Populiariausi tapetai skirti dekoruoti sienas ir lubas
Į "Pastogės" skaitytojų klausimus atsako individualios įmonės savininkas konsultantas Artūras Guščia.
# Kokių rūšių tapetų galima įsigyti mūsų šalies parduotuvėse?
Pagal tai, iš ko pagaminti, jie skirstomi į popierinius, akrilinius, vinilinius, tekstilinius, veliūrinius, natūralių medžiagų.
Popieriniai tapetai yra patys seniausi, bet jau nepopuliarūs. Jie nebrangūs, tačiau klijuojami pūslėjasi, plyšta, džiūdami linkę trauktis, atsiklijuoti nuo sienos, greitai apsitrina, teplūs, neplaunami, blunka. Popieriniai tapetai rekomenduotini alergiškiems žmonėms arba norintiems pigaus kosmetinio (skamba beveik kaip kasmetinio) remonto. Kadangi vaikai dažnai būna alergiški, vaikiški tapetai dažniausiai gaminami iš popieriaus - ir sveikiau, ir pigiau, negaila dažniau keisti.
Akrilinių tapetų reljefas išgaunamas ant lygaus popieriaus pagrindo liejant akrilo putą. Vidutinės kainos, neatsparūs trynimui (klijuojant jokiu būdu netrinti), nedidelis asortimentas.
Populiariausi yra viniliniai tapetai. Didelis spalvų ir raštų pasirinkimas, gana lengvai klijuojami. Daugiau ar mažiau atsparūs trynimui, plovimui ir šviesos poveikiui, nėra itin brangūs (standartinio ritinio 0,53x10 m kainos prasideda nuo 15 Lt, vidutinė kaina - 20-25 Lt). Pagrindas būna popierius arba flizelinas, ant kurio vinilu liejamas reljefas.
Puikiai atrodo tekstiliniai ir veliūriniai tapetai, bet jų kainos gana didelės, o pasirinkimas Lietuvoje mažas.
Kiekvieno dėmesį patrauks tapetai iš natūralių medžiagų - kamščio, bambuko, žolės, džiuto, sizalio, morantės, meldų. Papildomai sienoms dekoruoti gaminamos įvairiausios dekoratyvinės juostelės, fototapetai. Sienas ar lubas galima klijuoti tamsoje šviečiančiais tapetais su žvaigždutėmis, žvaigždynų raštais.
Ypatinga paskirtis yra reflektorinių ri termo tapetų. Termotapetai gaminami iš įvairaus storio (2-7 mm) putų polistireno ir klijuojami kaip tapetai ant sienos, kad izoliuotų šaltį, drėgmę, garsą. Tai pats pigiausias ir paprasčiausias vidaus patalpų šiltinimo būdas.
Reflektoriniai tapetai (2-3 mm putų polistirenas su aliuminio folija) klijuojami už šildymo radiatorių ir atspindi iki 90 proc. šilumos.
Populiariausi tapetai skirti dekoruoti sienas ir lubas.
# Kokius tapetus išsirinkti?
Tapetų pasirinkimą lemia daugybė veiksnių: pageidaujamas stilius, patalpos dydis, apšvietimas, lubų aukštis, sienų lygumas, kas klijuos tapetus (patys ar meistras), paviršiaus atsparumas trynimui ir plovimui, sienos sausos ar drėgnos, patalpos šildomos ar nešildomos, natūralios ar sintetinės medžiagos, remontui skiriamas laikas ir, žinoma, pinigai. Norintiems neapsigauti patarčiau prieš perkant konsultuotis specializuotose tapetų parduotuvėse.
Specialistai patars, ką išsirinkti, kaip klijuoti, leis pavartyti tapetų katalogus, interjero žurnalus ir albumus, pagal jūsų atsineštą patalpos planą apskaičiuos, kiek ir kokių medžiagų reikia.
