Įkraunama...
Įkraunama...

Krikštynų scenarijai

niu prašom gairės, gal kam reikia, negaila gi lotuliukas.gif
čia įmetu mano vestas krikštynas kai buvau krikšto mama, gal kam kas tiks
Emutės krikštynos

Vedančioji:V (kriksto mama) ir Emilija
KT- krikšto tėvai
I dalis

V (Emilija) Kiekvienam Dievas paskiria angelą, kuris ant savo delno neša laimę, ant lūpų meilę, širdelėje – tikėjimą, akytėse viltį. Kiekvieną vaikelį visad globoja mažas angeliukas, kuriuo šiandien sutiko tapti Emutei Regina ir Algis.

V:, (Emilija) būsimi krikštatėviai, norime Jūsų paklausti ar sutinkate būti šios mažos mergaitės Emutės krikšto tėveliais, tuo angelu sargu ir padėti tėveliams ją auginti?
KT. Mielai sutinkame būti Emutės KT

Einam rengti Emutės
Fotosesija

V: Mes, KT, norime savo krikšto dukrytei Emutei įteikti mūsų priesaiką, ją turėdama ji žinos, kad visada gali mumis pasikliauti,
(paskaityti priesaiką). (priesaika)
Kiti šeimos nariai puošia mašina (soskės iš popieriaus, lipni juosta).
V: (KM) Pagal senovės papročius krikšto mama vaikui padovanodavo cukraus, kruopų, muilo, pinigų, kad gyvenime sotus ir švarus būtų. Tad norime juos padovanoti Emutei. (balti maišeliai).
Taip pat dovanojame: (į pintą lėkštę viską susidėti) :
česnako skiltelę, kad saugotų nuo piktosios dvasios
riestainių, kad čiulptuko nereikėtų
cukraus, kad pienas saldus būtų
vilnones kojines, kad nesušaltų ir sveika būtų
angeliuką, kad angelą sargą įsigytų
šiaudinį sodą, kad lemtų lengvą gyvenimą
mažą pintinėlę, kad turėtų kur velykinį margutį įsidėti
lininį rankšluostį, kad tvarkinga būtų
šermukšnio šakelę, kad nuo piktų laumių saugotų.
V: Dabar visus kviečiame vykti į bažnyčią,
Išvykstam į bažnyčią.
Bažnyčia

Vykstame į Jūkainių mišką prie tvenkinio.
V: (KM). Kviečiame visus svečius paimti po popieriaus lapą ir išlankstyti laivelį, sugalvoti palinkejimą Emutei ir paleisti laivelį į vandenį.

Jolanta, Mindaugai irEmute, norime palinkėti, kad ši diena visada liktų Jūsų atmintyje, kad džiaugtumėtės ją prisiminę, kad dar labiau glaustumėte savo dukrytę prie širdies, tad kviečiame Jus paimti po balioną ir sugalvojus svajonę, paleisti juos į dangų.
Išgeriam šampano, (paimti iš namų šampano ir vienkartines).

II dalis

Grįžtam namo.

Sveikinimai, sėdam prie stalo.
V: ( KM) Mieli tėveliai, gerbiami seneliai, tėveliai, malonūs sveteliai, šiandien mes susirinkome, kad atšvęstume Emutės krikštą. Apie tai byloja krikšto sakramento pažymėjimas, kurį šiandien perduodame tėveliams saugoti. (perduoda) .

Sako krikšto mama:
Baltas rūbas – šventas ir skaistus.
Krikšto žvakė – tu tapai šviesos vaiku.
Baltas pūkas – lengvas ir švelnus
Suks aplink tave gyvenimas ratus.
Rūta ši žalioji
Tau doros ir pagarbos įdiegs vertybę.
Visą tai kartu sudėjus
Ir graziai gyvenima pradėjus
Atsivers tau kelias į platybes.
Nepamiršk dėžutės šios atvert tą dieną
Kai Komunija įeis į tavo širdį šviesią.
Ir kai nuotakos suknelė puoš tave balta
Prisimink vertybes šias,
Kurias tau dovanojo krikšto tėtis ir mama. (reikia dėžutės, žvakę , rūbą ir rūtos šakelę įsidėti po bažnyčios kol kiti sveikins).
E : Kūdikystės pėdutės
Kūdikystė mažučiais delniukais
Brėžia savo gyvenimo taką,
Šlepsi mažas dailus kamuoliukas
Ir vis šneka ir šneka, ir šneka…
Lango stiklas pirštukų padeliais
Lyg pėdutėmis nutapinėtas
Čia kiekvienas močiutės daiktelis
Žingeidžiu žvilgsneliu palydėtas.
Knieti imti, paliesti, pažinti,
Palaižyti, pagriebus į saują,
Greitai jau nemokės apsiginti
Net žema senučiukė indauja.
Į neramų sapnelį atklysta
Tik barškučiai, lėlytės lyg kruopos
Ant putnučių skruostukų pražysta
Šypsenėlės - beraustančios uogos.
Koks trapus kūdikystės ėjimas,
Į laimingo gyvenimo tąsą,
Koks mąslus sueities išlikimas
Laiko laiptais gyvenimą neša.

