Hormoniniai kontraceptikai moterims
2008-09-05 10:13
piliules.jpg
Kontraceptinių priemonių yra įvairių rūšių, bet hormoninės piliulės bene populiariausios tarp jaunų merginų, paauglių.
Atsivertus žurnalų panelėms puslapius, į akis krenta įvairi reklama, siūlanti naudoti kontraceptikus paauglėms, draugės rekomenduoja jos vienos kitoms.
Paauglės, paskatintos reklamos, draugių, mielai susigundo tomis rožinėmis mežylėmis, net nepagalvodamos, kad tai gali būti žalinga jų sveikatai.
Apie kontraceptikus sklando daugybė įvairių mitų, nuolatos atliekami moksliniai tyrimai, kuriais stengiamasi paneigti arba patvirtinti kontraceptikų daromą žalą. Žinoma, kai tau yra 16 metų, tu negalvoji, kokią žalą kontraceptikai padarys tavo būsimiems palikuonims, galbūt negalvoji ir apie tai, kad ateityje, po ilgo vartojimo, gali turėti problemų norėdama susilaukti vaiko. Bet tau bent jau turėtų rūpėti tavo dabartinė gera sveikata, gera savijauta, kas nelabai įtikima vartojant hormoninius kontraceptikus. Paskutinio dešimtmečio moksliniuose tyrimuose vis dažniau pabrėžiama, kad hormoniniai kontraceptiniai preparatai turi stiprų šalutinį poveikį, galintį tapti net mirties priežastimi. [1] Kontraceptiniai preparatai sukelia gana daug kitų šalutinių poveikių gyvybiškai svarbioms moters organizmo sistemoms: širdies ir kraujagyslių sistemai, virškinimo sistemai, lytinei sistemai ir psichinei sveikatai.[2]
Kontraceptikų gamintojų bando įpiršti priešingą naujausiems moksliniams tyrimams nuomonę, bet jiems nelabai sekasi, nes jų pačių produktas kalba pats už save.
Nereikia jokių papildomų tyrimų, užtenka pasiskaityti vartojimo instrukciją. Nereikia niekur toli ieškoti, o išsiimti iš pakuotės geriamųjų kontraceptinių piliulių vartojimo instrukciją, susirasti skyrelį nepageidaujamas šalutinis poveikis ir perskaityti. Bent jau tą, ką suprasi.
Jei gydytojas, skirdamas tabletes, teiksis tavęs paklausti, ar tu rūkai, ar kas nors iš tavo artimų giminių sirgo krūties vėžiu, venų tromboze- bus labai gerai. Dažnai jie to net neklausia. Tuo labiau gydytojas tikrai nepasakys, koks šalutinis poveikis moteriai gali grėsti dėl kontraceptikų vartojimo. Matyt, dėl laiko stokos. Vėlgi, labai gerai, jei patars bent persiskaityti informacinį lapelį, esantį pakuotėje. Abejotina, ar tu, prieš išgerdama pirmąją piliulę pulsi skaityti vaistų vartojimo instrukciją. Bent jau kontraceptikų instrukcijos be galo ilgos, nuobodžios, kas antras sakinys nesuprantamas. Bet štai ką pavyksta suprasti, net ir neturint medicininio išsilavinimo.
Nors reklamuodami tabletes, gamintojai skelbia, kad puikiai atsikratysi spuogų, išvengsi svorio padidėjimo, neaišku kodėl jie spuogus ir svorio padidėjimą rašo prie dažnai pasitaikančių nepageidaujamų reakcijų vartojant kontraceptikus.
Reklama skelbia: Rožinė mažylė - tai kontracepcija moteriai, kuriai rūpi gera savijauta ir grožis. Tik sunku suprasti, kaip gali gerai jaustis, jei tau nuolat skaudės galvą, jausiesi prislėgta, tavo nuotaika keisis, tau skaudės pilvą ir krūtis, išbers spuogais ir nė iš šio nė iš to ims didėti svoris.
Čia išvardinti keli dažnai pasitaikantys šalutiniai poveikiai, o kas gali garantuoti, kad nepasireikš tie, kurie pasitaiko nedažnai, tokie kaip padidėjęs apetitas, depresija, nervingumas, galvos svaigimas, sumažėjęs lytinis potraukis. Kai kurie tablečių gamintojai sumažėjusį lytinį potraukį priskiria prie dažnai pasitaikančių šalutinių poveikių, kas yra keista. Juk kontraceptikai geriami tam, kad galėtum laisvai mėgautis seksu, bet jei geriant tabletes to sekso nesinori, tuomet, kam jas gerti? Taip pat prie galimų šalutinių poveikių priskiriami širdies sutrikimai, pykinimas, vėmimas, viduriavimas, plaučių embolija. Ne vienam tikriausiai girdėti pasakojimai, kad moterys yra mirusios nuo kontraceptikų vartojimo, užsikimšus kraujagyslei, krešuliui nukeliavus į plaučius, yra ne iš piršto laužti. Pasirodo, tai tiesa, moteris gali mirti nuo kontraceptikų vartojimo, atsiradus krešuliui kojoje, jam nukeliavus į plaučius, ir tai vadinsis plaučių embolija. Juk apie tai rašo patys tablečių gamintojai, prie retai pasitaikančių šalutinių poveikių. Reiškia, toks poveikis, nors ir retas, bet yra buvęs ir gali būti. Anksčiau jaunų moterų insultai buvo retenybė, o dabar kelis kart per metus neurochirurgai gelbsti moteris, kontraceptinių piliulių vartotojas. Nekyla abejonių, jog būtent piliulių vartojimas pakenkė jų kraujotakos sistemai.[3]
Toliau, dar gražiau: Geriamuosius kontraceptikus vartojančioms moterims šiek tiek dažniau diagnozuojamas krūties vėžys. Ar tu norėtum, kad tikimybė susirgti vėžiu tau būtų kad ir šiek tiek, bet didesnė?