# Kuo geri dažomi tapetai?
Dažomi tapetai suteikia didžiulę laisvę rinktis. Pirmiausia jūs išsirenkate norimą reljefą: smulkesnį ar stambesnį, daugiau ar mažiau raštuotą, norimą stilių. Toliau renkatės dažų atspalvį iš daugiau nei 1000 siūlomų variantų, dažų blizgumą (matinius, pusiau matinius, blizgius), dažų kokybę (nuo to priklausys paviršiaus atsparumas trynimui ir plovimui). Dažyti vėlgi galima įvairiai: vienu tonu, keliais tonais, nuvalant nuo paviršiaus dažus, dažant iš flizelino pagrindo pusės, skaidant sieną į kelis atspalvius. Dirbti su dažomais tapetais nėra sudėtinga. Reljefiniai tapetai nereikalauja idealaus paviršiaus paruošimo, glaistymo, gruntavimo. Tapetavimas ir dažymas paprastas, tereikia šiek tiek žinių, kurias suteiks tapetų pardavėjas, ir kruopštumo bei atidumo.
# Ar būtina dažyti dažomus tapetus?
Būtina dažyti stiklo audinio dažomus tapetus, kitaip paviršius nėra malonus liesti, stiklo audinio plaušeliai dirgina odą ir kvėpavimo takus. Popierinius ir vinilinius tapetus galima išklijavus tokius ir palikti, o dažyti vėliau, po kelerių metų. Tik būtina žinoti, kad ploni popieriniai tapetai ir viniliniai flizelino pagrindo tapetai daugiau ar mažiau persišviečia, todėl siena turi būti be dėmių, geriausia glaistyta ir baltos spalvos. Nepersišviečia viniliniai popieriaus pagrindo tapetai, bet juos sunkiau klijuoti, ypač 1,06 m pločio.
Dažymas ne tik suteikia spalvą. Dažai paslepia tapetų juostų sudūrimus, išteptas vietas ir klijų dėmes. Sutvirtina vinilo paviršių.
Priklausomai nuo tapetų ir dažų rūšies tapetus galima perdažyti ir keisti atspalvį 6-8 kartus. Daugiau perdažymų atlaiko, t.y. ne taip greitai reljefas dingsta, vinilinių stambaus reljefo dažomų tapetų. Dažus geriau naudoti tokius, kurie dengia plonu sluoksniu. Tam idealiai tinka angliški dažai, nes šių dažų plėvelė plona, kokybė pakankamai gera, palyginti nedidelė kaina.
Vidutinė medžiagų (tapetai, klijai, dažai) kaina, skaičiuojant l kv.m su popieriniais dažomais tapetais, būtų apie 2-4 Lt, o su stiklo audinio ar viniliniais dažomais tapetais - 6-8 Lt.
Remontuojant butą kartais nereikia plėšti senų tapetų ir pirkti naujų, juos klijuoti. Tereikia nusipirkti dažų, o jie kainuoja daug pigiau negu tapetai. Po 3-4 valandų, išdžiūvus dažams, galima statyti baldus į vietas. Dažomi tapetai ypač tinka mėgstantiems dažnai keisti interjerą.
# Kas kiek metų rekomenduojama tapetus keisti?
Užsienyje tapetai perklijuojami kas 2-3 metai, o Lietuvoje - kas 5-7 metus arba dar rečiau. Šiaip tapetų eksploatavimo laikas neribotas. Svarbiau, kiek jie nusidėvėjo, kiek pabodo sienų vaizdas ar neatsirado drėgmės dėmių, neįsiveisė pelėsis.
# Ar reikia vengti plaunamų tapetų, esą jie "nekvėpuoja"?
Plaunami būna viniliniai tapetai, ir tai ne visi, o tik tvirto, sunkaus vinilo su nedideliu reljefu. Vinilas yra porėtas ir praleidžia vandens garus, t.y. leidžia sienai "kvėpuoti". Tačiau kuo tapetai atsparesni vandeniui, tuo vinilo plėvelė tvirtesnė ir siena mažiau "kvėpuoja". Todėl storus plaunamus tapetus rekomenduotina klijuoti tik ten, kur būtina dažnai plauti, o kitur, jei sienos sausos, drąsiai galima klijuoti valomus ar vidutiniškai plaunamus vinilinius tapetus. Visi tapetai privalomai tikrinami ir turi pažymėjimus, kad nekenksmingi sveikatai.
# Ar galima klijuoti tapetus, jeigu sienos drėgnos?
Tada tapetai mažai tinka. Nebent stiklo audinio dažomi tapetai, kurie nebijo drėgmės ir gerai "kvėuoja". Bet kuriuo atveju būtina kovoti su drėgmės atsiradimo priežastimis, apšiltinti sienas. Jei drėgmės nėra daug, dažnai pakanka sienas išklijuoti termotapetais iš putų polistireno, o ant viršaus tapetuoti paprastais arba dažomais tapetais.