V: Kad ši šventė vyktų sklandžiai ir visi išeitų sotūs ir laimingi, man reikės keleto padėjėjų, kurie padės pasirūpinti šia švente, ir stengsis, kad visų taurės būtų pilnos. Mūsų stalas kaip matome padalintas į keturias grupes, pavadinkime jas vaikų darželiais, Taigi man reikės keturių darželio auklėtojų, kurie prižiūrėtų savo grupes. Pirmasis bitučių auklėtojas (išrenkamas žmogus ir jam uždedama soskė ant kaklo,ir dovanojame barškučius), antrasis – meškučių auklėtojas, trečiasis – tigriukų auklėtojas, na ir paskutinysis, bet ne ką prastesnis – drambliukų auklėtojas. Gerai vykdykite savo pareigas ir prižiūrėkite savo darželius, na, o jūs darželių auklėtiniai klausykite auklėtojų ir nebūkite išdykę. Tad prašome darželių auklėtojų pripilti taureles ir visus svečius pakelti už šią nuostabią šventę. (reikia keturių seilinukų ir keturių barškučių)

V: (Emilija) Žinau, kad krikštatėviai turi paruošę dešimt prašymų tėveliams Emutės vardu, tad leiskite juos įteikti.
Perduodama prašymai tėvams.



V (Emilija). Šiandien šioje šventėje dalyvauja ir Emutės močiutės. Prašome pirmąją močiutę atsistoti ir perskaityti močiutės priesaiką skirtą Emutei:

Aš, Emutės močiutė, savo valia, apakus iš meilės Emutei, visų čia dalyvaujančių akivaizdoje iškilmingai PASIŽADU:
•Kad ir kas benutiktų, nepamiršti, kad vaikai būna arba švarūs, arba laimingi. Todėl nepyksiu, kai Emutė riebaluotais pirštais nučiupinės ką tik perdažytas namų sienas, žemėtom kojom nutapens per naują kilimą ar į šuns būdą paklos ką tik iš valyklos parneštą kostiumėlį.
•Be jokių atsikalbinėjimų pažiūrėti Emutę savaitgaliais, švenčių dienomis, per jos tėvų ir krikštatėvių atostogas ir šiaip be jokio reikalo.
•Pamokyti Emutę:
… kaip išsireikalauti pakvietimo į restoraną, užuot virus sriubą iš kirvio…
… kaip vienu blakstienų mirktelėjimu apsukti vyrus aplink mažąjį pirštelį…
… kaip elgtis, kad šeimos kaklas visuomet vadovautų galvai…
•Būti tikra močiute – lepinti anūkėlę.
V: (Emilija) Kad močiutės prisiekė ir šias priesaikas vykdytų dovanojome joms prijuostes ir šaukštus, kad anūkelei valgyti virtų.
V: (KM) Dabar kviečiame atsistoti senelį ir perskaityti savo priesaiką skirtą anūkėlei:

Aš, Emutės močiutės vyras, savo valia, neįtakojamas žmonos ir būdamas pakankamai blaivios galvos, visų čia dalyvaujančių akivaizdoje iškilmingai PASIŽADU:
•Kad ir kas beatsitiktų, išlaikyti šaltakraujiškumą ir savitvardą situacijose, kai pasireikš Emutės savarankiškumas ir fantazija. Todėl nepyksiu, kai Emutė visą gyvenimą rinktą pašto ženklų kolekciją iškeis į vienaakį katiną nušiurusia uodega.
•Pamokyti Emutę , kaip dirbti žemės ūkyje, nes jos tėvai to tikrai nepadarys…
•Sutaupyti iš pensijos Emutės vestuvinei suknelei…
•Per Kalėdas persirengti Kalėdų seneliu ir, žinoma, neužmiršti dovanų.
•Būti tikru močiutės vyru – neleisti močiutei lepinti anūkės.