Nors tau yra žadama kontraceptikais sureguliuoti menstruacijas, taip pat juodu ant balto parašyta, kad tikriausiai nenormaliai kraujuosi tris mėnesius be jokio reikalo, kol tavo kūnas prisitaikys prie piliulių.
O jei dar ir rūkai, tau iš viso patariama atsisakyti kontraceptikų vartojimo. Nikotinas siaurina kraujagysles, o vartojant kontraceptines tabletes padidėja tikimybė susidaryti trombams. Šis derinys gali būti mirtinas, o rizika didėja, kuo esi vyresnė.
Ir čia nėra bobučių pasakos ar noras pagąsdinti. Galima atsiversti bet kokių geriamųjų kontraceptikų vartojimo instrukciją ir pasiskaityti ją. Vieną iš jų gali rasti tiesiog čia.
Tas informacinis lapelis tablečių pakuotėje yra tavo sutikimas, susitaikymas su visais šalutiniais poveikiais. Jei tu jį perskaitei ir tau pasireikš minėtas nepageidaujamas poveikis, reiškia tu negalėsi niekam reikšti jokių priekaištų, tai yra tarsi tavo laisvas sutikimas.
Vartoti kontraceptikus- moters pareiga, kurią ji pati sau prisiima. Daugelio vaikinų nuomonė kontraceptikų vartojimo klausimu, tokia: jei moterys, merginos naudoja, tegul, sako jie. Daugelis nesigilina į pasekmes: jeigu merginai gerai, kuo aš čia dėtas?. Paklausti, ar nebijo dėl savo mylimosios gyvybės, sveikatos, susimąsto- daugelis nenori, kad jo mylimosios sveikatai kontraceptikai darytų žalą. Tai tik rodo, kaip vyrai mažai kalbasi su moterimis apie intymius santykius, kad moterys sau pasilieka teisę nuspręsti dėl intymių santykių pasekmių.
Paklausus vyrų, ar jie vartotų kontraceptikus, jei tokie būtų sukurti vyramas, neatsirado nė vieno, kuris pasakytų taip, žinoma vartočiau. Nuo tokios minties vyrus ima juokas, pasipiktinimas, o rimtai susimąstę jie atsako: žinoma, ne. Tai kodėl moterų neima nė juokas, nė pasibaisėjimas geriant tabletes nuo nėštumo?
Vyrams svarbu išsaugoti vyriškumą. Jiems baisu, kad bus slopinamas jų seksualumas, kad gal po vartojimo, jį nutraukus, jie negalės susilaukti norimo vaiko. Vyrai labai jautrūs, kai kalbama apie jų vaisingumą, o moterys? Kodėl jos nepasako griežto ne kontraceptikams, žinodamos kuo rizikuoja, visiškai negerbdamos savo moteriškumo, savo vaisingumo, tai yra savęs ir net neužduodamos sau tokio klausimo: kuo aš blogesnė už vyrą, kad turiu slopinti savo vaisingumą, atsisakyti savo moteriškumo, tapti nevaisinga dėl laisvo sekso, kurio vartojant kontraceptikus ne taip ir norisi. Vyrui nevaisingumas yra gėda, o moteris džiaugiasi susitvarkiusi. Kodėl mergina, moteris nesijaučia pažeminta, kad ji vaistais turi nuolat nuodyti savo kūną, kęsti visus tuos šalutinius poveikius, kurių bent vienas moteriai tikrai visada pasireiškia, kodėl ji nuolat turi prisiminti išgerti tabletę ir sukti galvą dėl pamirštos, nesuveikusios? Kokios čia vyrų ir moterų lygios teisės, jeigu vyro kūnas neliečiamas, o moterį galima žaloti kaip nori? Tiksliau, moteris pati save su mielu noru žaloja ir yra tuo patenkinta. Eilinis vyras mieliau rizikuos ir susilauks vaiko, nei kasdien gers tabletes. Šioje srityje moterys tikrai nesiekia lygių galimybių su vyrais, nors kaip tik čia ir reikėtų truputį iš jų pasimokyti gerbti savo vaisingumą.
[1] Švedas E. (2007) Šiuolaikinės kontracepcijos vartojimo ir jaunimo identiteto santykio analizė//Soter Nr. 21, p. 81
[2] Jankūnas R. (2001). Hormoninė kontracepcija. Kaunas. Leidykla Farmacija. P. 45
[3] Švedas E. (2007) Šiuolaikinės kontracepcijos vartojimo ir jaunimo identiteto santykio analizė//Soter Nr. 21, p. 81
Literatūra:
1. Švedas E. (2007) Šiuolaikinės kontracepcijos vartojimo ir jaunimo identiteto santykio analizė//Soter Nr. 21
2. Jankūnas R. (2001). Hormoninė kontracepcija. Kaunas. Leidykla Farmacija. P. 45
3.
http://www.prisimink...ogas/yasminelle4.http://www.vaistai.lt/index.php?option=com_vpcomponent&Itemid=39&task=show_anot&location=0L0000000000&kodas=5ee17&searchword=uro
5.
http://www.ve.lt/?ru.....d=1175526868