Noriu išklijuoti tapetais lubas, bet nežinau, kaip tai padaryti. Patarkite, kokią naudoti technologiją?
Luboms klijuoti labiausia tinka 1,06 m pločio viniliniai dažomi tapetai flizelino pagrindu. Jie nesunkiai klijuojami, sudūrimų nedaug ir jų beveik nematyti, didelis smulkių, neutralių raštų pasirinkimas, daug kartų galima perdažyti. Apsaugo nuo trūkimų, dažai nesilups. Beveik "amžinos" lubos... "Pastogės" inf.
Dolomitas labai gražu, tačiau dolomitas būna pilkų atspalvių. aš siūlyčiau nepamiršti smiltainio. jis būna gelsvo atspalvio, taip pat spalvą galima keisti su specialiomis medžiagomis. dar jį galimą įvairiai apkapoti, to pasekoje galima išgauti įdomesnius raštus nei dolomito(kuris dažniausiai būna pailgų plokštelių pavidalu). o dėl dulkių tai ne problema, vėl į pagalbą ateina spec. medžiagos, kuriomis akmuo turi būti apipurškiamas, kad neitrauktų dulkių. na o nuo tų lenkiškų, tai siūlyčiau bėgti kuo greičiau ir kuo toliau
Silpnoji lytis stipresnė už stipriąją dėl stipriosios lyties stiprios silpnybės silpnajai
nu, ***** blemba, kaip nervuoja!! nuolat ishsirenku tai, kas neiperkama arba apskritai neimanoma labai jau jus chia mane sudominot tais tapetais ir tokiu prisizhiurejau, kad be ju dabar vaiko kambario ir neisivaizduoju... kas svarbiausia, radau nuoroda senuku tinklapyje, ishsirinkau tapetus SUPERINIUS, apskambinau visus lietuvos senius ir, pasirodo, niekur ash ju negausiu, nieks ju neuzhsakineja... apskritai lietuvoje tokiu negausiu..
Olandu Eijffinger tapetu Paparazzi serija.. mergaites, gal kas kur matet ka nors panashaus?? ryshkus vertikalus dryzhiai..kiek zhiurejau, niekur tokiu nemachiau. nors nemanau, kad chia jau toooks neitiketinas ir neigyvendinamas pageidavimas..
Achiu, Sonatina paieshkot, ash paieshkojau ir suradau tik va, kad ir jiems paskambinus, suzhinojau, kad neturi jie ju ir nebevezha pagal uzhsakyma.. tik keista, kodel inetrnetiniame puslapy informacijos neatnaujina..
Giedrė Švažaitė, "Lietuvos žinių" žurnalas "Namų pasaulis" 2005 spalio mėn. 26 d. 16:06
"Dažyti ar tapetuoti?" - toks pagrindinis klausimas kyla dekoruojant sienas. Apsvarsčius visus argumentus, tiek vienas, tiek kitas būdas turi savų pranašumų ir trūkumų. Negalintiesiems apsispręsti gal pagelbės saliamoniškas sprendimas: sienas ir tapetuoti, ir dažyti.
Pasak Jurgitos Babarskaitės, UAB "Iris" rinkos plėtros vadybininkės, dažomiesiems tapetams nereikia lygios it stiklas sienos, juos gana lengva klijuoti, ypač vinilinius flizelino pagrindu, be to, greitai ir paprastai galima atnaujinti interjerą. Tiesiog sienų apmušalus perdažote kita spalva.
"Šie tapetai dėl savo ypatingos struktūros bei elastingumo paslepia nedidelius sienos nelygumus bei įtrūkimus, - tai itin aktualu senesnių butų gyventojams", - sako Babarskaitė.
Sienų apmušalų pardavėjai tvirtina, kad dažniausiai pirkėjai dažomaisiais tapetais susigundo dėl galimybės improvizuoti dekoruojant sienas. Tapetų yra skirtingų stilių bei raštų. Pagal skonį ir poreikius galima rinktis stambesnį ar smulkesnį piešinį.
Vėliau dar galima pažaisti menininkus renkantis dažus: matinius, pusiau matinius ar blizgius. Ištapetuotas sienas galima dažyti storu arba plonu dažų sluoksniu, "nusagstyti" dėmėmis, dažyti keliomis spalvomis ir taip toliau.