V: (KM). Kadangi senelis taip iškilmingai prisiekė, tad norime jam padovanoti taupyklę Emutės vestuvinei suknelei taupyti, ir lazdą, kuri patvirtinta, jog jau aštuntą kartą tampi seneliu.

V : (KM) Šiandien čia taip pat yr ir Emutės promočiutė ir tetulytė Rožytė, jom dovanojame po rožinį, kad savo maldomis prašytų Dievo palaimos Emutei ir kitiems anūkėliams.

V: ( Emilija) dabar kviečiame visus darželinukus prisipildyti taures ir išgerti pienuko už tokias gražias priesaikas.

III dalis

Pasaka (vaidina Emilija angelą, Asta Dievą, autorius KM).
Iš kur atsirado Emutė

(KM) :Danguje gyveno vaikutis ir ruošėsi netrukus gimti. Vieną dieną jis paklausė Dievo:
E : - Man sako, kad tu rytoj ketini mane nusiųsti į žemę, bet kaip aš ten gyvensiu būdamas toks mažytis ir bejėgis?
A : - Iš daugelio angelų aš išrinkau vieną tau. Jis lauks tavęs ir tavimi rūpinsis.
E : - Bet juk čia, danguje, man nieko netrūksta, bet tos dainos ir šypsenos... man jų reikia, kad būčiau laimingas..
A : - Tavo angelas tau dainuos ir šypsosis kiekvieną dieną. Tu jausi jo meilę ir būsi laimingas.
E : -Bet kaip aš suprasiu, kai su manim kalbės, juk aš nemoku žmonių kalbos?
A : - Tai paprasta, tavo angelas kalbės tau pačius gražiausius ir šilčiausius žodžius, kokių tu dar nesi girdėjęs, ir su didžiule kantrybe bei rūpesčiu jis mokys tave kalbėt.

E : - O ką aš darysiu, kai norėsiu pasikalbėti su tavimi?
A : - Tavo angelas suglaus tavo delniukus ir mokys tave maldų.
E: - O aš girdėjau, kad žemėje yra blogų žmonių, kas mane apsaugos ir gins?
(Asta apkabina emiliją).
A : - Tavo angelas tave gins, net jeigu grės pats didžiausias pavojus.
(Emilija nusimena):
E: - Bet aš visą laiką būsiu nelaimingas, nes daugiau tavęs nebepamatysiu...
Asta uzdeda ranka ant peties emilijai:
A:: - Tavo angeliukas visą laiką kalbėsis su tavimi apie mane ir mokys kelio, kad galėtum pas mane sugrįžti. Netgi jei aš visą laiką busiu šalia tavęs.
KM : Šiuo metu buvo taip gera ir ramu danguje, bet žemėje jau girdėjosi balsai, ir vaikutis paskubomis švelniai paklausė:
E: - Dievuliau, jeigu jau man reikia tave palikti, prašau pasakyk man kuo mano angelas vardu!
A: - Tavo angelo vardas nėra svarbus, tu jį tiesiog vadink mamyte...

Atsistojam, nusilenkiam, įteikiam visom šventėje esančioms mamytėms po gėlę.

KM: Kviečiame visus pakelti taures už mums brangiausią žmogų pasaulyje, mamą.

IV dalis

KM: Mielieji Tėveliai, šiandien mes turime ir įsakymus Jums nuo Emutės. Taigi, norime juos perskaityti, ir padėti vykdyti:

1. Mano atvaizdą privalote pasikabinti matomiausioje savo namų vietoje (dovanoju plaktuką ir vynuką);

2. Tikiuosi būti Jums svarbiausia ir galbūt vienintele dukra jūsų gyvenime (dovanoju bokso pirštines, konkurencijai atlaikyti);

