QUOTE(skristi @ 2010 07 06, 15:43)
Tokiu budu tiesa moksle yra tik salygine, egzistuojanti prie tam tikru, ribotu salygu.
Taip, bet taip yra visur.
QUOTE(skristi @ 2010 07 06, 15:43)
Kaip pvz. nera isvis tokio dalyko kaip tiesiaeigis judejimas - nes zeme nera plokscia, taciau Niutono deka formule turime.
Grieztai ziurint nera, bet palygint ribotais atstumais ir greiciais judejima galima laikyt tiesiaeigiu, nes Zemes pavirsiaus kreivumo itaka tam yra niekine.
QUOTE(skristi @ 2010 07 06, 15:43)
Mokslas susiduria su daugybe problemu - empirinis pazinimas (istrokstama tada, kai truksta vandens) ir teorinis pazinimas (troskulio mechanizmas dar nepaaiskintas) - kertasi su kasdieninemis, rodos akivaizdziomis tiesomis ir privercia syptelti pries jo bejegyste.
Jau rasiau, kad troskulio mechanizmas yra paaiskintas, tik dar nepilnai. Empirinis ir teorinis pazinimai nesikerta su kasdieninemis tiesomis, o vienas kita papildo ir tas tiesas paaiskina. Pradzioje pazystama empirriskai o paskui teoriskai, arba atvirksciai (fizikos teorijos veliau gali but patvirtintos eksperimentais).
QUOTE(skristi @ 2010 07 06, 15:43)
Apjungti duomenis ir prieiti prie vienareiksmisku isvadu - vos ne utopija.
Ne utopija. Kiekvienas mokslas nagrineja savo sriti ir tam naudoja savus modelius.
Duomenis apjungia ir kitus modelius tam sukuria bendri mokslai - biofizika, poluliaciju dinamika ir tt.
QUOTE(skristi @ 2010 07 06, 15:43)
Isiena, kad turim mokintis daug neteisingu dalyku, tokiu, kurie egzistuoja tik "idealiajame duju inde" ir pan.
Tai dar nereiskia neteisingumo. Kiek naujo buvo sukurta, atrasta, israsta pasiremiant tais "neteisingais" dalykais. Ir tai buvo perkelta i kasdiene patirti - naudojames ir lektuvais ir DVD grotuvais, kompiuteriais, antibiotikais ir tt.
Jei dalykai kuriais remiasi mokslas butu, kaip jus rasot, neteisingi, tai jokiu naudingu rezultatu su jais nebutu pasiekta, nes tai, kas neteisinga - realybeje niekada neveikia: neteisingai sukonstruotas variklis neveiks, neteisinai apibrezta chemine reakcija neduos reikiamo rezultato ir tt.
Ivairiuose moksluose yra taikomos abstrakcijos, bet tik iki tam tikru ribu (apibreziamu atitinkamom salygom), tad zinant tas ribas juos galima pritaikyt ir realybei (kai realybes salygu skirtumas nuo modelio yra nereiksmingas).
QUOTE(skristi @ 2010 07 06, 15:43)
Dar yra toks juokas surikiuojant mokslus pagal sudetinguma - matematika - ikandama visiskiems durniams, fizika - jau ne tokiems, nes reikia ir matematikos, chemijoj - prasideda protavimas, biologija - jau sudetingiau, o istorijos isvis neduota niekam suprast ir aprasyt kazkokiais desniais.
Su jusu isvardyta seka nesutikciau.
QUOTE(skristi @ 2010 07 06, 15:43)
Taip, kad kliautis vien mokslu...
O kuo dar siulytumet kliautis?