Pasirinkę dažomuosius tapetus galėsite būti tikri, kad jūsų sienos bus vienintelės ir nepakartojamos. Juk nieko nėra nemalonesnio, kaip užsukus į svečius pamatyti tokias pat rožytes ant sienų kaip ir jūsų miegamajame.
Popieriniai - pigiausi
Dažomieji tapetai yra trijų rūšių: popieriniai, stiklo audinio ir viniliniai. Patys pigiausi popieriniai. Jų vienas kvadratinis metras kainuoja nuo l iki 4 litų.
"Popieriniai tapetai yra patys paprasčiausi, mažiausias raštų pasirinkimas. Šiuo metu klientams siūlome vos dviejų reljefų popierinius dažomuosius tapetus", - sako Artūras Guščia, individualios įmonės "Diora" savininkas.
Pasak jo, popierinius tapetus sunku klijuoti: šlapi jie tįsta, džiūdami traukiasi, susidaro pūslės. Dėl to gali greitai atsilupti. Jų taip pat nerekomenduojama klijuoti naujos statybos namuose, nes itin greitai plyšta ar atsilupa sėdant bei trūkinėjant sienoms.
"Vienintelė gera šių tapetų savybė - jie nebrangūs. Be to, jie visiškai natūralūs, sudėtyje nėra sintetikos. Tapetų gamybai naudojamas popierius, o raštas išgaunamas įmaišius medžio drožlių ar įvairių plaukelių, ašutų", - pasakoja Guščia.
Stiklo audinio - atsparūs
Stiklo audimo dažomieji tapetai taip pat yra natūralūs. Aukštoje temperatūroje lydant smėlį išgaunami stiklo siūlai, iš kurių audžiamas sienų apmušalų audinys. Tapetų raštas ir faktūra (smulkesnė ar stambesnė) priklauso nuo siūlų kiekio ir jų sumezgimo technologijos. Tai vieninteliai dažomieji tapetai, atsparūs drėgmei, todėl juos drąsiai galima klijuoti vonioje, virtuvėje, nešildomame sodo namelyje ar net rūsyje.
"Stiklo audinio dažomuosius tapetus gana lengva klijuoti, jie itin atsparūs trinčiai. Jais dažnai dekoruojamos sienos tose patalpose, kur vaikščioja daug žmonių, ramstosi į sienas: koridoriai, vestibiuliai, laiptinės", - sako Guščia.
Vienas kvadratinis metras stiklo audinio dažomųjų tapetų kainuoja nuo 4 iki 15 litų. Naujausio dizaino, įdomesnio rašto tapetai kainuoja ir brangiau. Tačiau galima rasti ir pigesnių stiklo audinio tapetų. Norėdami sutaupyti, parduotuvėje teiraukitės antros rūšies tapetų. Dažniausiai jie būna su nežymiais defektais: skylutėmis, išsipešiojusiais siūleliais. Brokuotą dalį nesunku iškirpti. Antros rūšies stiklo audinio tapetų kvadratinis metras kainuoja nuo 3 iki 5 litų.
"Nors klijuoti šiuos sienų apmušalus gana paprasta, tačiau dirbti su jais nėra malonu. Stiklo plaušeliai dirgina kvėpavimo takus, dirbant be pirštinių į rankas gali prilįsti rakščių", -perspėja Guščia. Stiklo audimo dažomųjų tapetų negalima palikti nedažytų. Tokių paviršius nėra malonus liesti, kambario ore pasklidę audinio plaušeliai dirgina odą ir kvėpavimo takus.
Viniliniai - populiariausi
Populiariausi yra dažomieji viniliniai tapetai. Jie irgi yra trijų rūšių. Paprasčiausi turi popierinį pagrindą, tuomet klijais tepami patys sienų apmušalai. Šiuos tapetus, panašiai kaip ir popierinius, sunku klijuoti, jie traukiasi, pūslėjasi, lengvai plyšta.
Gerokai kokybiškesni ir nedaug brangesni viniliniai dažomieji tapetai flizelino pagrindu. Tapetai džiūdami nei traukiasi, nei tįsta, o dažant neiškyla pūslių, kaip kartais nutinka su popieriniais. Dar vienas šių tapetų pranašumas - klijais reikia tepti sieną, o ne pačius tapetus.