3. Nepamirškite mano gimtadienių ir kitų man svarbių dienų, nes privalėsite sveikinti ir dovanoti dovanas (kalendorius);

4. Taupykite pinigus mano būsimoms užgaidoms ir norams įgyvendinti (taupyklė);

5. Jau šiandien dairykitės man vyro, kad turėčiau pasirinkimą iš daugelio variantų (žiūronai);

6. Nepamirškite, kad ir aš pretenduoju į Jūsų turtą ( vizitinė);

7. Ginsite mane visose gyvenimiškose situacijose, net ir tose, kai ką nors nuo jūsų nuslėpsiu (pažymių knygutė);

8. Turėsite mane ugdyti ir mokinti, o tam geriausias būdas - ekskursijos (žemėlapis);

9. Tesėkite visus man šiandien duotus pažadus, nes tai geriausias meilės įrodymas (užrašų knygutė pažadams užsirašyti);

10. Mylėkite mane taip stipriai, kad šią meilę jaustų visi esantys aplinkui (širdutė).

Visiems svečiams padovanojame po laikraštuką.

V dalis
(Emutės profesija: kol Emilija snekes isdalinti svečiams.)

V : (Emilija) Mielieji sveteliai, kad tėveliams ateityje būtų lengviau apsispręsti į kokius mokslus leisti Emutę, šiandien pat išrinksime jai profesiją.

(Surenkame, suskaičiuojame ir išrenkame, garsiai paskelbiama, už tai išgeriama).


Pažadų gėlė. (ramunė su pažadais,).
V: (KM) Vaiko auginimas ir auklėjimas ilgas ir sudėtingas procesas, kurio metu vaiką reikia daug ko išmokyti, o kad lengviau tėvams ir krikštatėviams būtų tą padaryti, norime paprašyti ir svetelių pagalbos. Prašome nusiskinti po vieną lapelį, atsistoti perskaityti pažadą, ir kaip užtvitinimą išgerti.
Pažadu išmokysiu skaityti,… kad galėtų perskaityti meilės laiškelius.
Pažadu išmokysiu praustis,… kad matytųsi natūralus įdegis.
Pažadu išmokysiu valytis dantukus,…kad sutaupyčiau tėvelių išlaidas stomatologui.
Pažadu išmokysiu užsirišti batukus,…kad nereikėtų lopyti kelnių ir gydyti nubrozdintų kelių.
Pažadu padėsiu turiningai leisti laiką,…kad nekankintų tėvelių su klausimu: “ką man šiandien veikti?”
Pažadu išmokysiu dažytis, pabrėžti savo grožį …taip, kad to niekas nepastebėtų.
Pažadu išmokysiu susišukuoti, susipinti kasytes,…kad mama rytais galėtų ilgiau pamiegoti.
Pažadu išmokysiu skaičiuoti,…kad neapgautų parduotuvėj atidavinėjant grąžą.
Pažadu išmokysiu dirbti kompiuteriu,…kad perimtų jį iš tėčio.
Pažadu išmokysiu piešti,… kad namų sienos būtų gražesnės.
Pažadu išmokysiu rašyti,…kad tėveliai grįžę namo žinotų, kur ieškoti savo vaiko.


Emilija:
Emutės įsakymai tėvams

Daug visi labai žadėjo
Parašus tikrus sudėjo
Ir įsakymus kūmams
Pristačiau visiems svečiams
Tik vieni be darbo liko
Tai tėveliai mūs Emuko
Teks ir jiems mane auginti
Pareigas visas atlikti:
Kad nelikčiau alkana
Teks sriubos išvirt tada (samtis)
O pavalgius ant puoduko
Pasodins mane tetukas (naktipuodis)
Kai miegelis aplankys
Man lopšinę kas primins (cd lopšinės)
Ir į lauką po lietaus
Po balas kartu pasiaust
Kad kojytės nesušlaptų
Prašom tinkamai apaut (botai)
Namuose kai nuobodu
Prašom duot kokių darbų
Interjerą pataisyti
Sieną gal apipaišyti
Kad nepyktumėt labai
Skystis nuvalys tikrai (valiklis)
Kai metukai bus treji
Šventė turės būt smagi
Su didžiausia dovana
Noriu būtų, kad tokia (didelė dėžė su kaspinu)
Augsiu augsiu ir užaugsiu
Į mokyklą iškeliausiu
Diskotekos prasidės ir
Bernai namo lydės
Kai laiku namų nerasiu
Tėtis eis ieškot manęs
Su mama paimkit šitą
Pasišviesite gatves (prožektorius)
Kai paliksiu aš namus
Kad nebūtų taip nyku
Dovanoju Jums lėlytę (lėlė kūdikis)
Ją galėsite auginti.
V: Kadangi tėveliai dar jauni, ir jiems taip pat bus sunku auginti ir auklėti Emutę, įteikiama Jiems “Vaikų auklėjimo taisykles”. Vaikų auklėjimo taisyklės

