Įkraunama...
Įkraunama...

senovinės pasakos vaikams

pagalvojau užvesiu temą 4u.gif
mano vaikystės viena mylimiausių knygų buvo "Stebuklingas ragas" -- anglų pasakos. taip pat ir kitos panašios "pasaulio pasakų" serijos knygos. bet ta tai ypatingai, ir iliustracijos spalvingos.
aišku, atrado jas ir mano sūnus. ir jam patinka tos pasakos.
tik va dabar galvoju -- šiais laikais taip filtruojam ir tv, ir kompus, ir spaudą, kad vaikai nepamatytų kažko žiauraus, ir šiaip viskas turi būt taip gražu, taip pozityvu.
bet va tokias pasakas skaitant kažkokia prieštara kyla. visokios ten nukapotos galvos, rankos, kojos, išluptos akys, perrėžti pilvai (dar su iliustracijom) -- ar betinka šiems laikams? doh.gif ar skaitote vaikams tokias pasakas?
Atsakyti
Turim jau dvi negalimas pasakas, tiksliau viena pasaka kurios grieztai neskaitom - dukros pasirinkimu - tai Joniukas ir Grytute jai baisu kai nori suvalgyti ragana Joniuka ir kai ragana i krosni imeta.
O antroji vilkas ir septyni oziukai kai pilva vilkui perpjauna. Tai vat sitos vietos negaliu jai skaityti.

Is pradziu skaiciau nesusimastydama, nes megau vaikystej pasakas ir kazkaip nekliudavo niekas is situ, bet vaikas nenori jai baisu tai ir nebeskaitau ir kazkaip pradedu vis ziureti, kad kiekvienoj pasakoj ziaurumo atrasti galima jei nori.. g.gif

Atsakyti
oi... gėlytės tas vilkas su ožiukais prieš nesenai skaitytą Longvitono drakoną, ar Džeką milžinų nugalėtoją dry.gif
mano sūnui nėra taip baisu, bet man pačiai vidurius sukt ėmė. (nors vaikystėj nieko baisaus ten nebuvo)
galvoju gal paslėpt tų nelaimingų anglų pasakas, bet "mūsų laikų" leidimo visa serija ten panašios doh.gif
Atsakyti
Tikiu, kad baisesniu yra, bet jei vaikas pats praso neskaityti ir nerodyti tos vietos tai jai irgi baisu reiskias..
As vaikystej turejau visa serija pasaulio pasaku reiketu pas mama pasikuisti, ten tokiu graziu pamokanciu budavo thumbup.gif
Atsakyti
su vaikais kartais skaitom "lietuviskas pasakas" - ten ir kalytei kojeles issukioja ir galvele nusuka, ir joniuka ar elenyte pamote ragana lupa, ir ragana prie zirgo priklijuoja ir smegeneles po svieta isbarsto ir tt. man tos pasakos kraupokos - o vaiku neatrodo, kad gasdintu... gal jiems tie tekstai neturi tokios realistiskos reiksmes, kaip mums, suaugusiems... g.gif

vaikystej ir as pati skaiciau daugybe pasaku - mama buvo supirkusi "pasaulio pasaku" serija, tai man tos anglu pasakos budavo tokios maloniai siurpios, o su realiu pasauliu ju niekada nesiedavau g.gif
Atsakyti
Šį pranešimą redagavo ragnez: 02 birželio 2009 - 15:51
man labai nepatinka dauguma senų lietuviškų pasakų, nes ten vien žiauriumas, aš negaliu ramiai skaityti tokių žiaurių pasakų savo vaikui, geriau paieškau kažką gražaus smile.gif
Atsakyti
nu mano problema kad aš nelabai turiu lietuviškų knygų pasirinkimą blush2.gif
susitempiau savo vaikystės, galvojau bus super. bet atidžiau pavarčius, kai kurios pasakos ir mane gąsdindavo. pvz. Sužeistas vėjas. tą laikau dar paslėpus.
Atsakyti
QUOTE(Kentaure @ 2009 06 01, 23:59)
kiekvienoj pasakoj ziaurumo atrasti galima jei nori..