"Dar yra spalvotų vinilinių tapetų su flizelino pagrindu. Žmonės juos perka norėdami greitai ir nebrangiai atnaujinti interjerą. Po poros metų pabodus tai pačiai sienų spalvai ją labai lengvai galima pakeisti perdažius. Tai labai patogu, nes nereikia lupti senų tapetų ir pirkti naujų", - pasakoja Guščia.
Viniliniai flizelino pagrindo tapetai kainuoja nuo 3 iki 5 litų, o spalvoti - nuo 5 iki 7 litų už vieną kvadratinį metrą.
Tinka bet kur
Pasak Babarskaitės, dažomuosius tapetus galima klijuoti ant bet kokio paviršiaus: tinkuotos ir nuglaistytos, dažytos sienos, gipso kartono plokščių. Tačiau prieš tai reikėtų gerai paruošti pagrindą.
"Jei siena buvo dažyta emulsiniais dažais, juos reikia kruopščiai nugramdyti, kreidą - nuplauti. Sienas, dažytas aliejiniais dažais, derėtų nugruntuoti ar bent jau pašiaušti šveičiamuoju popieriumi, kad geriau priliptų tapetai", - pataria Babarskaitė.
Taip pat būtina žinoti, kad dažomieji tapetai persišviečia, todėl ant sienos negali būti jokių tamsių dėmių. Nuglaistyti pajuodavusį plotą yra gerokai paprasčiau ir pigiau, nei kelis kartus dažyti visą sieną.
Klijai
Labai svarbu tinkamai parinkti klijus. Guščia sako, kad dažnai žmonės rinkdamiesi klijus nusvyla ne dėl taupumo, o dėl nežinojimo. Priklausomai nuo tapetų rūšies ir poreikių naudojami paprasti ir specialūs - stipresni klijai.
"Popierinius tapetus galima klijuoti paprastais sienų apmušalų klijais. Viniliniams ir stiklo audinio tapetams reikėtų naudoti specialius klijus, ypač jei juos klijuosite vonioje ar virtuvėje, kur daug garų, drėgna,- pataria Guščia. - Specialūs klijai kainuoja šiek tiek brangiau už paprastus, tačiau jų poveikis akivaizdus. Sudrėkę paprasti klijai perdažant tapetus praranda savo savybes ir tapetas gali atšokti, ypač smarkiau patrynus voleliu".
Specialius klijus reikėtų rinktis ir tada, kai tikrai žinote, jog dažnai ir daug kartų norėsite perdažyti tapetus.
Dažai
Dažomuosius tapetus, išskyrus stiklo audinio, nebūtina iš karto dažyti. Tai galima padaryti po savaitės ar net po metų.
Išklijavus sienas stiklo audinio tapetais reikėtų dažyti po dienos ar dviejų, kai klijai visiškai išdžius. Kitaip juos bus nemalonu liesti, nuo tapetų byrantys mikroskopiniai stiklo plaušeliai gali patekti į kvėpavimo takus. Po dažais jie priglunda ir būna nepavojingi.
Tapetus galima dažyti ir perdažyti bet kokiais emulsiniais dažais 5-8 kartus, atsižvelgiant į medžiagas, iš kurių jie pagaminti, kokybę ir faktūrą. Kuo stambesnis sienų apmušalų reljefas, tuo daugiau kartų juos galėsite dažyti. Geriausiai tinka dažai, kuriuos galima tepti itin plonu sluoksniu.
"Iš patirties galiu pasakyti, kad dažomiesiems tapetams geriausi angliški dažai. Vienu litru galima nudažyti apie 15 kvadratinių metrų, o su tokiu pačiu kiekiu kitų gamintojų dažų paprastai nudažoma apie 8-10 kvadratinių metrų. Kuo storesnis dažų sluoksnis, tuo labiau užsidengia raštas, tuo mažiau kartų tapetus bus galima perdažyti", - aiškina Guščia.
Dažyti galima labai įvairiai: vienu tonu, keliais ar skaidant sieną į kelis atspalvius. Kol dažai dar neišdžiūvo, tapetus pavalius drėgna kempine galima išgauti įdomių optinių efektų, įvairesnių raštų. Tapetai taip pat gali būti dažomi prieš juos klijuojant. Tada labiau išryškėja gerosios pusės vinilinis piešinys. Dažai ne tik suteikia apmušalams spalvą, bet ir paslepia juostų sudūrimus, išteptas vietas, klijų dėmes.