1.Kai baigsite žaisti su vaiku, padėkite jį ten, iš kur paėmėte.
2. Visi vaikai mėgsta žaisti slėpynių, bet tėvai nenori prisidėti - atseit labai užsiėmę. Pamėginkite suderinti darbą ir žaidimą. Pasislėpkite nuo vaiko, tarkime, komandiruotėje, ir jis jūsų ieškos visą savaitę.
3. Ką daryti, jei vaikas įlipo į medį ir nebegali išlipti? Jokiu būdu nemėginkite purtyti medžio ar mėginti numušti išdykėlio pagaliu. Rudenį vaikas prinoks ir nukris pats. Arba jį pakąs pirmosios šalnos.
4.Jei nebeturite ką pasakyti vaikui, pritrūkote žodžių, liepkite jam eiti praustis.
5. Jei vaikas žagsi, užsikimškite ausis. Taip kurį laiką atsikratysite žagsulio.
6.Jei vaikas neturi apetito, paruoštus pietus išmėtykite po visą kambarį ir įleiskite ten savo brangutį. Mažylis būtinai ims nuo žemės visokią bjaurastį ir kiš burnon. Greit jis bus sotus – ir lėkščių plauti nereikės.
7. Kad geriau suprastumėte savo vaiką, galvokite ir jauskite kaip jis. Pamėginkite parūkyti slapčia nuo savęs cigaretę ir iškulkite laidyne porą trejetą langų.
8. Priežasčių, kodėl vaikas neklauso, gali būti daugybė: jis blogai girdi,
jūs tyliai kalbate, jūs patys nesuprantate, ką kalbate, ir t.t. Ką daryti? Laimė, yra priemonė: per užpakalį, per užpakalį ir dar kartą per užpakalį.
9. Jei vaikas ilgai verkia ir negali nusiraminti, liaukitės jį mušti, ir nutils.
10.Kad neįvarytumėte vaikui nevisavertiškumo komplekso, niekada nerodykite esantys viršesni: kalbėdamiesi su juo rimtomis temomis, šnairuokite į šonus, krapštykite nosį ir seilėkitės.
11. Jūsų vaikas niekada neras uogienės stiklainio, jei jį užrakinsite, o raktą padėsite muilinėje po muilu.
12. Jei jūsų vaiko itin bjaurus neįskaitomas raštas, ruoškite jį tapti gydytoju.
13. Jei norite, kad vaikas jus išgirstų, pamėginkite kalbėti tyliai su kuo nors kitu.
14. Yra geras būdas išmokyti vaiką netempti iš mokyklos dvejetų. Reikia pasiimti diržą ir prilupti mokytoją.
15. Jei vaikas zyzia nupirkti jam dviratį, pirkite. Juk nespėsite apsidairyti,
ir vaikas suaugs, o dviratis liks jums.
16.Jei pastebėjote, kad vaikas rūko, neskubėkite jo bausti. Gal jam jau kur kas daugiau nei dvidešimt.

VI dalis

V (Emilija): Norėtume pakviesti pasisakyti pasisakyti gandrų ministerijos atstovus(kas jie bus?).

VII dalis
Jau sutemus.

V: (KM). Kviečiame visus svečius į lauką.
Su šių dangaus žibintų skrydžiu, palinkėkime visko paties geriausio Emutės gyvenime. (dangaus žibintai, degtukai).

V : (KM)Į lauką atnešu pampersų tortą.
Kadangi Emutė dar egali ragauti savo pirmojo torto, mes jai norime padovanoti kitokį, kurį ji galės sunaudoti pagal paskirtį.

Grįžtam į vidų.
V: (Emilija). Visiems susirinkusiems norime padėkoti, kad atėjote kartu pasiždiaugti Emutės krikštu, visiems atminimui norime padovanoti po mažytę dovanėlę (saldainiai, angeliukai, kortelė su gražiais žodžiais).

Linkime visiems gražios ir smagios šventės.

