labai skanūs, o tie, kurie buvo su alkoholiu, tai jau man asmeniškai nelabai patiko, per daug tos tinktūros įdėta, siūlyčiau paragauti prieš perkant daugiau.
Pietūs paprastoje valgykloje, kurių mieste daug jeigu tik užkąsti, tada užtenka apie 100-120 Rub (~2 Eur) vienam žmogui, o jeigu jau sočiau papietauti, tada kainuotų daugmaž dvigubai, t. y. 200-250 Rub (apie 4 Eur) arba daugiau.
Vienkartinis metro bilietas (važiavimo trukmė neribojama) 45 Rub (~0,73 Eur);
Suvenyrinis magnetukas 50-70 Rub (~0,81 1,13 Eur);
Taksi paslaugos jeigu važiuojate dieną ir atstumas nedidelis (jeigu važiuosite +/- 10-15 min be jokių kamščių) kainuos apie 230 Rub. Kainą dispečerė pasako iškart, kai užsakote telefonu ir pasakot maršrutą (arba reikia paklausti).
Muziejų kainos kai kur kainos vienodos visiems (tiek Rusijos piliečiams, tiek užsieniečiams), pavyzdžiui, Spas na krovi, kitur skirtingos. Kai kur muziejuose klausinėjo, ar esi Rusijos pilietis, ar ne (Carskoje selo), kitur (pavyzdžiui, Rusų muziejuje), jei paprašai bilieto gera rusų kalba, iškart parduodavo kaip vietinei, žodžiu kaip pasiseks.
Bendrai miestas paliko labai gerą įspūdį (nors, kaip jau irgi rašiau, pati labiau mėgstu Vilniaus dydžio miestus), kas antras namas kuo nors įdomus, tiltai tilteliai, visko per vieną kartą pamatyti nespėjau (bet čia labiau gal dėl to, kad dažnai nukrypdavau nuo grynai turistinių maršrutų ir specialiai kai ką palikau kitam kartui), važiuočiau dar. Gaila, kad lietuviškai šnekančių žmonių, išskyrus kelis žmones važiavusius kartu autobusu, neteko girdėti, irgi galiu pasakyti, kad susidariau įspūdį, kad absoliuti dauguma turistų yra patys rusai, dar aišku japonai (jais tai žaviuosi, kaip jiems viskas įdomu, fotografuojas visi iš eilės prie Puškino laimingi

), teko girdėti šnekant angliškai, prancūziškai, vokiškai, itališkai. Aišku miestas didelis, gal tiesiog nesutinki tų lietuvių turistų, bet neteko girdėti ir, pavyzdžiui, latviškai ar lenkiškai šnekančių, nelabai matyt važiuoja artimiausi kaimynai (arba važiuoja dauguma rusakalbiai). Aišku būtų puiku, jei atpigintų vizas ir kad susisiekimas būtų geresnis (dabar, jei neklystu, jau nebėra traukinio iš Vilniaus, o kelionė autobusu vis dėlto yra varginanti, nors ir pigiausias variantas, jei nenori keliauti per naktį, tenka keliauti su tarpinėm stotelėm, na dar aišku lieka lėktuvas arba automobilis).
Dar kartą dėkoju visiems, kas dalinos informacija