drinks_cheers.gif drinks_cheers.gif
Man atrodo vaikai pasakas suvokia kaip fantastiką ir jos nesieja su realybe, o mums baisu nes nebematome visko vaiko akimis wub.gif
Aš savo mažučiui pradėjau skaityti Lietuvių liaudies pasakas iš knygos "Gyvas vanduo", tai nei vienos pasakos kol kas neperskaičiau kad kas nors ko nors neužmuštų doh.gif doh.gif
Atsakyti
Man irgi tokia pati dilema iškilo ... pamėginau paskaityti dukrytei vokiečių pasakas iš tos pačios jau aptartos Pasaulio pasakų serjos ... ir kažkoks jausmas kirba, kad netinka jai tos pasakos, o ir didelio susidomėjimo iš jos pusės nepajutau. O pati jos amžiuje net išsižiojus tokių pasakų klausydavau. Mano močiutė labai mėgo man skaityti, tai brolių Grimų, Lietuvių liaudės pasakos, Gulbė karaliaus pati buvo suskaitytos iki skutų. Bet juk tais laikais nebuvo tokio didelio pasirinkimo kaip dabar. Juk dabar galima rasti ir kitokio pobūdžio šiuolaikinių pasakų, kuriuose nėra jokio žiaurumo ir kurios pritaikytos ikimokyklinio amžiaus vaikams. Mano galva tos senosios pasakos labiau tinkamos vyresnio amžiaus vaikams nuo 7-8 m., tada tas žiaurumas savotiškai ir traukia, o kadangi visada gėris nugali blogį tai ir moralinė įtaka nera tokia jau bloga.

PS. Anglų pasakos irgi buvo mano mylimiausios ir dar Švedų smile.gif
Atsakyti
Žiaurios tos mūsų lietuvių pasakos, gal būt iš čia tas visas mūsų šalies žiaurumas? g.gif Atsimenu, kai pirmą kartą perskaičiau mažyliui pasaką ,,išėjo tėvelis į mišką" doh.gif Vaikas taip ir liko nesupratęs ir nuliūdęs unsure.gif Kažkaip daugiau aš jos nebeskaitau....
Nupirkau lapę gudragalvę- nupiešta gražiai, bet pasakos baigtis doh.gif
Man patinka Anderseno pasakos, tik maniškiui atsibosta jų klausytis, per ilgos dar. Na bet po metų kitų tikiuosi ir jis jas pamėgs ax.gif
Atsakyti
Aš irgi mėgau vaikystėje pasakas, ir paauglė jau būdama irgi skaičiau, bet kai po didelės pertraukos vėl paėmiau lietuvių liaudies pasakas, pakraupau, vien žiaurumas. Ir aš dar draudžiau žiūrėti sūnui filmukus per TV, nes jie man žiaurūs pasirodė, tai palyginus su liet. liaudies pasakomis, jie visai normalūs lotuliukas.gif

Čia mūsų mėgstamiausių knygučių sąrašas (jos daugiau auklėjančios):
"Barnis tvarkosi", "Trys maži kačiukai" J.Andrews
"Ką žmonės dirba visą dieną" R.Scarry (jų yra ir daugiau apie katinukus, super knygutės)
"Nelaimingas Petsonas. Sąmyšis darže" S. Nordqvist
Dar mėgstame V.V.Landsbergio pasakėles per CD grotuvą klausosi prieš miegą. Gražių dalykų moko thumbup.gif

Atsakyti
Manau, kad pasakas ne skaityti, o sekti reiktų: jausti pagal vaiko akeles - kur galima aštriau, kur švelniau. Lietuviškos ar ne lietuviškos - visų tautų pasakose yra "žiaurumo", bet jis turi ir kitokią, mitologinę prasmę, kurios mes nebemokam "iššifruoti". Kaip mano draugė iš Vokietijos pasakojo, kad Vokietijoje užaugo karta, kuriai buvo nesekamos žiaurios pasakos ir psichologai pastebėjo, kad tie vaikai tapo lengvatikiais, prarado suvokimą apie tai, kas yra saugu, kas ne. Dabar intensyviai grįžtama prie tradicinių pasakų, net vyresnio amžiaus moterys apmokomos, kad prekybos centruose gražiai, raiškiai sektų (ne skaitytų) pasakas susidomėjusiems vaikams. Beje, kiek žinau, taip daroma ir pas valdorfiukus smile.gif
Atsakyti