Atsakyti
Sveikos, gal kas žinote, kur Vilniuje galima nusipirkti maišelių skirtų muilui, cukrui ir pan.?
Atsakyti
LABA ESU JAU MINEJUS VIENA MOTERISKE SIUVYNEJA.MACIAU PAS JA TU MAISIUKU
http://public.fotki.com/Ssisi/
sigita.lad@gmail.com
8-698-82333
Atsakyti
Truputį atgaivinsiu temelę smile.gif

Vasarą krikštysiu sesers mergytę. Norėčiau kažką pasiruošti. Viskas taip pasikeitę... Savo vaiką krikštinome labai kukliai, o čia paskaičius matau, kad vos ne iki vestuvių puotos dydžio krikštynos keliamos smile.gif

Tik viena bėda. Viskas bus kiek sudėtingiau, kadangi bus krikštijami trys vaikai ir vieno vaiko tėveliai ims šliūbą prieš krikštynas. Gal kam buvo tokia situacija? Gal kas turi minčių tokiu atveju kaip ką daryti? Viskas bus mažame artimųjų rate - didelio baliaus nebus, bet ir norisi kažką įdomesnio sugalvoti.
Čia rasti scenarijai - tikrai nuostabūs. Mėginsiu šį tą pritaikyti.

Būtų gerai, kad kas pasidalintų patirtimi, kai krikštynos buvo kartu su vestuvėmis. Kadangi mačiau jog yra tokia tema - tai manau ir tokių atvejų ne vienas yra buvę...
Atsakyti
QUOTE(M&V @ 2010 04 17, 08:34)
gal butu galima truputi plačiau apie visus papročius g.gif nors tiesa pasakius pirma karta girdziu kad vaika per langa perduoti reikia g.gif  blink.gif

papasakokite apie tas kruopas ir muila, nes apie juos irgi pirma karta girdžiu g.gif

Atejau paskaityti apie krikštynų scenarijų, bet deja į šios temos pavadinimą visiškai nieko panašaus neradau mastau.gif

čia galima pasiskaityt:
http://eitne.lt/2009.../#axzz1ErC6173t
Šis bei tas apie krikštynų prietarus
Nuo seno svarbiausi žmogaus gyvenimo momentai apgaubti prietarų ir įvairiausių tikėjimų. Mūsų protėviai vaiko gimimą ir jo krikštą laikė labai svarbiais įvykiais, tad stropiai paisė visų liaudies priesakų ir tikėjimų, linkėdami naujagimiui laimės. Štai keletas iš jų:
Buvo tikima, kad pribuvėja mergaitę turi priimti su rankšluoščiu, taip ji būsianti gera audėja. Kitas tikėjimas susijęs su kūdikio atėjimu į pasaulį buvo toks: berniuką reikia priimti su moterišku rūbu, o mergaitę su vyrišku (įsupti tik gimusį vaiką), nes buvo tikima, kad tai lemia pasisekimą užaugus tarp priešingos lyties. Įdomu tai, kad linkėdama kūdikiui laimės, pribuvėja pameluodavo motinai apie naujagimio lytį. Žinoma, šiandien, kai tėvai atlikdami tam tikrus tyrimus dar iki kūdikio gimimo sužino būsimo vaiko lytį, šis prietaras netenka savo svarbos.
Daugelyje tautosakos šaltinių teigiama, kad dar nekrikštytą vaiką reikia labai saugoti nuo blogos akies nužiūrėjimo, laumių apkeitimo ir pan. Taip pat buvo tikima, kad vaiką reikia saugoti nuo mėnulio ir saulės šviesos, nes apšviestas vaikas taps lunatiku. „Saugumą“ užtikrindavo įvairiomis priemonėmis: tik gimusį vaiką peržegnodavo, šlakstydavo rūbelius švęstu vandeniu ar smilkydavo per Žolinę pašventintomis žolėmis arba iki pat krikšto prie lopšio buvo žibinama žvakė arba lempa, o mama, nuo nužiūrėjimo bandydama apsaugoti vaiką, vilkdavo jį išvirkščiais marškinėliais. Visa tai buvo daroma iki krikštynų, o atėjus krikštynų dienai, įvairių liaudies priesakų turėjo laikytis krikštatėviai.
Krikštynų dienos rytą atvykus krikštatėviams svarbūs du dalykai. Pirma: krikštatėviai turi būti labai švariai apsirengę, nes tikima, kad ši savybė (švara, tvarkingumas) persiduos vaikui. Antra: į bažnyčią, nesvarbu ar ji toli ar arti, geriau važiuoti, tai esą simbolizuoja būsimą vaiko turtingumą.
Buvo keletas prietarų, susijusių su vaiko išlydėjimu iš namų į bažnyčią krikštyti: tikėta, kad motina neturinti vaiko išlydėti, antraip jis augdamas sekios paskui ją. Dar sykį prisimenant, kad nekrikštytas kūdikis buvo laikomas pažeidžiamu, reikia paminėti, kad kai kuriuose Lietuvos regionuose buvo paprotys, išlydint kūdikį į bažnyčią krikštyti, jam į vystyklus, nepastebimoje vietoje, įberti žiupsnelį druskos, kuri turėjo saugoti kelionėje.
Seniau per krikštynas tėvams, krikštatėviams ir šventės svečiams buvo griežtai draudžiama prieš krikšto apeigas vartoti svaigius gėrimus (išskyrus alų), nes buvo tikima, kad nederamas elgesys krikštynų metu gali paveikti vaiko likimą.
Daug įvairių prietarų reglamentavo krikštatėvių elgesį krikšto dieną. Štai keletas pavyzdžių: kad kunigas „gera ranka“ palaimintų, jam krikštatėvai veždavo pyrago, kad vaikui dantų „nesurakintų“, krikštamotė perkąsdavo šiaudą ir mesdavo jį į abi puses. Vienas įdomus ir plačiai paplitęs prietaras buvo toks: krikšto tėvams buvo draudžiama prieš krikštą šlapintis, nes buvo tikima, kad paaugęs vaikas šlapinsis patale. Tikėta, kad prieš išvažiuojant iš namų krikštatėviai turi gerai pagalvoti, ar nieko nepamiršo, kad vaikas būtų geros atminties.
Bažnyčioje, pagal senuosius krikšto papročius, krikštijant mergaitę – ją laiko krikštamotė, berniuką – krikštatėvis. Įdomu tai, kad ir bažnyčioje buvo prisilaikoma tam tikrų prietarų: į kunigo klausimus krikšto tėvai turi atsakinėti aiškiai ir trumpai, kad užaugusio vaiko kalba būtų aiški. Tikėta, kad jeigu kūdikis krikštijamas verkia – užaugęs turės puikų balsą. Prieš apeigas bažnyčioje sąmoningai vengta įnešti vaiką kaire ranka, nes kitaip jis bus kairiarankis.
Po krikšto bažnyčioje taip pat esama tam tikrų ritualų: kūmas su kūma būtinai turi kartu išgerti ir taip įtvirtinti giminystę, vaišinti sveikinančius žmones, kad krikštavaikis užaugęs būtų dosnus.
Nemažai iš čia paminėtų prietarų šiandien jau nebetikima ir užmiršta, tačiau ir mūsų dienomis krikštynos išlieka vienu svarbiųjų žmogaus gyvenimo įvykiu, žyminčiu simbolinę mažo žmogaus gyvenimo pradžią...
Atsakyti
as ir planuoju savo suneliui kirkstynas smile.gif istikro nesinori tu jokiu eiliu, tiesiog apsiribosim mociuciu, seneliu, kriksto tevu pasizadejimais, bei pasizadejimu zaidimu sveciams smile.gif na gal dar zibintu leidimu i dangu...
Atsakyti
Sia vasara krikstysiu savo dukryte, viska ruosiasi mano kriksto mama, nieko man nepasakoja, lai bus staigmena ax.gif tik va toks klausimelis, kazin kas is mano puses turi buti pasiruosta: aisku dovaneles kriksto tevams, mociutem ir seneliam, o kas toliau idomu...ar viska kriksto mama paruosia? g.gif blush2.gif
Atsakyti
Sveikutės šią vasarą planuoju savo sūnelio krikštynas, viską darau pati nes krikšto tėvai užsieny tai nenoriu jų apkrauti ax.gif tai po kolkas mano planuose: prie bažnyčios pažymėti svečius kaspinėliais (dukrytės krikštynom segiau medalius su jos nuotrauka), po to eiti pasifotkinti prie upės ir leisti laivelius su linkėjimais, gryžus namo žinoma sveikiniai, kiaušinienės kepimas, komendantų rinkimas, profesijos rinkimas, pasižadėjimai, žaidimai, dovanos krikšto tėvam, seneliams, svečiams smile.gif jokių eilėraščių nesiruošiu viskas paprastai tik stengiuosi viską susieti su laivais: tortą, papuošimus... 4u.gif
Atsakyti
sveikos
ir as busiu kriksto mama vasara thumbup.gif
turiu tokiu klausymu:
1.ka dovanoja kriksto vaikams? ar uztenka kriksto dezutes su smulkmenelem (na tarkim...angeliukas, sidabrine moneta...na ir tradicisku daikciuku kuriuos deda) ar dar dovanojat kokia atskira dovana?
2. del medelio sodinimo...man cia tokia grazi tradicija,bet... kur ji sodinti jei tevai neturi pastovios gyvenamos vietos...ta prasme ieskosi. gerai jei ras iki krikstynu,o jei ne kur tada sodinti g.gif kur sodinat medelius gyvendami butuose??
3. is kur gauti sidabrine moneta? uzsakot pas juvelyra? ka rasot ant monetu,jei rasot?
4. be visu sventiniu atributu ir sventes organizavimo smilkmenu...Ka PRIVALO tureti kriksto mama?

is anksto dekoju 4u.gif
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo Rexe: 16 kovo 2012 - 10:44
QUOTE(Rexe @ 2012 03 16, 10:38)
sveikos
ir as busiu kriksto mama vasara thumbup.gif
turiu tokiu klausymu:
1.ka dovanoja kriksto vaikams? ar uztenka kriksto dezutes su smulkmenelem (na tarkim...angeliukas, sidabrine moneta...na ir tradicisku daikciuku kuriuos deda) ar dar dovanojat kokia atskira dovana?
2. del medelio sodinimo...man cia tokia grazi tradicija,bet... kur ji sodinti jei tevai neturi pastovios gyvenamos vietos...ta prasme ieskosi. gerai jei ras iki krikstynu,o jei ne kur tada sodinti g.gif  kur sodinat medelius gyvendami butuose??
3. is kur gauti sidabrine moneta? uzsakot pas juvelyra? ka rasot ant monetu,jei rasot?
4. be visu sventiniu atributu ir sventes organizavimo smilkmenu...Ka PRIVALO tureti kriksto mama?

is anksto dekoju 4u.gif


labas, as buvau kriksto mama, tai:
1. dovanojom ta dezute, tik dejom ne sidabrine moneta (nzn jos reiksmes) o sidabrini sauksteli (reiksme i ji det pirma dantuka) maciau sidabriniu sauksteliu visokiu antikvariate. plius prie viso sito as apmokejau fotografa smile.gif
2. iseitis sodinti pas senelius ar prosenelius
3. emem sauksteli is antikvariato
4. gera nuotaika smile.gif
sekmes 4u.gif
Atsakyti
QUOTE(ausra0198 @ 2012 03 16, 11:12)
labas, as buvau kriksto mama, tai:
1. dovanojom ta dezute, tik dejom ne sidabrine moneta (nzn jos reiksmes) o sidabrini sauksteli (reiksme i ji det pirma dantuka) maciau sidabriniu sauksteliu visokiu antikvariate. plius prie viso sito as apmokejau fotografa smile.gif
2. iseitis sodinti pas senelius ar prosenelius
3. emem sauksteli is antikvariato
4. gera nuotaika smile.gif
sekmes 4u.gif

aciu uz atsakymus:
1.Sidabrines monetos reikia,nes krikstynos vyks Rumsiskese tai liepe atsinesti.ta pribuveja del kazkokiu prietaru reikalauja...kad vaikas visada pinigu turetu manau ax.gif
4.gera nuotaika tai taip,bet kas del zvakes,skraistes ir visu tu krikstynu atributu g.gif
Atsakyti
QUOTE(Rexe @ 2012 03 16, 16:05)
aciu uz atsakymus:
1.Sidabrines monetos reikia,nes krikstynos vyks Rumsiskese tai liepe atsinesti.ta pribuveja del kazkokiu prietaru reikalauja...kad vaikas visada pinigu turetu manau ax.gif
4.gera nuotaika tai taip,bet kas del zvakes,skraistes ir visu tu krikstynu atributu g.gif

pabandykit antikvariatuose paieskoti monetu,nezinau is kokio jus miesto, bet kaune sestadieniais urme maciau, kad diedukai pardavineja ir monetas, tik kaip patikrinti ar ten tiksliai sidabras... g.gif
man atrodo, kad kaip ir viskas, zvake ir skraiste svarbiausia. o visa kita priklauso nuo to ka jus likusia diena esat suplanave smile.gif


Atsakyti